sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (124)
 • medya (0)

124. bana birkaç sene önce kadıköy otobüsünde bir teyzenin yaptığı eylem. ben kabul etmeyince "genç kızların ayakta durması yaşlıların ayakta durmasından daha çok rahatsızlık veriyor, ortalık sapık dolu" demişti.(gizlinot: kalp kalp kalp)

8 aralık 13:23

123. yaşı 70-80 ve yukarısı olan ya da  ayakta gitmekte gerçekten zorluk çeken yaşlı insanlara, çocuklu kadınlara yer veriyorum ama 40-50li yaşlarında olup orada burada gezen, otobüste de gayet  ayakta durabilen kişilere yer vermiyorum. hatta bazıları abartıp yer vermem için tepemde dikiliyorlar bu beni yol boyunca rahatsız ediyor. 

bir de şöyle bir durum var ki sırf kadınsın diye yer verilmesi durumu. gördüğüm en saçma şeylerden biri. 

8 aralık 13:01

122. Gerçekten yaşlı olan, çocuklu olan yani bir şekilde oturmaya ihtiyacı olan kisilere yer veriyorum. Hiçbiri bugüne kadar özellikle talep etmedi. Hatta genelde kızım siz sabahtan akşama yoruluyorsunuz biz ayakta da gideriz cevabını aldım yaşlı ponçiklerden. Asıl terör estirenler kendini 50 yaşında yaşlı kategorisine sokmaya çalışan orta yaşa gireli henüz 5 yıl olmuş teyzeler (gizlinot: Dünya sağlık örgütüne göre 45-69 yaş aralığı orta yaş kabul edilir)

8 aralık 02:47


121. geçen gün başımdan geçen olayı anlatıyorum.

kocaeli'de okuyorum. yurtta kalıyorum. ailem istanbulda. ben de 1 hafta boyunca o kadar hastaydım ki annem istanbuldan randevu aldı bana.

200 kocaeli istanbul otobüsünü bilen bilir. çoğu zaman ölüm gibi bir sıra olur. otobüs yarım saatte bir geçer. sıradan dolayı 4 otobüs beklemeniz gerekir. bu da 2 saat sırada beklemek demek. ben de o sıraya yakalandım. buz gibi havada epey bir bekledikten sonra nihayet otobüse binip oturdum. ama bacaklarımı hissedemiyorum.

her neyse 2 durak sonra otobüse 3 kadın bindi. ikisi 50-55 yaşlarında (abla kardeşler) biri de 18-19 yaşlarında kadının kızı. kadınlardan biri otobüse adımını atar atmaz benden yer istedi. ben de ''kusura bakma teyze ben soğukta dona dona 2 saat sıra bekledim yorgunum hastayım'' dedim. kadın diretti. ''sen daha gençsin bir şey olmaz benim dizlerim ağrıyo'' dedi. ben de ''teyze sen başkasına sor kalkamam kusura bakma ayakta duracak halim yok benim'' dedim. sonra teyze 2 3 kişiden daha yer istedi. onlar da vermedi. çünkü herkes akşam dondurucu soğukta beklemişti. kimsenin mecali yoktu.

üçü birden başladı söylenmeye. kızı bir yandan diyor ki ''annem 50 yaşında kadın kimse yer vermiyor saygısızlar'', kadının kardeşi bir yandan ''şimdinin gençlerinde saygı ne gezer'' diyorlar. benim yanımda oturan kız da dedi ki ''2 durak öteye gidip sıraya girip herkes gibi bekleseydiniz. bunca insan size yer vermek için mi soğukta 2 saat sıra bekliyor?'' dedi. başkaları da ''bir kurnaz sizsiniz değil mi nasıl olsa gençler yer verir diye pusuda bekliyorsunuz'' dedi.

otobüste çok büyük bir kavga çıktı. yol boyunca teyzeler ve kızı susmak bilmediler. sürekli söylendiler. ağızlarında durmadan ''ben 50 yaşındayım'' lafı vardı. en son arkalardan bir çocuk gelip ''siz 50 yaşındasınız ama toplu taşımalardaki kural 60 yaş ve üstü için geçerli. siz yaşlı sayılmazsınız çoğu gençten daha enerjiksiniz maşallah'' dedi.

sonuç: istediklerini alamadılar. kimseyi kaldıramadılar. 1 buçuk saat ayakta gittiler. onlar sadece 1 buçuk saat ayakta kaldılar. bizse 2 saat sıra bekledik.

8 aralık 01:36

120. Asla yer vermem demiyorum ama ben nasıl o sırayı bekliyorsam oturmak için yaşlı amcalar , teyzeler de beklemeli. Sırf "ben yaşlıyım bana illaki yer verilir" anlayışıyla sıraya dahi girmeden (ki bilerek yaptıklarına eminim) binmeleri çok sinir bozucu. Artı 11 yaşımdan beri toplu taşıma kullanıyorum ve ben de yaşlı amca fobisi var, sanırım uğradığım bir taciz falan var ama hiç hatırlayamıyorum, mümkün olduğunca yaşlı amca yanına oturmuyorum eğer yanıma oturmussa da hemen kalkıyorum.

8 aralık 00:24

119. Bugün akşamüzeri, işten çıkmışım aşırı yorgunum hem günün hem haftanın stresiyle bir an önce eve gitmek istiyorum. Amcanın biri omzuma vurdu. Dokundu, seslendi demiyorum bak. Tek iletişim şekli vurdu. Kalk kızım, oturabilir miyim, en kötüsü kalk saygısız falan dese yine anlayacağım ama sadece vurdu. Geç amca dedim. Sonra o kadar sinirlendim ki. Hiç burda saygı duyari kasamicam. Ben zaten bütün gün yorulmuşum, milyon tane stresle başa çıkmaya ugrasmisim amca bütün gün park bahçe gezmiş benden yer istiyor.

Tamam saygımız sonsuz yaşlılara, düşkünlere ama bizde saygı hakediyoruz yahu. Toplu taşımada ki yaşlı terorunden vallahi fenalık geldi.

8 aralık 00:03

118. Annem 55 yaşında bir kadın ve sabah saatlerindede, iş çıkış saatlerindede toplu taşımayı kullanıyor. Kimse benim annemi dışarıdan görerek, çalıştığını bilmeyerek "bu saatte ne işleri var burada" zihniyetiyle eleştiriyorsa ciddi sıkıntı var demektir.

Toplu taşıma size özel bir alan değildir. İster yer verirsin ister yer vermezsin fakat her yaşlı insan güne ya da gezmeye gitmiyor. Kaldı ki oraya gidenlerde size ne zaman gideceğini sormayacak değil mi?

Ben elimden geldiğince yaşlısına, hamilesine, engellisine yer veriyorum. Empati kurmak için saydıklarımdan birine sahip olmanız gerekmiyor insan olmanız yeterli.

7 aralık 23:29 7 aralık 23:31


117. Asla yapmadığım eylem.

İstanbulda yaşıyorum. Haftada en az 4 gün beylikdüzü (tüyap) - zincirlikuyu yolunu gidiş/dönüş çekiyorum. Ve tüyap’a ulaşabilmek için taksiye binerek 15 tl ödüyorum. Ben ilk duraktan oturarak gitmek için fazladan zaman ve para harcıyorsam yerimi kimseye veremem. Yaşlı,hamile ve çocuklulara yer vermemek içinde (hatta göz göze bile gelmemek için) ya en öne yada en arkaya oturuyorum. Bazen yer isteyenler oluyor tabiki onlarıda kibarca geri çeviriyorum. 

Ayrıca sabah erken saatlerde yada iş çıkış saatlerinde metrobüsleri kullanan yaşlılarada sinir oluyorum. Ben mecburum o saatte binmeye peki ya sen? Evinde otur, boş saatlerde çık dimi. Ama yok! Yoğun saatte çıkıyorsan ayakta beklemeyi de kabul etmişsin demektir.

Not: alttaki gönderide bana cevap verilmiş o yüzden güncelleme yapma gereği hissettim. Çalışanlara lafım yok. Ama yüzde seksenlik kısmının sadece gezmek için toplu taşımaları kullandığını biliyoruz. Bedava olduğu için saatte önemsemiyorlar. Zaten kalabalık olan toplu taşımalar onların keyifleriyle daha çok kalabalık oluyor. Hele istanbulda yaşıyorsanız bu durum hiç çekilmiyor. 

Tekrarlıyorum bunları söylerken çalışan yaşlılardan bahsetmiyorum. Ki benim bahsettiğim yaş aralığı daha çok 65 üstü olanlar. Emekli olmuş, artık evinde oturması gereken kişiler.

7 aralık 23:21 8 aralık 00:30

116. koltuğuma alıcı gözle bakan teyzelere yer vermiyorum ben. bir de tepemde durup "ah şimdiki gençlik nereye gidiyor" diye söylenerek baskı kurmaya çalışıyorlar, duymazdan gelip hiç vermiyorum. bir de yer verdikten sonra zaten o benim asli görevimmiş gibi teşekkür etmeden homurdana homurdana oturan birini görünce yeminler ediyorum bir daha sefere asla diye :d :d

verilecek insanı zaten kapıdan biner binmez tanıyorsun asafsgaf

7 aralık 22:23 7 aralık 22:24

115. Bence bu kişinin tamamen kendi vicdanıyla alakalı olan bir olay. Yer vermek istemiyor mu? Hiçbir şey diyemezsin ve o kişiyi yerinden zorla kaldıramazsın. Bazı yaşlılara bu yüzden çok kızıyorum sen o kişiyi zorla kaldırmaya çalışıyorsun ama belki o senden daha yorgun? Bilemezsin ki. Ülkenin yaşlıları bile bi tuhaf.

7 aralık 21:17