sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (71)
  • medya (21)

  71. Çooook uzun yıllardır besledim. Babamın emaneti kuşumuzu babamın vefatından 1 sene sonra kaybettik geçen yıl ve o zamandan beri kuşsuzum. Bazen gidip yeni bir arkadaş edineyim evimizin yeni üyesi olsun desem de yüreğim el vermiyor, kaldıramam diyorum tekrar bir acı. Dünyanın en tatlı yaratıkları arasındalar. Sürekli konuş, onla ilgilen, sevgi ilgi göster, oyna.

  Bu arada bilmeyen varsa belirtmek isterim muhabbet kuşlarına her yiyecek ve içecek verilmez. İnternetten araştırmadan lütfen vermeyiniz. Çok narinler ve hemen hasta olabiliyorlar. Mesela maydonoz bilindiği gibi bizim bile dişimize yapışan bir yiyecek. Muhabbet kuşlarının gagasına yapışmasıyla ölümle sonuçlanabildiği söyleniyor çoğu yerde.

  10 aralık 2018 16:24

  70. Kocaman banyoları olsa da benim su bardağımda banyo yapmak en büyük zevkleri. Bazen içine dalış bile yapıyorlar. Ortalığı su içinde bıraksalar da onları izlemek çok zevkli. 

  ilgili medya:
  1
  9 aralık 2018 13:20

  69. Sen bence dünyanın en güzel kuşusun. 

  ilgili medya:
  1
  9 aralık 2018 12:01

  68. Hayatımdaki en sevdiğim canlılardan biri. Şu an bir oda muhabbet kuşu odası ve o odada 1 yaşında maviş kızımız, 8 aylık thales oğlumuz, 3 yaşında dieter oğlumuz, 2 yaşında rauf oğlumuz, yaşını bilmediğimiz ama yavru kuşlarımızın anası grumpy tweety ve tabii ki onun yumurtladığı: koton, sunny, kate ve junior bulunuyor. Yavruların gelişimini izlemek çok çok başka bir olaymış ve her muhabbet sever bunu yaşamalı. Öldüklerinde bir hafta boyunca uykusuz, çökük, gözler kızarık halde gezsem de vazgeçemiyorum. Diyeceksiniz alt tarafı kuş. Az ölüm de görmedim hani. Yine de sanki hiç ölüm yaşamamış küçük çocuk gibi hep aynı şiddette yaslarını tutuyorum. Öyle sevdiriyorlar, arkadaş oluyorlar insana. 

  ilgili medya:
  1
  21 kasım 2018 01:31

  67. bendeki tontiş bibere dötünü döner, maydanoza burun kıvırır, marula bir iki gaga atar pır uçar. 

  ama peynir gördü mü kafayı yiyor hayvan :) omzumdan tabağa atlamaya cesareti olsa atlayacak. haftada bir kez çok az veriyorum. yerine yumurta beyazı ile kandırmaya çalışıyorum ama bizimki yutmuyor. 

  bir şeyi eksik desem, her şeyi tam. bu hayvan vallahi peynir delisi bana çekmiş :)

  9 ağustos 2018 21:52

  66. kız kardeşimin elinden düşürmediği, senelerce iyi günde kötü günde yanımızda olan, bir türlü konuşturamadığımız, 7 yaşında kaybettiğimiz minnoşumuz.

  ben nedense evde pır pır kuş uçmasına bir türlü alışamadım ve hep ölümünden kendimi sorumlu hissettim nedense. benim yüzümden özgür değilmiş gibi geldi. çocukluk dönemimin büyük travmalarından kendisi. ruhun şaad olsun minnoş. seni ben bile özledim inan.

  9 ağustos 2018 12:14

  65. Çok korkuyordum ama çok seviyordum. Bir gün babam geldi elinde bir kafes ve içinde mavi, beyaz ve siyah tüyleri olan yavru bir kuşla. Allahım nasıl mutlu oldum anlatamam ilk iki hafta hiç kafesten çıkarmayın dediler içim içimi yedi o iki hafta ne zaman bitecek diye. Sonra bitti her Allah'ın günü çıkardım onu kafesten evin her odasında gezdi. Küçükken tek yattığım için korkardım, onunla birlikte yatinca arkadaş olmuştu bana. Hatta küçükken keşke onun da yatağı olsa ayakta uymak çok zordur diye üzülüyordum :( canım boncugum yedi yıl boyunca evimize neşe katıp bana arkadaş oldun. çok özledim seni, keşke yaşıyor olsaydın.

  9 ağustos 2018 02:05

  64. https://www.suslusozluk.com/muhabbet-kuşu?i=809056

  Ben bu girdiyi yazdıktan bir gün sonra melek oldu gitti kendisi. Avucumun içinde öldü hem de. Onu aldığımda ben bir çocuktum ve o da sadece 20 günlüktü. Satıcısı sırf engelli diye bana "abicim ben bu kuşu zaten atacağım bunu kimse satın almaz" dediğinde içim öyle bir burulmuştu ki hiç düşünmeden aldım. Getirdim eve, sen çok güzelsin biliyor musun ben inadına çok seveceğim seni. Ömrün boyunca engelini hissettirmeyeceğim sana dedim. Ve bu sözümü 13 sene boyunca tuttum.

  Bir kere o yaşımda şırıngayla bir ay besledim onu ve o minicik kuş bana sorumluluğu öğretti.

  Çocukluk travmalarımı onunla paylaştım, ergenlikteki sıkıntılarımı onunla oynayarak hafiftettim. O kadar sevgi doluydu ki, saçlarımı tararken bana öpücükler atardı. Ama mesela o öpmek için bana uzandığında eğer fark etmeyip geri çevirirsem buna küsebilecek kadar da hassastı. Ona kusurlarını hissettirmemek için çeşitli oyun alanları ve bahçe düzenekleri hazırladım. Çeşit çeşit minik havuzlar yaptım renk renk oyuncaklar aldım. bahçelere saldım, kendini iyi hissetsin diye ağaçların üzerine koyup onun dalları sevinçle kemirişini izledim. Senelerce aynı bardaktan limonata da içtik aynı tabaktan kurabiye de yedik. Eminim çoğu kuştan mutlu geçti ömrü. Diyebilirsiniz ki bir kuş insanın hayatına en fazla ne katabilir ki ? Benim ilk hayvan sevgim onunla başladı ve ben bugün hayvanlarda can buluyorsam onun sayesinde.

  Dostumdu bir kere.Hangi dostunuz siz ona bir parça salatalık verdiğiniz diye on dakika boyunca durmadan zıplar ki ? Işte öyle de masum bu canlılar.

  9 ağustos 2018 01:52 9 ağustos 2018 05:33

  63. Bizim de bir oğlumuz vardı, evde anneanneme arkadaş olsun diye almıştı dayım ben 13 yaşındayken. Yavruydu biz aldığımızda, çok çok minikti. Gerçekten anneanneme çok iyi arkadaş oldu yıllar içinde ama bir tek benimle anlaşamadı. Evde herkesi severken beni yaklaştırmazdı yanına, elime almaya çalışınca ısırıp kanatırdı. O yüzden köpek diyordum ben Çıtır'a. 2 yaşındayken koltuğun altına kaçmasın diye yakalamaya çalıştığımda yanlışlıkla kuyruğundan biraz koparmıştım, çok canı yanmıştı. Oradan kinlendi sanırım bana.

  Ben televizyon izlerken car car car bağırırdı kafesinden, çok defa birbirimize karşılıklı bağırdık sus diye. En son al senin olsun diyip kafesinin önüne kumandayı bırakarak çıkardım odadan. Kumandaya ulaşamadıkça çıldırırdı kafesin içinde sonra da.

  Çok büyüdü, gerçekten çok büyüdü. İri yarı, kabadayı tipli bir şeydi Çıtır. Dayımı ısırıp yengemi görünce "Çiiituuuuuur" derdi.

  Saka kuşumuz vardı, yıllarca komşuluk yaptılar birbirlerine. Sakanın nasıl öttüğünü öğrenmiş, saka susunca saka gibi ötüyordu. Sakayı ormanda saldık kendi yuvası olsun diye, bir süre kimseyle konuşmadı Çıtır. Kanarya oldu sonra komşusu, kanaryayı alıp odadan çıkınca tellere yapışıp bağırıyordu onu da alana kadar. Şimdi kanarya tek kaldı. 1 ay önce balkonda beslediğimiz yavru kedi bizden balkona kapısını açmayı öğrenip içeri girmiş, kanaryanın kafesini devirmiş ve anneannem Çıtır'ın kafesini üzerinde yakalamış kediyi. Biz korkudan kanarya ölür diyorduk, ertesi sabah bir baktık Çıtır ölmüş. Ben bu kadar sevdiğimin farkında değildim, 6 ay önce, çıtır öldükten sonra ağlarak bunları yazacaksın deseler hayatta inanmazdım.

  8 ağustos 2018 10:19

  62. Düşündüğünüzden çok daha zeki, oyuncu, arkadaş canlısı hayvanlar. Bizdeki yakışıklı geldiğinde henüz yavruydu büyüdü büyüdü derken normal bir muhabbet kuşunun iki katı bir cüsseye, inada, neşeye, zekaya sahip bir şimarık oldu. Kendisi evin bir üyesi hatta kuralları kendi koymak bile istiyor. Mesela yemek masasına oturduğumuzda katılmak istemesi salon kapısının kenarına yapışıp ağlaması. Çorba içip yoğurt içinde gezecekmiş. Suyu hep bardaktan içmesi. Biz ne içersek onu istiyor. Masa üzerinde ne varsa teker teker aşağı atıp ardından bakması. Çekmeceye istediği oyuncak çıkana kadar bakıp istediği çıktığında oynaması. Kızacağınız şeyleri gözünüze baka baka yapması. Kızmaya başlayınca hiç bişe olmamış gibi yapıyor. Saklambaç oynaması. Sesi kesilince bi yaramazlık peşinde olması. Yerde deli gibi koşturması.sebep? Yok.. Sürekli oyun peşinde olması. Açık çeşme bulunca banyo yapması. Siz ev işi yaparken üzerinizde gezinmesi kafanız, sırtınız, poponuz, omzunuz olabilir. Ve tabi çok konuşması. Sizinle sürekli iletişim halindeler. Daha çok şeyler yazabilirim buraya. Kısacası arkadaş gibi, girdikleri evin neşesi adeta çocuğu olan harika hayvanlardır kendileri. Çok seviyoruz.

  8 ağustos 2018 03:17