yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. 27-28 günlük bir menstrual döngünüz varsa 14. ya da 15. günler yumurtlama döneminizdir. 30 günlük, 40 günlük bir döngünüz var ise adet kanaması başlamadan 2 hafta öncesi olarak söylenir.

  nedir ne işe yarar, bunun takibi derseniz ovulasyon öncesi iki gün ve ovulasyon günü hamile kalmaya en elverişli günlerdir. yumurta rahme doğru ilerleyerek küçük spermciğiyle karşılaşmayı bekler. ömrü sperm(3-4 gün) kadar uzun değildir 1 gün içerisinde canlılığını kaybeder.

  ovulasyon döngüsünün takibi aynı zamanda korunmaya yardımcı bir belirleyicidir(düzenli regl döneminiz varsa). ovulasyon haftası seks daha dikkatli olmayı gerektirir.

  18 aralık 2015 09:48 18 aralık 2015 09:49

  2. kadınların %10'u mittelschmerz denilen ovülasyon ağrısı çekmektedir.(gizlinot: bende bu ağrıyı hisseden şanssız gruptanım ) ovülasyon yani yumurtlama başlamadan bir iki gün önce başlar ve ovülasyonun gerçekleştiği gün şiddetlenir. ağrının neden olduğu şu an için bilinmemektedir. hamile kalmak isteyen çiftler için takvim takibine gerek kalmadan plan yapmalarına olanak sağlar ama kadın için ağrılı bi süreç olduğu için ilişkiye girerken dikkatli olmalarında fayda var.

  23 ağustos 2016 09:44

  3. "Dişinin hormonal olarak; aynalara bakınca gülümseyip kendisini iyi hissettiği için, güzelleştiği için, kendisine baktığı için ve üreme olasılığı dahilinde benzer türlü sebep kendisini çekici kıldığı için periyodik takviminde yıldızının ışıldadığı 4 - 5 günlük süredir." (link: https://eksisozluk.com/entry/10477941 kaynak)

  Gerçekten ağrıyı (bkz: yumurtlama ağrısı) ve yükselen libidoyu(gizlinot: öyle diyolla(:) bir tarafa bırakırsak benim de kendimi bir hoş hissettiğim kadınsal dönemdir. Hoş derken, gerçekten de aynalarla barışıp "ya hiç fena değilmişim ben aslında? :))" diye çaktırmadan sırıttığım bir dönem olabiliyor bazen.(gizlinot: swh) Böyle hissettiğim için de dışarıya daha pozitif, daha "güzel" yansıdığımı düşünüyorum doğal olarak.

  Dolayısıyla (gbkz: güzel olmak) başlığındaki kendine bakmak, iyimser ve özgüvenli olmak ile alakalı girdilere katılıyorum.(gizlinot: bkz ölü başlıktan hortlatılan başlığa selam yollamak:d)

  hormonal döngünün bu kısmı çok uzun sürse, sinirlerimiz, cildimiz pamık, hayat cizel olsa ya.(gizlinot: (:) olmuyor tabii, pms, regl özletmeden geliyorum diyorlar sağolsunlar...

  14 eylül 2016 01:25


  4. ben bunu hisseden o %10 luk kısımdanım.düzenli bir reglim vardır ve takvimsiz ovülasyon zamanımı bilirim.Başlamadan önce saliselik minik kramplar girer,ateşim yükselir 1-2 gün batın ağrısıyla devam eder ve çatlayan yumurtamı pıtır pıtır hissederim.Evet değişik bir his ama ben artık alıştım.Çevremdeki herkes de çok şaşırır bu durumuma.Takvimsiz bilmek güzel de ağrısı hoş değil.

  31 mayıs 2018 08:46

  5. üstteki girdinin aynısını ben de yaşıyorum. %10 gibi az bir oran olduğunu bilmiyordum bunu yaşayanların, çoğu kadının yaşadığını düşünmüştüm. ilk adetimden beri 28 günü şaşmaz periyodum ve ağrısızdır nerdeyse. ama bu dönemde inanılmaz kramplar girer ve cidden benim de ateşim yükselir. biraz mallaşırım, afal afal bakarım.

  31 mayıs 2018 14:15

  6. agrisini her ay ‘apandisitim patladi galiba?’ seklinde hissettigim donem.regl gibi agrim oluyor malesef.ama cevremdeki kime sorsam ben hissetmiyorum diyor.

  31 mayıs 2018 14:17

  7. Hiç anlamadığım aylık yumurtlama günü/dönemi. O kadar anlamıyorum ki doktor muayene sıradında yumurtlamışsın ne taraftan ağrın oldu dediğinde sağ dedim sol çıktı. Zaten evde o kadar ovulasyon testi de yaptım, sıkılıp bıraktım, normalde 32 günlük regl döngümün 30. gününde ovulasyon gerçekleşmiş. O yüzden benim için her günkü gibi sıradan bir dönemdir.

  1 haziran 2018 12:31


  8. daha ilk kez ağrısını çekmeye başladığımda (gizlinot: tabi o zamanlar küçüktüm ne olduğunu bilmiyordum, kimse de bir şey anlatmıyor tabii) ben de apandisitim patladı ya da böbrek taşı falan düşürüyorum sandım. regl dönemimde neredeyse hiç ağrım olmaz ama o dönemde çekmediğim ağrıyı bu dönemde çekiyorum işte. bazen yürürken sanki dikine dikine bıçak sokuyormuş gibi hissettiriyor. ovulasyon döneminde olduğum günlerde yataktan çıkasım gelmiyor resmen yürümek bile zor geliyor. aslında ilaçlarla belki çözülebilir ama ben ilaç kullanmamayı tercih ediyorum. benim için karnıma sıcak havlu koyup cenin pozisyonunda yatmak en rahatlatan yönetim.

  29 ağustos 2019 01:10

  9. gerçekleşmesinden 1-2 gün önce, üreme çağındaki çoğu kadında akıntı görülür.

  12 mart 12:46

  10. Şuan 25 yaşımdayım ve ovülasyon sürecini de tam olarak bu yaşımda hissetmeye başladıım.Benim için regl ağrısından daha sancılı geçmektedir.Gerçekten yürürken olduğum yere yığılmadan ayakta durmak bile çok zorlaşıyor.Ne sıcak su ne ağrı kesiciler.Açıkçası henüz hafifleten birşey bulamadım. Bitki çaylarını araştırmaya başlayacağım sanırım artık.

  12 mart 16:33