girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (138)
  • medya (0)

138. oldum olası savurgan bir insan için çok zor olan bir eylem. bir yerden başlamak gerek diye düşünürken kendime kumbara alayım dedim. bir baktım ki 5 dakika sonra internetten kumbara bakıyorum ve beğendiğim kumbara 50 tl... o an bir silkelenmem ve kendime gelmemle birlikte ufaktan başlıyorum ben de hadi bakalım.

7 nisan 01:52

137. Çocukluğumdan beri hep kenarda parası olan kirli çıkılardan biriyim. Devletten aldığım krediyle geçinmeye çalışıyorum babamın gönderdiği paraya mümkün oldukça dokunmuyorum ve banka hesabımda hep kendimi güvende hissettirecek miktarda param oluyor. Bir de son zamanlarda sırf özendiğim için şu açılmayan kumbaralardan aldım ve her gün cüzdanımda kalan bozuklukları atıyorum bakalım onda ne kadar birikecek merak ediyorum

26 mart 23:25

136. Başlık ve girdilerde çok güzel fikirler var hepsi motive ediyor beni.

Daima kenara para koyan bir insan oldum ama 4 5 aydır düzenli para biriktirmeye başladım.ben nasıl yapıyorum anlatayım

Öğrenciyim çok param yok ama yine de biriktiriyorum.

İki ayrı kumbaram var birinde bozukluklar diğerinde kağıtlar.

Her haftanın sonunda ikisine de para atmak zorundayım.kağıda en az 5 bozuğa en az 1 lira.

O hafta fazla arttırdıysam 10 20 ne varsa koyuyorum.bazen babanem harçlık veriyor 50 lira falan direk harcamayayım diye kağıt bölümüne koyuyorum.

Hesapta yokken gelen parayı biriktiriyorum çünkü bozduğum an harcanıyor.

Kendime cimrilik yapmıyorum acıkınca yiyorum sevgilime yemek ısmarlıyorum beğendiğim şeyleri alıyorum ama alışverişte hep kendime şunu soruyorum buna cidden ihtiyacım var mı? Eğer yok diyorsam almıyorum.bozukluklarda çoğaldıkça tamlatıp kağıt bölümüne koyuyorum.belli miktara ulaşınca bankaya yatırmayı düşünüyorum ki hiç harcamayayım.

Kenarda köşede hatrı sayılır param olması beni güvende hissettiriyor acil bişey olsa korkusu anksiyeteyi bastırıyor ve çok zevk alıyorum para biriktirmekten.

23 mart 21:43


135. Bu başlıktaki girdileri okur okumaz artık bazı şeyleri yoluna koymam gerektiğini farkettim. Dün gidip kapaksız,açılmayan kumbaralardan bir tane aldım ve evde ne kadar bozuk para varsa koydum. Ceketlerimin cebine, çanta diplerine, her yere baktım.  Dün ve bugün normalde olsa alacağım şeylerin parasını da ek hesaba attım. Sabah gelen sevgiliye de haraç keser gibi kumbarayı uzattım. Bozukların hepsini atınca “beşlikler de bozuk sayılır!” Dedim, onları da attırdım :) bence iki günde hatrı sayılır bi miktar çıktı. Uzun bi süre açmaya niyetim Yok. Umarım devamı gelir sözlük,umarım bende artık para biriktirebilirim.

23 mart 20:05

134. para biriktirme olayını üniversite okurken her ay aldığım kredinin belli miktarını çekip evde aklıma en az gelecek yere koyarak sanki o hiç yokmuş gibi davranarak yapıyordum. okul bitti işe girdim şimdi bunu altın biriktirme olarak yapıyorum çünkü altın uzun vadede daha fazla kâr elde ediyor. mutlaka kötü gün parası tutma huyum olduğundan herkese tavsiye ederim çünkü illa ki bir gün işiniz düşüyor o ayırdığınız paraya. örneğin ; şu an benim için o altınlar bir sene sonra düğün nişan vakti lazım olacak .

22 mart 21:01 22 mart 21:02

133. para biriktirme anlayışım kışlık montlarımın cebinde 5-10 tl unutmak 

22 mart 20:57

132. Babam her harçlık verdiğinde beni zorlamayacak bir miktarını cüzdanın kullanmadığım kısmına atarak gerçekleştiriyorum bu eylemi. Çok çok ihtiyacım olmadıkça oradan kullanmıyorum. Hem de insan hayatında ne zaman paranın gerekeceği belli olmuyor, bir tür güvence oluyor.

Edit: harf hatası.

22 mart 16:43 22 mart 16:54


131. ilkokuldayken aldığım günlük 1 tl harçlıklarımı biriktirerek kendime bilekli converse almıştım. bu aralar biriktiremesemde daha az harcamaya çalışıyorum en azından paramı.ancak şöyle öneriler sunabilirim bana çok yardımcı oldu:

-çok kahve tüketiyordum okulda vs.kendime tantitoni indirimden 40 tlye termos aldım.75 krşluk nescafe paketlerini bırakıp cam kavanoz kahve ve süt aldım.her sabah bu şekilde hazırladım kahvemi.

-kahvaltıyı hep evde yaptım biraz daha erken kalkıp.yumurta,domates vs. ekmeği bim’den aldım hep.tam buğday ekmeği çok güzel tavsiye ederim.

-öğlen yemekeğimi okul yemekhanesinden almadıysam sabahtan sandviç hazırlayıp çantama attım.

-dışarıda saçma saatlerde acıkırsam diye yanıma elma ve uno’nun ufak çiya’lı kıtırunolarından attım çantaya.

-su içinde bir matara aldım hep evden doldurdum.yemekhaneye gittiysem de bitince yemekhaneden doldurdum.

22 mart 16:25 22 mart 16:30

130. hayatımda tek bir yeni yıl kararımı gerçekleştirebildiğim, bu konuda baya düzenli olabildiğim eylem. 2016 yılına girerken aldım bu kararı. iyiki yapmışım. çünkü geriye döüp baktığımda ne kadar manasız şekilde para harcadığımı farkettim. şimdi bir şeyi alırken bin kere düşünüyorum ya da gerçekten elzemse alıyorum. mesela, parfüm bitmeden yeni bir parfüm almıyorum ya da 876859 çeşit allığım yok. ilk başta biraz zorluyor ama alışınca gerçekten mutluluk veriyor. çünkü hayal ettiğiniz seyahate çıkmak ya da kendinize bir şeyler katacak programlara, hobi kurslarına veya spor üyeliği satın almak size mutluluk yerine ne getirebilir ki?

22 mart 15:25

129. bende işe yarayan yöntem şu,  garip gelebilir ama gidip kendime birikim için kredi kartı ile  baştan duruma göre çeyrek, tam altın vs.  gibi yatırımlık şeyler alıyorum. Sonra onu taksitle ödüyorum. Yoksa kalan para  ile birikim yapamıyorum. Yani kartın limiti dolunca, para olmayınca mecbur harcayamıyorsun. Kendimi mecbur ona göre ayarlıyorum. 

Parayı baştan kenara koymadan ay sonuna kadar kendini idare edebilenleri de çok takdir ediyorum. 

22 mart 13:36