yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  nyx

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (601)
  • medya (22)

  601. yunan mitolojisinde gece tanrıçası, gecenin vücut bulmuş hali.

  Evrende hiçbir şey yokken, her yer sonsuz boşluktan ibaretken, “var” olan tek şeyin “hiçlik” olarak bilindiği zamanlarda (gbkz: chaos) “var” imiş. Chaos’tan sonra 5 ilk-tanrıdan biri olan nyx, kardeşi (gbkz: erebus) ile (karanlık ve gölgenin tanrısı) birlikte chaos’tan “doğan” tanrılar iken diğer 3 tanrı ((gbkz: gaia), (gbkz: tartaros) ve (gbkz: eros)) için böyle bir şey söylemez Hesiod.

  Hesiod, Nyx’ten “black night” olarak bahseder, ismini zikretmez (zeus’un bile korktuğu tanrıçanın adını anmak istemediğinden muhtemelen). Kardeşi erebos ile (gbkz: aether) (üst gök, tanrıların nefes aldığı havanın bulunduğu gök, yıldızlı gök) ve (gbkz: hemera) (gün, gündüz) isimli iki çocuğu olur. Sonraki çocuklarını tamamen kendi kendine “doğurmuştur” (çok fazla çocuğu var, hepsini buraya yazıp şişirmemek için en sona ekledim. Aether ve hemera’nın aksine hepsi kötücül tanrılar).

  Nyx, yine Hesiod’un bildirdiği üzre (gbkz: tartaros)ta yaşar. Kızı hemera ile nöbetleşe çalışır, biri tartarosa döndüğü vakit diğeri ayrılır, böylece gece gündüz döngüsü sürer (Bu hikayenin neredeyse aynısını (link: https://www.biblegateway.com/passage/?search=Genesis+1&version=NIV genesis 1)’de geçiyor (tanrı dünyayı yaratmadan önce hiçlik vardı, sonra ışığı yarattı, ışığı ikiye bölüp gece ve gündüzü yarattı vs). yine önce gece, sonra gündüz yaratılmış, tıpkı önce nyx sonra hemera gibi). Tartaros gibi işkencenin, zulmün ve karanlığın hüküm sürdüğü bir yerde yaşamasına rağmen kötülük tanrıçası değildir, hatta zeus’un bütün tarih boyunca yaptığı kötülükten daha az karanlık işlere bulaşmış olabilir. insanların nyx’i kötü bilmesinin sebebi bu denli karanlıkta yaşaması, çocuklarının neredeyse hepsinin kötülüğün vücut bulmuş hali olmaları ve nyx hakkında çok az şey bilinmesi olabilir.

  Hakkında az şey bilinmesine şöyle bir parantez açayım. Nyx, sanatta çok farklı şekillerde betimlenmiş. Kimi (link: https://www.theoi.com/image/N1.3Nyx.jpg chariot sürerken) resmetmiş, kimi (link: https://www.theoi.com/image/N1.2Nyx.jpg kanatları vardı) demiş, kiminde de bir (link: https://70f186a60af817fe0731-09dac41207c435675bfd529a14211b5c.ssl.cf1.rackcdn.com/assets/attachments_p/000/036/116/size500_Wack_Jeff_Nyx.jpg duvak) (veil) (nsfw) iliştirmişler. Ay tanrıçası selene’e mi yoksa nyx’e mi ait olduğu bilinmeyen bir heykelinde ise (link: https://newtopiamagazine.files.wordpress.com/2013/09/arte_romana_statuetta_di_nyx_o_selene_i_secolo_ac.jpg şu) şekilde betimlenmiş. Hatta o kadar az şey bilinir ki kendi adına bir tapınağı bile yoktur.

  Nyx hakkında çok fazla hikaye bilmesek de (gbkz: ilyada)’da anlatılan bir hikaye var kendisi hakkında. çocuklarından biri olan (gbkz: hypnos)’u (gbkz: hera) çağırıp (gbkz: zeus)’u uyutması için yardımını ister. Hypnos, hera’nın isteğini gerçekleştirir fakat zeus uyandığında sinirden çılgına döner, yana yakına hypnos’u arar. Hypnos tabi bu sırada çoktan annesi nyx’in şefkatli kollarına kaçmıştır. Bunun haberini alan zeus, nyx’e sataşmaktan çekinir ve olayın peşini bırakır. Derler ki, zeus’un korktuğu tek tanrıça nyx’tir. Böyle de karizmatik, yüreklere korku salan delikanlı bir ablamızdır (gizlinot: swh).

  Kendi kendine yarattığı çocukları sıralı tam liste

  1. (gbkz: Moros): yıkım/kader tanrısı. Ölüm diyarında bile kurbanlarını esir almamasıyla bilinir, her şeyi yok ettiği haliyle tasvir edilir.

  2. (gbkz: Keres): ikiz ölüm tanrıçaları. Öldürme güçleri yok fakat ölmekte olan birinin başında beklerler. Kişi öldükten sonra ziyafet çekerler.

  3. (gbkz: Thanatos): ölüm tanrısı. Bazen kız kardeşler keres’in aksine merhametli ölümü temsil ettiği söylenirken bazen de kimseye acımayan, kimseyi kayırmayan, katı bir tanrı olarak ifade edilir-miş.

  4. (gbkz: hypnos): uyku tanrısı. Thanatos’un ikiz kardeşidir. Hem Thanatos hem hypnos için nyx’in kendi kendine doğurduğu çocuklar olduğu da yazar, erebus’un çocukları oldukları da yazar. Mitoloji işte. Zeus ile olan hikayesini anlattım, çok da bir ünü yok. Roma mitolojisindeki karşılığı somnus’tur, bu da uyurgezer (somnambulist) kelimesinin kökenidir. Bu da böyle garip, ilginç, hiçbir işe yaramayan bilgi.

  5. (gbkz: Oneiroi): çoğul olarak rüya tanrılarını ifade eder. ilyada’da tekil olarak zeus tarafından agamemnon’a gönderilen tek oneirostan bahsedilirken Hesiod çoğul olarak bahseder, nyx’in çocukları ve hypnos’un kardeşleridir der.

  6. (gbkz: momus): Alaycılık ve trollük tanrısı. Edebiyatta sanatta falan çok kullanılmış, uzun uzadıya anlatmaya üşeniyorum.

  7. (gbkz: oizys): sefalet, depresyon vs tanrıçası. Hem Roma mitolojisindeki karşılığı miseria, hem de ingilizcedeki misery kelimesinin kökenidir.

  8. (gbkz: hesperidler): hesperos (akşam) kelimesinden köken alan kız kardeşler. Akşamın ve günışığının perileri gibi bir şey. Tam tanrı da olamamışlar.

  9. (gbkz: moirai): kaderi kontrol eden 3 kız kardeş tanrıça.

  10. (gbkz: Nemesis): intikam tanrıçası (saygım sonsuz).

  11. (gbkz: Apate): kandırıkçılık, hilekarlık, düzenbazlık tanrıçası. Adı sadece dionysus’un doğumundan sonra bir olayda geçer.

  12. (gbkz: Philotes): arkadaşlık, tutku ve seks tanrıçaları. Ama minik tanrıçalar. Hatta belki kutsal ruhlar.

  13. (gbkz: Geras): yaşlılık tanrısı. Roma mitolojisindeki karşılığı senectus’tur. Senescence (yaşlılık) kelimesi de buradan gelir. Bir başka gereksiz etimolojik köken daha.

  14. (gbkz: Eris): nifak tanrıçası.

  kişisel not: her ürünü böyle mi bilmiyorum ama ambalajlamasının genellikle siyah olması bana tanrıçayla aralarında bir bağ olup olmadığını merak ettirdi. eğer bilerek nyx ismini seçip siyah paketleme yapıyorlarsa çok hoş bir bağlantı yapmışlar. ayrıca nyx gibi güçlü bir figürü kullanıp "bak bizim ürünlerimizi kullanırsanız sizin de böyle güçlü görünürsünüz" demek istemiş de olabilirler. gücünü (gbkz: nuitari)den alan bir büyücü olarak nyx'e saygım sonsuz. böyle insanların hepsine saygı duyuyorum.

  pffts çok uzattım.

  14 haziran 17:50

  600. Merhaba süslüler, 08.06.2020 tarihinde NYX'ten DUO kirpik yapıştırıcısı sipariş ettim. Fakat sitede teşhir edilen ürün ve elime ulaşan ürün arasında görsel, gramaj ve içerik olarak farklılıklar var. Sitede 14 gramlık tüpte reklam edilen ürün 5 gram fırçalı şişede teslim edildi. Hadi diyorum belki üretici firma ambalaj değiştirmiştir, artık fırçalı ürün piyasaya sürecektir, o zaman da gramaj aklıma takılıyor. Sonuçta ben 14 gram olarak belirtilen ürüne 88.99 TL ödedim. Gramaj bazında bakıldığında elime ulaşan ürün 35 TL civarı bir fiyata denk geliyor. Umarım bir yanlışlık olmuştur yoksa bunu müşteri kandırma stratejisi olarak algılayacağım.

  ilgili medya:
  2
  12 haziran 14:18

  599. türkiye'de ürünlerinin fiyatlarını sürekli şişirerek beni sinir eden kozmetik firması. komedojenik olmadığı için geçen yaz çıkardığı renkli nemlendiricisini almayı düşünüyordum. geçen sene bu ürünün indirimsiz fiyatı 60 tl idi. bu sene ürünün fiyatını 80 tl'ye çıkarmışlar. bana göre bu ürün için 60 tl de fazla. türkiye'de özellikle son 17-18 yıl içinde milleti kazıklamak büyük bir gelenek haline gelmiş. bu firmanın türkiye'deki satış politikası bu acı gerçeği tekrar yüzümüze vurdu. milleti bu şekilde kazıklayan tek firma nyx değil. türkiye piyasasında etkili olan yerli ve yabancı kozmetik firmalarının yaklaşık % 95'inin satış politikası maalesef böyle. kozmetikte kredi kartına taksit yasağı, yurtdışındaki internet sitelerinden kozmetik alışverişi yasağı vb. uygulamalar da alım gücünün düşmesinde etkili oluyor.

  edit: bu entryde bahsettiğim ürünün watsons'ta indirimsiz fiyatı 120 tl, firmanın internet sitesinde 80 tl. böyle bir kepazelik sadece türkiye'de olur.

  23 şubat 09:48 11 temmuz 13:09


  598. ürünlerini sevmeme rağmen, her indirim bildirimine rastladığımda yüzüme müstehzi bir gülümseme oturtan marka. türkiye'de yaşamasak ve aldığımız nefesin bile zamlandığını bilmesek durmadan arttırdığı fiyatlar üzerinden yaptığı "indirimler" ile bizi kandırabilirdi. örneğin; (bkz: nyx powder puff lippie lip cream) orijinal fiyatının 90 ₺ olması anlaşılır olmayan bir ürün.

  13 şubat 18:30

  597. Yapılan zammın ne yazık ki Döviz kurundan kaynaklandığı düşünüyorum. Mesela bare with me fondöten dövizden direkt çevrilince bile 82tl yapıyor ve bu ürün 70 liraya satılıyordu (gizlinot: İndirimde 35 TL’ye almıştım. ). Ne yazık ki ülkemizde kozmetiğe vs sürekli vergi, ekstra ücretler gibi eklemeler yapılıyor. Birkaç yıl önce Uygun fiyatlı dediğimiz markalar 80-100 liralara fondöten, rimel satmaya başladılar. 

  12 şubat 09:48

  596. Önceki yüzde elli indirimde baktılar güzel gidiyor ürünler,ürünlere güzel bi zam yapalım sonra yüzde elli yine indirim yapalım diyen firma.Maşallah bilezik gibi zam geçirmişler.

  12 şubat 08:39

  595. 30 Kasım’da internet sitelerinden vermiş olduğum siparişlerim gelmeyince siparişimin durumunu kontrol etmek istedim ancak hesabıma girince siparişlerim sekmesine tıkladığımda benden mail adresimi ve sipariş numaramı istedi. Bu bana tuhaf geldi çünkü zaten hesabımı kullanıyorum. “Merhaba Zullall, siparişinin durumunu öğrenmek için sipariş numarası ve mail adresini gir” diyor site bana. Sık sık internet alışverişi yapıyorum ve hesabıma girince alışverişimin kargoya verilip verilmediğini görürüm. Bunun için benden ayrıca sipariş numarası ve mail adresi istemezler. Çoğu online site kargo şirketinin linkini de bırakır. Doğrusu mail hesabıma  girip sipariş numaramı öğrenip siteye yazdım. Siparişimin sadece sevk edildiği  yazıyordu ancak ne zaman, hangi kargo şirketi? kargo takip aşamalarını göreceğim bir sistemleri yok. 

  yoğunluk olabilir, özenli paketleme yapıyor olabilirler anlayabiliyorum ancak sipariş durumunu öğrenmek bu kadar zor olmamalı. Zaten hesabın içindeyim daha neyin mail adresi? siparişiniz sevk edildi yazısı yeterince bilgilendirici mi? 

  5 aralık 2019 22:57


  594. 30 Kasımdaki siparişimi hala kargolamayan firma yoğunluktan 1 2 günü anlarız ama 5 gün çok fazla bir süre indirimde aldık diye seviniyorsun göndermiyorlar hevesim geçti üründen :(

  5 aralık 2019 13:39

  593. Saat 14:00’a kadar olan siparişlerde aynı gün kargo vaadi veren ama 5 gündür siparişimi kargolamayan firma. Tamam kara cuma kargolar yoğun vs. ama bari aynı gün kargo ibaresini kaldırsalar zahmet edip

  5 aralık 2019 00:18

  592. Az önce kendi İnternet sitesine girdim ve bi an başka bir birinin hesabının bende açık olduğunu fark ettim. Bu kişiyi tanımıyorum ama hesabı bende açık ve bütün bilgilerini görebiliyorum. Normalde kendi hesabım açıktı hep şu an çok şaşkınım. Bu nasıl bir karışıklık benim hesabım da şu an başka bir yerde mi açıldı acaba. Baya tehlikeli bir durum.

  İnternet sitesinde güvenlik açığı olan kozmetik markası.

  Düzenleme : bu sorunla ilgilenip bana da bilgilendirme mesajı attılar. İlgileri için teşekkür ediyorum.

  24 kasım 2019 01:48 29 kasım 2019 16:55