yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. İyi niyetle yapılmış ama suistimale son derece açık uygulama.

  Amaç yaşlıların acil hizmetlerinin ücretsiz ve devlet garantisi altında karşılanması ama halk bizim halk olunca "ooo beleş miymiş hadi yüzümüzü yıkamaya bilmem nereye gidelim" durumuna dönmesi çok normal.

  Güzel fakat diğer insanların haklarını gasp etmemek amacıyla sınırlandırmalara ihtiyacı olan uygulama.

  Ukte: (yazar: tubilokko)

  6 eylül 2016 16:14

  2. en azından kendi şehrim adına konuşayım (yazar: skyfall ) bursa'da bir sınırlama var. anneannem kullanıyor ve günde altı seferden fazla kart okutamıyor sanırım. ama bedava diye otobüse binip şehir turu atan amcalar da biliyorum :) onun dışında güzel bulduğum bir belediye hizmeti.

  6 eylül 2016 19:01

  3. Eksileneceğim muhtemelen ama çok gereksiz bulduğum uygulama. Gezip tozmak için en yoğun saatlerde otobüse biniyorlar, yer vermeyince de başımda oflayıp pufluyorlar. Yaşlılardan ziyade belirli saatlerde öğrencilere bedava yapılsa çok daha işe yarar.

  edit: her türlü ücretsiz ulaşıma karşıyım. çünkü zaten bu hizmetin parasını biz öncesinde vergilerimizle vermiş oluyoruz. ücretsiz hizmet diye bir şey yoktur. vergilerin azalmasını tercih ederim.

  6 eylül 2016 19:04 6 eylül 2016 19:31


  4. en azından saat sınırı konulmalı diye düşünüyorum ben bu konuda. (gizlinot: ankara'da otobüs hatlarının hali malum berbat)mesai çıkışı saatlerinde de yaşlılar gençler zaten bize yer verir diye otobüse binmesi rahatsız edici olabiliyo. hayır yol da uzun yorgunken bi saat yolu kim ayakta gitmek ister ki. yer vermeyince gençlik ölmüş diye söylenmeler olmazsa olmaz zaten. adeta ritüel.

  6 eylül 2016 19:14

  5. suistimal edilmesine ses çıkarmayacağım destek verdiğim ve eksik bulduğum uygulama sadece yaşlılara değil öğrencilere de ücretsiz olmalı ulaşım. Hatta vergisini veren, 30 liralik elektirik kullanımına 70 lira fatura ödeyen bu halkın hakkı diye düşünüyorum. herkese ücretsiz olursa ahır olur otobüsler laga lugasına girmesin mümkünse kimse. o kadar alışmış ki millet sömürüye ücretsiz hizmet görünce tepki falan gösterenler var.

  (gizlinot: kafalar pırıl pırıl )

  edit: begenmeyen arkadaşlar benim yerime de ücret ödesinler madem bu kadar seviyorlar ücreti

  6 eylül 2016 19:27 6 eylül 2016 19:31

  6. Ülkemizde öğrencilerin yarı aç yarı tok gezdiği ortada ama ne hikmetse her sene öğrenci indirimine 10 kuruş zam yapılıyor.

  Ha bedava olsun olmasın demiyorum ama bu ülkede sadece yaşlılar kıt kanaat geçinmiyor bir öğrenci için günlük 2.50 lira çok şey ifade edebilir.

  Bizim millet suistismali çok sevdiği için mi yoksa bu ülke şartlarında bedava bir hizmete aç olacak duruma düştüğü için mi böyle ?

  6 eylül 2016 19:28

  7. Otobüse yaşlılar bedava binerken öğrencilere hep zam yapılır. Okula haftanın 5 günü gidiyorum. Okuluma gitmem için 3 farklı otobüs kullanmam gerekiyor. okul zamanları harçlığımın büyük bir kısmını ulaşıma harcıyorum. Hiç bir yerden burs alamıyorum ve harçlığım zar zor yetiyor. benim gibi olan bir çok öğrenci var. Ayrıca otobüse ne zaman binsem yaşlı dolu. O gün ders dinlemekten kafam patlamış olsa, yorgunluktan ölsem ve hatta hasta bile olsam sadece onlardan daha genç olduğum için bana kalk deme ve hatta sözleriyle taciz etme hakkını kendilerinde buluyorlar.

  Asla desteklemediğim uygulama.

  Yaşlılar Çoğunlukla keyfi geziyorlar bu yüzden saatlerle sınırlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Hatta biraz da öğrencilerin yararına birşeyler yapsınlar diyorum.

  6 eylül 2016 19:45


  8. yetmez ama evet.

  madem bir devlet var ulaşımı karşılayan devlet olmalıdır. yaşlı genç,işçi öğrenci ayrımı olmadan herkesin ulaşımını devlet sağlamalıdır. böylece insanlar fırsatçılığı değil sadece ihtiyaç dahilinde ulaşım araçlarını kullanma fikrini edinecektir. devlet maaş adı altında verdiği tüm parayı ulaşım, elektrik,su ve gaz adı altında geri alıyor zaten. yemişim böyle devleti (bkz: çare anarşizm).

  6 eylül 2016 20:05

  9. Ankarada geçen haftalarda toplu taşıma ücretsizdi hatırlarsınız. Ay bugünde ne gezdik diyen kaç yaşlıyı dinledi bu kulaklar. Gezmiş çılgınlar gibi yorulmuş ve tüm gün çalışmış canı çıkmış insanlardan, sırf yaş olarak küçükler diye yer bekleyen bi yaşlı ordusu. O günlerde inanılmaz hareketli bi rutinim vardı sağa koştur sola koştur ama o otobüse binince gezmeden dönmüş teyzelere yer vermek zorundaydim. Hatta bi kere gerçekten uyuya kaldımda bana sesini duyurmaya çalışan bi teyzenin bağırislariyla uyandım. Kusura bakmayın benim düşüncelerim negatif bu konuda

  6 eylül 2016 20:53 6 eylül 2016 20:56

  10. Yaşlıların da elinden geldiğince toplu taşıma kullanmasını sağlayan olay.

  Yaşlıların bedava binmesi benim için sorun teşkil etmiyor ama yaşlıların çılgınlar gibi oturmak istemesi beni deli ediyor. Kalpsiz demeden önce açıklamama izin verin.

  Mesela ben sabah 6da yollara düşüp 7'de işimi bitirip yollara düşüyorum tekrar. Günlük minimum 2 saatim yolda geçiyor. İlk duraktan bindiğim için oturma sıkıntısı yaşamıyorum. Ama ikinci duraktan binen yaşlıların yaşamasına anlam veremiyorum. İlk iki durak yürüme mesafesinde, öyle uzum bir mesafe de değil herkesin otobüsten inince evine yürüdüğü bir yol vardır illaki , o ortalama yol kadar. Ama sabahın 6sında altın gününe giden teyzeler böyle düşünmüyor. Onların işi benden daha önemli? Oynamaktan yorgun düştüler , ben kimim ki oturayım?

  Özellikle öğrencilerden yer beklenmesinden nefret ediyorum. Hepimiz biliyoruz gerçekten oturamayacak durumu olsa insan metrobuse asla binmez. (istisnaları saymıyorum , onlara her zaman yer veririm) . Bunu çok çirkin buluyorum.

  Bu arafa metrobüs kullanıyorsanız , her metrobüste yaşlılar, hamileler için bir alan var. 2. koltuk hani birbirine bakan 3 tane var ya , onlar yaşlı ve hamileler için. Yer isterlerse söyleyin oraya oturanlar teslim etsin yerlerini . Ben oraya asla oturmayarak onların hakkını gasp etmediğimi düşünüyorum.

  Tabii gerçekten ihtiacı olanlar da var ama bizi bu hale yerimizi aldıktan sonra yandakı kadına günde kaç börek yediğini anlatan teyzeler getirdi.

  6 eylül 2016 21:09