sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (14)
 • medya (0)

14. Underrated kaldığını düşündüğüm dizi. Ama hemen vurmaya başlamadan önce sebeplerine de değineceğim.

Başrolde Rami Malek, Elliot Anderson isimli bir karakteri canlandırıyor. (Burada hafif bir Matrix göndermesi var. Neo’nun da soyadı “Anderson”du. Hatta Ajan Smith’in meşhur “Mr Anderson…” repliği gelir aklıma). Elliot isimli karakterimiz asosyal, yaşadığı varoluşsal krizlerden dolayı kontrollü bir şekilde uyuşturucu kullanan, kendine dokunulmasından hoşlanmayan ve düzensiz bir hayatı olan bir siber güvenlik çalışanı.

Mr Robot hakkında en çok duyduğum şey, izleyenlerin diziden sıkıldığı konusu. Şimdi bu normal, çünkü ekrandaki birçok dizi hızlıca aksiyona girerken bu süreç Mr Robot’ta biraz daha yavaş ilerliyor. Senarist önce karakteri tanıtmayı seçmiş galiba.

Ayrıca dizinin içerisinde entrika ve aşk üçgeni bulunmuyor. Elbette insan hayatını da anlatmak amacıyla ara ara bu tip ilişkiler görebiliyoruz ancak dediğim gibi aşk entrikası bulunmuyor. Bundan ötürü de Türkiye’de pek fazla fanı olmadığını söylemek yanlış olmaz. (Türk izleyici kitlesinin büyük çoğunluğu aşk ve entrika sever)

Mr Robot bir “hacker”ı konu aldığı için haliyle dizide hack yöntemlerini de detaylı bir şekilde anlatıyor, paylaşıyor, seyircinin gözüne gözüne sokuyor. Bunu aslında çoğu dizi yapıyor ama Mr Robot’u diğerlerinden ayıran detay bu yaptıklarının gerçek hayatta da yapılıyor olması. Yani kullanılan teknikler gerçek teknikler. (dizi ekibi bunun için gerçek hackerlardan ders de almış)

Terminali açtığında yazdığı komutlar gerçek komutlar. Hayali yazılımlar ve hayali işletim sistemleri ve hayali teknikler ortada yok yani. Hani bugün Mr Robot’ta gördüğünüz bir tekniğin bir sonraki mağduru siz olabilirsiniz :)

Dizideki karakter Elliot ile hemen hemen aynı işi yaptığımız için bu teknikleri doğrulayabiliyorum ve gerçekten izlemesi keyif veriyor.

Biraz daha bilgi vereyim.

Elliot’un kullandığı işletim sistemi Kali Linux.

Sıkça kullanılan programlama dilleri: Python ve Ruby

Elliot Gnome masaüstünü kullanırken, Tyrell KDE masaüstü kullanıyor (aferin Tyrell bravo. Bendensin)

Kısaca, yoğurt yiyişlerin farklı olduğu yiğit arenası gibi bir şey bu dizi… İzlemenizi, izlerken de sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Ağır beyin yakabilir.

Yazının devamı spoiler içermektedir.

------spoiler------

Elliot şizofreni hastalığına sahip bir kişi. Dizinin başında izlediğiniz karakterler asla başındaki gibi kalmıyor sonlarına doğru. Tyrell’in karısı öldürülüyor, işinden oluyor ve Çinliler bunu patlatıyor. Elliot ise şizofreni olduğunu öğreniyor ve karakteri ikiye bölünüyor. Elliot’ın babası Mr Robot, aslında onun ikinci kişiliği ve bazı durumlarda Elliot bile ne yaptığını hatırlamıyor hatta bu karakterin yardımına ihtiyaç duyuyor bazı zamanlar.

Angela Moss gerçekten ama gerçekten çok çekici bir kadın. Yani dizide öyle çok seksi pozlar falan veriyor diye değil, kadının bir albenisi var.

ABD ve Çin savaşındaysa Elliot önce isteyerek, sonra pişman olarak Amerikan ekonomisini yerle bir ediyor. Biz de yeni sezonu bekleyeceğiz… ------spoiler------

14 mart 20:10 14 mart 20:26

13. SeZon finali itibari ile beynimi yakmış dizi.

---------(gbkz: spoiler alert)-----------

Valla ben hiçbir menem anlamadım bu diziden an itibariyle. Tyrell yaşıyor mu yoksa bizim tuzluk elliot yine şizofreniğe mi bağladı yoksa tyrell de mi elliot'ın bir yan ürünü...

O değil de pörtlek angela fena çıktı.

Bir de bizim Joanna o çocukla niye takılıyor belli oldu ajdjsjd şu kadına aşığım ya.

---------(gbkz: spoiler alert)-----------

Sonuç olarak bi' şey anlamadım gençler ben. Tüm sezondan bir şey anlamadım, son bölüm zaten hiç yok adffjskdk Olsun, öyle izliyorum işte, vakit şey olmuş oluyor. (gizlinot: swh)

13 ekim 2016 21:11

12. Oovv heklemeli meklemeli dizi (gizlinot: swh)

---------spoiler içerebilir---------

Şu aralar takip ettiğim en keyifli dizi olduğunu söyleyebilirim. İlk sezon daha çok "hepinizi hekliycem kapitalist dünya" sloganıyla devam etse de ikinci sezon direk bizim Elliot'ın psikopatlaşmasını işliyor. Ben artık hangisi hayal hangisi gerçek hangisi babası hangisi Elliot ayıramıyorum. Allah ne verdiyse izliyoruz işte (gizlinot: swh) Bence sonunda Elliot tuzluk çıkacak ahdjdjskd Ihım, neyse, Hafif Fight Club tadı alıyorum. Ayrıca kamera çekim açıları gerçekten çok iyi. Sezon finalini merakla bekliyoruz ifinim.

---------spoiler------------

Bir de,

Yav bu Tyrell size netti ?

6 eylül 2016 15:28 6 eylül 2016 15:29

11. Akşam geç saatlerde izlememeye çalıştığım dizi. Aşırı heyecan yapıyorum izlerken sonra uykum kaçıyor. Asıl konu şu ki burada Darlene ablaya şahane makyaj yapıyorlar bence her kimse tebrik ediyorum, o göz makyajları hep mi yerinde hep mi mükemmel olur. Öte yandan diğer platin sarışın ablanın sapsarı kaşları ve sonsuza uzayan simsiyah kirpikleri bu kadar mı korkunç olur. Son bölümde kaşları biraz koyu sarıya boyamışlar, az daha yüzüne bakılabilir olmuş ama yine de o kirpiklerle o saçlar olmaz bebeğim.

26 ağustos 2016 11:00

10. yakında ikinci sezonu başlayacak olan dizidir. heyecan dorukta... acaba kimdi o ? izleyen anladı. :)

3 temmuz 2016 17:56

9. Önce "spoiler" uyarısı vereyim, ne olur ne olmaz. Hiçbir yerden duymadan, konusunu inceleyip öylesine izlemeye başladığım, tam sezon finalini izlediğim dönemde altın küre ödülünü alarak beni hem şaşkınlığa hem sevince boğan, "fight club" versiyonu dizi. Başrol oyuncusu Rami Malek'in çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Dizi de ilginç ama yer yer sıkabiliyor. Fight Club'a yapılan göndermeler de pek sevimli.

5 mart 2016 01:41

8. kendi kendini aşırı ciddiye alan dizilerden.çocuk anti kapitalizmcilik oynuyor falan, ama ortada dikkate değer hiçbir eylem de, hiçbir vaad de yok. sistemin içinden sistem eleştirisi olmaz; çık ki dışına bir boyunu posunu görelim.

overrated (gbkz: kimse kusura bakmasın)

8 ekim 2015 13:08 18 şubat 14:04

7. Ilk bölümü çok ilgi çekici gelmişti. Çokta merak uyandiriciydi ama ilerleyen bölümlerde beni bir sıkıntı aldı sonu gelmiyor bir türlü ben de izlemekten vazgeçtim. Belki dizinin genel olarak kasvetli havasindan böyle gelmiş olabilir yoksa bence devamını getirsem belki ilgi çekici bulabilirdim. Sanırım ben uzun ve kasvetli görüntüsü olan dizileri izleyemiyorum. (gizlinot: new girl son sezonunu yeni izlemeye başladım neşem yerine geldi hemen :))

8 ekim 2015 12:03

6. İlk sezonunu bitirdim ama sevdim mi sevmedim mi kararsızım konu güzel ama izlerken biraz rahatsız edici olabiliyor dizi çünkü fazla karanlık.

8 ekim 2015 11:59

5. fringe ' den sonra ( bitmedi gerçi uzatıyorum ) izledim ilk bölümünü . oradaki esprilere, canlı ortama alıştığımdan mıdır nedir bilmiyorum ama tek düze geldi . replikler sadece dikkate değer evet ama oldukça durağan bir kurgusu var .

8 ekim 2015 11:36

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar