yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  1. son yıllarda iyice gözümüze sokulmasından mütevellit gına getirmiş hayranlık. lale görünce üzerinde tepinmek istiyorum artık. bu gözü kapalı hayranlığın temel nedeni bize osmanlı'nın yükselme dönemini allayıp pullayıp anlatan tarih kitaplarıdır. hayatta hiçbir vasfı olmayan orta büyüklükte ülke vatandaşı da ne yapıyor: o zaman büyük devletmişiz tüm dünya titriyormuş, yok kanuni'yi gören fransız gazetecinin dili tutulmuş diye tapıyor osmanlıya. tam bir güce tapma durumu.

  oysaki osmanlı'nın günümüz dünyasında yeri yok. hiçbir uygulamasının kabul edilir tarafı yok. şu gün benzer bir şey kurulsa ciddiye alacak bir tane dünya devleti yok. 21. yüzyıl dünya siyaseti demokrasi insan hakları hukukun üstünlüğü üzerinden yapılıyor. ama anlatamıyorsun! ecdadımız da ecdadımız. hayır ecdadının anadoluya bir yatırımı olsa içim yanmayacak. bakın zamanında ne demiş anadolu köylüsü: ''şalvarı şaltak osmanlı, eğeri kaltak osmanlı, ekende yok, dikende yok, yemede ortak osmanlı''

  tarihini öğrenirsin, hadi saygı da duyarsın tamam da bu tapınma işinin azalarak bitmesini istiyorum.

  31 ocak 2017 14:40 31 ocak 2017 17:02

  2. ilginç bir şekilde,

  fes giymeyi zorunlu hale getiren, ilk resmi türkçe gazeteyi yayınlatan, ilköğretimi zorunlu hale getiren, ilk modern tıp okulu ve yine ilk modern harp okulunu kuran, avrupa'daki gibi kabine sistemine geçişi hazırlayan bakanlıkların kurulmasını sağlayan ve bunlar gibi birçok yeniliğe imzasını atan, "inkılapçı" lakaplı ikinci mahmud'u,

  osmanlı'da demokratikleşme için önemli bir adım olan tanzimat fermanı'nı yayınlatan, kıtlık içindeki irlanda halkına yardımlar gönderip irlanda halkının bile saygısını kazanan, babası ikinci mahmud gibi yenilikçi bir padişah olan abdülmecid'i

  içermeyen hayranlıktır. işlerine gelince "ecdad", işlerine gelmeyince yok.

  31 ocak 2017 15:58 31 ocak 2017 15:59

  3. Şanlı bir yükseliş döneminden sonra duraklamış , gerilemiş, dağılmış bir osmanlıya duyulan hayranlık. Hayranlık o şanlı yükselişe oluyor genelde azıcık tarih okurlarsa o devlet dağıldı ve Atatürk o devleti toparlayarak cumhuriyeti kurdu. Hayran oldukları şeyi bile araştırmıyo bu ülkenin insanları!

  31 ocak 2017 17:42


  4. Tatili fırsat bilip yurdun güzide köşelerini gezerken osmanlı tt olmuş 'hayır olsun' inşallah asfhujmmlş.

  Osmanlı'nın nesine hayranlık mesela o konu muğlak. Benim için osmanlı mimarisi modern türk mimarisinden kat kat iyidir ben o konuda hayranım mesela ama hukuk anlayışı günümüz hukuk anlayışından daha belirsiz ve kötü bence -kadıya bağlı şerri ceza hukukundan bahsediyorum-

  Günümüzde şöyle olurdu böyle olurdu denmiş ama bence bu çok cahilce bi bakış. Her devlet dönemi içinde değerlendirilmelidir. Osmanlı çok büyük bir devletti. Günümüz türkiye'nin dünya Devletleri arasında sahip olduğu yerinden daha etkin yer sahibiydi çağdaşları arasında.

  Körlemesine hayranlık duyanlar kadar bilgisizce körü körüne bi şeyleri savunuyor haksız eleştirenler de.

  Osmanlı'nın nasıl bir devlet olduğunu anlamak için en azından halil inalcık'ın devleti aliyye kitaplarının okunmasını tavsiye ederim. Onun ömrünü adadığı devleti eleştirirken bu kadar emin konuşmak baya yürek ister ya da çok bilgisiz olmak gerek.

  En başta bi devlete hayranlık duymanın yanlış olduğunu düşünüyorum ama eleştirinin ve övgünün hak sınırında olması gerektiğini düşünüyorum. Anakronizm yapmadan çok yönlü okumak lazım tarihi.

  Sonuç olarak osmanlı büyük devlettir muasırları arasında. ne yazık ki günümüzde yobazların diline pelesenk oldu bu Osmanlı'nın başına gelen en korkunç şeylerden biri ama sırf onlara inat olsun diye abuk subuk yergiler yapmak da en az yobazlarınki kadar kötü. Tarih böyle okunmaz.

  31 ocak 2017 18:09

  5. Aklı başında olan herhangi bir insanın sahip olmayacağı hayranlıktır. Gereksizdir yani. Hayır osmanlı düşmanı falan değilim tabii ki, ama Bir insan niye geriye hayran olsun ki? Bakın saygı duymaktan bahsetmiyorum, hayranlık niye yani?

  Çoklarının ciddi ciddi hayran olduğunu falan değil de iktidarın "evlad-ı osmanlı" dayatmasından etkilendiğini düşünüyorum. Ecdad muhabbeti yapmayı severler, face profillerine tuğra falan koyarlar, arabalarının bi taraflarına (link: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRtiFxxn57vIOl8bmjnN7rDHKYNL5IsJMR8GAx5J0MoOl5_Vt9WlQ-WX3xW şundan) yapıştırırlar, herşey göstermelik yani.

  İşin can sıkıcı tarafı, işte bu bilmeden okumadan "3 kıtaya hükmetmişiz olum .s" diye hayran olanların, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Atatürk'e ve devrimlerine olan düşmanlığıdır. Cidden bir başarıya, güce hayransan kurtuluş savaşında, büyük taarruzda olan bitene de hayran olursun. Gerçekçi bulmuyorum bu osmanlı hayranlığını.

  31 ocak 2017 19:58

  6. her dönem kendi içinde, o günün şartlarında güzel. bugünün imkanlarıyla o güne hayranlık duyanlar bana sadece o masalsı dünyayı yaşamak istiyor izlenimi veriyor nedense.

  osmanlıyı sadece fatih sultan mehmet ya da kanuni sultan süleyman'dan ibaret sananlar dönüp 1699'da ilk kez toprak kaybettikten sonra yaşananları, 17.ve 18 yüzyıldaki isyanları, neticesinde de mondros'a kadar bir gelsinler bakalım.

  osmanlı o tarih kitaplarının, filmlerin ya da dizilerin anlattığı kadar 3 kıtaya hakim olmuş, ihtişamlı muhteşem bir imparatorluktan ibaret değil yalnızca. hayranlıkla bugün o ruhu canlandırmak, dibine kadar yaşamak isteyenler için cumhuriyetin gölgesinde hayranlık duymak kadar kolay bir şey yok. hayran olunan sadece başarılar, o ihtişam. peki ya başarısızlıklar, yenilgiler, taht kavgaları? ali cengiz oyunlarıyla yok olmuş, bir yerden sonra kendi ayağına sıkmış bir imparatorluk osmanlı. bunlara da hayran oluyor musunuz peki diye bir sormak lazım o gizli hayranlara.

  31 ocak 2017 21:09

  7. 624 yıl farklı ırktan, dinden kültürler olmasına rağmen hüküm sürmüş bir devlet. Saçma kuralları, haksız adaleti, ayrımcılık var ise mümkün değil bu kadar sene hüküm sürmesi.

  Cumhuriyetin kuruluşunun 94.yılındayız.

  -devlet içinde devlet kurulmuş

  -yıllardır süren pkk meselesi var

  -alevi kürt ayrımı yapan insanlar azımsanmayacak kadar çok. Kutuplaşma giderek artıyor.

  -ülkeler arası gerilimler yüksek. Savaştan bahsediliyor.

  _her yerde bombalar patlıyor.

  Ve bunlar küçük bir toprak parçası içinde 94 yılda dönen olaylar.

  İki dakikada yazıp dalgaya almak ne kadar kolay ya

  31 ocak 2017 22:23


  8. müslüman olmayan çocuk kadın erkek zorla kaçırıp köle yapan bir devletten bahsediyoruz, neyin hayranlığı dediğim durum.

  kaldı ki müslüman olmayanlar zaten köle yapılmıyor -köle olmak için gayrimüslim olmak lazım tabi(!). katliamları, işkenceleri, zulümleri saymıyorum bile. ha her devletin kanlı bir geçmişi illa var orası ayrı. hiçbir devlet sütten çıkmış ak kaşık da değil.

  e zorla cariye yapılan 76697565331 gayrimüslim halkın kadınlarından bahsediyorsak nasıl osmanlı torunu oluyor??

  sene olmuş 2017, bilmem kaç km kare toprağın güç sembolü olarak algılanması da komik. atla kılıçla fethedilmiş topraklar, en teknolojik silah top. şimdi insanlar metroyla yerin altından ulaşım sağlıyor. nedir bu ilkellik sevdası?

  osmanlı edebiyatı hayranlığı, mimari hayranlığı vs ye lafım yok tabi, onlar olabilir; kişisel zevk meselesi.

  31 ocak 2017 23:33 31 ocak 2017 23:35

  9. aynı kişiler atatürk ve laiklik kavramına çok güzel gökten inmiş muamelesi yaparlar.

  sanki atatürk, öğrenciyken eğitimini osmanlı okullarından almadı. laiklik ve devlet yönetimi anlayışını osmanlı hocalarından öğrenmedi.

  bir de istanbul'un fethinden başlayıp ecdadımız ayıp ayıp diye ilerlemeleri var. 1890'da istanbullu ailelerinin kadınlarının ilk kurulan bira fabrikasını ziyaret ederken çekilmiş resimleri var.

  laiklik gökten inmiş bir kavram değil, sen köyünde eşek sikerken eğitimli kesimlerce geçilmesi tartışılan bir kavram.

  osmanlıda ancak divanın bir uzantısı olabilirsiniz. divanın da temel icratı arabistan'a gidip din ve yobazlık öğrenen osmanlı türklerinin ve arapların gidip osmanlıyı oluşturan batı türklerini taciz etmesidir. şimdi de aynısını yapıyorsunuz.

  -dedi beyaz türk

  ne olacaktı başka? osmanlının istanbul'u edirne ve bursa'ydı, ankara'sı da istanbul'du. osmanlı bilecik'te kurulup balıkesir'den ilerledi. olgunlaşması da edirne'de, trakya'da oldu.

  osmanlı yozgat'ta ya da konya'da kurulmadı, üzgünüm.

  yani atatürk düşmanlığı başka bir yerden bakarsanız da osmanlı/ ecdad düşmanlığına çıkıyor.

  bu yüzden iç anadolu ve karadeniz plakalarında osmanlı stickerları görünce de beni bir gülme alıyor. sorsan trakya gavurdur. he yav he. osmanlı anlayışına göre konuşacaksak kimin ne olduğuyla ilgili bir yorum yapmak istemiyorum.

  balkan göçmenleri bile osmanlı hayranlığı yapsa daha mantıklı olacak. hani yeniçeriler bir anlamda yapıtaşlarından biri. selçuklu zamanlarından beri bir numarası olmamış konya nereden kendini resmin içinde görüyor, o da büyük bir gizem konusu.

  31 ocak 2017 23:52 31 ocak 2017 23:57

  10. Bu hayranlığa sahip kişilerin çoğu için 500 yıl öncenin değeri vardır ama 90 yıl öncenin değeri yoktur. Nankörlük parayla mı?

  31 ocak 2017 23:57