girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (109)
  • medya (1)

109. cüzdan düşmanı.

bu yaz fark ettim arkadaşlar online alışveriş bir illet, hele de instagramda böyle online alışveriş indirimleri duyuran, ürün paylaşanlardan uzak durmak gerek, şu aylarda eve ne kadar kargo geldi gitti anlatamam. yalama oldum resmen, sırf indirimde diye ihtiyacım olmayan şeyleri alıyorum hatta daha da ileri gidip sırf indirimde diye normal hayatta çok da beğenmediğim şeyleri alıyorum. korkunç bir şey bu.

kurtulmaj için bütün online uygulamaları kaldırdım, instagramdan da o hesapları unf ettim. bi süre alışveriş yapmayı gerçekten düşünmüyorum.hadi hayırlısı.

ha bunun yanı sıra, normal alışverişe göre çok daha kolay üstelik çok daha indirimli bulabilme şansının olduğu bir platform. direk ayağına da getiriyorlar ama çok kaptırmamak gerek.

11 temmuz 11:02 11 temmuz 11:04

108. modern insanın(gizlinot: 21. yüzyıl insanı) alışveriş biçimi.

4 yıl önce paypal ile online alışverişe başladım. 4 yıldır da sürekli online alışverişi kullanıyorum. güvenlik için belli kriterleri olan(gizlinot: 3d secure gibi) siteleri gönül rahatlığıyla kullanıyorum.

beni online alışveriş konusunda rahatsız eden tek şey kargo ücreti uygulaması. şimdi ben online alıyorsam seni mağaza giderleri, mağaza çalışanları için ayrılan ücret gibi bir sürü şeyden kurtarıp neden üstüne para ödüyorum. illa ki bunu bize ödeteceksen neden ücretsiz kargo limitini tüm mağazayı almamıza eş değer bir ücret yapıyorsun?

22 nisan 14:23

107. kasa sırasında beklemekten nefret eden biri olarak, yaklaşık 1-2 senedir çoğu alışverişimi internet üzerinde gerçekleştiriyorum. şu zamana kadar hicbir problem yasamadım.

bazı sevdiğim markaların ücretsiz kargo icin 150-200 tl'lik alısveris istemesi ve kargo fiyatlarının 8 tl civarı olması beni üzse de, kasa sırası beklemekle, o mağazalardaki kalabalıklarla kargo parası vermeyi karşılaştırdığımda her türlü online alısveris candır diyorum.

22 nisan 14:14


106. Haftada 5 buçuk gün çalışan biri olarak iyiki var diyebilirim. Zira o bana kalan bir buçuk günü de avm avm dolaşıp tercihlerime ve keseme uygun ürün arayarak geçirmek istemiyorum. Kozmetik, dermokozmetik, giyim, market hepsi benim için bi tık uzağımda, tabii doğru siteyi bulmak için öncesinden bi hummalı çalışma yapıyorum ama o kadar da olacak tabiii :)

22 nisan 13:50

105. Artık tamamen tercih ettigim alışveriş modeli. Daha hesaplı ve kolay geliyor. Vücuduma neyin iyi olacağını öğrendim. Zaten aksilik çıktığı zaman iade edebiliyorum sorun olmuyor. Çoğu alışverişi online yapıyorum. Market,giysi,kozmetik,

22 nisan 11:51

104. Ilk başta tereddüt ile başlamıştım, show tv' ye çıkarım korkusu sarmıştı annem baya içime işlemişti "aman dolandırılmayalım" diye. Buna rağmen başladık ve 2 seneye yakın tecrübemiz oldu. Bazen kıyafet mağazalarında görüp sonra app üzerinden satın aldığım bile oluyor yalan değil (parça çok aklımda kalıyor ama mağazaya tekrar gitmeye üşeniyorum/ ya beden kalmamışsa korkusu da var) ama bazen sadece resimlere dayanarak aldığımda kumaşın aslında istediğim gibi olmadığını fark ediyorum işte o zaman da iade etmekten çekinmiyorum. Çoğunlukla english home, h&m, mango ve d&r siparişi veriyorum (Gerçi yeni sezona kadar h&m' den birşey almam zira bu sezon yerlerde sürünüyorlar). Bazen yaşadığımız kargo sorunları haricinde ve kumaş beklentileri dışında hiçbir sorun yaşamadım hepsini sorunsuz elime aldım.

22 nisan 11:47

103. İhtiyaç dahilinde yapıldığında daha az zaman, enerji ve para harcadığınız alışveriş şekli.

22 nisan 11:19


102. Kıyafette beni rahatsız eden şey modellerin gerçekçilikten uzak oluşu. Mesela ben 1.56 - 1.57 civarıyım yani kısayım ve ne zaman bir şey beğensem modelin (gizlinot: Model bilgilerine bakınca)1.78 civarı olduğunu görüyorum. E haliyle modelde harika duran elbise bende öyle durmuyor. Gidip denemem gerekiyor, zaten gidip deneyeceksem neden online alayım ki?

Hadi boyu geçtim, neden modeller tahta gibi? Kıvrımlı biri giydiğinde tabii ki ordaki gibi olmuyor ve hayal kırıklığına uğruyor, bu bana olmuyor öyle aman aman kıvrımlı değilim ama arladaşlarım bunu yaşıyor. Uzun olsa da, kısa olsa da.

Son olarak da 36'dan büyük bedenler de bu sıkıntıyı çekiyor. 42 beden civarlarında bir kadın kendini 34 - 36 beden bir kadın üzerinden ölçütlendiremiyor.

Anlıyorum, elbiseyi güzel göstermeleri gerek ama en azından ilk fotoğrafa bahsettiğim modelleri koyup 2. 3. Fotoğraflara bir ortalama boydaki(gizlinot: Böylece anlamamız kolaylaşır illa 1.55 koymak zorunda değiller) -1.65 gibi-, bir de 36 beden olmayan manken fotoğrafı koysalar daha kolay olur internetten almak.

22 nisan 09:37 12 mayıs 14:44

101. Çalışan kadınların "zaman" dostu olduğu kadar cüzdan faresi olan ve dijitalleşen dünyanın bir parçasıdır.

Çok fazla onlinedan almasam da genelde modelleri mankenlerin üzerinde görmek için bakıyorum. Beğendiklerimi de mağazalarında bulup denemeye çalışıyorum. Sanki ben çoğu kişinin yaptığının tam tersini yapıyorum ama olsun. Asıl değinmek istediğim nokta şu; yahu kardeşim bu onlinedaki mankenleri neden öyle oklava yutmuş ama sindirememiş gibi, yahu neden açlıktan midesi sırtına yapışmışta midesini tutmak için eğilirken anı yakalaşmışsınız gibi veyahut neden spastik özürlü gibi durdurup çekiyorsunuz? bakıyorum elbise çok hoş, mankende göreyim diyorum tam bir facia. Sinirlerim bozuluyor, bir duruş ancak bu kadar elbiseyi rezil edebilir. Bir de (bunu özellikle h&m yapıyor) güya elbiseyi mankende çekiyorlar fikir sahibi olalım diye, ama bir tane yandan saçma sapan duruşlu bir poz var başka da bir şey yok. elbisenin rezil görünüşüne mi yanayım yoksa elbisenin albenisi olan detaylarını göremediğime mi? medyaya da görsel eklemeye çalışacağım.

(link: http://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0504196002.html duruş?)

(link: http://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0509072002.html bu nasıl bir kombin zevki?)

(link: http://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0220094008.html boynun kırılacak)

ilgili medya:
1
19 mart 15:23 19 mart 15:25

100. türkiyede gün geçtikçe gelişmekte olan yeni nesil alışveriş tipi. mobil tarafında da son iki senede online alışveriş yükselmiş durumda. kocaman bilgisayar ekranlarında gördükleri ürüne güvenemeyen bizler artık küçük telefon ekranından bile ikna olup alabiliyoruz.

bence her geçen gün offline mağazalar da online tarafa adım atacak.

hayatımda eğer inanmışsam belli markalardan kolay kolay vazgeçmem. küçük hatalar yapmış olsalar bile iletişime geçip kendilerini geliştirmeleri için tavsiyelerde bulunurum. böyle böyle hizmet kalitelerini yükselttiklerini düşünüyorum.

sevdiğim ve sürekli alışveriş yaptığım siteler;

(link: https://www.sanalmarket.com.tr migros)

mobil uygulama olan 'getir'

(link: https://yesillimon.com/ narenciye için)

kıyafette morhipo/zara/billstore/sneaksup

(link: https://www.recete.com/ kozmetikte)

ev dekorasyonunda vivense/yargıcı/mudo

17 mart 00:54