0.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • oylar (0)
  • medya (4)

1. Tanım: koyu kahve rengi,beyaz saça açık turuncu rengi tutan boya.

Tanım 2: boya görünümlü kına.

Edit: naturalive beauty doğal saç boyası aslında tam ismi. Başlığın ismini Nasıl düzelteceğimi bilemedim.(gizlinot: bu arada, bu açtığım ilk başlık bu yüzden bundan başka bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim)

Bu ürünü satın almadan önce internette araştırma yaptım ama yeterli bilgiye ulaşamadım,bu yüzden buraya başlık açmak istedim belki satın almayı düşünenlere yardımcı olur.

annemin beyaz saçları için aldık. Gimdes sertifikalı ürünlerin satıldığı marketler (gizlinot: helal dünya marketleri) bizim evimize çok uzakta kalıyordu bizim de hiç yolumuz düşmüyordu o tarafa,fırsatımız olmuyordu(gizlinot: zaten bu marketlerin genel özelliği merkezi yerlerden uzakta,hep bir ara sokaklarda bir yerlerde olması) (gizlinot: internetten de almak istemiyorduk boşuna kargo parası vermemek için). Sonra evimizin yanında özkuruşlar markette alışveriş yaparken saç boyalarının olduğu standda bir de ne göreyim naturalive'in saç boyası! (gizlinot: Yani özkuruşlar market çok çok daha ulaşılır olduğu için bunu belirtmekte fayda gördüm) asıl tuhafıma giden şey; naturalive'in kendi sitesinde fiyatı 22tl, özkuruşlar'da 18tl'ydi.

Hemen aldım çünkü gerçekten annemin beyazları çok artmıştı ve senelerdir beyazlarını kapatmak için uyguladığı kimyasallar yüzünden daha 45 yaşında olmasına rağmen saçları aşırı yıpranmış ve dökülmüş durumdaydı artık doğal birşeyler denemek istiyorduk. Her neyse iki gün önce aldık dün uyguladık ve saçında 1 gece beklettik.bu sabah yıkadı ve koyu kahve yazıyordu ama biz sadece beyazlarına uyguladık ve açık turuncu oldu saçı. Öncelikle bu aslında bir boya değil çünkü kutunun içinden bir paket kına, bir pakette de renk veren bitki karışımı çıktı. Yani saça aslında renkli kına yaktık boyamadık. Bir de biz kutunun içindekilerin tamamını boya işlemi için hazırladık ama o kadar çok arttı ki kına.Neden bu kadar arttı diye sorarsanız annemin saçları hem kısa(gizlinot: omuzlarına anca geliyor),hem az,hem ince telli,hemde sadece beyaz olan diplerine uyguladık.eğer sizin de böyle saçlarınız varsa hepsini hazırlamayın,çeyreğini felan hazırlayın yani,çünkü baya arttı.

Kutunun üzerinde 3-5 saat arası bekletin yazıyor ama biz bütün gece bekletmemize rağmen anca açık bir turuncu renk oldu. Birde saçınıza extra bakım yapmak isterseniz hazırladığınız karışıma bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz yazıyor ama biz annemin saçları çok kötü durumda olduğu için 2 tatlı kaşığı ekledik.

Saçtan kınayı arındırırken sabun kullanmayınız yazıyor kutuda ama annemin söylediğine göre şampuansız boyayı arındırmak neredeyse imkansızmış bu yüzden az miktarda şampuan kullandı.

Sonuçtan memnunmuyuz? Evet memnunuz çünkü annemin saçlarının geriye kalanı turuncunun çok daha kahverengiye çalan bir koyu tonu,o yüzden abes durmadı ve beyazları büyük ölçüde (gizlinot: %70)kapandı. Ama bu rengi sevmeyenlerin hoşuna gitmeyecektir sonuç. Kutusunda çok yoğun beyazlarınız varsa bir kere uyguladıktan bir kaç gün sonra bir daha uygulayın yazıyordu, daha iyi tutması için böyle de yapabiliriz aslında.

Bir de bir eksisini söylemem gerekirse bitki karışımının olduğu paket o kadar az ki,onun biraz daha fazla olması gerekiyordu bence, boyayı 2 ye yada daha fazlaya bölüp o şekilde kullanmamız için,o paket bölünmek için çok çok az.

Bir daha alırmıyız? Evet alacağız gibi görünüyor,annem için gayet yeterli bir sonuç,hatta açık kahve hariç(gizlinot: koyusu bu kadar açık tuttuğu için onu denemeyi hiç düşünmüyoruz) diğer renklerini de deneyebiliriz.

Ama normal klasik kınayı denediyseniz ve verdiği rengi kendinize yakıştırıyorsanız buna bu kadar para vermenize gerek yok, normal kına alın aktardan,çok daha ucuza gelecektir.

17 şubat 2017 01:02 12 mart 2017 11:37

2. Arkadaşlar " bir daha almayı düşünüyoruz" yazmışım. Geri alıyorum bu söylediğimi. Düşünmüyoruz. Çünkü ileriki zamanlarda annemin söylediğine göre hemen akmış kına, hiç durmamış saçında. Zaten çok az renk verdi daha öncede yazdığım gibi, o da akmış gitmiş 1 haftada.

Bunun yerine (bkz: jamaican jean's color) markasının bir rengini denemeyi düşünüyoruz annemde. Çünkü ben açıcıyla açılmış sarı saçımda mor rengi uyguladım ve memnun kaldım. Zaten onun başlığında da bir entry'im olması lazım. Tamam aşırı kalıcı bir boya değil ama en azından naturalive kadar aşırı geçici de değil. Üstelik naturalive gibi %100 bitkisel olmasa da içerik olarak marketten alacağınız herhangi bir şampuandan daha fazla zarar vermiyor saçınıza. Biz böyle yapmayı düşünüyoruz, belki size de fikir olur, düşünüyorsanız. Hem baya da uygun fiyatlı yani 250 ml si 20 tl. Çok azı bile yoğun bir renk veriyor.

Girdimi editlemedim çünkü belki ilk yazdığım girdiyi görüp almayı düşünen olduysa bir daha düşünsün diye tekrar bir entry girdim. Hani başlık canlansın diye. 3 hafta felan geç yazmışım kusuruma bakmayın, unutmuşum, bir de anca fırsat oldu.

19 nisan 2017 12:53 19 nisan 2017 12:58