sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (166)
 • medya (10)

166. "Bugün türkiye yağmur yağmadan ıslandı..."

Ata, her şeyin ilkiydi bu topraklarda ve birçoğumuzun da hâlâ her konuda ilki bence. İnsan hiç tanımadığı, canlı görmediği birisine bu kadar bağlı olur mu? Oluyor. Ben de bu duyguyu, hissi yaşatan tek ve ilk insandır Atatürk. 80 yıl olmuş ama insan bekliyor, bir gün uyandığımda bir mucize olup çıkıp gelmesini umut ediyorum. Mümkün mü, mümkün olmasa bile insan kendi kendine neden olmasın ki diyor öyle bir yer bizde atatürkün yeri, solda, en üstte ve en geniş alanda...

11 kasım 2018 00:15 11 kasım 2018 00:15

165. Sen iyiki varsın mavinin en çok yakıştığı adam ve iyiki hep olacaksın. 

10 kasım 2018 22:54

164. Bir millet hasret kaldı maviye...

10 kasım 2018 22:52

163. "Türkiye'nin ortadoğu olmasını 100 yıl geciktirmiş liderdir"

bundan birkaç yıl önce ekşi sözlükte yazılmış, on binlerce kez paylaşılmış ve beğenilmiş bu tanımın üzerine çıkabilecek bir tanım bulamadım.

bir zamanlar yine koç holding'in "atatürk'ü gördün mü?" diye bir reklamı vardı. atatürk'ü bir genç kızın istikbalinde gördüm (kadın pilot bir arkadaşımız var orada) diye devam eden bir reklam. 

bunun üzerine oturup düşündüm. ben atatürk'ü gördüm mü?

ben atatürk'ü türkçe ve tarih derslerinde gördüm. türk dilinin de en az avrupa dilleri kadar köklü olduğuna inanmış, o dönemler oryantalist bakış açısıyla batının hor gördüğü ve hiç incelemediği türk tarihinin köklü bir tarih olduğuna inanmış. türk dil kurumunu ve türk tarih kurumunu kurmuş. bugün tarihte uygurlardan bahsedebiliyorsak, türk dilinin dünyada en çok konuşulan 4. dil olduğunu biliyor, kafkasya'dan anadolu'ya, asya'dan sibirya'ya, birçok bölgede türkçe (gizlinot: kırgızca gibi lehçe ve şiveler dahil) konuşulduğunu biliyor, yakut dilinin aslında türkçenin bir şivesi olduğunu bilebiliyorsak, bunların hepsi atatürk'ün o ilk (gbkz: inancı) sayesinde. oturup türk dil ve tarih kurumunu kurması, buradan uzmanlar yetiştirip güncel bilimsel metodlarla incelemeler yaptırması sayesinde.

ben atatürk'ü türkiye'deki müslümanlarda gördüm. kuran'ı kafasına göre yorumlayan, uzmanlığını nereden aldığı belli olmayan şeyh şıh tayfasını toplatıp bitirmiş ülkede. yetmemiş, ilahiyat profesörlerine kuran'ın türkçe tefsirini yaptırmış. arada aracı kalmasın, islam doğrudan insanla allah arasında olan aracısız bir dindir diyerek bunun suistimalinin önüne geçmeye çalışmış.

ben atatürkü eğitimimde gördüm. 20. yüzyıldayken 21. yüzyılın eğitim anlayışının temelini atmış, henüz avrupa'da bile yokken "herkes için eğitim" fikrini ülkenin kalbine kazımış. eğitimin herkes için olması fikrini uygulamaya geçiren ilk ülkelerden biriyiz. 

ben atatürk'ü en çok aziz sancar'da gördüm. mardin'in köyünden çıkıp devlet okullarında okuyarak, kendini geliştirerek, çalışarak ve emekleriyle kendini yükselterek nobele uzanan aziz sancar, atatürk'ün türkiye'sinin en güzel özetidir.

ben atatürk'ü kendimde gördüm. ortadoğu coğrafyasında doğmuş ve büyümüş bir kadın olarak, bugün erkekler tarafından domine edilen mühendislik sektöründe çalışabiliyorum. kimse bana kadın olduğun için git, çalışamazsın diyemiyor. bir nesil öncemiz tamamen köylü ve çiftçi. oturup çalışınca bana bu ülkenin en güzel okullarının kapısının açılabildiğini gördüm, hatta ülkenin en güzel okullarıyla yetinmemem gerektiğini, dünyanın en iyi okullarına gidebileceğimi gördüm. ben emek ve çabamda atatürk'ü gördüm.

dışarıda benim keşfetmemi ve gidip hakkımı almamı bekleyen kocaman bir dünya var. kafamın içinde ise bu dünyaya dahi sığmayan engin bir evren var. ben bu evrenin genişliği karşısında şaşkınlığa uğradıkça hep atatürk'ü görüyorum.

adım gibi eminim ki, bugün hangi partiden olursa olsun bir devlet yöneticisi çıkıp dese ki; arkadaşlar türkiye'de eğitim seferberliği başlattık, bütün göç etmiş vatandaşlarımızı ülkemize çağırıyoruz, az paraya çok iş yapacak badanacısından sıvacısından tutun, akademisyene kadar çok insana ihtiyacımız var, gelin ülkenize hizmet edin dese, havayolları kitlenir. insanlar akın akın ülkesine döner. bundan çok eminim. çünkü, türkiyedeki kötü şeylerden bunalıp göç eden insanların hemen hemen hepsi "bir umut olduğu takdirde" geri döneceğini söylüyor.

işte tam da bu ruhta ben atatürk'ü görüyorum.

"atatürk yanlış milleti kurtardı!" diye eleştiri yapanlara katılmıyorum. atatürk beni, bütün hayatımı ve hayallerimi kurtardı, atatürk aziz sancar gibi biliminsanlarını kurtardı, atatürk bahriye üçok'lara yaşam verdi, aziz nesin'lerin çiçek açmasını sağladı, hepimizin istikbalinin ucunda bir umut ışığı olmasını sağladı.

atatürk bugün, 1938'den daha çok canlı, daha çok içimizde.

saygıyla, minnetle ve sevgiyle anıyoruz.

10 kasım 2018 12:40 10 kasım 2018 12:45

162. Saygıyla.. minnetle.. sevgiyle..

10 kasım 2018 10:38

161.  Türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk. 

Fikirlerini, ilke ve inkılaplarını ülke şartlarına rağmen ben ve benim gibi nice genç, yaşlı, çocuk yaşatacağız ata’m.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

10 kasım 2018 09:37

160. Türkiye cumhuriyeti kurucusu baş komutanımızdır.

Kısa ömrüne sonsuz miraslar bırakmıştır.

Ülkemiz insanı için turnusol görevi gösterdiğini düşünüyorum. Çevrenize dikkat edin atatürk'ü sevmeyen, saygı duymayan kim varsa uzak durulası insanlardır.

10 kasım 2018 09:22 10 kasım 2018 09:26

159. "Gene seksen sene evvel gibi Gazi geliyor,

Gene on beş sene evvelki kadar yükseliyor.

Gene başlarda oturmuş, gene göklerde başı;

Yıldırımlar gene bir eski silâh arkadaşı.

Ölümün bitmeyen ufkunda yatarken gene sağ;

Bir avuç toprak olurken gene yüksek, gene dağ."

Fikirlerinle,ilkelerinle,içimizdeki büyük sevginle yaşa var ol paşam! Bir gün daha yakınız..

10 kasım 2018 09:20

158. Ölümünün üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen hala fikirlerinle ayakta dimdik duruyoruz. Belki sen fiziken gittin, ama düşüncelerin, ilkelerin, öngörülerin aramızdan hiç ayrılmadı. Ayırmaya çalışanlar var, bunlara kanan bir sürü de var. Ama senin arkanda bıraktığın, benim gördüğüm öyle koca yürekler var ki. Gözün arkanda kalmasın. Kimse ölümsüz değil bak sen bile. Seni bir kere olsun görebilmek, bir kere olsun sohbet edebilmek için neler vermezdim. Ne şanslıyım ki anneannem senin elini tutabilmiş, 89 yaşında hala gururla bundan bahsediyor. Her sene 10 kasımda içim burulurdu ama bu sene bir başka hissettim. Belki büyüdüğümden, belki gördüklerimi daha iyi anlamaya başladığımdan, belki fikirlerim tam anlamıyla yeni yeni oturmaya başladığından. Ama bu sene yokluğun çok daha fazla acıttı canımı. İyi ki varsın, iyi ki vardın. Bizi izlediğini biliyorum. Ve sen hiç merak etme, arkandan yürüyen koskoca bir gençlik var.

10 kasım 2018 09:17

157. Aklımızda, fikrimizde, kalbimizdesin.

İzindeyiz ilelebet...

10 kasım 2018 09:15 10 kasım 2018 09:22

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar