girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (127)
  • medya (1)

127. beni dolaylı yoldan mutlu eden şey. bu nasıl oluyor derseniz, parfüm sıktığımda kendimi daha bakımlı ve güzel hissediyorum ama bunu gün içerisinde unutuyorum ta ki ne zaman birisi bana güzel koktuğum için iltifat etse o kadar mutlu oluyorum ki anlatamam. arkadaşlarım bana iltifat ettiğinde günüm bir başka güzel geçiyor. özellikle karşı cinsten biri ise bunu diyen dadından yenmiyor(gizlinot: swh)

ama parfümde gerçekten önemli olan şey parfüm seçimi. genelde şöyle bir algı var insanlarda, hafif, çiçeksi kokular açık tenlilerde daha güzel; ağır, vanilyalı kokular ise esmer tenlilerde daha hoş. bu uyduruk bilgi nereden çıktı bilmiyorum ama tamamen yanlış. kokuların herkeste farklı durmasının nedeni herkesin cildinin ph derecesinin farklı olması. mesela bende chanel’ın çoğu parfümü çok kötü kokarken ablamda tam tersi. bende odunsu kokular şahane iken onda berbat kokuyor. bu yüzden parfüm almadan önce onu bileğimizde denemek ve gün içerisinde tekrar tekrar notalarının bize uygun olup olmadığını koklamamız gerekiyor. bu şekilde deneyerek az çok hangi notaların teninizle çok uyumlu olduğunu veya olmadığını öğrenirsiniz ve ilerleyen zamanlarda daha iyi seçimler yapabilirsiniz.

6 ekim 14:33

126. Kıyafetime sıktığımda farklı, tenimde farklı kokandır.

Tenimdeki duruşunu her zaman daha çok beğeniyorum.

2 ekim 00:14

125. tenden tene farklılık gösterir. çok iyi bir kokunun kiminde çok ağır kiminde ise tam olması gerektiği gibi sonuç verdiğini görmek mümkün. parfüm seçimi açısından ne yazık ki yeni kokuları deneyimlemek istediğimizde artık çoğu kozmetik mağazasında sevimsiz bir muamele ile karşılaşıyoruz. zaten fiyatlar almış başını gitmiş, insanlar ciddi rakamlar ödeyeceklerse ve kendilerine uygun ürünü bulmak istiyorlarsa elbet ki o kokuları, birilerinin mırın kırınına maruz kalmadan denemeleri en doğal hakları...

1 ekim 16:33 1 ekim 16:34


124. Yıllardır ama yıllardır aynı parfümü kullanıyorum. Artık ciddi anlamda imzam haline geldi. Öyle marka, pahalı bir parfüm de değil hani. 3 5 ay öncesine kadar 35-40 lira arası bir fiyata alıyordum. Şu an şansıma elimdeki iki şişesi de bitti ve gelen zamlarla beraber 120 liraya çıkmış. İndirimli hali bile eski fiyatından fazla. Parfümüm olmadan çok ciddi bir parçam eksikmiş gibi hissediyorum. Artık güzel de kokamayacağız. Parfümü damla damla kullanacağız anlaşılan.

1 ekim 13:08

123. İnsana göze görünmeyen bir güzellik bahşeden hoş kokulu su.

Bir nevi soyut bir vaad.

13 eylül 01:14

122. Yukarıda bir süslü parfüm karakterinden bahsetmiş.

Benim belirli bir parfüm karakterim yok galiba. Odunsu ve yoğun notalara sahip bir parfüm deniyorum bu tam benlik diye alıyorum hemen. Sonra çiçeksi ve fresh aromalara sahip bir parfüme denk geliyorum. Bir bakıyorum onu da "ne biçim güzel bu yaa" diye almışım.

Özellikle alt notalarında amber olan bir parfüme denk gelirsem çıldırıyorum zevkten birazdan benim olacak diye.(gizlinot: :d)

19 temmuz 10:33

121. fransızlara maledilmesi bir bakıma yanlış olan, neredeyse milattan önce bilmemkaç bin yıllık tarihe sahip koku esansları. modern parfümde ise fransızlara malolmanız şiddetle önerilir...

(bkz: yves saint laurent)

19 temmuz 03:53


120. Çevremde çok rastladığımın aksine ter kokusunu bastırmak için sıkılmaması gereken edt, edp, edclere genel olarak verdiğimiz isim. Parfüm, aslında içinde en yüksek oranda esans içerendir. Yanlış bilmiyorsam sonra eau de perfume, eau de toilette, eau de cologne geliyor. Her koku tıpkı kıyafet gibi herkeste farklı duruyor, bunun için iyice denenmesi lazım. 

17 temmuz 03:06

119. parfümlerin bozulması, dayanıklılığı ve saklanması konusunda ilk açıldığından beri takip ettiğim ''parfüm yorumları'' kanalının sahibi burak bey bir video hazırlamış. aklınızdaki sorulara cevap vereceğini düşündüğüm için buraya da ekleyeyim dedim.  

video için (link: https://www.youtube.com/watch?v=wHXGn0umMgk buradan efenim).

2 nisan 22:00

118. şu hayatta ciddi anlamda bağımlısı olduğum ve para yatırdığım kozmetik ürünleri.

kozmetik ürünü deyip de basite indirgemek istemiyorum gerçi. parfüm çok farklı bir dünya kozmetik dünyası içinde. çünkü parfüm seviyorsanız, sadece parfüm almış olmuyorsunuz. zamanla onların karakterini, farklı notaları öğreniyorsunuz. bununla beraber kendi parfüm karakterinizi de öğrenmiş ve bir profil yaratmış oluyorsunuz. ve bir dahaki seferde parfüm reyonuna gittiğinizde, bir parfümün içinde hangi notalar olduğunu koklayarak analiz edebiliyorsunuz.

çok güzel bir tutku bence parfüm.

19 mart 15:34