yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (48)
  • medya (0)

  48. buraya yazmak için daha çok erken çünkü üçüncü günümdeyim :D belki aylarca etkisini göremeyeceğim hatta pişman bile olabilirim bu yöntemden. ama söylemeden duramadım, saçlarım şampuana göre çok daha mutlu şu an.

  düz, her zaman elektriklenen, inanılmaz kuru ve kalın telli saçlara sahibim, yani tam cadı saçı görüntüsü. ne kadar şekillendirsem de (gizlinot: ısıl yöntem kullanmıyorum) ikinci veya üçüncü günün sonunda bu görünüme geri dönüyor her türlü, bu yüzden denemeye karar verdim. ne kadar dayanabilirim bilmiyorum ama uzun dayanırsam buraya bir edit gelecek.

  19 mart 13:52

  47. Bundan 2 hafta önce sirkeyle yapmaya başlamıştım. Başta her şey güzeldi hafif yağlı kalması dışında ama o da çok büyük sorun değildi. Sonra larissa gacemerin kil maskesi videosuna denk geldim. Kili saç dipilerine uyguluyordu. Denemekten ne zarar gelir diyerek yaptım başta serti falan dedim ki sabun gibi düşün alışır bir süre sonra. Yağını aldı gerçekten ona lafım yok başta hatta baya iyidi. Saçım çok gözüküyordu. Dökülmesi azalmıştı. 1 gün yaptım 2 gün yapmadım şeklinde devam ettirdim uygulamayı. sonra bundan tam 1 hafta önce saçım öyle bir dökülmeye başladı ki anlatam size. Kili çıkardım direk hayatımdan. Sonra sadece sirke bazen de sadece su kullanmaya başladım. tarağımın üstünde hep tüy gibi şeyler kepek gibi şeyler oluyordu.

  Dün dışarı çıkmam gerekti ve saçımı yıkadım aynı şekilde sonra ayna karşısında tararken bir baktım saçım kepek dolmuş(kepek sorunu yaşayan birisi değildim) baynoya koştum kepek şampuanıyla yıkadım. Saçımdan çıkan kiri görmeniz lazımdı. holifestten dönüşte saçımda 2 parmak boya vardı duşa girince baya boya akmıştı. aynı o şekil kir aktı saçımdan. Bir daha dener miyim? evet ama kepeğim geçtikten sonra.

  Not:kili 2 gün arayla yaptım bu arada. Normal sirkeli suyu her gün yaptım

  21 ağustos 2018 15:29 21 ağustos 2018 16:26

  46. Bir aydır deniyorum. Deneme sebebim sadece kimyasallardan saç dermi uzak tutmak istememdi.

  Önce karbonat ve sirkenin ayarlanması biraz zaman aldı ama daha sonra kendi saç tipine göre ayarlıyorsun. Eğer yağlıysa saçınız karbonat miktarını arttırın eğer kuruysa sirke miktarını arttırın. Ayrıca karbonatı iyicr suyun içinde karıştırın yoksa saçınızda beyaz beyaz kalır kepek gibi.

  Saçımda şampuan, saç köpüğü ve saç yapı kullanıyordum hepsini bıraktım. O sebeple saçımın kıvırcıkları belirginliğini azalttı.

  Yapmaya başladığım ilk günlere göre saçlarım daha çok alıştı ilk zamanlar miktarı da ayarlayamadım için dipleri aşırı yağlı kalıyordu. 

  Devam edecek miyim? Biraz zor açıkcası seyahat ederken de çok zorladın her seferinde sirkeyi yanında taşıyamıyorsun. Sürdürebilirliği zor yani ama şampuanla yıkamak zorunda kaldığım günlerde sadece su ile yıkadım şampuanı kullanmak yerine. Saçlarımı da her gün yıkıyorum bu arada. Yapabildiğim kadar devam etmek istiyorum.

  Son olarak şunu söylemeliyim karbonat köpürmüyor diye saçınız temizlenmiyor sanmayın karbonat çok güzel temizliyor.

  Aklıma bir şey geldikçe editlerim süslüler, sorularınız varsa sorabilirsiniz.

  21 ağustos 2018 08:27

  45. Karbonat ve sirke ile yapılan, şampuansız, saç temizleme yöntemi.

  saça faydalı olduğuna ve temizlediğine sizi kim ikna etti kuzucuklar.

  15 ağustos 2018 20:54

  44. bu yöntemle saçlarımı temizlemiş gibi hissetsem de saçlarımı beslediğimi düşünmüyorum. benim saçlarımın parlaklığını aldı açıkçası.ve saçım çok kötü koktu.ne yazıkki ben devam edemeyeceğim.

  15 ağustos 2018 16:53

  43. bir dönem denediğim ve umut bağladığım bir uygulama olsa da sürdürmek gerçekten zor. 6-7 ay kadar dayanabilmiştim, en sonunda saçlarımın kuruluğu ve dokunduğumdaki o tuhaf his canıma tak etmişti. saçlarım sağlıksız ve donuk gözüküyordu. uzun süre devam ettirenlere çok saygı duysam da şimdi içeriği temiz şampuanlarla mutluyum.  

  1 ağustos 2018 19:34

  42. Sanırım sigara içenler ve kızartma severler için sanırım pek mümkün olmayan akım.

  Zira o sigara ve kızartma kokusu şampuansız nasıl geçer bilemiyorum.

  O yüzden hiç yanına yaklaşmadığım uygulama. 

  1 ağustos 2018 07:41

  41. Bu bir kısır döngü gerçekten. No pooyla azıcık ilkel bir şekilde saçımıza temizlik kazandırmaya çalışıyoruz. Sabredip başaramayınca sabuna geçiyoruz. Sabunun zahmetinden yorulunca tekrar şampuana geçiş yapıyoruz. E şampuanın üretim amacı da buydu zaten? Silikon sls sülfat içermeyen şampuanlar piyasada azıcık pahalı olsa da mevcut. Tercihimi o yönde kullanıyorum.

  31 temmuz 2018 17:47

  40. bununla ilgili en güzel doğrulamayı etrafımızdaki yaşlı insanlara bakarak elde edebiliriz. 60 üstü yaşlı insanlardaki saç dökülmesi gençlere oranla çok daha az, etrafınızda baba-oğul, anne-kız bir gözlemleyin (genetik faktörleri elemiş oluyoruz). babadaki veya annedeki saçlar dururken, özellikle 20'li yaşlardan itibaren gençlerde saç dökülmesi başlıyor. genellikle yaşlılar, alışkanlıktan sanırım duş jeli, şampuan yerine sabun kullanıyorlar.

  ilk normal şampuan Almanya’da 1930 yılında satışa sunulmuş. türkiye'ye ise 1950'lerde gelmiş. türkiye'ye gelmiş ama tam yaygın kullanımı sanırım 90'larda olmuş. (bununla ilgili düzgün bir kaynak bulamadım, tahminim sadece). eskiden almanya'ya gitmiş akrabaları olanlar bilir, kutu kutu şampuan getirirlermiş. istanbul dışında marketlerde uzun yıllar şampuan satılmamış bile. şimdi ise avrupa'da başlayan böyle bir akım var, en olmadı şampuan yerine saf sabun kullanıyorlar. işler biraz tersine dönmüş yani.

  bu yönteme alternatif olan sabun kullanımı genç nesilin alışık olmadığı bir durum, sabun kullanımında zorluk çektiğiniz için kullanamıyorsanız size tavsiyem rendeleyip sıcak suda akışkan hale getirerek yine bir şampuan kutusuna koyup kullanabilirsiniz.

  karbonat yönteminde ise karbonatın veya sirkenin direk kafaya boca edilmeyip; suya karıştırılması zaten seyreltme, ph'ı dengeleme için.

  31 temmuz 2018 17:21

  39. Hayırlısıylan bugün başladığım akım. Gerçekten kafa derisinden oldum olalı çekiyorum. Seboraik dermatit. Çok az şampuandan etki alabildim şimdiye kadar (la roche posay, yves rocher, sebamed) ama onlar da illa ki kaşıntı, rahatsızlık, gerginlik yapıyor. Her ne kadar içerikleri kötü olmasa da şampuanın saça verdiği zararlar vs. yine burdan köye yol olur cinsten. Epey araştırdım, benzer problemler yaşayanlara iyi gelmiş. Saçlarım yağlı değil ve yıkama rutinim 3 günde 1. Bugün 2 günümdeyken saçımı önce karbonatlı su, sonra da sirkeli suyla yıkadım. Yani saçım temiz değildi ama yağlı da değildi. Sonradan kötüleşir mi, yağlı saçta etkisi nasıl olur bilemem ama şıp diye etki etmesine şaşkınım şu an. Saçlarımın dipleri baya ferah ve temiz, saç derim de kaşınmıyor. Saçlarım belime kadar ve hafif dalgalı. Şu an güzel bukle bukle ve yumuşacık. Buklerler de parlak. Zamanla iyiye mi, kötüye mi gittiğini buraya aktaracağım. Umarım şampuana ebediyen veda ederim.

  Edit: 18 mayısta başlamıştım bugün 8 haziran. Bugüne kadar saçlarımı tamamen anlattığım gibi yıkadım. Lakin kaygılandığım şey gerçekleşti. Seboraik dermatitim azdı ve kafa derim kabuk kabuk oldu. Saçlarımın halinden, şeklinden, temizlenmesinden çok memnundum ama ne yazık ki şampuana geri dönmek zorunda kaldım.

  18 mayıs 2017 04:13 8 haziran 2017 23:52