girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (136)
  • medya (0)

136. Umarım bir gün bir işim olur ve buraya para biriktirmekle ilgili bişeyler yazabilirim

Çünkü şu an biriktirmeyi bir kenara bırak ihtiyaçlarımı bile karşılayamayacak durumdayım

8 temmuz 19:45

135. Çok güzel birşeymiş. 

Aynı anda aynı yerde aynı maaşla çalışmaya başladığım iş arkadaşımın dört senenin sonunda ev depozitosu kadar para biriktirmiş olduğunu ve ev aldığını görünce bende birşeyler dank etti. Bense dört sene sonunda 4000 tlye yakın kredi kartı borcundan başka tek kuruşu olmayan biriydim. 

Düşündüm taşındım ve kendimde para yönetimi konusunda büyük sorunlar olduğunu böyle gitmemesi gerektiğini kabullendim. O günden sonra borçlarımı sıfırladım biriktirmeye başladım. Şu anda çok fazla olmasa da bir birikimim var. Öğrenci kredisi ödemem az kaldı bitecek ve idareli olmayı paramın değerini bilmeyi öğrendim. 

Tabi bu duruma buradaki başlıkların (tüketmiyoruz kampanyası, almayacağım, para biriktirme yöntemleri vs) çok katkısı oldu. onları sürekli okudum sizlerden ilham aldım güç aldım ben de sık sık yazmaya çalıştım. 

İsteyince yapılmayacak şey yok süslüler. Bu senenin mart ayında bi söz verdim kendime yeni yaşımda hediyem güvenebileceğim bir banka hesabı olacak diye. Sözümü tutabildiğim için kendimle gurur duyuyorum. 

Özellikle her kadının kendini dünyanın türlü hali için güvenceye alacak üç beş ay geçindirecek köşede parası olması gerekir diye düşünüyorum. 

Ben dört sene har vurup harman savurdum ne sıkıntılarla kazandığım paramı. Nolur siz yapmayın. Özellikle de gençlikte yapılan birikimlerin ya da küçük bile olsa ev gibi bir yatırımın ileride insanı çok rahatlattığını çevremden örneklerle gördüm. 

Ben ailesi savurgan şekilde yaşamış bir insan olarak onlarla birlikte zorluklar çektim. Maddi açıdan hiç rahat olamadım büyürken. Ve onların birikim yapmaya karşı umursamazlığı yüzünden beş kuruş faydaları olmadı açıkçası bana. 

Ama ben böyle yapmayacağım. İleride en azından çocuğum olduğunda Ek bir gelir olarak kiraya verilmiş bir evim veya bankada bir miktar param olsun istiyorum. O yüzden şimdiden dikkat ediyorum harcamalarıma. Umarım bu dikkatli tutumumu asla kaybetmem. 

Emeklerimin karşılığını kozmetik firmalarını ya da inditexi zengin ederek çar çur etmek istemiyorum. Çevremde doktor, diş hekimi, avukat vs bir sürü arkadaşım var. İnanın ne kadar iyi paralar kazansalar da o oranda harcamıyorlar. Çoğu benle yaşıt ve hala kotondan lcw den alışveriş yaptıklarını biliyorum. Dışarıda yemeye içmeye paralar dökmüyorlar. Paranın zor kazanıldığının farkında olan insanlar onu çar çur etmiyor. İlla en lüks markalardan giyinip en pahalı yerlerde yiyip içeceğiz diye asla düşünmeyelim.neredeyse Hepimiz memur çocuğuyuz orta direkten gelen insanlarız sonuçta. 

Ben paramın kıymetini öğrendim, sade yaşamanın güzelliğini seviyorum. İhtiyacım olan şeyleri gerçekten iyi paralar vererek aldığım oluyor ki yıllarca kullanayım. Bir tane güneş gözlüğüm oluyor ama kalitelisinden alıyorum mesela. Böyle olunca sürekli alışveriş yapmıyorum ve paramı değecek şeylere yatırıyorum. Kozmetik konusunda zaten dermokozmetiğe yöneldim cildim çok daha iyi. Senede iki defa dermokozmetik ürünlerimi yeniliyorum onun dışında gratisten vs yüz yıkama jeli nemlendirici peşinde koşmuyorum. 

Giysi ve renkli kozmetik uzun zamandır almıyorum elimde olanları bir senedir hem kışlık hem yazlık tepe tepe kullanıyorum. Makyajı minimumda tutuyorum zaten çok sevmiyordum. Bir maskara kapatıcı ve hafif allık yetiyor. Çok nadir de eyeliner kullanıyorum. 

Bu halimden çok memnunum. Elimdekinin değerini bilmek çok güzel şeymiş. Eskiden project pan yaparak stoklarımı tüketmeye çalışırdım bitirdikçe sevinirdim. Şimdi yüz yıkama jelim bitecek diye üzülüyorum çünkü elimde stoğum yok. Bittikçe yeniliyorum ürünlerimi. 

Kitaplarımda da okumadıklarımı bitirmeye odaklandım. Neden üst üste almışım bilmiyorum. Canım sıkıldıkça kitap siparişi vermişim. Aylardır kitap da almıyorum. 

Ben bu konuda geç olmadan bilinçlendiğim için çok mutluyum. Belki hala eksiklerim vardır ama artık kenara para atabildiğimi farkettim. Kendimden başka bir insan çıkardım bu konuda. Bunu gerçekten düşünüp özümseyince hiç zor değil hatta çok güzel sonuçlar alıyorum. 

8 temmuz 19:01 8 temmuz 19:14

134. Çocukluğumdan beri hep kenarda parası olan kirli çıkılardan biriyim. Devletten aldığım krediyle geçinmeye çalışıyorum babamın gönderdiği paraya mümkün oldukça dokunmuyorum ve banka hesabımda hep kendimi güvende hissettirecek miktarda param oluyor. Bir de son zamanlarda sırf özendiğim için şu açılmayan kumbaralardan aldım ve her gün cüzdanımda kalan bozuklukları atıyorum bakalım onda ne kadar birikecek merak ediyorum

26 mart 23:25


133. Başlık ve girdilerde çok güzel fikirler var hepsi motive ediyor beni.

Daima kenara para koyan bir insan oldum ama 4 5 aydır düzenli para biriktirmeye başladım.ben nasıl yapıyorum anlatayım

Öğrenciyim çok param yok ama yine de biriktiriyorum.

İki ayrı kumbaram var birinde bozukluklar diğerinde kağıtlar.

Her haftanın sonunda ikisine de para atmak zorundayım.kağıda en az 5 bozuğa en az 1 lira.

O hafta fazla arttırdıysam 10 20 ne varsa koyuyorum.bazen babanem harçlık veriyor 50 lira falan direk harcamayayım diye kağıt bölümüne koyuyorum.

Hesapta yokken gelen parayı biriktiriyorum çünkü bozduğum an harcanıyor.

Kendime cimrilik yapmıyorum acıkınca yiyorum sevgilime yemek ısmarlıyorum beğendiğim şeyleri alıyorum ama alışverişte hep kendime şunu soruyorum buna cidden ihtiyacım var mı? Eğer yok diyorsam almıyorum.bozukluklarda çoğaldıkça tamlatıp kağıt bölümüne koyuyorum.belli miktara ulaşınca bankaya yatırmayı düşünüyorum ki hiç harcamayayım.

Kenarda köşede hatrı sayılır param olması beni güvende hissettiriyor acil bişey olsa korkusu anksiyeteyi bastırıyor ve çok zevk alıyorum para biriktirmekten.

23 mart 21:43

132. Bu başlıktaki girdileri okur okumaz artık bazı şeyleri yoluna koymam gerektiğini farkettim. Dün gidip kapaksız,açılmayan kumbaralardan bir tane aldım ve evde ne kadar bozuk para varsa koydum. Ceketlerimin cebine, çanta diplerine, her yere baktım.  Dün ve bugün normalde olsa alacağım şeylerin parasını da ek hesaba attım. Sabah gelen sevgiliye de haraç keser gibi kumbarayı uzattım. Bozukların hepsini atınca “beşlikler de bozuk sayılır!” Dedim, onları da attırdım :) bence iki günde hatrı sayılır bi miktar çıktı. Uzun bi süre açmaya niyetim Yok. Umarım devamı gelir sözlük,umarım bende artık para biriktirebilirim.

23 mart 20:05

131. para biriktirme anlayışım kışlık montlarımın cebinde 5-10 tl unutmak 

22 mart 20:57

130. ilkokuldayken aldığım günlük 1 tl harçlıklarımı biriktirerek kendime bilekli converse almıştım. bu aralar biriktiremesemde daha az harcamaya çalışıyorum en azından paramı.ancak şöyle öneriler sunabilirim bana çok yardımcı oldu:

-çok kahve tüketiyordum okulda vs.kendime tantitoni indirimden 40 tlye termos aldım.75 krşluk nescafe paketlerini bırakıp cam kavanoz kahve ve süt aldım.her sabah bu şekilde hazırladım kahvemi.

-kahvaltıyı hep evde yaptım biraz daha erken kalkıp.yumurta,domates vs. ekmeği bim’den aldım hep.tam buğday ekmeği çok güzel tavsiye ederim.

-öğlen yemekeğimi okul yemekhanesinden almadıysam sabahtan sandviç hazırlayıp çantama attım.

-dışarıda saçma saatlerde acıkırsam diye yanıma elma ve uno’nun ufak çiya’lı kıtırunolarından attım çantaya.

-su içinde bir matara aldım hep evden doldurdum.yemekhaneye gittiysem de bitince yemekhaneden doldurdum.

22 mart 16:25 22 mart 16:30


129. hayatımda tek bir yeni yıl kararımı gerçekleştirebildiğim, bu konuda baya düzenli olabildiğim eylem. 2016 yılına girerken aldım bu kararı. iyiki yapmışım. çünkü geriye döüp baktığımda ne kadar manasız şekilde para harcadığımı farkettim. şimdi bir şeyi alırken bin kere düşünüyorum ya da gerçekten elzemse alıyorum. mesela, parfüm bitmeden yeni bir parfüm almıyorum ya da 876859 çeşit allığım yok. ilk başta biraz zorluyor ama alışınca gerçekten mutluluk veriyor. çünkü hayal ettiğiniz seyahate çıkmak ya da kendinize bir şeyler katacak programlara, hobi kurslarına veya spor üyeliği satın almak size mutluluk yerine ne getirebilir ki?

22 mart 15:25

128. bende işe yarayan yöntem şu,  garip gelebilir ama gidip kendime birikim için kredi kartı ile  baştan duruma göre çeyrek, tam altın vs.  gibi yatırımlık şeyler alıyorum. Sonra onu taksitle ödüyorum. Yoksa kalan para  ile birikim yapamıyorum. Yani kartın limiti dolunca, para olmayınca mecbur harcayamıyorsun. Kendimi mecbur ona göre ayarlıyorum. 

Parayı baştan kenara koymadan ay sonuna kadar kendini idare edebilenleri de çok takdir ediyorum. 

22 mart 13:36

127. bunun için domuz kumbara aldım. rengi için de almış olabilirim, rose gold gri beyaz, en sevdiklerimden oluşan bir porselen domuzcuk. inşallah içini bol bol dolduracağım.

22 mart 12:48