girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (71)
  • medya (20)

71. 13 yaşına yeni girmiş bir adet sevgi yumağıdır benim için. Engelli bir kuş, doğuştan uçamıyor ve normal bir muhabbet kuşunun yarısı kadar boyu var. Yani çok ama çok küçük. Onun dışında zekası falan yerinde cin maşallah.Kendisi tam bir huysuz. Evimizde 8 tane daha kuş ve envai çeşit hayvan olmasına rağmen katiyen onlarla uzlaşmaz her gün gider boyundan büyük papağanlarımızı döver. Arkadaş nedir bilmez. Çok pisboğazdır.Ne verseniz yer. Diğer kafeslerden çaldığı minik oyuncakları zar zor kendi kafesine sürükler. Bahçeye salarız manyak gibi oradan oraya koşar dalları çiçekleri kemirir.

Not: evinde muhabbet kuşu olan veya almayı düşünenlere sesleniyorum lütfen bu hayvanları o minicik kafese tıkmayın. Günde canı ne kadar istiyorsa çıksın evde dolaşsın. Her gün meyve sebze vermeye çalışın ve en önemlisi şu sıcak havalarda günde 5 10 dakika güneşlendirip suyla çiçek sular gibi fisfislayin.(gizlinot: Swh)

16 haziran 05:46

70. o şaşkın bakışlarını, narin ayaklarını, yumoş yumoş tüylerini, geveze dilini yediğimin keratası. ölürüm lan sana ben <3 minnak aşkım benim <3 <3

15 haziran 23:24

69. Dün yıkandığında fotoğrafını çektim şımarık bey'in, şu tipe bakar mısınız ya :d medya ekliyorum hemen

ilgili medya:
1
15 haziran 23:04 15 haziran 23:07


68. dunyanın en akıllı kusları arasında gosteriliyormus.çok kısa zamanda kolay bir şekilde konusmayı ogreniyorlar.mor ve mavi gagalı olanları erkek, açık krem,kahverengi beyaz gagalıları dişi oluyor.sadece sarı ve beyaz albino lutino türlerinde cinsiyet ayrımı daha farklı şekilde oluyor.

yıkanması

muhabbet kuslarınızı kendiniz suyun içerisinde sampuanla vb. sakın yıkamayın kurutmayla kurutmayın hastalanıyorlar zarar verirsiniz.öğle vakitlerinde sprey şişeyle yagmur yagar gibi fıs fıs şeklinde yıkayın.o kendi kanatlarını gagasıyla teker teker kuruluyor siz müdahale etmeyin.çok ıslaksa mikrofiber havluyla bir kere ıslagını alıp geri bırakın.

kafes içi düzeni ve beslenme

tahta tünek,kalamar,kus kumu olmasına özen gösterin.plastik kullanmamaya calısın.oyuncak ayna kusunuzun es istemesine yol açabilir fazla oyuncak koyarsanız kafeste canı sıkılmayacaktır.yem ve sebze,meyve hariç bir yemek vermeyin süt ürünleri,elma ve meyve çekirdekleri,şekerli ürünler kuslar için toksindir.kırmızı dal darı verebilirsiniz yararlı olacaktır ödül yemi olarak kullanın fazla vermeyin yaglandırır.içinde renkli kırıntılar olan yemlerden kullanmayın.gazete kagıdı koymayın kafes zemini telli olması lazım eğer yazın koku olusuyorsa zemine mısır granülü koyabilirsiniz.sebzeleri yıkadıktan sonra kurulayıp verin ıspanak ve semiz otu kıvırcıktan daha yararlı.dizayme probiyotik kullanabilirsiniz.tüy zamanlarında haftada 1 kere b vitamini solusyonu suluguna koyup 8 saat sonrataze suyla değiştirin.günlük suyuna 1 damla sirke damlatın bu midede mantar olusumunu önleyecektir.mutlaka evde ucmasına izin vermelisiniz uzun süre kafeste kalan kuslarda geçici felç görülebiliyor.

hastalıklar

muhabbet kusunuzun dıskısını gözlemlemeye dikkat edin ishal olmamalı top seklinde olmalı.ishalse ishali kesmek için pirinç suyu,haslanmıs patates vb. verebilirsiniz.kusunuz hastalandıgında ilk isiniz kafesi streçlemek sıcak yere koymak olmalı ve vitamin vermelisiniz.daha sonrasında yapılması gerekenler için gideceginiz veterinerin kanatlılardan anlayan bir veteriner olması sart türkiyede kanatlı veteneri cok yok.her veterinerden kuslardan anlamıyor düzgün bir tedavi yapamayabiliyor.

10 haziran 23:01 10 haziran 23:02

67. Kendisini sahipleneli 3 hafta olmasına rağmen sanki yıllardır evimizin bir parçasıymış gibi oldu. Başlarda bu kadar seveceğimi asla tahmin etmiyordum ama alıştıkça kendi çocuğum gibi sevmeye başladım :d 2 aylık bir erkek kendisi ve ismi de tombiş :) evcil hayvan sahiplenmek istiyorsanız ama evde kedi, köpek vs besleyemiyorsanız muhabbet kuşu sahiplenebilirsiniz. Kapıdan girdiğimde ötmeye başlaması, kafesinden çıkardığımda saçlarımdan başka bir yere konmaması, beni çok sevdiğini hissetmem o kadar güzel ki. Çok seviyorum oğluşumu çok.

10 haziran 21:31

66. "Hayvanlar sahiplerine benzer" argumanının geçerli olduğu kuştur. Verdiğim salatalıktan bir ısırık alıp bırakmıştı, şimdi baktım hepsini yemiş bitirmiş salatalıktan eser yok. E hani beğenmemiştin? Sonra hapur küpür yemiş şapşal. Ben de çocukken bayramlarda beğenmediğim o susamlı şekerleri başka şeker kalmayınca yerdim. 

4 haziran 22:53

65. evimizin sevgilisi. gözümüzün bebeği.

alırken bu kadar seveceğimi bilmiyordum. arkadaşım abartıyor sanıyordum. ama hakkında ne kadar güzel şey duyduysanız kat kat fazlası olduğunu göreceksiniz beslerseniz.

resmen bizi parmağında oynatıyor. kendimizi onun zevklerine göre ayarlıyoruz öyle söyleyeyim.

mesela şuan ayağımla çiftleşmeye çalışıyor. evet minik birer ayak fetişistleridir bunlar :d

en sevdiği şarkı cuppy cake song. ne zaman söylemeye başlasam hemen gelir kafasını ağzıma dayayıp gözlerini kapatır <3 

kısacası sevginizi kalbinizden taşırır bu minik hayvanlar. imkanınız varsa besleyiniz. :)

2 mayıs 21:13 12 mayıs 21:53


64. Parmaklarımı görünce sevinçten çıldıran, saatlerce tırnaklarımla konuşan, küçücük kalbine rağmen kocaman sevgisi olan kuştur. Ayrıca Süslü'de en çok girdi yazdığım başlık sanırım bu.

ilgili medya:
1
29 nisan 13:38 29 nisan 17:27

63. Birkaç ay önce 8 yaşındaki muhabbet kuşumu kaybettim. Dünya tatlısıydı, çok konuşurdu ve çok hareketliydi. Sürekli tek ve aynalarla takıldığı için hemcinslerinden hoşlanıyordu (araştırdık, oluyormuş) (ayrıca yanına 4 yaşındayken ayrı zamanlarda getirdiğimiz 2 dişi kuştan nefret etmesinden böyle bir çıkarımda bulunduk.) Beni çok severdi anlayabiliyordum. Senelerdir muhabbet kuşlarıyla iç içe olduğumdan dolayı dillerini anlayabiliyorum sanırım. Bayağı hayranım onlara. Eski minik arkadaşımın üstüne yeni bir kuş alabilir miyim veya ne zaman alırım bilmiyorum(ismi sıradışı olduğu için isimsiz bırakıyorum) ama alın, aldırın. Sevin, sevdirin dünya tatlılarını

20 nisan 23:38

62. İki gün oldu yavrumu kaybedeli. Ağlamaktan bitap düştüm, iyi ilgilenemedim mi benim suçum mu diye kendimi paraladım. Resmen o gün ve o gece yatağa düştüm ateşim falan çıktı. Dün sabah bile hastaydım akşama doğru toparlandım. Kedim de var diye onu ihmal mi ettim.. yavrum benim ne güzel öterdi. Ah bebeğim bahar geldi ne ölmesi.. yanına bi de gelin almıştık sarışın, bebişlerini sevecektim.. kızlar o kadar üzgünüm ki iki gündür gülmeyi unuttum. Ne kötü bi acı ya bi daha kuş falan alamam zor dayanıyorum bir de suçluluk hissediyorum. Oysa son zamanlarında neler yapmıştım o halsizliği geçsin diye. Cicikuş cicikuuuuş dediğin günlere dönsem ya bebeğim :’( :’(

15 nisan 23:51