yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  11. Erken yaşta cilt kırışıklarının oluşmasının başlıca sebebi budur. Bir diğer önemli etken ise güneş kremi kullanmamak. (gizlinot: Sanırım bu daha önemli bir etken)

  14 ağustos 13:32

  10. 20 yaşıma kadar bu bendim. cildimi ergenlikle birlikte mahvettim. roaccutane tedavisi sonrası aklım başıma geldi. nemlendirici kullanmaya başladım. cildim karmaydı. ama ben kuru kabul ettim ve hep yoğun nemlendiriciler kullandım ve cildimi normal hale getirmeyi başardım. hala kuru ciltler için olan ürünleri kullanıyorum ama şimdi tüm cildim daha eşit. karmalık oldukça gitti. normale döndü diyebilirim. bu durumda cilt bariyerimi de güçlendirmiş olduğum için cildim daha sağlıklı görünüyor diyebilirim.

  14 ağustos 13:20

  9. Ben hayatımın 22-23 yılı kullanmadım. Yüzümü yıkıyor makyaj yapıyordum ama nemlendirici sürmem gerektiğini bilmiyordum. En sonunda aknelerle baş edememeye başladım, alnım burnum çenem leke doluydu. Bir de sivilce sıkma huyum var engel olamadığım, o yüzden sivilcerin ve kapalı komedonların hepsi açık yaraya dönüşüyordu mutlaka. Kendi kendime çam ağacı yağı vs denedim ama çare olmadı. Sonra dermatoloğa gittim. Sabah akşam temizleyici ile yıkama önerdi. Sabahları mutlaka yağsız bir nemlendirici akşamları ise kendi yazdığı kremi sürmemi önerdi. Ben bu şekilde 3-5 ay içinde sivilcelerin çoğundan kurtuldum. Şu an sivilce kremini Sadece bölgesel kullanıyorum sivilce çıktığında ve onun dışında nemlendirme yıkama rutinine devam ediyorum. Yalnız ben dedim diye şimdi gelip ilacın adını sormayın. Aynı doktora yine akne sebebiyle giden arkadaşıma daha başka ilaçlar ve başka bir rutin önerdi. Özellikle akne vs sıkıntınız varsa mutlaka dermatoloğa gidin ve sizin cildinizin ihtiyacına göre bir rutin oluşturmasını isteyin. Belki de sizin cildinizin neme ihtiyacı yoktur.

  14 ağustos 11:20 14 ağustos 11:27

  8. Doğru ürünler kullanmıyor olabilirsiniz süslüler. Doktorların böyle demesine şaşırmadım çünkü benim gittiğim doktorlar da hiçbirşeu sürmene gerek yok zaten yüzeyden sürülen şeyler etki etmez dedi ama bence külliyen yalan. Ben ne zaman kendime uyacak ürünleri buldum- ki çoğu kore kozmetiğiydi- hiçbir cilt problemim kalmadı. Yazları yalnızca esans/toniklerle nemlendiriyorum kışları da dengeleyici bir Tonik ve jel nemlendirici. Ama en nüyük fark yaratan ürün c vitamini serumu. Bunlar benim için yeterli ve kullanmayıp cildimi nemlendirmediğimde kuruluk, pul pul dökülme ve akne gibi sorunlar yaşıyorum. Bence herkes kendine uygun ürünler kullanırsa sorun kalmaz. Eski tip katı nemlendiriciler kullandığımda ise aynı diğer süslülerin yaşadığı problemleri yaşıyorum.

  Edit: tam bu girdiyi yazarken amerikadan ziyarete gelen kuzenim söyledi, onların doktorları da kesinlikle cildin nemlendirilmesi gerektiğini ve güneş koruması kullanılması gerektiğini söylüyorlarmış. Basit iki üç adımlı cilt bakımları öneriliyormuş.

  14 ağustos 10:50 14 ağustos 10:56

  7. 6 ay öncesine kadar kuruya meyilli karma bir cildim vardı. O sıra korelilerin parlak, nemli ciltlerine merak salmıştım ve dermokozmetik nemlendirici ve nem ceren tonik, jel gibi ürünlere yönelmiştim. Ama bir süre sonra ayda yılda sivilce çıkan yüzüm sivilce doldu ve 6 aydır sürekli sivilceler var suratimda. Durduramiyorum. Yani bu nemlendirme olayı bende neden ters tepti anlamadım. Kullanmadığım zamanlar pürüzsüzdü yüzüm.

  Şu an lp effaclar kullanıyorum sadece. Tonik nadiren. Duş sonrası da sadece çizgilerin olusabilecegi kısımlara cok az nemlendirici.

  Önerisi olan varsa bana yazabilir.

  14 ağustos 10:29

  6. 2 aydır yüzümü yalnızca akşamları lrp hassas ciltler için olan yüz yıkama jeli ile yıkıyorum. Nemlendirici kullanmayı bıraktım. Sonuç; yüzüm öncesinden daha aydınlık, sivilceler eskiden çıktığı kadar çıkıyor, tek sıkıntım kapalı komedonlar. Bilmiyorum bu nemlendiriciler tonikler peelingler galiba gerçekten yalnızca para tuzağı.

  14 ağustos 09:44

  5. İlla nemlendirici krem kullanmak zorunda değilsiniz zaten tonik bile bazı ciltleri nemlendirmeye yetebilir burdaki kilit nokta yüzünüzü temizledikten sonra kuru kuru bırakıp cildinizi yormamanız. "Nemlendirici" belki krem formundayken her cildin ihtiyaco değildir ama nem her cildin ihtiyacıdır unutmayın.

  14 ağustos 02:22

  4. Yağlı ciltli olduğum için su bazlı bir nemlendirici kullanıyorum ve sivilce sorunum olmadı.Bence yağlı/karma cilt bile olsa cildin nemlendirmeye ihtiyacı var.Cilde uygun nemlendirici seçmek önemli.

  13 ağustos 23:00 13 ağustos 23:01

  3. cildim yağlıya dönük. 2 adet cildiye doktoruyla görüştüm. ikisi de nemlendirici kullanmamam gerektiğini söyledi. yukardaki girdi eksilenmiş diye söylüyorum. hatta özelden doktorların ismini bile verebilirim. sonuçta onlar doktor ve bizim bildiğimiz şeylerin okulunu okuyorlar. ben de bu yüzden kullanmıyorum. kesinlikle her cilt tipi kullanmalıdır gibi bir argümana katılmıyorum.

  nemlendirici kullanmadığımız için sebum üretiyor gibi bir şey söz konusu değil bence. (doktorlar da bunu söyledi. bunu ben bir tarafımdan uydurmuyorum.) çünkü ne zaman nemlendirici kullansam yüzüm daha fazla yağlanıyor. sabah kalktığımda neredeyse yüzümden yağ akacak derecede. kullanmadığım zaman böyle bir sorun olmuyor. (eczane markaları kullandım hep. avene, la roche, bioderma vs.)

  13 ağustos 05:46 13 ağustos 06:53

  2. genel olarak her cilt tipi kesinlikle nemlendirici krem kullanmalıdır diye bir şey yoktur.

  Örneğin yağlı ciltli bir kişi sadece serum türevi ürünlerle de cildinin nemlendirme ihtiyacını karşılayabilir. Eğer içerik okuma konusunda iyi değilim diyorsanız bazı gözenek tıkayıcı içeriklere (silikon, lanolin vb gibi) sahip nemlendiriciler yağlı bir ciltte sivilceye davetiye çıkarıp, kuru cilde sahip kişilerde harikalar yaratacaktır.  karma ciltli bir kişi t bölgesi için sadece serum, kuruya dönük yanakları içinse serum ve üzerine nemlendirici şeklinde bir rutin oluşturabilir.  Bu gibi nedenlerle cilt tipine göre hareket etmek en doğrusu.

  Eksi editi: akademik bir kaynak olmasa da sosyal eczacı’nın eğitimli biri olmasına istinaden link bırakmak istiyorum. Eminim hepimizden daha fazla bilgi sahibidir. (link: https://www.instagram.com/p/BnjZhmwHr4R/?igshid=13bomp6wyzc3c Yağlı ciltler için nemlendirme )

  13 ağustos 02:39 14 ağustos 17:46