yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (128)
  • medya (8)

  128. Fiyat artışına falan hiçbir şey diyemem ülkede her şey arttı malum.zamanında buradan 6 adet parfüm aldım 6 sının orijinaliyle alakası yoktu.tabii ki orijinal parfüm gibi olmasını beklemek hata ama insan ister biraz yakın olsun,bildiğiniz otobüs kokusu.muscent parfüm kullananları resmen içinde ne varsa kokularından tanıyorum.ayrıca sıktığınızda tene vücuda yağlılık bırakıyor diğer güne sinek ilacımsı bir koku bırakıyor.Çok istersem parfüm gider dekant alırım site falan bir şey önermiyorum reklam falan denir diye.Dekant 3-10 ml arası alıyorum en azından ne kullandığım belli.

  10 haziran 10:49 10 haziran 10:50

  127. açılın iktisatçı geldi... muscent'in son zamlarıyla ilgili iki kelam söyleme ihtiyacı hissettim.

  malumunuz ekonomi, içindeki aktörlerin birbirine bağlı olduğu dinamik bir mekanizma. türkiye'de zaten kronik enflasyonla uğraşıyoruz, üstüne bir de pandemi etkisiyle dünya genelinde fiyatların artması eklendi.

  muscent de zannedersem hammaddelerini, esanslarını, şişelerini ve kutularını balkonlarındaki saksıda yetiştiremediğinden bu fiyat artışlarından etkileniyordur. fiyatları designer parfümler için 25tl'den 30tl'ye çıkarması demek %20 zam demek. niş parfümlerde 30'dan 35'e artış %16,6 zam olarak vuku bulmuş.

  şimdi geldik heyecanlı kısmına. zam oranlarını enflasyon oranlarıyla kıyaslayalım bakalım. ben muscent'ten ilk siparişimi 2020 aralık ayında vermiştim, o zaman designer 25 niş 30 tl idi. o zamandan bu yana 6 ay geçmiş. bu süreçte türkiye'deki enflasyon oranlarını yıllık ve aylık bazda (link: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Enflasyon+Verileri/Tuketici+Fiyatlari buradan ) görebilirsiniz. yıllık olana değil aylık olana odaklanalım. son 6b ayda her ay ortalama %1,2 fiyat artışı olmuş türkiye'deki tüketim mallarında. bu çerçevede fiyatların arttığı bir ortamda muscent'in zam yapmaması zarar etmesi anlamına gelmiş. bu illa ki eksiye düşmek anlamındaki bir zarar anlamına gelmez, maliyet artarken gelir sabitse potansiyel karınız yok olduğu için zarardasınızdır. kaldı ki fiyatlar ne zamandan beri 25 ve 30 tl idi bilmiyorum ama en az 1 yıldır öyleyse mayıs sonu itibariyle yıllık tüfe'nin %16,5 olduğunu hatırlamakta fayda var.

  muscent'in zamlarının enflasyon oranından hafifçe yüksek yapılmış olmasının ise çok basit bir açıklaması var: demek ki firma ilerleyen dönemde de enflasyon bekliyor.

  dahası, bir de üretici fiyat endeksi - üfe faktörünü dikkate almak gerek ki eğer üfe'ye göre fiyatlandırma yapsalardı şu anda 30-35 liralardan daha yüksek rakamlar yüzünden burada kıyamet kopuyor olurdu. üfe yani üretici fiyatları tüketici fiyatlarından yüksek oranda artıyorsa -ki türkiye'deki durum bu- o ekonomide üreticilerin artan maliyetleri henüz tüketiciye yansımıyor demektir. henüz kısmının altını çizerim, o maliyet er ya da geç yol su elektrik olarak tüketiciye uğrayacaktır arkadaşlar.

  aranızda ben enflasyondan etkilenmedim etkilenmem diyen, herkesin maliyetinin arttığı bir ortamda firmaların zam yapmaya direnerek enflasyonu bastırabileceğini filan zanneden varsa içinde bulunduğu ahvalin farkında değildir, ve yaptığı ekonomik tercihlerin bir kısmında kazıklanıyor olma ihtimali de çok çok yüksektir, acilen iktisada giriş dersi almasını şiddetle öneririm.

  muscent'teki üslupla ilgili ise; benim de zaman zaman kafamda soru işareti oluşturan çıkışlara denk geldiğim oldu. yanlışlık olmasın benim aylardır iletişimim çok nazik ve baldan tatlı şekilde ilerliyor, çok da memnunum. ama başka insanlarla "bu kadar uzatmaya ne gerek vardı he de geç işte" dedirten, polemiğe kayan yorumları yok değil. ama bu yorum farkıdır, benim satın alma kararımı etkileyen düzeyde bir agresiflik yok bence. ki bütün gün türlü türlü insanların kaprisiyle uğraşmanın çalışan insan üzerindeki etkisini bizzat çok iyi bildiğimden biraz anlıyorum bile diyebilirim. işine sahip çıkan insanlar görüyorum ben. yine de kendi takdirleridir ama bu amazon savaşçısı modunun biraz dozunu azaltmakta fayda olabilir belki de.

  son olarak da içinde bulunduğumuz ekonomi serbest piyasa ekonomisidir. muscent de piyasada bir monopol (tekel) değildir, türlü türlü alternatifi mevcuttur. istediğiniz malı uygun gördüğünüz fiyata beğendiğiniz üslupla kim satıyorsa ondan almakta özgürsünüz, aklınızda bulunsun...

  10 haziran 01:13 dün 23:54

  126. Markanın editörü biraz şey?sanırım... Bir kaç eleştiri yazısı gördü diye sevgilisine saydırır gibi uzun uzun storyler atmalarına çok şaşırdım. Bunu en son procsin markasında görmüştüm. Hatırlayanlar vardır bir bloger ile baya tartışmaya girmişlerdi. 

  Muadil parfüm üreten, eleştiri asla kabul edemeyen, profesyonellikten uzak bir firmadır. Post yorumlarında da olumsuz yorumlara denk gelirseniz verdikleri tuhaf cevaplardan anlayabilirsiniz. Tabi silmedilerse... daha önce alışveriş yapıp memnun kalmıştım ama bi iki sene oldu sanırım. O zaman müşteri memnuniyetleri mükemmeldi gerçekten. Sonra çok değiştiler ben de alışverişi bıraktım:) bir kaç muadili hariç çoğu orjinaline benzememektedir. Bir de üstüne zam :) neden tutan her marka böyle olmak zorunda ?

  10 haziran 00:23


  125. Bu markanın en büyük problemi müşteri ilişkileri ve medya pazarlama politikasındaki sıkıntı!Kim ilgileniyorsa bu işte berbat!Neden mi?Çünkü ürünler gerçekten harika!Çevreme durmadan önerip övüyorum.12 parfüm aldım.Çok iyi bildiğim bir koku ise berbat derecede kötü kokuyordu.Ben önemsemedim ve dedimki kesin marka bunu iyi üretmiştir de bana gelen ürün bozuktur. O kadar güveniyorum markaya.Ürün postunun altına instagramda durumu anlattım ama koku zevkim uyuşmadığı için beğenmemiş olabileceğim söylendi.Ben de kokuyu çok iyi bildiğimi ve üründe bir sorun olduğunu söyledim.Ama o kadar zarif biçimde yine onları övercesine söylüyorum bunları.Ama yok, ne bir ürünü gönderin bakalım yada başkaca bir çözüm vs yok!Direk siz beğenmişsinizdir yaptılar.Ama açın bakın tüm postların altında küçücük minnacık bile olumsuz yorum yazan insanlara markanın  yazdıklarına!Çok çok agresif bir politika izliyorlar.Ben ki bir daha başka yerden parfüm almam diyen insan irite oldum.Artık ordan almam.Zannediyorlarki biz böyle müşteri memnuniyetini göz ardı etsek de önemsiz!Herkes alır!Ben ve 3 kız kardeşim artık almayacağız.Ey marka ürünlerin güzel!lütfen müşterilerle kim ilgileniyorsa ona çeki düzen ver!Müşteri memnuniyetine önem ver!

  9 haziran 23:56

  124. bazı kokuları cidden beğendim, bir o kadar da sevmediğim oldu. piyango işi biraz. 

  fiyatları makul bence. ne olacaktı ki parfüm şişesi, içindeki spray başlığı bile ithal çoğu zaman. hepsini geçtim vergiler bel büküyor. 

  muscent bu yorumu okuyorsan iyi yorumları da paylaş. bu kadar çabuk parlama.(gizlinot: swh)

  9 haziran 20:11

  123. Buradan aldığım parfümleri yorumlamıştım fakat erken davranmışım, özellikle elimde orijinali olan parfümlerin kalıcılığıyla ve notaların zamanla farklılaşmasıyla zerre benzerlikleri yok. Muscent sıktığımda kokular midemi bulandırmaya başladı. (Koku konusunda çok hassasım herkes için geçerli olmayabilir) Özellikle gucci bloom hiç ama hiç kalıcı değil. Muscent'e verdiğim dört parfüm parasıyla bir orijinal dekant parfüm alırım daha iyi.

  9 haziran 19:26

  122. Storylerini şimdi gördüm. Benim muscent ile bir gönül bağım var. Editörünü de seviyorum parfüm aşkımı depreştirdikleri için de seviyorum, parfümlerin altına o kadar güzel açıklamalar yaptıkları için de seviyorum. Seviyorum işte.

  Ben yaptıkları zamda hiçbir tuhaflık göremiyorum. 2 bin tl olan parfümlerin yüksek oranda benzerlerinin deneme boyunu 35 tl’ye almak çok değil. Çok geliyorsa diğer açık parfüm markalarını kullabiliriz öyle değil mi? 

  Ayrıca son 3 yılda neye zam gelmedi bana bir diyin hele. 

  9 haziran 19:16


  121. Bir marka düsünün ki yaptigi zam oranlarini paylastiginiz icin sizi storylerinde şikayet ediyor işte öyle tahammülsüz bir markadir.

  9 haziran 18:39

  120. Son zamanlarda sürekli zam yapan marka (bkz: zamları duyurma kampanyası).

  Burada markanın görme olasılığı daha fazla olduğu için buraya yazmak istedim. İki influencer paylaştı diye üst üste zam yapmak nasıl bir iş ahlakı?

  Edit: ekleme yaparak fiyatları yazmak istedim. M ve f kodlu ürünlerin 15ml i 30 tl olmuş, n kodlular 35 tl, c kodlular da 55.

  kargo sınırı 100 tl den 150 tl ye çekilmiş.

  8 haziran 23:09 9 haziran 14:56

  119. Denemek için 3 tane 15ml'lik parfüm almıştım daha yeni geldiler ilk gözlemimi paylaşmak istedim.

  Rouge trafalgar: En sevdiğimle başlamak istedim, ben bu kokuya bayıldım. Bayıcı olmayan bir ahududu kokusu sanki çiçek kokularıyla birleşmiş.

  Florentine Iris:Tertemiz bir koku, çamaşırlar yeni yıkanmıştır ve yumuşatıcı kokusu gelir ya aynı ona benziyor.

  Lost Cherry: En az sevdiğim bu oldu, çünkü acı badem kirazı bastırmış. %70 badem kokusu diyebilirim :(

  24 mayıs 12:01