yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (152)
  • medya (1)

  152. para biriktirmek çocukluğumdan gelen güzel bir alışkanlığım. eskiden harçlıklarımla yapıyordum şimdi ise kendi kazandığım parayı biriktiriyorum elimden geldiğince. birikimlerim bir şekilde hep ihtiyaçlarım için oldu, bilgisayar almak, diş teli tedavisi yaptırmak, ehliyet almak vs. şu anki birikimimin gideceği belli bir yer yok şimdilik, geleceğim için biriktiriyorum.

  peki nasıl biriktiriyorum? bu konuda işimi kolaylaştıran iki şey var birincisi bütçe hesabı yapan bir excel tablosu diğeri ise enpara banka kartı. her ay hesabıma yatan maaşımı 3'e bölüyorum 'ödemelerim, birikime ekleyeceğim miktar ve kendime ayırdığım harçlık' olarak. enpara kartımın içerisinde bu miktarları bulundurduğum 3 birikim hesabım var. maaşım yattığında giderlerimi hesaplayıp, excel tablosuna işleyip ödemeler hesabına aktarıyorum. minimum 400 tl kendime harçlık olarak ayırıyorum ve minimum 300 tl'yi birikim hesabıma aktarıyorum. maaşım part-time çalıştığım için her ay değişiyor ama bu miktarın altına düşmemeye özen gösteriyorum. ödemeler, harçlık ve birikime giden paradan artan bir miktar varsa onu da birikim yaptığım hesabıma aktarıyorum. her biri birikim hesabında bekleyen bu miktarlara her gece belli bir oranda faiz işliyor ve hepsi kendi içlerinde minik minik birikiyor. cüzdanımda çok yüksek meblağlarda nakit bulundurmadığım için harcama derdimde kalmıyor(gizlinot: çünkü hesaplardaki parayı harcayabilmek için birikim hesabından vadesiz hesaba aktarmak gerekiyor ve ben bunu her seferinde tekrarlamaya üşeniyorum. harcayacağım kadarını bankamatikten çekip nakit olarak harcamaya çalışıyorum). enpara kullanmaya başladığımdan beri paramı yönetmeyi ve elimde tutabilmeyi öğrendim, birikim yapmakta zorlananlar varsa yöntem olarak tavsiye edebilirim(gizlinot: kart illaki enpara olmak zorunda değil benzer özelliğe sahip başka bir banka kartı da iş görecektir).

  26 nisan 21:14

  151. kendi evime çıkana kadar güzel bir şekilde gerçekleştirdiğim.

  daha sonra sadece düzenli cüzi bir miktar bireysel emeklilik yatırarak az az biriktirebiliyorum.

  26 nisan 14:57

  150. Harcamalardan arta kalan asla birikmez o yüzden maaşın yattığı gün kenara para atıp kalanıyla ayı geçirmek en garanti biriktirme yöntemi

  26 nisan 13:30


  149. kumbara alıp içine sadece bozuk paraları atarak bir ayda 70 tl biriktirdim. Normalde cüzdanda ağırlık etmekten başka bir işe yaramayan bozuk paralar bile bir araya gelince hiç beklemediğiniz kadar birikebiliyor. Büyük meblağlar biriktiremeyenler bu yöntemi denemeli bence, kesinlikle işe yarıyor.

  25 nisan 20:18

  148. başardığımdır.

  neden bilmiyorum kumbaranın ağırlaşması ve giderek tenekeden çıkan sesin azalması beni mutlu ediyor küçük görüp harcamak yerine büyük bir hale getirip istediğim şeyleri alış değerlendirmek bir nevi parasal geri dönüştürme benim için. bu süreçte 8-9 ay gibi bir sürede yaklaşık 260 lira biriktirdim (250 şeklinde bütünlettim gerisi yine kumbarada :) )

  peki nasıl yaptım? her şey den önce kolay kolay açamayacağınız bir kumbara almalısınız çünkü açılan kumbaraya karşı eminim bir çoğumuz dayanamıyoruzdur. bir de ben sadece bozuk para attım. eve her gelişimde cüzdanımı açıyorum 1 lira ve 50 kr ları ayrı 25 10 5 kr ları ayrı kumbaraya atıyorum. eğer ertesi güne bozukluk ihtiyacım varsa (yol parası vs) atmıyorum sadece. böyle böyle 250 lira biriktirdim süslüler tam da kulaklığımın bozulduğu zamana denk geldi gittim çok güzel bir kulak içi kulaklık aldım bir kısmına. bir kısmı hala evde duruyor harcamış değilim bir ihtiyacım çıkarsa diye acil durumda tutuyorum.

  25 nisan 20:07

  147. süslülerden brii yazınca benim de aklıma geldi; yılbaşında 4,5 yaşındaki kızıma açılmayan bir kumbara almıştık, sene boyunca içinde bozuklular biriktirdik, bayramda topladığı harçlıkları da içine attık diğer yılbaşı sabahı açtık istediği bir oyuncağı aldık kalanla da bir çeyrek aldık. aynısını bu sene de yaptık ama bu kez çeyrek için üzerine biz eklemek zorunda kaldık :)) şu an devam eden sene için de kumbarasını okullar kapanınca açıp karne paralarını da ekleyip bisiklet alıcaz :) yaşı henüz çok ufak ama istediği şeyler için para biriktirme mantığını bi şekilde kabul etti :)

  25 nisan 13:40

  146. Hep giriştiğim ama hiç beceremediğim gibi ay sonunda hep babamı aramakla biten süreç.Birazcık biriktirmeyi basardıysam bile onunla da hep tatile çıktım.Umarım kendi paramı kazanmaya başlayınca kıymetini daha çok bilirim,çünkü birikmiş para insana kendini güvende hissettiriyor.

  25 nisan 11:13


  145. Açılmayan teneke kumbara bende çok işe yarıyor. Bankaya koysam çekiyorum ama o teneke kumbarayı ağzına kadar dolmadıkça zerre kesme isteği duymuyorum. Haftada 20 lira bile atsanız sene sonunda 1000 lirayı geçer ve hiç yoktan iyidir bence.  Edit: imla

  25 nisan 10:39 26 nisan 01:53

  144. Ben de alttaki süslü gibi vadeli hesap açarak başladım işe küçük küçük birikiyor ama birikimime katkı için bi süre Fuzuli kıyafet kozmetikte almayacağım. Bi de ay başından hesabınızı yapıp bi miktar ayırırsanız daha iyi oluyor.

  25 nisan 10:27

  143. vadeli hesap açarak para biriktirmeye başlamak mevzuyu kolaylaştırıyor.

  25 nisan 10:18

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar