yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (139)
  • medya (1)

  139. Bu kargo şirketleri(gizlinot: aras,mng,sürat) yüzünden böyle kolay ve güzel bir yol heba oluyor ben ona üzülüyorum. Online alışverişte değil, ürünlerin bana teslim edilmesi konusunda kargo şirketleri yüzünden mağdur ediliyorum. Bence alışveriş sitelerinin çalıştıkları şirketleri gözden geçirmeleri gerekiyor. Yoksa benim gibiler kargo seçeneklerine göre o alışveriş sitesini gözden çıkarmaktan çekinmezler. Alacağımız ürün için bu rezilliğe katlanmak zorunda değiliz.

  21 kasım 15:36 21 kasım 15:37

  138. Dışarıya çıkıp, alışveriş merkezinde gezmekten nefret eden biri için çok büyük kolaylık benim için. Beden konusunda bu zamana kadar çok bir sorun yaşamadım. Hem zaman hemde fiyat tasarrufu sağlıyor.

  24 haziran 03:06

  137. Eskiden online alışveriş siteleri azdı güvenilir gelmezdi, korka korka sipariş verirdik. Acaba gelecek mi acaba dolandırıldık mı korkusu vardı. Ama şimdi o kadar fazla ki online siteler. Artısı, fiyat seçenekleri çoğaldı. Eksisi ise sitelerin reklam politikalarının insanı bıktırması. 

  23 haziran 17:33


  136. nerede çokluk orada b.kluk. son dönemde iyice cılkı çıktı. en güvenilir firmalar bile defolu ürün gönderebiliyor ya da sorununuzla ilgilenmeyebiliyorlar. günü kurtarma ve şu dönemden yararlanarak insanları mağdur etme yarışındalar. eskiden firmalar daha özenli her şey daha güzeldi.

  23 haziran 17:27 23 haziran 17:27

  135. tek olumsuz tarafı türkiye'de kalitesiz olan kargo sektörü.

  kargolar düzgün olsa salgın olsa da olmasa da çoğunlukla online alışveriş yapardım. ama daha geçenlerde mng kargo, kargomu kaybetti mesela. ayrıca hayatta bunlara güvenip elektronik bir eşyayı online almam. adamlar paketleri oraya buraya sallayıp atıyor.

  14 haziran 13:56

  134. şu anda pek fazla belli olmuyor ancak alışveriş merkezlerine yığılan mağaza zincirlerine yaptıkları yatırımın onda birini bile dijital tarafa ayırmaktan imtina eden şirketler covid-19 sayesinde şu anda bu alanda çok hızlı kararlar alıyorlar. bunun sonuçlarını 1-2 yıla kadar göreceğiz. karantina sürecinde pek çok kişi belki de ilk defa internetten alışveriş yaptı. marketlerin bu konudaki en ufak gelişimleri bile uzun vadede olumlu yansıyacak. bu alanda rekabet olması çok önemli.

  (gbkz: kozmetik) sektöründe ise çok daha köklü değişimler olacağını düşünüyorum. o bu alanda zaten uzun süredir farklı teknolojiler geliştiriliyordu. şu anda makyaj yapmaya yönelik bir sürü mobil uygulama geliştiriliyor. bu tür uygulamaların başarısı online mağazaların gelişimini de hızlandıracak. çünkü "denemek" bir ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, ten üzerinde nasıl gözükeceğini bilmek çok önemli. bu sayede mağaza şubesine gitmeye gerek duymayacağız. bir de şu (gbkz: tester) olayı var. ben kendimi bildim bileli uzak dururum başkalarının kullandığı makyaj malzemelerinden. çünkü o renk cümbüşü, aynalar filan bir tür hoş algı uyandırıp görünmeyen virüs ve hastalık yayan bakterileri tamamıyla görünmez kılıyor. şimdi mesela birkaç yıla (gbkz: akıllı ayna)lar çıkacak. böyle ürünü seçiyorsun. aynaya bakıyorsun. ayna sana o ürünün yüzünde nasıl duracağını gösteriyor. göreceksiniz bu tür teknolojiler çok hızlı şekilde girecek hayatımıza. şurada çok detaylı şekilde anlatılmış. bu konulara ilgiliyseniz göz atmanızı öneriyorum:

  (link: https://oncecouponatime.com/tr/inshopping/pandemi-kozmetik-sektorunu-nasil-degistirecek Pandemi Kozmetik Sektörünü ve Alışveriş Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirecek?)

  şu anda online alışveriş konusunda türkiye'deki en büyük sorun (gbkz: kargo) hizmeti.

  eğer herhangi bir mağazayla kargo olayı yüzünden sorun yaşadıysanız bu %90 kargo şirketinden kaynaklanıyordur. neden mi? çünkü bütün firmaların altyapıları berbat ve hepsi online mağazacılıkta bu kadar hızlı bir gelişim olacağını öngöremeyecek kadar vizyonsuzlar. şu anda pek çok mağazanın günlük belli bir kotası var. yani atıyorum (gbkz: trendyol) günde belli bir sayıda sipariş için kargo hizmeti alabiliyor.

  şimdi bu işi kısa vadede rahatlatacak iki çözüm var:

  -mağazalar bütün kargo firmalarıyla eş zamanlı şekilde çalışabilir ve kargo seçimini müşteriye bırakır. yurt dışında pek çok mağaza bu şekilde çalışıyor. müşteri ürünün hangi kargo şirketiyle gönderileceğine kendisi karar veriyor. bu da doğal bir rekabet ortamı yaratıyor.

  - kargo dolapları. ben bu çözümün neden türkiye'de yaygınlaşmadığını hiç anlamıyorum. avrupa'da her mahallede akıllı kargo dolapları var. bunlar mobil uygulamalarla uyumlu şekilde çalışıyor. kargonuz geliyor ve size ait dolaba konuyor. siz oradan belli bir süre içinde gidip alabiliyorsunuz. telefonunuzdan barkod okutuyorsunuz dolabın kapağı açılıyor. o gün mesela vaktiniz yok. yine uygulama üzerinden süreyi uzatabiliyorsunuz. peki bu çözüm neden önemli? çünkü tek tek kapılara gitmektense götürüp tek seferde 50-60 paketi bir noktadaki dolaplara yerleştirebiliyorsun. çünkü müşteriye "geldik evde yoktun" gibi saçmalıklar yaşatmıyorsun. cidden bu dolapların olmayışına ben hayret ediyorum.

  uzun vadedeki köklü çözüm:

  (gbkz: amazon )türkiye'nin kargo altyapısını dizayn etmesi. şu anda farkında değilsiniz ama amazon yavaş yavaş kendi dağıtım ağının temellerini örmeye başladı. göreceksiniz uzun vadede amazon sayesinde kargo hizmetinin kalitesi artacak. çünkü ötekiler ya rekabet etmek zorunda kalacaklar ya da kapıya kilit vuracaklar.

  14 haziran 02:26 14 haziran 02:36

  133. Aslında avm gezmeyi sevmeme rağmen son dönemlerde avm konusu geçince bile anksiyetem tutar olduğundan alıştığım alışveriş tarzı. ürünün paketini ilk alan kişinin açıyor olma fikri çok güzel. fiyatın daha uygun olması da cabası bence çok büyük rahatlık oldu.

  13 haziran 20:49


  132. Hala tam beceremediğim alışveriş biçimi. Birincisi kargo parası vermek bende paramı çöpe atıyormuşum hissi yaratıyor ve bunu bir türlü aşamıyorum. Çok güzel indirimler oluyor mesela diyoruz ki işte bilmem kaçlı makyaj pamuğu 3 liraymış. Ama kargo 8 lira o nasıl olacak? Bu sefer hadiii henüz ihtiyacın olmayan şeyleri stok yap ki kargo ücretsiz olsun. Böyle onu bunu ala ala tutarı arşa çıkarttığım oluyor. İndirimin bir anlamı kalmıyor.

  İkincisi ise maalesef bir türlü ölçülerimi tutturamadığımdan hep iade ile uğraşıyorum. Mağazaya gitmeyeyim derken kargoya gitmek zorunda kalıyorum. Ayakkabı alıyorum mesela her ayakkabıda 37 giyen ben internetten alınca o ayakkabıya sığamaz oluyorum. Ya ben biraz şanssızım ya da online alışverişi gerçekten beceremiyorum.

  13 haziran 19:35

  131. özellikle kıyafet, çanta ve ayakkabı alışverişi konusunda son beş senede mağaza alışverişinden daha çok tercih ettiğim alışveriş türü. sebebiyse internet üzerinden bir şey alırken daha uzun düşünüp tartmam. dolabıma gidip bakarak kombinleyemeyeceğim bir parçayı almanın önüne geçmem. mağazada bazen o an satıcının da galeyanına gelerek anlamsız şeyler aldığım oluyordu ama online alıp kullanmadığım hiçbir şeyimin olmadığını fark ettim. bu açıdan makul buluyorum.

  13 haziran 13:49

  130. 2007 yılında ilk strawberry.net sitesinden parfüm sipariş etmiştim. Daha sonra işe başlamam ve kendi kredi kartıma sahip olduktan sonra tüm alışverişlerimi online yapmaya başladım.

  Belli markalardan sipariş verdiğim için beden sorunu yaşamıyorum. Çok nadir olarak mağazalardan alışveriş yaparım.

  Aldığım elbiseye ilk ben dokunuyorum, bu beni mutlu ediyor.

  Online alışveriş lojistik sektörünün büyümesine çok büyük bir katkı yaptı. Bunu da yazmadan geçemeyeceğim.

  13 haziran 12:31