sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (114)
  • medya (0)

  114. yaşı 70-80 ve yukarısı olan ya da  ayakta gitmekte gerçekten zorluk çeken yaşlı insanlara, çocuklu kadınlara yer veriyorum ama 40-50li yaşlarında olup orada burada gezen, otobüste de gayet  ayakta durabilen kişilere yer vermiyorum. hatta bazıları abartıp yer vermem için tepemde dikiliyorlar bu beni yol boyunca rahatsız ediyor. 

  bir de şöyle bir durum var ki sırf kadınsın diye yer verilmesi durumu. gördüğüm en saçma şeylerden biri. 

  8 aralık 2018 13:01

  113. Gerçekten yaşlı olan, çocuklu olan yani bir şekilde oturmaya ihtiyacı olan kisilere yer veriyorum. Hiçbiri bugüne kadar özellikle talep etmedi. Hatta genelde kızım siz sabahtan akşama yoruluyorsunuz biz ayakta da gideriz cevabını aldım yaşlı ponçiklerden. Asıl terör estirenler kendini 50 yaşında yaşlı kategorisine sokmaya çalışan orta yaşa gireli henüz 5 yıl olmuş teyzeler (gizlinot: Dünya sağlık örgütüne göre 45-69 yaş aralığı orta yaş kabul edilir)

  8 aralık 2018 02:47

  112. geçen gün başımdan geçen olayı anlatıyorum.

  kocaeli'de okuyorum. yurtta kalıyorum. ailem istanbulda. ben de 1 hafta boyunca o kadar hastaydım ki annem istanbuldan randevu aldı bana.

  200 kocaeli istanbul otobüsünü bilen bilir. çoğu zaman ölüm gibi bir sıra olur. otobüs yarım saatte bir geçer. sıradan dolayı 4 otobüs beklemeniz gerekir. bu da 2 saat sırada beklemek demek. ben de o sıraya yakalandım. buz gibi havada epey bir bekledikten sonra nihayet otobüse binip oturdum. ama bacaklarımı hissedemiyorum.

  her neyse 2 durak sonra otobüse 3 kadın bindi. ikisi 50-55 yaşlarında (abla kardeşler) biri de 18-19 yaşlarında kadının kızı. kadınlardan biri otobüse adımını atar atmaz benden yer istedi. ben de ''kusura bakma teyze ben soğukta dona dona 2 saat sıra bekledim yorgunum hastayım'' dedim. kadın diretti. ''sen daha gençsin bir şey olmaz benim dizlerim ağrıyo'' dedi. ben de ''teyze sen başkasına sor kalkamam kusura bakma ayakta duracak halim yok benim'' dedim. sonra teyze 2 3 kişiden daha yer istedi. onlar da vermedi. çünkü herkes akşam dondurucu soğukta beklemişti. kimsenin mecali yoktu.

  üçü birden başladı söylenmeye. kızı bir yandan diyor ki ''annem 50 yaşında kadın kimse yer vermiyor saygısızlar'', kadının kardeşi bir yandan ''şimdinin gençlerinde saygı ne gezer'' diyorlar. benim yanımda oturan kız da dedi ki ''2 durak öteye gidip sıraya girip herkes gibi bekleseydiniz. bunca insan size yer vermek için mi soğukta 2 saat sıra bekliyor?'' dedi. başkaları da ''bir kurnaz sizsiniz değil mi nasıl olsa gençler yer verir diye pusuda bekliyorsunuz'' dedi.

  otobüste çok büyük bir kavga çıktı. yol boyunca teyzeler ve kızı susmak bilmediler. sürekli söylendiler. ağızlarında durmadan ''ben 50 yaşındayım'' lafı vardı. en son arkalardan bir çocuk gelip ''siz 50 yaşındasınız ama toplu taşımalardaki kural 60 yaş ve üstü için geçerli. siz yaşlı sayılmazsınız çoğu gençten daha enerjiksiniz maşallah'' dedi.

  sonuç: istediklerini alamadılar. kimseyi kaldıramadılar. 1 buçuk saat ayakta gittiler. onlar sadece 1 buçuk saat ayakta kaldılar. bizse 2 saat sıra bekledik.

  8 aralık 2018 01:36

  111. Asla yer vermem demiyorum ama ben nasıl o sırayı bekliyorsam oturmak için yaşlı amcalar , teyzeler de beklemeli. Sırf "ben yaşlıyım bana illaki yer verilir" anlayışıyla sıraya dahi girmeden (ki bilerek yaptıklarına eminim) binmeleri çok sinir bozucu. Artı 11 yaşımdan beri toplu taşıma kullanıyorum ve ben de yaşlı amca fobisi var, sanırım uğradığım bir taciz falan var ama hiç hatırlayamıyorum, mümkün olduğunca yaşlı amca yanına oturmuyorum eğer yanıma oturmussa da hemen kalkıyorum.

  8 aralık 2018 00:24

  110. Bugün akşamüzeri, işten çıkmışım aşırı yorgunum hem günün hem haftanın stresiyle bir an önce eve gitmek istiyorum. Amcanın biri omzuma vurdu. Dokundu, seslendi demiyorum bak. Tek iletişim şekli vurdu. Kalk kızım, oturabilir miyim, en kötüsü kalk saygısız falan dese yine anlayacağım ama sadece vurdu. Geç amca dedim. Sonra o kadar sinirlendim ki. Hiç burda saygı duyari kasamicam. Ben zaten bütün gün yorulmuşum, milyon tane stresle başa çıkmaya ugrasmisim amca bütün gün park bahçe gezmiş benden yer istiyor.

  Tamam saygımız sonsuz yaşlılara, düşkünlere ama bizde saygı hakediyoruz yahu. Toplu taşımada ki yaşlı terorunden vallahi fenalık geldi.

  8 aralık 2018 00:03

  109. Annem 55 yaşında bir kadın ve sabah saatlerindede, iş çıkış saatlerindede toplu taşımayı kullanıyor. Kimse benim annemi dışarıdan görerek, çalıştığını bilmeyerek "bu saatte ne işleri var burada" zihniyetiyle eleştiriyorsa ciddi sıkıntı var demektir.

  Toplu taşıma size özel bir alan değildir. İster yer verirsin ister yer vermezsin fakat her yaşlı insan güne ya da gezmeye gitmiyor. Kaldı ki oraya gidenlerde size ne zaman gideceğini sormayacak değil mi?

  Ben elimden geldiğince yaşlısına, hamilesine, engellisine yer veriyorum. Empati kurmak için saydıklarımdan birine sahip olmanız gerekmiyor insan olmanız yeterli.

  7 aralık 2018 23:29 7 aralık 2018 23:31

  108. koltuğuma alıcı gözle bakan teyzelere yer vermiyorum ben. bir de tepemde durup "ah şimdiki gençlik nereye gidiyor" diye söylenerek baskı kurmaya çalışıyorlar, duymazdan gelip hiç vermiyorum. bir de yer verdikten sonra zaten o benim asli görevimmiş gibi teşekkür etmeden homurdana homurdana oturan birini görünce yeminler ediyorum bir daha sefere asla diye :d :d

  verilecek insanı zaten kapıdan biner binmez tanıyorsun asafsgaf

  7 aralık 2018 22:23 7 aralık 2018 22:24

  107. Bence bu kişinin tamamen kendi vicdanıyla alakalı olan bir olay. Yer vermek istemiyor mu? Hiçbir şey diyemezsin ve o kişiyi yerinden zorla kaldıramazsın. Bazı yaşlılara bu yüzden çok kızıyorum sen o kişiyi zorla kaldırmaya çalışıyorsun ama belki o senden daha yorgun? Bilemezsin ki. Ülkenin yaşlıları bile bi tuhaf.

  7 aralık 2018 21:17

  106. İhtiyacı olan teyzelere ve amcalara mutlaka veriyorum. Yer verdiğim bazı kişiler yüzüme bile bakmıyor, onlar için önemli olan şey yerin boşalması anladığım kadarıyla. Bazılarıysa ayakta bana yük olmasın diye zorla çantamı veya kitaplarımı alıyor. Hatta bir teyze çevremde gözüne hoş gelmeyen çok erkek var diye beni kucağına oturtmuştu olası bir taciz durumunu engellemek için. Bu insanlar kesinlikle bir değil.

  2 sene kadar önce otobüste ayaktaydım ve bir amca beni yakınına çağırıp bana yer verdi. Kabul etmek istemedim, kendisini oturtmaya çalıştım ama o beni zorla oturtturdu. ben artık keyfi gezip tozuyorum ama öğrenciler çalışan insanlardan bile daha çok yoruluyorlar dedi. Özellikle öğrenci olduğunu anladığı gençlere yer veriyormuş amca. Minik bir sohbetimiz oldu, ömrüm boyunca unutmayacağım muhtemelen kendisini. O yaşlarda bugünün bile ötesinde düşünen insanlar maalesef pek az. Ne yazık ki kendisini bir daha hiç görmedim.

  7 aralık 2018 20:43

  105. ihtiyacı olana yapılması gereken nezaket. Bunun illa yaşlı ya da hamilelere olması gerekmiyor. Hiç unutmam öğrenciyken ayakta yolculuk ederken yanımda duran kız bayılıp yere düştü, hem öyle böyle değil resmen suratı zemine çarpacak şekilde bir düşüş. Çok üzülmüştüm. insanların ne durumda olduğunu bilemiyoruz ama bence insani bir tavır olarak zor durumda olduğunu hissediyorsak yer verebiliriz.

  7 aralık 2018 20:15