sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (31)
 • medya (0)

1. Para harcamayın. Harcarsanız ölürsünüz. Sakın para harcamayın. Mesela olur da dışarda susarsanız zinhar markete girip bir şişe su almayın, susuzluktan ölün. çocuklarınızı psikopatlarla dolu devlet okullarına gönderin. Çünkü özel okula gönderirseniz para harcarsınız anlamıyor musunuz? İngilizce öğrenmenin hiç bir faydası yok asıl türkçe öğrenmek daha güzel. Benim çocuklarım ingilizceyi ana dilleri gibi öğrenecekleri için çok şanssızlar. Çünkü dünya genelinde kabul görmüş dil ingilizce. Ama çok şanssızlar. Bu arada Çocukların okuluna yemek parası vermek mi? Kafayı yedin galiba mübarek! Neyse Zenginlik keyf. Unutmadan para harcamayın.

Tutumlu olayım derken cimri olmuş bir hanımefendi bence kendisi. Neyse zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Kendisine para harcamamayı hayat felsefesi haline getirdiği yaşamında mutluluklar dilerim.

Edit: eklemeyi unutmuşum. Kendisi çocukları için kullandığı 3lü bebek arabasını tavsiye almak için soran bir çifte hemen satmayı teklif etmiş. Komik bulununca buna şaşırmış. Kendisi de türk olduğuna göre gayet bilmesi gerekiyor ki bizim memlekette bebek arabası, puset vb gibi eşyalar çoğunlukla satın alınmaz. İnsanlar bu ürünleri aldığı zaman hep temiz kullanmaya çalışır ki kardeşinin, kuzeninin, samimi arkadaşının çocuğu olduğunda ona versin o da kullansın. Yani ilerde çocuğum olursa örnek veriyorum abim kendi çocuğunun bebek arabasını bana satmayı önermez, ben de istersem hediye eder. Elinden çıkarmaya çalıştığı her eşyayı ikinci el olarak satmak bizim memlekette hoş görülmezken kendisi eski bir hasır sepetten bile elde ettiği 5 doları çok büyük bir kâr olarak görüyor. Başka bir örnek de bir yakınım kendi kullandığı okul kitaplarını bir üst sınıfa geçince aynı bölümde olduğu abime satmayı teklif etmişti. Aynı durumda biz olsak bu kitapları hibe etmeyi teklif edecekken karşı taraftan gelen bu satma teklifi bence son derece rahatsız edici. Kabul bu kadar küçük şeyler bile etkili olabilir para biriktirmede. Ama yine de en azından benim için hoş değil.

Tekrar bi okudum, destan yazmışım. Ama sırf para biriktirmek için yaptığı şeyleri çok rahatsız edici buldum.

19 kasım 2017 23:15 19 kasım 2017 23:39

2. pinti. net pinti.

bu ne ya böyle hayat mı yaşanır? paraları alıp mezara mı götürücek bu kadın? çünkü iyi para biriktirse bile bunları harcayacak motivasyonunu çoktan kaybetmiştir bu kadın. açıkçası para biriktirmek güzeldir, ama sonunda onu güzel ve istediğiniz bir şey için harcayacaksanız. benim babam emekli olduğunda daha iyi bir hayat için para biriktiriyor, annem dünyayı gezmek için, bense beğendiğim güzel şeyleri almak için para biriktiriyorum. hepimizin bir sebebi var ama bu kadında mantıklı bir sebep göremedim. hani para biriktiriyoruz dediysem eve soba kurup, her öğlen sandviç yemiyoruz.

ayrıca para hanım, 300 euro verip resim kursuna gidiyomuşsunuz, cık cık cık.

20 kasım 2017 18:44

3. Blogunu okuduktan sonra Extreme cheapskates'e katılsa bu kadının tahtını elinden alır diye düşündüm:d bu kadın çok Başka bir boyut yalnız zamanınız varsa mutlaka izleyin lütfen. 

https://youtu.be/yMAvu8Y6uW0

21 kasım 2017 08:53

4. 2. girdiyi hayretler içinde giriyorum. konunun hakimi ya da uzmanı değilim, yanlışım varsa düzeltin lütfen. b12 et başta olmak üzere yalnızca hayvansal gıdalardan alınan bir vitamin değil mi? varsa makalelerle kanıtlanmış ve tıp dünyasında da kabul görmüş bir bitkisel kaynağı var mıdır?

vegan olduklarını bildirmiş. alışverişlerini bu yönde yapıyorlarmış. gelişmekte olan çocuğun ya da bebeğin var ve yokluğunda zeka geriliğine sebep olan, unutkanlık yapan b12 vitaminini hangi yiyecekten sağlıyorsun? küçücük çocuklara takviye mi veriyorsun haplarla? omega3-omega6 çoğunlukla balıktan alınan bir yağ asidi ve yine beyin gelişiminde önemli rol oynuyor. bunun bildiğim kadarıyla alternatifleri de var, balık kadar etkili mi?

dehşet içindeyim. umarım her birinin mükemmel bir alternatifi vardır. bir bebeğin/çocuğun bilinci bile oturmamışken vegan beslenmeye zorlanmasını kabul edemiyorum. bu beslenme yarar sağladığı kadar yukarıdaki eksikliklerden dolayı zarar da sağlıyor olabilir alternatifi yoksa.ve telafisi hapla takviyeyle kimyasalla yapılıyorsa çok ama çok yazık. buna çocuk büyüdüğünde kendi karar verse daha doğru olmaz mı? çok bıçak sırtı bir konu. vegan ebeveynler bu konuları nasıl çözüyor, tüm günümü bunu araştırmaya harcayacağım şimdi. challenge accepted...

21 kasım 2017 09:38

5. giysiler konusunda son derece haklı olan blogger. 

çok çeşitlilik içinde kafayı yemeye müsait bir insan olarak yazılarını yakından takip ediyorum. ayrıca bir yazar bir tane mont giyebildiğine çok şaşırmış ve kokar o diye yorum yapmış. haftada bir kere yıkasa neden koksun? hem bir mont neden kokar? anlayamadım. türkiye tatili yazısında ise üslubu çok kabaydı ve bazı şeyleri abarttığını düşünüyorum. ülke çıkışında da türk olduğu için problem yaşamışlar ve bundan dolayı çok kızgınmış, belçikaya dönünce de vatandaşlık alacakmış. kendi bilir tabii, herkesin kendi tercihi.

beslenme konusunda ise inşallah bir bildiği vardır ve emindir. eyyorlamam bu kadar. 

21 kasım 2017 10:05

6. Su harcamamak için idrarını kavanoza yapıp yapmadığını merak ettiğim kişi.

Kendisini anlatan bir şeyler var;

(link: https://youtu.be/yMAvu8Y6uW0 Tık)

Edit: para biriktiriyormuş ya, bir de şimdiki oturduğunun yarısı büyüklüğünde bir eve taşınmışlar. Çocuklarının çok az oyuncağı ve kıyafeti varmış. Yüzde 15 yakıyorlarmış her ay. Kalanını da biriktiriyorlarmış. Neden biriktiriyorlar? Ne gerek var zaten her şeyi en basit şekilde yaşarken mutlu olduğunu söylemiş.

21 kasım 2017 10:06 21 kasım 2017 12:26

7. sürekli olabildiğince az para harcayarak, “zengin olmak”tan bahseden blogger. kardeşim, istediğim şeyi alamayacaksam, iki kuruş fazla harcamaktan korktuğum için çocuğumu daha iyi bir eğitimden mahrum bırakacaksam, evde yaktığım doğalgazın hesabını yapacaksam, param cebimde kalsın diye iki kazak bir montla kışı geçireceksem, boğazımdan geçecek iki lokmanın, hatta içtiğim suyun bile hesabını yapacaksam, teşekkürler kalsın öyle zenginlik. bir de böyle yapınca “akıllı” oluyormuşuz. maaşlı çalışmak aptallıkmış. sanırım biz komple aptalız, bir kendisi zeki. tecrübe kazanmak için çalışmak da saçmaymış, hatta çalışmanın komple saçma olduğunu düşünüyor sanırım. ileride bizim yaptığımız işi robotlar da yapabilirmiş çünkü... neymiş, bir de ortalamanın altı zeka ve az eğitimle her iş yapılıyormuş... “çalışmamak için 10 neden” başlıklı bir yazı yazılabilir mi ya? komik gerçekten. kendisinin çalıştığı sektör neydi bilmiyorum ama ben şahsen 0 tl aldığım stajıma her gün güle oynaya gidiyordum. kendisine göre sanırım ben süzme salak oluyorum :(

para biriktirmek istiyorsa bir kişi, temel harcamalarını azaltmak yerine; lüks tüketimini kısıp, ek kazanç yöntemleri aramalıdır. kendisinin dediği gibi olmaz o iş.

ne tutumlu ne de minimalist blogger. bildiğimiz cimri ve parayla kafayı bozmuş birisine benziyor. üstelik üslubu da o kadar çirkin ki...

21 kasım 2017 12:35

8. Bloggerların Canan karatayı. Çok korkunç. Okuyunca daha çok para harcayasım geldi....

21 kasım 2017 19:14

9. Bende kendisini bir yıla yakındır takipediyorum sanırım. Çirkin üslubunu, Türkiye gerçeklerinden çok uzakta olmasını bir yana koyuyorum. Bloğu çakma. İsmi olsun, konsepti olsun. Bence hırsız kendisi, ama sorsan esinlenmiştir :) (link: http://www.mrmoneymustache.com link: ) ingilizce olan bu blogu biraz yorumlayıp yayınlıyor. İngilizce çok sorun yaratmayan kelimeler, bloğun asıl sahibinin tatlı sert uslubu kendisinin elinde bir garabete dönüyor. Türkçede çok kaba duruyor, tepki çekiyor.

Hala okuyorum yine de çünkü kendisi sayesinde gerçek kaynaklara ulaşabiliyorum. satır araları okunup, tavsiye kitaplarını okumak lazım. Kitap ve kaynak tavsiyeleri içinde teşekkürü bir borç bilirim ayrıca.

(link: http://www.mrmoneymustache.com MMM)'yi ingilizce bilenlerin okumasını tavsiye ederim, evet amerikadan veriyor tavsiyeleri ve bize uygun değil çoğu ama asıl olayı burda kaçırmayalım :) adamın derdi erken emeklilik, iddası ise yıllık harcamanın 25 katı birikimin olursa asla bir daha çalışan gerekmeyeceği. Cimriliğe giden yol burda başlıyor :D ne kadar az harcarsan o kadar yakın hedef. İdaaları çok tatminkar dolu bir hayat sürdükleri ama nedense tatile sadece ailelerin yanına gidiliyor, sinema tiyatro gibi etkinliklere gittiklerinden bahsettiği bir yazıya hiç rastalamadım.

para hanımda aynı gibi sanki sürekli evde, mali tavsiye veren kitaplar okuyor izlenimi yaratıyor bende. ama en merak ettiğim çevresi ve arkadaşları aslında. kendisini kötü gereksiz para harcatan çevreden koruduğunu söylüyor, kimle muhabbet ediyor, konuşunca da ne koşuyorlar hakkaten merak içindeyim.

22 kasım 2017 13:14 22 kasım 2017 14:57

10. Blogunu ilk kez duydum ve dün tüm yazılarını okudum.tavsiyelerini genel olarak ele alırsak faydalı şeyler var.özellikle benim gibi dolabı hınca hınç dolu insanlar için..bu konudan çok şikayetçiyim herşey üstüme geliyor sanki,kurtulmak istiyorum.ikinci olarak bence zengin olma saplantısına sahip birisi.tamam amaç kendini güvence altına almak olabilir fakat bu kadar yaşamayarak değil.yani para biriktirirsin,en azından bir amaç uğruna.herşey mal mülk almak mı yahu? Nereye kadar? Bende para biriktirmek kendime küçük bir iş kurmak,minik yurtdışı tatilleri yapmak istiyorum.ama hepsi bu.saplantının bu kadarı fazla .biraz hayatını yaşa be para hanım.

23 kasım 2017 00:16