yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (2)

  1. (gbkz: lush) firmasının "orangutanlar evsiz kalmasın" diye ürünlerinde kullanmayı bıraktığı yağdır.

  6 haziran 2015 13:39

  2. (link: http://abolisyonistveganhareket.org/post/98797406951/palm-ya%C4%9F%C4%B1-hakk%C4%B1nda-efsaneler-ve-ger%C3%A7ekler palm yağı hakkında efsaneler ve gerçekler)

  6 eylül 2016 11:45

  3. hepimizin bayılarak yediği nutellanın akışkan kıvamından sorumludur. yurtdışında özellikle swiss ve belgium çikolatalarının tamamında bitkisel yağ olarak kullanılır. ülkemizde üretilen kahvaltılık çikolatalardan ise şimdiye kadar sadece torkunun içeriğinde palm yağına rastlamadım. lezzet konusuna gelecek olursak palm yağının üretildiği bitki kısmına göre tadı değişmekte. (yazar: neferkitty ) 'nin de bahsettiği üzere meyveden üretilen palm yağı pahalı. nutella meyveden üretilen palm yağını kullanır. ancak nutella ile arasında bariz fiyat ve tat farkı bulunan yerli firmalarımızın ağaçtan elde edilen palm yağını kullandığı kanısındayım.

  23 eylül 2016 14:37


  4. Palm yağının kanserojen özelliği bugün Nutella ile ilgili yapılan haberlerle ortaya iyice çıkmıştır,(birkaç yıl önce de bu gibi haberler çıkıyordu) palm yağı sadece nutellada değil pek çok abur cuburun içinde ve kozmetikte kullanıldığı belirtildi ve ben de elimdeki Avene cleanance hydra crem lavande temizleyicimin içeriğini okurken hydrogenated palm/palm kernel oil ibaresini okuyunca markadan soğudum ve beni derin düşünceler aldı...

  13 ocak 2017 19:48

  5. yıllardır bilinen bir şey nasıl yeni bulunmuş gibi ve sadece nutellanın içinde varmış gibi lanse edildi anlayamıyorum. eğer iyi bir içerik okuyucuysanız çoğu abur cubur ürünün içinde bulunduğunu ve bunu gayette bayıla bayıla yediğinizi bilirsiniz. sadece abur cubur mu o fast foodların hepsinin içinde palm yapı var bu arada. ya da diyet bisküvi diye aldığınız ürünün içinde de.

  13 ocak 2017 20:43

  6. sevimli ve de akıllı hayvanlar olan orangutanların yaşam alanı yok edilerek elde edilen yağ

  (link: https://www.instagram.com/p/BPE6e8Xgsy-/?taken-by=savetheorangutan_org&hl=tr şunu yok ediyorlar inanabiliyor musun)

  13 ocak 2017 21:46 13 ocak 2017 21:47

  7. bir meyveden iki ayrı yağ elde ediliyor ve ikisinin de gerek gıda sanayi gerekse kozmetik sanayi de kullanıyor oluşu nedeniyle üreticilerin çok sevdiği bir yağdır. bitkisel yağ diye geçen bildiğimiz diğer yağlara oranla daha ucuz oluşu, palm bitkisinin çok fazla ürün veriyor olması ve içine girdiği ürünlerin raf ömrünü uzatabilmesi 90 lı yıllardan itibaren bugüne dek yeni teknolojilerle birlikte kullanılır hale gelmesine neden oluyor aslında.

  paketli olarak satın aldığımız bisküviden çikolataya ve bunların türevi olan pek çok ürünün içinde yer aldığı zaten bilinen bir gerçek. dahası trans yağ içermez diye tüketiciye büyük sükse yaparak tanıtılan margarinlerde yer alması, yeni üretim teknolojileri kullanılarak elde edilen bir sonuç. çünkü margarin gibi katı yağlara üretim süreci esnasında palm yağı ekleyerek bu sayede içerisindeki trans yağ oranını düşürdüler, sonra da trans yağ içermez damgasını yapıştırıp tüketiciye sundular. içerisindeki trans yağ asidi düştü belki ama bu sefer de palm yağı bakımından zengin hale geldi.

  13 ocak 2017 22:53


  8. Palm yağı, evlerimizde kullandığımız ürünlerin yaklaşık %40-50’sinin içeriğinde mevcut. Bunların arasında ünlü mamüller, çikolata ve türevleri, şekerlemeler, şampuanlar, kozmetik ürünleri, temizlik ürünleri, çamaşır deterjanları ve dış bakım ürünleri bulunuyor. Anlaşılacağı gibi talep çok yüksek.

  Günümüzde en büyük palm yağı üreticileri ise Malezya ve Endonezya. Bu ülkeler içindeki yağmur ormanları tahrip ediliyor. Yağmur ormanlarının tahribatı, iklim değişikliğini de tetikliyor ve hayvan yerinden ediliyor, yaralanıyor ve ölüyor. Ayrıca yerli halkların yerlerinden edilmesi ve çocuk emeği sömürüsü de cabası.

  Asıl önemlisi Avrupa Birliği, çalışmalarına göre palm yağının kansere yol açtığı artık kabul ediyor.

  O çok bilinen çikolata markası ve krem çikolata şirketi ise savunmaya geçip reklam yayınladıysa...

  Bence hiç değilse kendiniz için, palm yağı içeren bi ürün almayı artık 2 kere daha düşünün!

  13 ocak 2017 22:55 13 ocak 2017 22:56

  9. turkilish bir baslik olmus. palmiye yagidir.

  13 ocak 2017 23:19

  10. ülkerin neredeyse bütün ürünlerinde bulunan yağ.

  14 ocak 2017 11:53