yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  10. beni en düşündüren yanı, bu kişilerin yetkinliğinin kanıtlanabilirliği (diploma vb.) ve de bu yöntemle sağladıkları kazancın ne kadar yasal olduğu. bu ülke vatandaşının sağladığı kazancı bildirmesi ve vergisini de ona göre vermesi gerekiyor (gizlinot: evet aşırı vergi veriyoruz, biliyorum. ama ben veriyorsam o da verecek).

  kilo kontrolünde belki hassas terazi kullanılamıyorsa, kesin sonuç vermemekle birlikte vücut ölçüleri üzerinden de gidilebilir. kilo veren birisi için yağ kaybı genelde vücudun incelmesi ile sonuçlanıyor.

  online hizmet veren diyetisyenler dışında bir de diyet grupları, danışmanları falan var ki, birbirinden kopyala-yapıştır yaparak 10 günde 5 kilo tarzı gönderiler yapıp duruyorlar. sayıları da inanılmaz arttı. iyi de o 5 kilonun analizi nedir? kişi yağdan mı verdi, kas mı kayıp, ödem mi attı, belli değil. motivasyon için takip edilebilir belki o hesaplar ama o kilo kaybı paylaşımlarına zerre güvenmiyorum.

  kendi açımdan konuşmak gerekirse (gizlinot: şu anda bir hastanede diyetisyenlik servisinden yararlanan biriyim) kilo verilecekse mümkün mertebe yağdan verilmelidir. kas ve sıvı miktarları da takip edilmelidir. 1 kilo kas ve 1 kilo da sıvı kaybı yaşayıp yağdan 1 kilo almış birisi, tartıdaki o eksi 1 kiloyu başarı olarak görmemelidir (gizlinot: bunu yaşadım, diyetisyenim üstüne basa basa anlattı sağolsun.).

  13 ocak 13:58

  9. Kendimden örnek verecek olursam, kilom az olmasına rağmen çok daha kilolu duruyorum. Kas ve yağ oranıma bakmadan nasıl olacak diyet? Youtube üzerinden zahide yetiş programına katılan diyetisyenleri izlerim daha iyi. "online" adı altında para amaçları yok en azından

  12 ocak 23:21

  8. Hizmet verecegi kisiyi gormeden nasil yapiyorlar aklim almiyor. Instagramda habire online grup habire online diyet. Para kazanmak icin yapilan seyler.. bir de diyetisyenlerin kendisine danisanlara "hastam" demesini etik bulmuyorum. Bakin sevgili diyetisyenler siz doktor degilsiniz cogunuz evet tip isteyip kazanamadiniz sonra diyetisyenlik yazdiniz ama bu size danisanlari hasta yapmaz. Ayrica 1 haftada 1 kilo paylasimlari da cok komik. 2 gun su icmesen zaten o kadar kilo vermis! Gibi gozukuyorsun. Ayrica burdaki suslulere de onerim o instagram fenomenleri diyetisyenler yerine devlet hastanelerindeki diyetisyenlere yonelmeleri..

  12 ocak 18:22


  7. Sosyal medyada beslenme koçu, yeme danışmanı gibi meslek elemanlarının (?) türediğini görüyorum. Eğer diyetisyenlik hizmeti alacaksanız o kişiye diplomasını sormanızı öneririm. Bu ayıp bir şey değil, olması gereken bir şey. Beslenme ve diyetetik lisans mezunu değilse hem paranıza hem sağlığınıza yazık olur.

  Bu arada diyetisyen degilim, sosyal medyada demir eksikliği için çivili elma tavsiyesi verildiğini görmüş biriyim sadece. Allahım aklımı koru :D

  12 ocak 15:01

  6. Yurtdışında yaşadığım ve yeme içme kültürüme hakim olan bir diyetisyen istedigim icin başvurduğum yöntem. Kan değerlerim takip ediliyor bu arada edilmiyor değil. Ancak vergi kısmına ben de takıldım gerçekten. Vergilendirilmeyen kazançlardan biri gerçekten tıpkı çoğu özel ders veren meslektaşım gibi. Buna devletin el atması yakındır diye düşünüyorum. Ancak ben kişisel olarak memnun kaldım. Hayatimda ilk kez kalıcı ve istikrarlı olarak kilo verdim, aç kalmadım, cok iyi hissettim ve de hissediyorum. Geri de almadım henüz, alışkanlıklarım büyük ölçüde değişti çünkü. Diyetisyenlerden ya da diyetisyen olmayanlardan karşı olanlar elbette olacaktır ve elestiren diyetisyenlerin de birçok noktada haklılık payı vardır. Ancak doktor örneği ile karşılaştırılmasını da ekstrem buldum. Kendi açımdan söylemem gerekirse diyetisyenim benim doktorum değil, ben de zaten onun hastası değil danışanıyım.

  11 ocak 19:53

  5. devlet nasıl izin veriyor anlamıyorum. Tamamen vergisiz kazanç. Hatta bazıları whatsapp grubu açıp haftalık kişi başı 200 alıyor. Düşünün grupta 10 ki var, haftada 2 bin eder. Ayda 8...

  Tanım: asla doğru bulmadığım, mesajlaşarak para kazanma şeysi

  8 kasım 2019 23:53

  4. "Ayyy canım bizim neslihan da senin gibiydi, sabahları iki ceviz yiyerek kiloları verdi."nin diplomayla yapılanı.

  29 temmuz 2016 11:35


  3. ben inanmıyorum şahsen, kişinin yağını, kasını, bazal metabolizması vücut yaşı bilinmeden nasıl diyet verebiliyorlar anlamış değilim. Evet kullanan ve kilo veren insanlar var ancak hepsinin kas erittiğini düşünüyorum. Diyeti bıraktıkları anda tekrar kilo alacaklar bence.

  Bilmiyorum bunların bir Hipokrat Yemini tadında bir etik kodları yok mudur? Bu nasıl bi ticaret anlaıyışı?

  29 temmuz 2016 08:30

  2. hocalarımın tasvip etmediği, diyetisyenlik mesleğinin el ayak altında olmasının sebeplerinden biri olarak gördüğü yeni moda instagram diyetisyenliği.

  bence olan kısmına gelirsek bir diyetisyen hastasıyla ulaşabileceği her mecrada iletişime geçmelidir. çünkü sağlık sektöründe hastayla en çok iletişimde bulunduğunuz mesleklerden biri diyetisyenlik.

  fakaaaat;

  biz diyetisyenler ve diyetisyen adayları yaşam koçu değiliz. ha yaşam koçu olmak istersek olur muyuz, evet olan var. sertifika programına giriyorsun, sonra mis gibi son model yaşam koçu oluyorsun. bence mesleğimizi bu kadar basite indirgemek hem mesleğimize ayıp, hem okuduğun 4 seneye, girdiğin stajlara, öğrendiğin onca tıp bilgisine yazık.

  hastayla yüz yüze bir diyaloğun yok. o senin için telefonda whatsapp'ta normal konuştuğun biri. şöyle düşünün, hasta oldunuz ve doktorunuz size kan değerlerinizin önemli olmadığını, sadece belirtilerinizi söylemenizi ve size ona göre reçete yazacağını söyledi. sizi görmeden, muayene etmeden reçete yazan bu doktorun yazdığı ilaca ve koyduğu teşhise yüzde kaç oranında inanırsınız? belki daha önemli bir hastalığınız varsa?

  tanita sonuçların yok, belki hastanın vücudunun su oranı az, belki hasta verdiği kiloyu tamamen kaslarından verdi ( ki çok da iyi olmayan bir durum), belki hastanın kas direnci var. nereden bileceksin bunu? hastanın ayrıca kan değerleri de yok. kan yağları, kolesterolü, açlık kan şekeri yüksek ve belki de diyabet sinyalleri veren bir hastan gelirse ona da normal obezite diyeti mi vereceksin?

  böyle yazılan bir diyet benim karşı komşum ayşe teyze'ye ''ayşe teyze ekmeği kes'' diyerek verdiğim tamamen kafama geldiği gibi söylediğim bu diyet önerisi gibi havada kalan ve geçerliliği olmayan bir şey olmaz mı? biz diyetisyenler zaten televizyonda orada burada çıkıp kafasına göre diyetisyencilik oynayanlara karşı bir savaş vermiyor muyuz? bizim bir olup mesleğimize sahip mi çıkmamız; daha doğru bir şekilde, olması gerektiği gibi mi mesleğimizi icra etmemiz gerekiyor yoksa kolay yoldan yaşam koçluğu işine girip mesleğimizi el ayak altına mı almamız gerekiyor?

  sonuç olarak benim de bir diyetisyen adayı olarak hocalarımdan gördüğüm gibi tasvip etmediğim bir diyetisyenlik çeşidi.

  28 temmuz 2016 14:18 28 temmuz 2016 14:20

  1. Yağ-su-kas takibi ve kan değerlerinin ölçümü yapılmayan diyet nasıl sağlıklı bir diyet oluyor diye düşündüren başlık.

  27 temmuz 2016 19:21