yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (141)
  • medya (4)

  141. Migren sahibi olanlara Oliver Sacks'ın Migren kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. Ataklarınızın gelişini, tetikleyici unsurları veya ne zaman panik yapmanız/yapmamanız gerekeceğine dair bilgi edinebilirsiniz. Kitabı okurken tavsiyem son bölüme atlamayın hemen, hepsini okuyun çok şey kazanırsınız.

  15 eylül 15:12

  140. Allah'ım neydi benim günahım dedirtir, bünyenin en acımasız olduğu saatleri yaşattığı hededir.

  14 eylül 21:22

  139. Evet yine yaz geldi, çattı. Migrenlilerde kafa damarları genişliyor. Nasılız? Bugünkü atak esnasında bunu düşündüm. Çeperleri ısıyla genişleyen damarlar. Hani önceden söndürülmüş ve buruşmuş bir balonu şişirmek istersiniz. Çıtır çıtır sesler çıkararak genişler. İşte damarlar da o şekilde citirdayarak genişlediği icin mi yaz migreni böyle pis oluyor acaba. O çıtırtılar da ağrı yapiyor olsa gerek...

  Şunu merak ediyorum. Şu anda, tam şu saniyede, bu hastalığı çalışan bir bilim insanı var mı dünya üzerinde? Böyle elide tüpler, belki gözünde özel gözlük, önünde mikroskop vs. Veya son bir ay da olur. 3 aya bile razıyım aslında. Çünkü hicbir ilaç firması bunu çalışmıyorsa eğer ( malum, artık Pfizer, Bayer vs. fonluyor bütün argeyi, devletler çekildi) tamamen kaderimize terk edildik demektir.

  İçinde bilgi veya deneyim olmayan bir entry olmasın. Karpuz tetikledi bu sefer. Öğlene doğru karpuz yedim. Atak biraz önce insani seviyeye geldi.

  30 haziran 22:56


  138.  Yıllardır migren ağrısından muzdarip olmak öyle bir tecrübe ki migrenimi kendimden iyi tanıyor, nelerin tetiklediğini hangi atağın kaç saat, kaç gün süreceğini, hangisinin hangi sona kadar gideceğini kestirebiliyorum artık. Sıradan baş ağrısı çekenler kendi ağrılarıyla migreni karıştırıyor, migrenli kişinin baş ağrısının da sadece ilk iki saatteki şiddetiyle seyrettiğini sanıyor. Ama migren gerçekten sıradan bir baş ağrısı değil, bunu çeken veya yakını ciddi bir migren atağı yaşayan bilir. İlk iki saatte ağrı kesicimi alırım, hiçbir şey değişmiyorsa ve kuvvetli bir ağrının geldiğini hissedersem relpax alırım ve ancak bu şekilde rahatlarım. Ama ilaç kullanımını abartmamak adına orta şiddetli ağrılarla sürünmek zorunda kaldığım da çok olur. Genellikle 3 günümü yoğun mide bulantısıyla birlikte şişen,kızaran ve mütemadiyen akan sol göz ve tarifsiz,delici, zonklayıcı ağrısıyla mahveder. üçüncü günün akşamı çekilir gider bir randevuya yetişecekmiş gibi. Ertesi gün de sersem gibi olurum. Aşısı falan bulunsa (ki bu konuşuluyordu bir ara) koşarak olurum risk ne olursa olsun. 

  3 şubat 22:13

  137. Korkunç bir şey. Benim genelde başımın sol yarımında gözümü de kapsar şekilde bir ağrı oluyor ve sol gözüm iyice kısılıp sulanıyor sürekli. Ayağa kalkamaz, başımı sağa sola bile çeviremez hale geliyorum. Sanki beynime çivi çakılıyormuş gibi bir süreç.

  Pandemi sürecinde şunu farkettim evden çıktığım günler eve dönüşümde neden çözemediğim bir şekilde migrenim tutuyor ve 2 gün pert. Maske yüzünden yetersiz oksijen sebebiyle desem kendi aracımla çıktığım için çok uzun süreler sürekli olarak takmıyorum ama aklıma da başka bir sebep gelmiyor.

  Bunun dışında uzun süre aç kalmak, tütsü gibi ağır kokular, gözüme direk olarak çok yoğun ışık gelmesi (ki mesleğim sebebiyle bazen çok uzun süreler mikroskoba bakmak zorunda kalıyorum), lodos benzeri havalarda benim için vazgeçilmez bir son migren.

  Tek çözüm 2 adet dolorex almak ve uyumak oluyor ama bazen o bile kısa süreli geçiriyor ya da hiç geçmiyor kendi kendine geçmesini bekliyorum. Migren taşı denedim ama sanki plasebo bilmiyorum etkisinden emin olamadım.

  3 şubat 19:17

  136. Ömrü hayatımda bir kez auralı versiyonunu tüm şiddetiyle yaşadım ve anladım ki ben migren yaşamamışım bu zamana dek, migrencik yaşıyormuşum.

  önce göz kararması, sonra aşırı çarpıntı hissi, az düşen tansiyonun üstüne sol elden başlayarak tüm kola yayılan bir uyuşma. Kalp krizi geçiriyorum sandım, o yol bitmedi, beş dakikalık mesafedeki hastane dünyanın bir ucunda gibi geldi. 

  hastanede ekg çekiyorlar, makineye bağlıyım , nabız normal ama benim kalbim beynimde atıyor resmen, çarpıntım geçmiyor diye sızlanıyorum hasta yatağında. 

  En sonunda bir nöroloji doktoru gelip bütün belirtilerimi sırasıyla söyledikten sonra auralı migren atağı geçiriyorsun dedi, ki o sırada ensemden hafifçe ağrım başlamıştı. 

  bir buçuk saat süren çilem serumla buscopan ve arveles sayesinde geçti ama bir gün sahip olduğum migrene şükredeceğim hiç aklıma gelmemişti.

  Auralı geçiren süslüler başta olmak üzere tüm migrenden çeken süslüleri sevgiyle kucakllarım. Dilerim daha az migren ataklı bir yıl geçiririz.

  bu da böyle bir anımdı.

  1 ocak 23:26

  135. -her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmamak,

  -yeterli su içmemek,

  -uzun süre aç kalmak,

  -çok yemek,

  -havasız ortamlar,

  -gürültü,

  -kötü ışıklandırma,

  -sinir stres,

  -bazı parfümler (mesela elie saab, la vie est belle, black opium gibi ağır kokular),

  -kötü kokular,

  -sigara dumanı,

  -rüzgar,

  -yağmur öncesi basık havalar,

  -aşırı sıcak veya aşırı soğuk,

  -boyun fıtığından kaynaklı ağrılar

  bende migreni tetikler genelde.

  ayrıca reglden 2-3 öncesinden başlar başım ağrımaya.

  ağrı geleceğini hissettiğimde (zonklama başlamadan önce gelen hafif bulanık ağrımsı şey) ilaç aldım aldım, yoksa o esas zonklayan ağrı başladıktan sonra ilaç fayda etmez ve bu illet en az 1 bazen 2 gün inletir beni.

  görüşümü bozar, kokulara seslere ışığa ve harekete karşı o kadar hassaslaştırır ki bunlara en ufak maruz kaldığımda kafam kopacak gibi hissederim. midem bulanır ama kusamam, yatarım ama uyuyamam, ne yaparsam yapayım o ağrıdan kaçamam.

  ancak mentol, nane yağı filan şakaklarıma enseme sürmek, soğuk havaya çıkmak veya başımı soğuk, ama baya buz gibi soğuk suya tutmak genelde iyi geliyor, geçici de olsa rahatlama sağlıyor veya en azından ağrının bir lobda şiddetle zonklamayı bırakıp biraz yumuşayarak başımın geneline yayılmasına sebep olabiliyor, o da bir nebze daha baş edilebilir bir ağrı oluyor zonklamaya nazaran.

  25 aralık 2020 20:32


  134. yaklaşık 6-7 senedir çektiğim sıkıntı. göz migrenim var. ağrının merkezi göz oluyor. sanırsınız migren değil göz ağrısı ama değil işte. 24 ya da 48 saat sürüyor. hayat kalitemi yerlere seriyor resmen. artık eşime acır oldum. sürekli başı ağrıyan bir karısı var. relpax kullandım bir ara. ama ilaç içmekten mümkün mertebe kaçan biriyim ve gebelikle birlikte onu da çıkardım hayatımdam. daha doğrusu çıkarmıştım. dün geceki ağrım sırasında tekrar kullanmaya karar verdim. tavsiyesi olan süslüler varsa ya da göz migreni olan herhangi biri yazsın lütfen.

  25 aralık 2020 11:07

  133. Genellikle; bulantı, kusma, ışık ve sesten rahatsız olma ile seyreden migren ataklarına karşı:

  1. Stresten uzak durmak,

  2. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak,

  3. Öğünleri aynı saate denk getirmek,

  4. Düzenli spor yapmak,

  5. Günlük yaşamımızda bir rutin tutturmak faydalı olurmuş.

  16 kasım 2020 08:06

  132. Kafamı rüzgardan korumaya çalışıyorum özellikle, migrenimi tetikleyen en önemli faktör rüzgar, yanıma her zaman kapüşonlu bir şeyler almaya dikkat ederim özellikle bahar aylarında.

  18 eylül 2020 15:05