yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (112)
  • medya (0)

  112. benim için yaşam tarzımı değiştirmek oldu.

  sevdiğim bir işte çalışıyorum aynı zamanda öğrenciliğim devam ediyor. 

  önceden dışarda takılmayı gidip bir yerlerde kahve eşliğinde arkadaşlarla muhabbet etmeyi çok severdim. 

  son zamanlarda tüm yoğunluğuma rağmen onlara vakit ayırmaya çalışırken bu çabamın yersiz olduğunu gördüm. insanlar kahve içmek istemiyorlar, ya da benimle içmek istemiyorlar bilemem, benim kafam da yoğun zaten. aylar sonra bi denk düştük oturalım bi yerde 1-2 saat dedik. 

  ben sıkıldım bu sefer ıflsdjşs

  ne alışverişe gidiyorum doğru düzgün, ne birileriyle bir şeyler.. ama keyfim yerinde gerçekten. bir bilgisayar oyuna, bir de yemeğe gidiyor param. belki ufak tefek kozmetik. bir yığın kıyafetim var zaten.

  kalan para birikiyor. ben de dövize dönüştürüyorum biriktikçe :) başta yadırgadım bu düzeni, sonra dedim yeni ufuklar var önümüzde, para önemli, parayı sev.. ki o da seni sevsin. hor kullanmamak gerek.

  18 aralık 2019 14:56

  111. maalesef çok para harcayan ve bir türlü biriktiremeyen bir insanım. yaklaşık 4 senedir çalışıyorum, bir iki ay önce oturup düşündüm bu iş böyle gitmeyecek diye, kendimce bir yöntem buldum. öncelikle belirtmeliyim ki ailemle birlikte yaşadığım için (gizlinot: eve yardımcı oluyorum ama bu konuda benden çok beklentileri olmadığından kazancım genel olarak bana kalıyor, kendi işimi yapıyorum) pek bir masrafım yok.

  mobil bankacılıktan kendime altın hesabı açtım, iş bankası kullanıyorum bunun için. her ayın son günü hesabımda kalan tüm parayla altın alıyorum uygulama üzerinden. bu şekilde tahmin edemeyeceğim kadar kenara para atmış oldum. para, para olarak kalınca bir şekilde harcanıyor ya da ben müsrif bir insanım, bilemiyorum. bu şekilde biriktirince hem orada biriken para moralimi düzeltiyor hem de para gibi her istediğimde alışveriş falan yapamıyorum. tavsiye ederim.

  18 aralık 2019 13:11

  110. altin aliyorum her ay baske carem yok, parayi gordugumde harcama hissi uyandiriyor bende cunku..

  2 aralık 2019 11:17


  109. parayı sadece biriktirmek değil, değerlendirmek de önemlidir. hem biriktirip hem değerlendirebilirsiniz.

  en basit para biriktirme yöntemi, biriktireceğiniz parayı en başından belirlemektir. öncelikle asgari ücret kazanıyorsanız para biriktirmeniz çok zor arkadaşlar, hayalci olmayalım. para biriktireceğim derken sefil gibi yaşamanın da bir anlamı yok. böyle bir durumda para biriktirmektense gelir artırmanın yollarını aramalısınız.

  para biriktirmeye şöyle bir örnek verebiliriz;

  diyelim ki aylık 5000tl para kazanıyorsunuz. her ayın 5'inde bu para hesabınıza yatıyor varsayalım (ayın kaçı olduğu fark etmez, 30 günlük ara sonuçta). her ay ne kadar birikim koymak istiyorsunuz? 1500tl diyelim.

  bu noktada, maaşınızı 5000tl gibi değil, 3500tl gibi düşünmelisiniz. bütün bütçe planlamalarınızı, harcamalarınızı 3500tl'ye göre yapmalısınız. maaşınız 3500tl varsaymalısınız.

  paranız da ayın 5'inde hesabınıza yatar yatmaz ilk iş olarak (faturaları bile ödemeden önce) 1500tl'yi birikim hesabınıza atmalısınız. ve dediğim gibi, 3500tl'lik hayat yaşamalısınız.

  aksi halde, kaç para kazanırsanız kazanın size yetmeyecektir. 10000tl kazanıp, 10000tl'lik hayat yaşarsanız gene birikim yapamazsınız.

  para biriktirmenin özü, hayat kaliteni aldığın maaşın altında tutmaktır.

  gelelim parayı değerlendirme kısmına. para değerlendirmenin birçok yolu var. yatırım yapmak bunlardan birisi. şimdi bu konular size karmaşık gelebilir çünkü ekonomi, hisseler ve yüzlerce terim insanın gözünü korkutur. basit taktikleri var.

  örneğin:

  - paranızla döviz alabilirsiniz. japon yeni, dolar, euro gibi paralar olabilir. bunlar size kazandırmaz ancak paranın değer kaybetmesini önler. enflasyona baktığınızda bunu anlarsınız.

  - büyük firmaların hisselerini almak (coca cola, apple, google, amazon, microsoft gibi) bu firmalar batmak için çok büyüktür ve hisseniz değerini korur, hatta ilerleyen yıllarda değer de kazanabilir

  - bitcoin'e para yatırabilirsiniz (biraz riskli ancak birikiminizin canınızı yakmayacak kadarını burada değerlendirebilirsiniz. ne olacağı belli olmuyor)

  - bono alabilirsiniz

  - yatırım fonlarına girebilirsiniz

  aklıma gelmeyen birçok şeye daha bu şekilde yatırım yapabilirsiniz. buradaki altın kuralsa şu, asla paranızın %100'üyle yatırım yapmayın. birikim yaptınız diyelim ki 15000tl para biriktirdiniz. bunun %30'unun üzerine çıkmayın bir şeylere yatırım yaparken. eğer yukarıda saydığım araçların birden fazlasına yatırım yapacaksanız, %30'unu bu şekilde bölmeniz gerekmektedir.

  korkak olmayın, birikiminizi değerlendirin. kaybederseniz de biraz kaybedin, işi öğrenmiş olursunuz.

  edit: yukarıda saydığım döviz cinsleri, firmalar ve kripto varlıklar örnek amaçlıdır. doğrudan gidin buraya yatırım yapın gibi bir tavsiyem bulunmamaktadır.

  26 kasım 2019 11:29 26 kasım 2019 11:30

  108. sigarayı bırakmak.

  25 kasım 2019 23:54

  107. indirim maillerinden çıkın. bu maili artık almak istemiyorum kısmını işaretleyin.

  elinize para geçtiğinde harcayacağınız kadarını ayırıp (ben minimumda tutuyorum) kalanıyla altın ya da dolar alın. aldığınızı kenara atın ve unutun. harcandı o artık, bitti, çöp.

  25 kasım 2019 22:16

  106. para biriktirme konusunda 2 onemli konu var. birincisi istemek. para biriktirmek istiyorsaniz her sey daha kolay oluyor. istemiyorsaniz da kendinize bir hedef belirleyin. yani biriktirip su ulkeye gidecegim, su egitimi alacagim, su cantayi alacagim gibi. sonra aylik gelirinizi yazin kenara, birikim yapacaginiz tutari belirleyin. maas elinize gecince birikim icin dusundugunuz parayi her ay ilk is kenara koyun. ister altin alin, isterseniz dolar. size kalmis. sonra kalan parayi nakit olarak harcayarak hayatiniza devam edin. paranin bitmek uzere oldugunu hissedin. kredi karti bu hissi vermiyor. hatta duruma gore oteki aylarda belki de birikim miktarinizi arttirirsiniz. o az parayle idare etme fikri sizi zaten yaratici hale getirecektir. artik yemeginizi evden mi tasirsiniz, bir yerlere gitmek icin vasita yerine yuruyerek mi gidersiniz, yoksa hergun disardan kahve almamak icin termos mu tasirsiniz size kalmis. bundan sonrasi hayal gucunuze bagli.

  25 kasım 2019 03:15


  105. Benim en favori para biriktirme yöntemim şöyle süslüler;

  Dışarı çıktığımda aldığım en ufak şeyde bile (misal su almak için cüzdanımdaki 1tl bozuk yerine 5tl bozdurup 1tlyle birleştiriyorum) paramı bozdurup bozuklara asla dokumuyorum. Gün içinde birşey aldığımda bunu tekrarlıyorum gün sonunda eve geldiğimde cüzdanımda biriken bozukları kumbarama atıyorum. Bu şekilde 5,10 kuruşlar bile çok güzel birikiyor. Rekorum 1 ayda 270tl tabi biriktirdiğim bozuklara kumbara dolana kadar dokunmamakta güzel bir biriktirme yöntemi yoksa azıcık biriksin hemen harcıyorum :d

  (ya şurda bir öğrencinin çabasını anlatmıştım hemen eksileyip heves kırın hemenn)

  25 kasım 2019 02:41 11 şubat 16:42

  104. bankamatik yeni para verirse eğer, o parayı cüzdanımın görünmeyen bir köşesine koyup, sonra da orada unutuyorum. işe yarayan en iyi para biriktirme yöntemi bu. nedenine gelince, yeni para harcayamama hastalığı gibi bir huyum var. sanırım huyumuz demeliydim. çünkü bizim ailenin kadınlarına has genetik yatkınlık gibi bir şey bu. anneannemden bizlere geçtiğini düşünüyoruz yani. yalnız onunki bize göre en üst sürüm. o kadar ki, merkez bankası evimiz, çalışanlar da akrabamız gibi olmuştu bir ara. paraları yeni para diye harcamayıp bir yerlere koyup, sonra da orada unutup, paralar tedavülden kalkınca, bu paralar benim elimde kaldı yavrum bir yardımcı oluverin b.k yoluna gitmesin paralar diyen bir anneanneniz varsa normalde akıllanmanız gerekir. ama dedim ya genetik yatkınlık işte önünü alamıyoruz(gizlinot: swh).

  neyse böyle böyle yeni paraları harcamadan at köşeye derken biraz biraz para biriktirip, gidip sonra daçeyrek altın falan almaya çalışıyorum. atalarımızdan böyle görmüşüz ne yapalım

  25 kasım 2019 00:22

  103. son zamanlarda uyguladığım yöntemler şunlar:

  -kendime günlük 20 lira sınırı koydum. (yedek para bulunduruyorum ihtiyacım olursa diye ama dokunmuyorum) okulda 1 kez yemek yiyorum. yemeklerin yanında ice tea, kola gibi içecekleri tüketmeyi bıraktım. vücuduma gereksiz şeker yüklemesi oluyordu. onun yerine bol bol su içmeye çalışıyorum.

  -yemeklerden sonra tatlı tüketmeyi kestim. anlık bir istekle sürekli tatlı yiyordum. hem sağlığıma hem de cebime katkısı oldu.

  -günlük 20 liradan kalan 2 lira da olsa 10 lira da olsa kumbaraya atıyorum.

  -cam şişe edindim. evden dolduruyorum, gün içinde bittikçe okuldaki su sebillerinden dolduruyorum. okulun belli başlı yerlerinde sebiller var, keşfettik, yararlanıyoruz :d en çok tasarrufu buradan sağlıyorum çünkü bizim okulda 0.50lik sular 1.25 tl. :/ almam gerektiğinde a101'den alıyorum, çok daha uyguna geliyor.

  -bozuk paralar kaç olursa olsun küçümsemeden atıyorum kumbaraya. özellikle 5,10 ve 25 kuruşları hemen atıyorum, gerçekten efsane birikiyor.

  -ders aralarında acıkırsam atıştırmak için kuruyemiş taşıyorum yanımda. onlardan sıkıldığım zaman bazen meyve ile bazen de çizi viç ile geçiştiriyorum eve gidene kadar.

  -bunların dışında, elimdeki kıyafetlerle ve kozmetikle yetinebiliyorum. doydum ala ala. ihtiyaç dışı alışveriş yapmıyorum, sadece bitenleri yeniliyorum kaş jeli, ped, far bazı, göz kalemi vs...

  1 aydan fazladır günlük sınır koyarak azımsanamayacak kadar birikim yaptım ve döviz aldım. yaptıklarım şimdilik böyle, aklıma gelen bir şey olursa girdiyi düzenlerim. ^_^

  24 kasım 2019 22:14 24 kasım 2019 22:15

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar