girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (1)

14. uzağı görememe halidir, iyi tarafı hipermertop denilen yaşla beraber yakını görememe durumu miyobu olanlarda normalinden bir 10 sene kadar sonra oluşuyor olması.

17 nisan 09:24

13. Göz kürenizin normalden uzun olması veya lens ve korneanızın ışığı fazla kırması ile oluşan görme problemi. Ben de yaklaşık 13 yıldır miyopum. Son 6 yıldır da lens kullanıyorum çünkü gözlerim -6.00 numara. Bu yüzden gözlük camım ne kadar inceltilse de çok kalın duruyor. Şu aralar moda olan ince çerçeveli yuvarlak gözlüklere öylece uzaktan bakıyorum mecburen (gizlinot: Swh)

16 nisan 20:27

12. bu yaz ilişkimizin 12. yılını kutlayacağız. kendimi bildim bileli gözüm bozuk, gözlüksüz anılarımı hatırlamıyorum zaten. ilk takmaya başladığım yıl, gözlüğü unutup tatile gitmiştim. şu an gözlüğümü, lensimi unutsam, öldürün beni daha iyi. 10 cm ötemi zor görüyorum. (göz derecem 4.5) astigmatta var ama küçük düzeyde sanırım. neyse ki son yıllarda hızlı büyümesi durdu. 8 yıl gözlük, 2 yıl sadece lens (gözlükten o kadar tiksinmiştim ki suyunu çıkardım, siz yapmayın), son 2 yıldır da gözlük+lens dönüşümlü takıyorum. çizdirmeyi düşünmüyorum, korkutuyor açıkçası ama fikrim değişebilir. umarım yıllardır, "ama yaşlanınca yakını görme problemin olmayacak" diye beni kandırmamışlardır, tek avuntum bu. kesinlikle illet bir dert özellikle 2 dereceyi geçtikten sonra çok daha hissedilir oluyor. çevrenizden sıkça gözlük taktın da ondan bu kadar büyüdü sözlerini duyabilirsiniz. yalan yok, gözü net gören insanlara o kadar özeniyorum ki, gözlerinin değerini bilsinler. Ve sevgili 0.25 astigmat arkadaşlarıma sesleniyorum, lütfen yanıma gelip, "allahım göremiyorum, ölüyorum bitiyorum" tribine girmeyin.

16 nisan 19:41


11. 9-10 yıldır bende miyobum ve gözlük takıyorum, gözlüğümü çok seviyorum bir organım gibi oldu onsuz kendimi düşünemiyorum,lens/lazer falan istemiyorum kesinlikle

16 nisan 19:28

10. Buyrun benim demek istediğim başlıktır. Uzaklarda aramayın ben hep dibinizdeyim miyop süslülerim.

Tanım olarak da kişinin uzağı göremediği ve bulanık gördüğü, görüş mesafesinin numaranın ilerlemesine bağlı olarak daha da kısaldığı bir göz bozukluğudur.

15 yıldır benim bir parçam olmuş bozukluktur. Yaşım yirmili yaşların ortasını da geçti ama hala durmadı, durduramıyoruz. Lazerin çözüm olduğunu söyleyen ve bunu yaptıran arkadaşlarım var fakat ben bir türlü cesaret edemedim. Kaldı ki lazer düşünüyorsanız göz numaranızın da durmuş olması isteniyor halihazırda. O da bende mümkün değil şuan.

Tüm şartları karşılayanlar bence lazer yaptırıp kurtulmaya baksın, yaptırıp memnun olan sayısı az değil zira. Ayrıca neden göz doktorları yaptırmıyor gözlük kullanıyor diye soranlara bir doktor arkadaşımdan aldığım bilgiyi sunmak isterim: lazer az da olsa gözdeki derinlik algısını bozan bir uygulamaymış. Bu sebeple cerrahi işlem yapan doktorlar bu yöntemi kullanmaktan kaçınıyormuş çünkü ameliyatlarda derinlik algısının önemi olduğunu söyledi.Fakat cerrahi işlemle işi olmayan biz faniler neden yaptırmasın diye düşünüyorum. Çünkü yine arkadaşımdan ve birkaç doktor arkadaştan aldığım bilgiye göre bu durumun günlük hayat üstünde olumsuz bir etkisi yokmuş zaten.

16 nisan 16:43

9. İlk üç sene iki gözüm de 1-1.5 arası değişmişti, sonra üniversite sınavına hazırlanmaya başladım ve altı aylık kontrolüme gittiğimde sol gözümün 2 sağ gözümün 2.5 numaraya çıktığını öğrendim. O günden beri de artmaya devam ediyor, bakalım nereye kadar.

16 nisan 16:40

8. İnsanda belli bir zamandan sonra ilerlemeyi bırakıyormuş. Benim olayım tamamen 7/24 bilgisayara bakmakla alakalıydı. Okul bittikten sonra anca umursayıp doktora gittim ve şu an günlük hayatta gözlük kullanıyorum. Televizyondaki yazıları okuyamıyorum, belli mesafeden sonra nesnelerin ayrıntılarını seçemiyorum. Ve gözlük kullanmaya başladığımdan beri hayat kalitem ciddi oranda arttı. Ben resmen körmüşüm. Umarım daha artmaz.

16 nisan 10:04 16 nisan 10:05


7. Sene 2010, yaz. Babam kardeşim ve beni düzenli olarak yüzmeye götürüyor. Bizim gibi bir sürü velet var kademe kademe hoca değiştiriyorsunuz. Biz çocuk havuzundan yetişkin havuzuna atlamıştık işte, 3 hoca vardı. Ben en son, kardeşim en sondan bir önceki hocadaydı.

Bir gün işimiz bitti, arabadayız. Benim hocam otoparkta durdurdu babamı. Dedi ki senin bu kızının önü çok açık, harika yüzücü olur nefertity'den. Babam biraz durdu sonra dedi ki ama miyopu var 4 derece. Adam himm diyip uzaklaştı.

Tabii suan 6.5/7 numara oldu o. 

Hobi olarak yüzse de kazasız belasız yüzmek isteyenlere önerim numaralı yüzücü gözlüğüdür. Benim bildiğim 8 numaraya kadar var. Ben 7 kullanıyorum ikisini de.

Edit: Bie süeu bilgi kirliliği gördüm başlıkta, zorunlu hissettim kendimi. Miyopun ileri numaraları için konuşuyorum: bilgisayara bakmakla, kitap okumakla miyop olmazsınız. Genetik olarak yatkınsınızdır, ailenizde bozukluk vardır. Benim baba tarafındaki kuzenlerimin hepsinin gözü bozuktu mesela, bir kuzeniminki 3,5 numaraydı. Annemin halası benim gibi neredeyse kördü. Birçok izlenimci ressam aslında miyoptur: Paul Cezanne gibi. Kendisinin yakın çizimleri gayet net, detaylı iken; uzak çizimlerinde bulanıklığı görürsünüz. 1800'lerde akıllı telefon yoktu bildiğim kadarıyla. Benim çocukluğumda da ne bilgisayar, ne de akıllı telefon vardı. Çok kitap okurdum ama okumayı 6 yaşımda öğrendim 2 senede ne kadar bozmuş olabilirim? Göz bozukluğum 8 yaşımda öğretmen tarafından fark edildi, 1 numara çıkmıştı miyopum. Ergenliğiniz bitene kadar 6 ayda bir doktora görünmeniz gerekiyor çünkü büyümeyle birlikte artan bir şey bu. Vücut nasıl büyüyorsa, gözün merceği de büyüyor haliyle numara da artıyor. İlk kontrolümden 6 ay sonra gittiğimizde 1.5 numara daha artmıştı benimkisi. Suan 6.75'e 7.50. Annem bile bazen suan lensin var mı diye soruyor. Lensim olmasa yataktan kalkamam anne diyorum. Miyop gibi değil artık hipermetrop gibi sanki. Miyoptan daha kötü bir şey varsa o da astigmatlı miyoptur arkadaşlar. Hem göremiyorsun hem bulanıklaşıyor. Yaşayan bilir anlatamadım. Küçük numaralar için konuşacak olursam; her insanın gözü bir miktar bozuktur. Genelde lisede herkesin gözü 0.75/0.5 dolaylarında bozuk çıkıyor. Açıkçası bunlar benim kusuratım(gizlinot: swh) el kadar çocukken o kadardi benim gözlerim, gözlük almaya bile değmez görüyorum. Bu numaralar çalışmayla beraber artar, yoruyoruz gözü ve büyüyoruz ama 18'den sonra düşme eğilimi de gösterir. Kuzenlerimden ikincisinin numarası 4'e cikti, ergenliği bittikten sonra 0.75'e düştü artık gözlük ya da lens kullanmıyor. Kardeşiminki 3.50. Ergenlikten çıkmak üzere. Hala düşmedi. Bünyeye göre değişiyor.

16 nisan 08:43 16 nisan 11:54

6. Genellikle genetik olarak aktarılan, gözün Uzağı net görememe problemidir. Ergenlik çağına kadar belirtilerini gösterir ve çoğunlukla da derecesi çok fazla büyümez. 

Gözlük kullanmıyorsanız, uzaktaki nesneye bakarken, retinanızın yapmadığı netleme işini gözlerinizi kısarak siz yapmaya çalışırsınız. Bu durum göz ağrısını da beraberinde getirir.

Bir de miyopun yanında astigmat da varsa, mmmm baş ve göz ağrılarına, göz kısmalarına doyamayız. 

ilgili medya:
1
16 nisan 03:22

5. Gözlük takmadığında “sana selam verdim almadın”  diye çemkirenlerle “biliyorum miyopsun görmedin” diye tanıyan arkadaşlarının ayırt edebilmen şaka bi yana çanak anten görüntüsü vs full hd ekran arası fark var ve evet yakına bakma ile bi ilgisinin olduğunu düşünüyorum küçüklüğümden beri kitaplarla haşır neşir olmam ve son yıllarda da elektronik cihazları totomun dibinden ayırmamanın sonucu olabilir. 

15 nisan 22:45