yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (163)
  • medya (9)

  163. az önce mustafa kemal'in son mektubunu -türk silahlı kuvvetlerine bıraktığı mektubu- okurken, derlenen sözlerine denk geldim ve gözlerim dolarak okudum:

  -Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar, evet, bu doğrudur. Benim arzu edip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zorâki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Bence diktatörlük, diğerlerini râm edendir. Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.

  -Ben isteseydim derhâl askerî bir diktatörlük kurardım ve memleketi öyle idâreye kalkışırdım. Fakat ben istedim ki, milletim için modern bir devlet kurayım.

  -Ben sizlerden biriyim.

  -Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız bu yeterlidir.

  -Beni övme sözlerini bırakınız. Gelecek için neler yapacağız, onlardan bahsediniz!

  -Benim adım 'çok içer' diye çıkmıştır. Filhakîka ben, öteden beri içerim. Fakat istediğim zaman bunu keserim; karıştırmam. İçki, sâdece benim keyfim içindir. İçki yüzünden vazîfemi bir an geri bıraktığımı hatırlamıyorum. Daha gençken, manevralara çıkılmadan önce, muhabbete dalarak sabaha yakın zamanlara kadar içsek bile ben, bazen uyumadan saatinde vazîfem başına gider ve görülecek işi bir dakika geri bırakmazdım. İçki ve vazife, iki ayrı şeydir. Birbirine dokunacak yerde vazifeyi elbette keyfe tercih etmeli, içkiyi behemehâl kesmeli.

  -İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

  -Milletim beni nereye isterse oraya gömsün. Yeter ki beni unutmasın.

  20 nisan 15:16

  162. türkiye cumhuriyetinin kurucusu ve gerçek lideri.

  bakın lider olmak farklıdır yönetici olmak farklıdır. kendisi gerçekten hem fonksiyonel olarak bir liderdi hem de karizmatik bir liderdi. fonksiyonelliğine örnek verirsek eğer, ilk işi yerli üretimle ekonomiyi kalkındırmak oldu. karizmatikliğinede örnek olarak; ileri görüşlü ve planlı olmasını verebiliriz.

  atatürk batan osmanlıdan yeni bir devlet ortaya çıkardı. tabii ki değişikler yapmalı ve diğer ülkelerle aynı seviyeye gelmek için reformlar yapmalıydı. bunda ne sakınca var? kurduğu devlet eski sistemde olsaydı zaten kurduğu devletin bir anlamı kalmayacaktı.

  bu millet tarihi ve tarihi kişilikleri, zamana ve zamanın gerekliliklerine göre değerlendirmeyi öğrenmeli artık. yeter gerçekten yeter.

  4 nisan 17:31

  161. hayatımda, hayatımın her anında kendime örnek aldığım yegane insan. ümisizliğe düştüğümde, atatürk savaşın ortasındayken kuracağı cuhuriyeti şekillendiriyordu, o kadar karamsar zamanlarda böyle umut doluydu, böyle inanmıştı, sen onun bir evladı olarak nasıl kendine inanmazsın! diyorum kendime. çalışmaktan yorulsam, cephede çadırına çekildiğinde dahi dinlenmeyip çalıştığı, okuduğu, yazdığı geliyor aklıma. bilimi, sanatı, kadınları yüceltmesi.. bir asker olarak barışçıllığı. anzak annelerine mektubunu çoğunuz bilirsiniz. ekliyorum buraya.

  " Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!

  Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

  Bunları böyle bir savaşın ardından söyleyebilecek yücelikte ben başka kimseyi görmedim. ve son olarak başka bir yol göstericiye ihtiyacımız yok, bu gülü yetiştireceksek elimiz kanayacak, canımız yanacak, bizi yolumuzdan çevirmeye çalışanlar olacak.. Hiçbirine kulak asmayın, asmayalım. kimse bizi yolumuzdan döndüremez..

  Çocuk: Aaaa

  Atatürk: Noldu çocuk?

  Çocuk: Senin eline diken batar mı?

  Atatürk: batmaz mı?

  Çocuk: Senin elin kanar mı?

  Atatürk: Kanamaz mı?

  Çocuk: Ama sen Atatürk değil misin?

  Atatürk: Öyleyim çocuk…

  Çocuk: Ama…

  Atatürk: Sen şimdi bırak benim kim olduğumu… Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek, bu bahçede gül bitmez diyenler olacak… Gül öyle yetiştirilmez böyle yetiştirilir diyenler olacak… Sen kendine şunu soracaksın: ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum? Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken ne de söylenenler umurunda olmayacak… Kim olursan ol tek isteğin şu kokuyu duymak olacak… Anladın mı?

  Çocuk: Anladım.

  Atatürk: Aferin sana! Hadi bakalım devam…

  edit: eksileyenler için şimdiden söylüyorum, böyle br motivasyonu eksileseniz ne olur ki? biz durmuyoruz, hadi bakalım devam..

  11 mart 23:30 11 mart 23:56

  160. "Bugün türkiye yağmur yağmadan ıslandı..."

  Ata, her şeyin ilkiydi bu topraklarda ve birçoğumuzun da hâlâ her konuda ilki bence. İnsan hiç tanımadığı, canlı görmediği birisine bu kadar bağlı olur mu? Oluyor. Ben de bu duyguyu, hissi yaşatan tek ve ilk insandır Atatürk. 80 yıl olmuş ama insan bekliyor, bir gün uyandığımda bir mucize olup çıkıp gelmesini umut ediyorum. Mümkün mü, mümkün olmasa bile insan kendi kendine neden olmasın ki diyor öyle bir yer bizde atatürkün yeri, solda, en üstte ve en geniş alanda...

  11 kasım 2018 00:15 11 kasım 2018 00:15

  159. Sen iyiki varsın mavinin en çok yakıştığı adam ve iyiki hep olacaksın. 

  10 kasım 2018 22:54

  158. Bir millet hasret kaldı maviye...

  10 kasım 2018 22:52

  157. "Türkiye'nin ortadoğu olmasını 100 yıl geciktirmiş liderdir"

  bundan birkaç yıl önce ekşi sözlükte yazılmış, on binlerce kez paylaşılmış ve beğenilmiş bu tanımın üzerine çıkabilecek bir tanım bulamadım.

  bir zamanlar yine koç holding'in "atatürk'ü gördün mü?" diye bir reklamı vardı. atatürk'ü bir genç kızın istikbalinde gördüm (kadın pilot bir arkadaşımız var orada) diye devam eden bir reklam. 

  bunun üzerine oturup düşündüm. ben atatürk'ü gördüm mü?

  ben atatürk'ü türkçe ve tarih derslerinde gördüm. türk dilinin de en az avrupa dilleri kadar köklü olduğuna inanmış, o dönemler oryantalist bakış açısıyla batının hor gördüğü ve hiç incelemediği türk tarihinin köklü bir tarih olduğuna inanmış. türk dil kurumunu ve türk tarih kurumunu kurmuş. bugün tarihte uygurlardan bahsedebiliyorsak, türk dilinin dünyada en çok konuşulan 4. dil olduğunu biliyor, kafkasya'dan anadolu'ya, asya'dan sibirya'ya, birçok bölgede türkçe (gizlinot: kırgızca gibi lehçe ve şiveler dahil) konuşulduğunu biliyor, yakut dilinin aslında türkçenin bir şivesi olduğunu bilebiliyorsak, bunların hepsi atatürk'ün o ilk (gbkz: inancı) sayesinde. oturup türk dil ve tarih kurumunu kurması, buradan uzmanlar yetiştirip güncel bilimsel metodlarla incelemeler yaptırması sayesinde.

  ben atatürk'ü türkiye'deki müslümanlarda gördüm. kuran'ı kafasına göre yorumlayan, uzmanlığını nereden aldığı belli olmayan şeyh şıh tayfasını toplatıp bitirmiş ülkede. yetmemiş, ilahiyat profesörlerine kuran'ın türkçe tefsirini yaptırmış. arada aracı kalmasın, islam doğrudan insanla allah arasında olan aracısız bir dindir diyerek bunun suistimalinin önüne geçmeye çalışmış.

  ben atatürkü eğitimimde gördüm. 20. yüzyıldayken 21. yüzyılın eğitim anlayışının temelini atmış, henüz avrupa'da bile yokken "herkes için eğitim" fikrini ülkenin kalbine kazımış. eğitimin herkes için olması fikrini uygulamaya geçiren ilk ülkelerden biriyiz. 

  ben atatürk'ü en çok aziz sancar'da gördüm. mardin'in köyünden çıkıp devlet okullarında okuyarak, kendini geliştirerek, çalışarak ve emekleriyle kendini yükselterek nobele uzanan aziz sancar, atatürk'ün türkiye'sinin en güzel özetidir.

  ben atatürk'ü kendimde gördüm. ortadoğu coğrafyasında doğmuş ve büyümüş bir kadın olarak, bugün erkekler tarafından domine edilen mühendislik sektöründe çalışabiliyorum. kimse bana kadın olduğun için git, çalışamazsın diyemiyor. bir nesil öncemiz tamamen köylü ve çiftçi. oturup çalışınca bana bu ülkenin en güzel okullarının kapısının açılabildiğini gördüm, hatta ülkenin en güzel okullarıyla yetinmemem gerektiğini, dünyanın en iyi okullarına gidebileceğimi gördüm. ben emek ve çabamda atatürk'ü gördüm.

  dışarıda benim keşfetmemi ve gidip hakkımı almamı bekleyen kocaman bir dünya var. kafamın içinde ise bu dünyaya dahi sığmayan engin bir evren var. ben bu evrenin genişliği karşısında şaşkınlığa uğradıkça hep atatürk'ü görüyorum.

  adım gibi eminim ki, bugün hangi partiden olursa olsun bir devlet yöneticisi çıkıp dese ki; arkadaşlar türkiye'de eğitim seferberliği başlattık, bütün göç etmiş vatandaşlarımızı ülkemize çağırıyoruz, az paraya çok iş yapacak badanacısından sıvacısından tutun, akademisyene kadar çok insana ihtiyacımız var, gelin ülkenize hizmet edin dese, havayolları kitlenir. insanlar akın akın ülkesine döner. bundan çok eminim. çünkü, türkiyedeki kötü şeylerden bunalıp göç eden insanların hemen hemen hepsi "bir umut olduğu takdirde" geri döneceğini söylüyor.

  işte tam da bu ruhta ben atatürk'ü görüyorum.

  "atatürk yanlış milleti kurtardı!" diye eleştiri yapanlara katılmıyorum. atatürk beni, bütün hayatımı ve hayallerimi kurtardı, atatürk aziz sancar gibi biliminsanlarını kurtardı, atatürk bahriye üçok'lara yaşam verdi, aziz nesin'lerin çiçek açmasını sağladı, hepimizin istikbalinin ucunda bir umut ışığı olmasını sağladı.

  atatürk bugün, 1938'den daha çok canlı, daha çok içimizde.

  saygıyla, minnetle ve sevgiyle anıyoruz.

  10 kasım 2018 12:40 10 kasım 2018 12:45

  156. Saygıyla.. minnetle.. sevgiyle..

  10 kasım 2018 10:38

  155.  Türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk. 

  Fikirlerini, ilke ve inkılaplarını ülke şartlarına rağmen ben ve benim gibi nice genç, yaşlı, çocuk yaşatacağız ata’m.

  Ey büyük Atatürk!

  Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

  10 kasım 2018 09:37

  154. Türkiye cumhuriyeti kurucusu baş komutanımızdır.

  Kısa ömrüne sonsuz miraslar bırakmıştır.

  Ülkemiz insanı için turnusol görevi gösterdiğini düşünüyorum. Çevrenize dikkat edin atatürk'ü sevmeyen, saygı duymayan kim varsa uzak durulası insanlardır.

  10 kasım 2018 09:22 10 kasım 2018 09:26