sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (1)

1. Ne zaman seçimler yaklaşsa böyle haberler sıklaşıyor. Habere değil bundan çıkar sağlayana bakmak lazım.

Edit: şiddetin her türlüsüne karşıyım. Mevcut olayda suç unsuru oluşturan davranış varsa zaten hakimler gerekli cezayı takdir edecektir. Ama bu sürekli mağduruz edebiyatı sıktı. Bunu olayı yaşayan kişi için değil, belirli bir kesimin propaganda aracı olmasına karşılık söylüyorum. Bir çok kişinin de aynı fikirde olduğuna eminim.

14 şubat 2017 14:39 16 şubat 2017 14:01

2. cep telefonuyla olayın kaydedilmesinin neresi tuhaf? kayıt olmasa kayıt nerede denecek. şimdi de görüntü beğendirilemiyor. Referandum üzerinden yapılan yorumları da saçma buluyorum. Bunun üzerinden oy mu değişir. Ne evet ne de hayırcılar tarafından kullanılmamasını dilediğim, şiddet barındıran elim olay.

14 şubat 2017 14:41 14 şubat 2017 14:47

3. eğer kadın gerçekten karşısındaki kadının başörtüsünü çekip saldırdıysa -ki video da öyle bir şey göremedim- tabiki de suçludur,cezalandırılması gerekir.fakat takıldığım nokta şu,minibüs şoförü hemen polislere gidip olayı anlatmış.ben hayatımda hiç mini etekli bir kız otobüste tacize uğradığında polise giden otobüs,minibüs şoförü görmedim.genelde hiçbir şey olmamış gibi davranırlar başı açık biri tacize uğrarsa (evet yaşadım,yaşadık,biliyoruz).keşke şort giyen kız otobüste tekmelendiğinde de aynı bilinci gösterebilseler,ama nerde.açıkçası ben olayın durup dururken olduğunu da düşünmüyorum.belki aralarında bir kavga geçmiştir,belki cidden yaklaşan referandum da koz olarak kullanılmaya çalışan bir duyar kasma stratejisidir.günümüz türkiyesinde bir kadına durup dururken sen türban takmışsın diye saldırılma ihtimaline pek olanak vermiyorum.

14 şubat 2017 14:51


4. saldırıya dair görüntüleri olmayan saldırıdır. videodan ne konuşulduğunu da anlamadım ama bambaşka bir sebeple kavga ediyor olma ihtimalleri bile var. bir kere herhangi biri başörtülü bir kadına sırf başörtüsü takıyor diye saldıracak olsa bile buna cesaret edebileceği bir politik ortamda değiliz. insanlar referandumda hayır diyeceğini açık açık söylemeye korkuyor, siz toplumsal alanda başörtüsü saldırısından bahsediyorsunuz. hee biz de gerizekalıyız.

ben inanmadım hatta bu acizlikle dalga geçtim ve güldüm. görüntüler ortaya çıkarsa özür dilemeye hazırım.

14 şubat 2017 14:58

5. Buna inanmamizi bekleyen kim ? Ancak aziz nesin'in dedigi %60 inanir. Az bile demis. Bu siyasi ortamda buna olasilik veren, goruntu bu kadar boşken hele ? 2. Kabataş vakası

Edit: kadın ışık hızıyla tutuklanmış

14 şubat 2017 15:05 14 şubat 2017 21:04

6. sağol canım ben almıyım karnım tok.

tanım: böyle bir saldırının olduğunu kanıtlayan görüntülerin olmadığı şişirme haber.

14 şubat 2017 15:46 16 şubat 2017 15:16

7. Manidar ya da garip bulmadım. Siyasi tartışmalar yüzünden vatandaş arasında ayrılık tohumları artık orman oldu. Şort giyen kadına saldıran adam kadar ruh hastasıdır bunu yapan kadın. Ne olursa olsun şiddet kabul edilebilir bi şey değildir. Yapılan kadına şiddettir kayıtsız şartsız karşı olmayanın saldırgandan farkı yoktur.

Ben şimdi haberlerde izledim kısacık bi görüntü var kavganın sebebi belli değil ama neticede bu bir şiddet. Bize yapılan haksızlık, başkasına yapılan algı operasyonu demeden önce ne olursa olsun şiddete koşulsuzca 'hayır' demek lazım. Haa algı için olamaz mı olabilir yine de ben bunun fikir değiştirecek öncelikte olduğunu düşünmüyorum.

14 şubat 2017 19:46


8. çok yazık sözlükte insanların kendi fikirlerini belirtmeye korkma gibi bir durumu var. bu yazı da istediği kadar linç yiyebilir, istediği kadar eksilenebilir. ben sadece benim gibi düşünen insanların var olduğuna inanmak istiyorum, bu yüzden yazacağım. çünkü birbirimize karşı bu kadar acımasız bu kadar tahammülsüz olamayız.

herşeyden önce belirtmem gereken bir şey var ki bundan sonra yazacaklarım bu bilgiler ışığında değerlendirilsin. önümüzdeki referandumda gayet gönül rahatlığıyla, kendi bilincimle, irademle "hayır" oyu verecek başörtülü 25 yaşında bir kadınım. ama bu başlığı ekşide ilk gördüğüm zaman aşağıda yer alan/alacak yorumları tahmin edebiliyordum. aranan keywordler; #hayır #referandum #receptayyiperdoğan #kabataş #işemişlermi. ve artık bu yorumları görmekten usandım. üzülüyorum. çünkü bu videodaki gibi bir teyzenin üzerine işendiğine dair bir iddia ortaya atılsa hep beraber gülecek miydik? bu kız ve bu teyze aynı toplumda yaşayan iki birey.

allah ülkecek belamızı versin ki biz (inananı, inanmayanı, kapalısı, açığı, kürdü, lazı vs.) bir arada yaşayamıyoruz. bundan 8-9 yıl kadar önce kendi irademle kapandım. o günden beri üniversiteden mezun olana kadar otobüste defalarca bu videoda bahsi geçen saldırıların sözlüsüne maruz kaldım. tek yaptığım da o an o otobüste/minibüste var olmamdı. bu yüzden tarafsız olmak istesem de daha reşit olmayan bir çocuğun böyle bir şeyi yaşamış olma ihtimali bile sinirlendiriyor beni.

mesela bir gün yine okuldan dönerken yanıma yaşlıca, görünüşü sebebiyle (gbkz: chp kadın kolları başkanı) stereotype'ına benzeyen bir teyze oturdu. önce okuyup okumadığımı, sonra nerede okuduğumu sordu. dedim "aha başlıyoruz, cevap verme, tartışma (yazar: riptide)". inanır mısınız "annen baban seni zorla mı kapattı" "kuranda başörtüsü geçiyor mu" diye sormadan "aferin kızım okuyun, çalışın, kendinizi geliştirin. önce kendinize sonra ülkeye faydanız olsun. çok takdir ediyorum sizi" dedi. o gün otobüsten indiğimde mutluluktan ağladım.

bunun gibi güzel örneklerle de karşılaşmışsak ne mutlu. yaşadığım toplum için mutlu oluyorum. çalışmak üretmek, bana ters görüşte olan bir insanla da iyi anlaşmak istiyorum. ama şunu da göz ardı etmemek lazım. videodaki teyze gibileri gerçek hayatta var. belki daha önce fiziksel saldırı olmadığı için bu kadar ortalığa çıkmadı. belki de referandum öncesi algı operasyonuna başlandı. bilemiyorum.

video eğer çekilmemiş olsa "video yok kanıt yok" denilecekti. video çekildiği zamansa "referandum öncesi servis edilmek için çekilmiş" deniyor. bu olayın yalan olma ihtimali kadar gerçek olma ihtimali de var. çok üzülerek söylüyorum ama arada toplu taşımada kulaklıklarınızı çıkarıp kafanızı kaldırın. şiddetin, tahammülsüzlüğün her alanda var olabildiğine tanık olun.

şiddetin her türlüsüne tepki göstermeliyiz. ne mini etekli kızların otobüste dayak yemesine, fiziksel/sözlü tacize uğramasına ne de başörtülü kızların başörtülerinin açılmasına, tekme ve hakaret yemesine göz yummamalıyız. vatandaş olarak her birimizin görevi özgürlüklerimize saygı duymak ve fikir ayrılığına rağmen birbirimizi savunabilmek. kamu spotu gibi upuzuuuun bir girdi oldu, yüzden... (link: http://images.memes.com/meme/889400 *)

tanım: yeni türkiye'de var olan/olmayan, var olabilecek/olamayacak kadındır.

15 şubat 2017 10:50

9. yalnız bunun büyüğü yapılmıştı daha önce? (link: https://www.suslusozluk.net/b/kabata%C5%9F-yalan%C4%B1 kabataş yalanı)

görüntülerde saldırma anı yok ve konuşmalar pek anlaşılmıyor. mağdur(?) ablanın verdiği röportaja göre teröristsiniz diyerek saldırmış. belki terör propogandası yapan konuşmaları vardı, belki fetöyü övdü, belki hdp'yi destekledi.. bunların hiç biri bence fiziksel şiddet için geçerli bahane değil ama bildiğiniz bir partinin fanatikleri için şiddet sebebi olabilecek şeyler. videonun başında böyle konuşmalar olsa kahraman ilan ederlerdi, saldıran vatanı-dini savunmuş olurdu.

ama saldırıya uğrayan türbanlı olunca, tabi ki mağdur tabi ki masum.

not1. elbette tüm partililer aynı değildir ama bildiğiniz bir parti dediğimde herkesin aklına aynı parti geldiyse, bir yaftalamada bulunmuş olmuyorum sanırım?

edit: şiddet kötüdür. sebebi bilinmeyen şiddet üzerinden siyaset yapılması kötüden de öte tehlikelidir. tabi ki fikrimi beğenmeyebilirsiniz ama lütfen eksilerken aklınızda bulunsun. kurgulara alet olmayalım.

15 şubat 2017 10:55 15 şubat 2017 11:07

10. Kadinin biri 16 yasinda bir kizin esarbini minibuste aciyor, kizi dovuyor, kiza hakaret ediyor. Boyle okuyamazsin, siz teroristsiniz gibi ithamlarda bulunuyor ve bunlarin kamera kaydi da var. Turkiye de biz kadinlar kac zamandir basimiz kapali okuyabiliyoruz cok sukur. Bu kadin yeni mi uyanmis. Bi anda gunduz vakti minibuste kameralar onunde dovmek bi anda nerden aklina gelmis. Bu zamana dek kimseye ya saldirmamis ya da tum saldirdiklari korkmus konuyu kapatmis. Belki de yine 'din elden gidiyor' oyunlari. Belki de yine bir 'deri eldivenli deri giyen adamlar basortulu kadini dovdu, uzerine isedi' oyunlari. Kabatas olayinin yalan oldugu ortaya cikti. Yalan oldugunu bizzat yalani uyduranlar itiraf etti hatirliyoruz di mi?

Edit: imla

15 şubat 2017 20:38 15 şubat 2017 20:40