para biriktirmek

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (125)
  • medya (0)

125. çekmecemde birikimimden kalan 200 tl bütün var. 3 gündür şeytan yokluyor bozdursana diye..

tabi yaaa bozdurayım hemen 10 dakika içerisinde kaybol değil mi ?!

10 aralık 2017 14:23

124. parayı biriktiriyorum, sonra da ‘o kadar zamanda birikti nasıl harcayayım ben şimdi bunu’ diye kıyamıyorum. o parayı lök diye tek bir şeye yatıramıyorum. üzülüyorum...

9 aralık 2017 23:56

123. almayı düşündüğüm şey aşırı gerekli değilse, "bunu aldıktan sonra pişman olup kafama takar mıyım?" diye düşünüyorum. bir şeyi kafama takınca günlerim zehir olduğu için gereksiz harcama yapmamış oluyorum.

16 kasım 2017 16:12

122. 8 senedir çalışıyorum 1 senedir evliyim (bakın nasıl bağlayacağım) bu 8 senenin 7,5 senesinde hiç birikim yapamadım. değil birikim öbür aya para bile arttıramadım. ama şöyle de bir şey var birikim yapmalıyım düşüncesinde değildim. bakmakla yükümlü olduğum bir kişi yoktu, ailemin benden bir beklentisi yoktu harcamalarım beni rahatsız etmiyordu. tek başıma bir şehirde yalnız yaşıyordum her ihtiyacımı kendim karşılıyordum. normal geliyordu kolay mı kendi kendimi geçindiriyorum diyordum. akıllı insan geleceğini düşünür ben günü geçirdim sadece. bu benim kendimde gördüğüm bir eksikliktir.

sonra evlendim. evlenmeden önce eşim kredi kartına artık başvurmamamı, ne alacaksam peşin almamı istedi. bu ısrar değil bir ricaydı. kredi kartıyla böldürerek bir ayakkabı alacağın zaman sen her ay onun bir parçasına sahip oluyorsun. bir ay tabanına bir ay süsüne, bağcığına ve tamamına sahip olduğunda belki artık o ayakkabı çoktan eskidi ya da artık giymiyorsun veya neye borç ödediğini bile hatırlamıyorsun dedi. Bir aydınlanma yaşadığımı söyleyemem bunları zaten biliyordum ama evet artık harcamalarıma çekidüzen vermek istedim. evlendiğimde kendi harcamalarımın sonucu olan bir miktar kredi kartı borcum vardı kendisi hepsini kapatmayı teklif etti ama kendim yaptım kendim ödeyeceğim dedim ona bir tarih verdim şu ay şu gün borcum bitecek dedim. bir 5-6 ay eve market, pazar alışverişleri dışında bir katkım olmadı.

O borç bitti. O günden bu güne hiçbir aldığımı kredi kartı ile ödemedim. Bazen yüksek meblağda bir şey almam gerekiyor aklımın ucundan kredi kartı geçiyor ama geçtiğiyle kalıyor parakarta yöneliyorum böylece kartta param sınırlı olduğu için alacaklarım da sınırlı oluyor.

Her ay maaşımı alınca yeteceğini düşündüğüm bir miktarı nakit çekip cüzdanıma koyuyorum evin ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarımı, kahveyi, yemeği şuyu buyu sadece oradan harcıyorum. Zaten cüzdandan harcayınca ister istemez parama dikkat etmek durumunda kalıyorum. Böyle böyle hayatımda ilk kez birikim yapabildim. paranın hele de şu zamanda bir güvence olduğunu yadsıyamayız ve gerçekten de söylendiği gibi biriktikçe harcamaya daha da dikkat ediliyor. dün maaşımı alınca eşimi aradım o bilmiyordu şu kadar param birikti sana teşekkür ederim dedim aferin kız dedi. Herkese bu yolda kolaylıklar dilerim.

16 kasım 2017 15:39 16 kasım 2017 15:40


121. Başarabilmekte bende işe yarayan birkaç yöntemi paylaşmak istediğim konu.

Birincisi mesela 15inde harçlık alıyorsam 12sinde elimde kalan parayı minimum harcamaya çalışırım tüm giderlerimi minimale indiririm, okulda kantinde yemem yemekhaneden yerim (gizlinot: biri 2 lira diğeri 10) , termosumla çay-kahve götürürüm, yanımda evden meyve götürürüm atıştırmak için. 15inde harçlığım yattığında geçen aydan elimde kalan tüm parayı direkt kumbaraya atarım, bazen 70-80 lira bazen 20 lira gibi bir miktar olabiliyor. üç günden fazla kendimi böyle kasmayı denediğimde sonu çok saçma lüzumsuz bir alışverişle bittiği için kendimi tanırım çok da abartmam. 

Bir diğer işe yaratan şey online alışverişe düşkün olduğum için ve asgari borcunu yatırdığım kartın her ay o yatırdığım kadarını saçma sapan şeylere harcadığım için kredi kartıyla market alışverişi yapmak oldu. Hesabımdaki nakti de kredi kartına geçirmeden çekip cüzdanımda sakladığımda onu kredi kartına atmaya üşendiğimden online harcamalarım azaldı. Almak istediğim bir şey için misal 100 lira olsun o şey o parayı ayırıp bi zaman sonra gereksiz olduğundan emin olunca o parayla başka bir şey almayı düşünmek yerine kumbaraya atıyorum. Her ay o kadar gereksiz şeylere para veriyormuşum ki. 

16 ekim 2017 16:50

120. küçük bir kumbarada 1 TL, 50 kuruş filan biriktirip pazara giderken kullanıyorduk ama şu aralar borç öderken paranın nereye gittiğini bilemiyorum, aslında hiç para elime geçmiyor hayal mi görüyorum ki :) kredi kartlarıyla bedava gibi alıyoruz sonra ödeme zamanı gelince elde sıfır avuçta sıfır el elde baş başta kalıyoruz. şu ana kadar aşırı bir birikim yapamadım, ama tutumluyumdur :) :D bir çarpık ilişki var ama olsun bakalım hayat bize gülmedi madem o zaman yiyelim buzlu badem :D

11 eylül 2017 10:03

119. bir türlü yapamadığım eylem. benim için en iyi durum borç yapmadan bir ay geçirebilmek oldu şimdiye kadar. onda ise bir sonraki ay 4aylık borç yaptım şuan yeni sezon kıyafet ve ayakkabıları gördükçe kara kara düşünüyorum. birde geçen ay borç yapmamış olmanın verdiği cesaretle en yakın arkadaşlarıma "para biriktirin de, beraber bir ara il dışına çıkalım gezelim." demiştim. en sonunda basit bir yöntem gibi gelse de kulağa kumbara almaya karar verdim. gün sonunda elimde kalan bozukluk olsun, 5tl-1otl olsun atıp bakıcam bir iki ay sonu ne kadar olucak.

10 eylül 2017 12:26

118. yok ki dfjshh

9 eylül 2017 19:24

117. Yaz boyunca biraz da olsa yapmaya çalıştığım eylem. Kenara biraz para koyabildiğim zaman hemen bir şevk geliyor. O parayı daha da arttırma hırsı yeşeriyor içimde. Başta biraz koydum iyi bi başlangıç oldu. Sonra zebramodan kullanmadığım üç beş bir şey sattım. Para artıyor, keyifler de doğru orantılı olarak yerinde. Bunu kullanmıyorum şunu kullanmıyorum diye ayıra ayıra makyaj malzemem kalmadı şuan öyle bir gaza gelmek benimki. Ancak kenara koyduğum parayla güneş gözlüğü aldım onunla imkanlar dolayısıyla makyaj yapamadığım gözlerimi saklamayı düşünüyorum hahjsjsha

9 eylül 2017 18:03

116. Diyelim ki bir çanta beğendim 200₺ o parayı rahatça biriktiriyorum bu kısım sorunsuz ilerliyor. Sonra diyorum ki ben bu parayı niye bir çantaya vereyim harcıyorum. Yani bu işi ay başında yapacağıma ay sonunda toplu olarak yapmış oluyorum. 

9 eylül 2017 13:03