yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (104)
  • medya (0)

  1. Ben bir yere para sıkıştırma yöntemi ile para biriktiremiyorum. Ne zaman parasız kalsam elim hemen o paraya kayıyor. Açılmayan kumbaralar aldım her ay bozuk para biriktiriyorum. Maaş günü kumbarayı açıp ne kadar birikmişse üzerine ekleyip küçük altın alıyorum. Bunu zorunlu hale getirdim. Güzel de altın yaptım. Benim gibi para biriktiremeyenlere tavsiyemdir.

  Edit: ayrica iş yerimin yaptığı zorunlu bireysel emeklilik sisteminden de çıkmadım. Her ay oradan da birikim hesabıma para yatırılıyor.

  29 haziran 2018 17:36 29 haziran 2018 22:26

  2. altın veya döviz almak. maalesef parayı koyduğum yeri biliyorsam o benim için harcanabilcek paradır. ama çalışırken maaşımdan kenara koyup aldığım altınlara asla ve asla elim gitmiyor. malum altın ve dolar da değeri düşebilen yatırımlar değil güzel yurdumda..

  29 haziran 2018 17:47

  3. Tüm paraları bozmamak, bozuklukları da biriktirmek iyi bir yöntem. Șöyle ki, elime geçen 50-100-200 TL şeklinde olan banknotlardan kenara atacağım kadarını gram altına yatırıyorum. Ya da hiç bozmadan kenara koyuyorum bir gram altın parası çıkana kadar. Diğer paraları da olabildiğince ihtiyaç halinde harcıyorum. Bozuk paralarda da yaptığım şu, eve her geldiğimde cebimdeki tüm bozuk paraları kavanoza atıyorum. Kavanozdaki paraları da 100 TL yi bulunca tümletiyorum ve hop altına yatırıyorum. Öğrenciyken kavanoz olayının çok faydasını gördüm, o bozukluklar göze az geliyor harcandığında ama damlaya damlaya göl olur demişler.

  29 haziran 2018 18:55


  4. Pazardan uygun fiyatlı sebze alışverişi yapmaya çalışmak. Örneğin kışın pazı yazın semizotu almak gibi. Demeti genellikle 1-2 lira oluyor.(İzmir)Yaz zamanı bol bol düğün olduğu için evdeki kıyafetlerden giyinmek, saç ve makyaj yapmayı idare edecek kadar bilmek. Kuaförlerden sonsuza kadar uzak durmak lazım. Bence bu ikisini uygulamak çok farkettiriyor.

  30 haziran 2018 06:43 5 eylül 2018 13:07

  5. Dışarda yemek yemeyi kesip evden götürmek. Öğrenciyken öğlenleri mümkün oldukça yemekhanede yemeye çalışırdım. Yazın çalışırken de hep yemeğimi evden götürür orda ısıtır yerdim. Hem cebimi hem midemi korumuş olurdum. Dışarı çıkarken suyumu mutlaka yanıma alıyorum en az 1 lt. Eğer çok su içen biriyseniz dışarda mutlaka 2-3 küçük şişe su alıyorsunuzdur. Bu da günde 3-4 tl eder. Yol paramızı suya veriyoruz gibi bir şey yani. Yol demişken, mümkün olduğunca az toplu taşıma kullanmaya çalışıyorum. Eviniz merkezi yerlere yakınsa benimki gibi zaten zorlanmazsınız. Toplu taşıma kullanmayarak hem kilonuzu hem akıl sağlığınızı hem cebinizi korursunuz :D ha bir de yazın genelde arkadaşlarla parklarda (seğmenler, kuğulu vs.) takılıyoruz hem havadar oluyor hem de saçma paralar dökmeden eğlenmiş oluyoruz hem de iki büklüm sandalyelerde oturmuyoruz. Ben böyle böyle üniversitenin son senesinde baya bir para biriktirip biraz da yatırım yaptım mezun olduğum zamanlarda ihtiyacım olur diye. Bence her şeyin ateş pahası olduğu ve daha da kötülerini göreceğimiz şu zamanlarda herkes kenara para koymalı.

  30 haziran 2018 08:59 30 haziran 2018 09:01

  6. Yeni kıyafet veya makyaj malzemesi almamak. Hele ki saçma sapan penyelerin bile pahalıya satıldığı şu dönemde. Biliyorum zor ama aslında hepimizin giyecek çok sayıda kıyafeti var itiraf edelim. Makyaja gelince, yazın zaten yapılmaz sıcak sıcak akar gider boşverin.

  Edit: markalardan gelen indirim mesajlarını açmadan silmek. 'bi s....git' diye def etmek.

  Bir de, dışarı çıkarken yemeğinizi evden götürmek. Çalışırken böyle yapıyordum genelde. Hem diyetteyseniz daha iyi olur değilseniz bile dışardan daha sağlıklı ve lezzetli.

  30 haziran 2018 09:43 30 haziran 2018 09:53

  7. Çare adblock. Yanda çıkan reklamlardan kurtulduğumdan beri alışveriş yapma isteğim ciddi ölçüde azaldı. Reklamlar ister istemez merak ettiriyor ve baktırıyordu. Bakınca mutlaka alacak bir şey buluyorum.(gizlinot: swh) Adblock sayesinde artık hiç online alışveriş sitelerine girip de bir şeyler aramıyorum. Aklıma bile gelmiyor. Param da cebimde kalıyor.

  30 haziran 2018 10:24


  8. Tatlış bir kumbaraya sahip olmak. Mutlaka her gün içine az ya da çok bir miktar para atmaya karar vermek.

  30 haziran 2018 12:04

  9. Önceleri para biriktirme gibi bir alışkanlığım yoktu ama üniversiteye gelince, zorda da kalınca böyle bir alışkanlık kazandım ister istemez.

  En pratik yolu gün içerisinde artan bozuk paralarınızı kumbaraya atmak. Bozukluklarla başlayınca gözünüze de çok gelmiyor. Ben kumbara olarak evde bulduğum boş, kapaklı şişeleri kullanıyorum. (gizlinot: Swh)

  Günün sonunda kalan üç beş ne varsa atıyorum. Ay sonunda cidden yüz güldürüyor.

  30 haziran 2018 12:22

  10. Maaşlarımız yatar yatmaz biriktirmek istediğimiz tutarı dövize çeviriyorum. Dövizde olunca hiç dokunmuyoruz o paraya, kalan kısımla kendimizi idare ediyoruz. Böylece hayallerimiz (ev) ya da yurtdışı tatillerimiz için para biriktirebiliyoruz.

  Edit: ayrıca her hafta pazara çıkıp sebze/meyve alıyorum ve haftaiçi yemek için 1-2 çeşit yemek hazırlıyorum. Bu şekilde dışarda yeme masrafımız çok azaldı.

  30 haziran 2018 12:45 10 temmuz 2018 07:35

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar