sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (23)
 • medya (2)

1. Normalde palm ağacından elde edilen yağ 2 tiptir:

-palm meyvelerinin sıkılmasıyla elde edilen yağ,

-palm ağacının gövdesinden, yaprağından, meyvesi dışında her yerinden elde edilen yağ.

Meyvesinden elde edilen yağ pahalıdır, ağacın kesilmesine neden olmaz ve antioksidan içeriği yüksek bir yağdır.

Ancak ağacın kesilerek gövdesinden elde edilen yağ son derece ucuzdur ve en az trans yağlar kadar sağlığa zararlıdır. Doğa tahribatına yol açar. Adeta sanayi yağı haline gelmiştir. Bitkisel yağ kapsamı altında paketli ürünlerdeki çoğu yağ palm/palmıtık yağdır. Bu nedenle içerisinde "palm yağı" ibaresi olan bir paketli ürün de sağlıksızdır. Sağlıklı olan palm yağına milyoner filan değilseniz ve palm ağaçlarınız yoksa denk gelmeniz imkansız.

6 eylül 2016 11:22

2. (link: http://abolisyonistveganhareket.org/post/98797406951/palm-ya%C4%9F%C4%B1-hakk%C4%B1nda-efsaneler-ve-ger%C3%A7ekler palm yağı hakkında efsaneler ve gerçekler)

6 eylül 2016 11:45

3. hepimizin bayılarak yediği nutellanın akışkan kıvamından sorumludur. yurtdışında özellikle swiss ve belgium çikolatalarının tamamında bitkisel yağ olarak kullanılır. ülkemizde üretilen kahvaltılık çikolatalardan ise şimdiye kadar sadece torkunun içeriğinde palm yağına rastlamadım. lezzet konusuna gelecek olursak palm yağının üretildiği bitki kısmına göre tadı değişmekte. (yazar: neferkitty ) 'nin de bahsettiği üzere meyveden üretilen palm yağı pahalı. nutella meyveden üretilen palm yağını kullanır. ancak nutella ile arasında bariz fiyat ve tat farkı bulunan yerli firmalarımızın ağaçtan elde edilen palm yağını kullandığı kanısındayım.

23 eylül 2016 14:37

4. 164 cm boyunda, 46 kilo ağırlığında bir insanım. Çocukluğumdan beri hep zayıftım hala da öyleyim. Canım ne isterse yiyip kilo almayan o gıcık kızlar klübündenim. Ancan yaşın ilerlemesinden midir nedir, son 2 yıldır kötü kolesterolüm hep yüksek çıkıyordu, aslında sağlık için her türlü manyaklığı yapacak kadar bu konuları önemseyen bir insanım ama yemek yemem abur cubur yediğim kadar. Ama yıllardır ben böyleyim ve son 2 yıldır kolesterolüm kafayı yiyince araştırdım, soruşturdum ve satın aldığım bütün ürünlerin etiketini okumaya başladım. Markete gidiyorum ürünlerin normalde 2 dk alıp çıkmam gerekirken 2 ürün için yarım saat kaldığım oluyor. Bu palm yağı denen meret neredeyse her haltın içinde var, bunun ekürisi de glikoz şurubu. Bu iki namussuzun içinde bulunduğu bütün ürünleri hayatımdan çıkardım, kolesterolüm normal seviyeye geldi. Tıp dünyası her konuda olduğu gibi bu konuda da fikir birliğine varabilmiş değil. Margarin yiyebilirsiniz diyen doktorların olduğu dünyada, siz siz olun antin kuntin yağların olduğu her üründen uzak durun.

23 eylül 2016 21:21

5. Daha önce de yazmıştım; palm yağının bir meyvesinden elde edilen gerçekten faydalı olanı var bir de meyvesi haricinde komple ağacın kesilip otundan yaprağından her yerinden çıkan ucuz ama zararlı versiyonu var. Ancak meyvesinden elde edilen yağ çok az ve çok pahalı bir süreç olduğu için kozmetikte, gıdada diğer ucuz ama zararlı versiyonu kullanılıyor. Bir de genelde palm yağının cildi yumuşatması ile alakalı geçmişe yönelik araştırmalarda genel olarak iyi cinsinin kullanıldığını ve bu sekilde algı yönetimi yapıldığını düşünüyorum; bunu referans gösteren sitelere de güvenmiyorum açıkçası. Palm yağının çevre ve orangutanların doğal yaşam alanlarını tahribatının dışında, komedojenik olduğu biliniyor. Palm yağı içeren bir ürüne "good" rating veren bir siteyi görünce otomatikman güvenim sarsılıyor. Çünkü referans gösterdikleri palm yagi meyvesinden kaynakli olan araştırmalar ama kozmetikteki ucuz olan. E biraz salak yerine koymak oluyor bu yaptiklari. O kadar cok agaç kestikler ki meyvesi bile kalmadı zaten.

21 kasım 2016 13:24 21 kasım 2016 13:26

6. Palm yağının kanserojen özelliği bugün Nutella ile ilgili yapılan haberlerle ortaya iyice çıkmıştır,(birkaç yıl önce de bu gibi haberler çıkıyordu) palm yağı sadece nutellada değil pek çok abur cuburun içinde ve kozmetikte kullanıldığı belirtildi ve ben de elimdeki Avene cleanance hydra crem lavande temizleyicimin içeriğini okurken hydrogenated palm/palm kernel oil ibaresini okuyunca markadan soğudum ve beni derin düşünceler aldı...

13 ocak 2017 19:48

7. yıllardır bilinen bir şey nasıl yeni bulunmuş gibi ve sadece nutellanın içinde varmış gibi lanse edildi anlayamıyorum. eğer iyi bir içerik okuyucuysanız çoğu abur cubur ürünün içinde bulunduğunu ve bunu gayette bayıla bayıla yediğinizi bilirsiniz. sadece abur cubur mu o fast foodların hepsinin içinde palm yapı var bu arada. ya da diyet bisküvi diye aldığınız ürünün içinde de.

13 ocak 2017 20:43

8. sevimli ve de akıllı hayvanlar olan orangutanların yaşam alanı yok edilerek elde edilen yağ

(link: https://www.instagram.com/p/BPE6e8Xgsy-/?taken-by=savetheorangutan_org&hl=tr şunu yok ediyorlar inanabiliyor musun)

13 ocak 2017 21:46 13 ocak 2017 21:47

9. orangutan yavrucuklarının dışında, sağlık açısından da oldukça zararlı olduğu için etiketinde ''bitkisel yağ'' şeklinde yazan ürünlerin hiçbirini almıyorum çünkü ayçiçek yağı olsa açık ve net yazıyorlar ancak bitkisel yağ yazılıp yuvarlanan her şey palm yağı içeriyor süslüler.

kaliteli çikolatalarda sadece kakao yağı bulunuyor ve glikoz şurubu içermiyorlar, alırken buna dikkat ediyorum. kakao yağı dışında yağ varsa kesin palm yağı içeriyordur. o yüzden açık ve net yazılmayan etiketlere kanmayın hepsinde palm yağı var.

13 ocak 2017 21:58 13 ocak 2017 22:03

10. bir meyveden iki ayrı yağ elde ediliyor ve ikisinin de gerek gıda sanayi gerekse kozmetik sanayi de kullanıyor oluşu nedeniyle üreticilerin çok sevdiği bir yağdır. bitkisel yağ diye geçen bildiğimiz diğer yağlara oranla daha ucuz oluşu, palm bitkisinin çok fazla ürün veriyor olması ve içine girdiği ürünlerin raf ömrünü uzatabilmesi 90 lı yıllardan itibaren bugüne dek yeni teknolojilerle birlikte kullanılır hale gelmesine neden oluyor aslında.

paketli olarak satın aldığımız bisküviden çikolataya ve bunların türevi olan pek çok ürünün içinde yer aldığı zaten bilinen bir gerçek. dahası trans yağ içermez diye tüketiciye büyük sükse yaparak tanıtılan margarinlerde yer alması, yeni üretim teknolojileri kullanılarak elde edilen bir sonuç. çünkü margarin gibi katı yağlara üretim süreci esnasında palm yağı ekleyerek bu sayede içerisindeki trans yağ oranını düşürdüler, sonra da trans yağ içermez damgasını yapıştırıp tüketiciye sundular. içerisindeki trans yağ asidi düştü belki ama bu sefer de palm yağı bakımından zengin hale geldi.

13 ocak 2017 22:53