yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. Yağlı yada kuru olsun fark etmez. Her cildin neme ihtiyacı vardır. Bir krem kullandınız ve sivilceniz çıktı diye nemlendirici kullanmamak doğrudur denemez. O ürün size iyi gelmemiştir. Herkesin nem ihtiyacı farklıdır. Kimisi margarin gibi nemlendirici sürer (gizlinot: Çok kuru cilt bknz ben) kimisi jel kullanır kimisinin kullandığı tonik cildini nemlendirmeye yeter. Cildinizi en iyi siz tanırsınız. 

  13 eylül 2019 00:36

  12. Yazın kullanmıyorum ne zaman kullansam sivilce olarak geri dönüyor. Onun yerine bir esans iki serumu üst üste sürüyorum. Doğruluğu tartışılır ama bende durum böyle.

  12 eylül 2019 21:28

  11. Her cildin nemlendiriciye ihtiyacı varmıymış bilemem ama benim kesinlikle ihtiyacım olduğunu anladım. Ergenliğimden beri sivilcelerle uğraşıyorum ve yağlı bir cilde sahiptim. Bu yüzden hiç nemlendirdici kullanmıyordum aksine cildime kurutucak ne varsa uyguluyordum. Bu hatamı keşke daha önce farketseydim diyorum çevremde hiç kimse de uyarmadı :( (gizlinot: Dermatalog dahil) böyle olunca bu yaşıma kadar nemlendiricisiz geçirdim ta ki 6 ay öncesine kadar. La roche posey in toleriane ultra kremini kullanmaya başladım ve cildim yemin ediyorum yağlıdan karma-normal e döndü. Hatta cildimdeki kızarmalar azaldı. 1 haftadır kullanmıyordum havalar çok sıcak diye ve cildimin gereğinden fazla sebum salgılamaya başladığını farkettim, bu da haliyle gözeneklerimi doldurdu ve siyah noktalara sebep oldu. Hemen tekrar kullanmaya başladım, artık en fazla 1 gün ara verip kullanmaya devam ederim.

  12 eylül 2019 19:38 12 eylül 2019 19:43


  10. Cildim çok yağlı. Eskiden cilt bakımında yüz temizleme jeli- alkollü tonik- nemlendirici gibi bir sıralamayla giderdim. Alkolün zararlı olduğunu biliyordum ama hoşlanıyordum etkisinden işte, garip. Sonra dedim ki "belki de şikayetlerimin sebeplerinden biri bu" ve alkollü tonik kullanmayı bırakıp gül suyu gibi doğal bir ürüne yöneldim. Bundan bir süre önce de sosyal eczacı isimli instagram sayfasında denk geldiğim bir paylaşım ufkumu açtı. Her cildin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını vs. söylüyordu. O günden beri nemlendirici kullanmayı bıraktım. Şu an çok daha iyiyim, yüzümde bir ağırlıkla ve aşırı yağlanmayla dolaşmıyorum. Demek ki benim nemlendirici kullanmam gerekmiyormuş.

  12 eylül 2019 18:34

  9. Erken yaşta cilt kırışıklarının oluşmasının başlıca sebebi budur. Bir diğer önemli etken ise güneş kremi kullanmamak. (gizlinot: Sanırım bu daha önemli bir etken)

  14 ağustos 2019 13:32

  8. 20 yaşıma kadar bu bendim. cildimi ergenlikle birlikte mahvettim. roaccutane tedavisi sonrası aklım başıma geldi. nemlendirici kullanmaya başladım. cildim karmaydı. ama ben kuru kabul ettim ve hep yoğun nemlendiriciler kullandım ve cildimi normal hale getirmeyi başardım. hala kuru ciltler için olan ürünleri kullanıyorum ama şimdi tüm cildim daha eşit. karmalık oldukça gitti. normale döndü diyebilirim. bu durumda cilt bariyerimi de güçlendirmiş olduğum için cildim daha sağlıklı görünüyor diyebilirim.

  14 ağustos 2019 13:20

  7. Ben hayatımın 22-23 yılı kullanmadım. Yüzümü yıkıyor makyaj yapıyordum ama nemlendirici sürmem gerektiğini bilmiyordum. En sonunda aknelerle baş edememeye başladım, alnım burnum çenem leke doluydu. Bir de sivilce sıkma huyum var engel olamadığım, o yüzden sivilcerin ve kapalı komedonların hepsi açık yaraya dönüşüyordu mutlaka. Kendi kendime çam ağacı yağı vs denedim ama çare olmadı. Sonra dermatoloğa gittim. Sabah akşam temizleyici ile yıkama önerdi. Sabahları mutlaka yağsız bir nemlendirici akşamları ise kendi yazdığı kremi sürmemi önerdi. Ben bu şekilde 3-5 ay içinde sivilcelerin çoğundan kurtuldum. Şu an sivilce kremini Sadece bölgesel kullanıyorum sivilce çıktığında ve onun dışında nemlendirme yıkama rutinine devam ediyorum. Yalnız ben dedim diye şimdi gelip ilacın adını sormayın. Aynı doktora yine akne sebebiyle giden arkadaşıma daha başka ilaçlar ve başka bir rutin önerdi. Özellikle akne vs sıkıntınız varsa mutlaka dermatoloğa gidin ve sizin cildinizin ihtiyacına göre bir rutin oluşturmasını isteyin. Belki de sizin cildinizin neme ihtiyacı yoktur.

  14 ağustos 2019 11:20 14 ağustos 2019 11:27


  6. Doğru ürünler kullanmıyor olabilirsiniz süslüler. Doktorların böyle demesine şaşırmadım çünkü benim gittiğim doktorlar da hiçbirşeu sürmene gerek yok zaten yüzeyden sürülen şeyler etki etmez dedi ama bence külliyen yalan. Ben ne zaman kendime uyacak ürünleri buldum- ki çoğu kore kozmetiğiydi- hiçbir cilt problemim kalmadı. Yazları yalnızca esans/toniklerle nemlendiriyorum kışları da dengeleyici bir Tonik ve jel nemlendirici. Ama en nüyük fark yaratan ürün c vitamini serumu. Bunlar benim için yeterli ve kullanmayıp cildimi nemlendirmediğimde kuruluk, pul pul dökülme ve akne gibi sorunlar yaşıyorum. Bence herkes kendine uygun ürünler kullanırsa sorun kalmaz. Eski tip katı nemlendiriciler kullandığımda ise aynı diğer süslülerin yaşadığı problemleri yaşıyorum.

  Edit: tam bu girdiyi yazarken amerikadan ziyarete gelen kuzenim söyledi, onların doktorları da kesinlikle cildin nemlendirilmesi gerektiğini ve güneş koruması kullanılması gerektiğini söylüyorlarmış. Basit iki üç adımlı cilt bakımları öneriliyormuş.

  14 ağustos 2019 10:50 14 ağustos 2019 10:56

  5. İlla nemlendirici krem kullanmak zorunda değilsiniz zaten tonik bile bazı ciltleri nemlendirmeye yetebilir burdaki kilit nokta yüzünüzü temizledikten sonra kuru kuru bırakıp cildinizi yormamanız. "Nemlendirici" belki krem formundayken her cildin ihtiyaco değildir ama nem her cildin ihtiyacıdır unutmayın.

  14 ağustos 2019 02:22

  4. Yağlı ciltli olduğum için su bazlı bir nemlendirici kullanıyorum ve sivilce sorunum olmadı.Bence yağlı/karma cilt bile olsa cildin nemlendirmeye ihtiyacı var.Cilde uygun nemlendirici seçmek önemli.

  13 ağustos 2019 23:00 13 ağustos 2019 23:01