sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (38)
 • medya (2)

1. kadına yönelik tacize engel olmak amacıyla (sanki taciz bir tek toplu taşımada oluyormuş gibi..) bir dönem saadet partisi tarafından öne sürülmüş, oldukça tartışılmış dahiyane(!) fikir.

damacanaya hallenen insanların yaşadığı bir ülkede pek de şaşırtmayan, soruna kökünden çözüm bulmak yerine üstünü örtmeye çalışan bir zihniyetin sıçmıklaması.

28 mart 2015 16:59

2. Zihniyeti değiştirmekle uğraşmayalım kadınları iyice toplumsal hayattan soyutlayıp eve tıkalım zaten asıl yeri de orası düşüncesinin ürünüdür.

28 mart 2015 17:06

3. ne zaman kalabalık bir toplu taşıma aracına binsem kadınlarımız bildiğiniz abanıyor üstüme

yani kişisel alan ihlali tacizden daha fazla hayatımızın içinde

ayrıca esas olan metrobüsü değil zihniyeti değiştirmek olduğundan uzun vadede ölü bir uygulamadır

21 nisan 2015 11:52

4. bu konuda ılımlı yaklaşan hemcinslerimi gördükçe dehşete kapılıyorum. ama erkekler de çok pis kokuyor bahanesine sığınmanın lüzumu yok, nice kadınlar gördüm erkekleri mumla aratacak cinste pis kokuyorlar. bir yanlışı başka bir yanlışla örtmeye çalışmak hantal ve sığ beyinlerin ürünü olur. pembe metrobüs de en hafif tabirle bunlardan biridir.

22 nisan 2015 08:23

5. Erkeklere sürtünmemek için iki büklüm olanlardan ziyade, diğer kadınların üstüne çıkanlarla karşılaştığım toplu taşıma aracı.

Çözümün pembe metrobüs değil insani şartlar olduğunu düşünüyorum. Sabah 7 metrobüsü lanettir bir de akşam 19.30. Aradaki saatlerde de boş beklemeyin. Nadir boş geliyor çünkü nasıl olsa insan yok araç sayısını da azaltalım mantığı var.

Her saatte özellikle de sabah ve akşam o kalabalığı taşıyacak şekilde araç gönderilse, kimse üst üste alt alta gitmek zorunda kalmaz.

2 şubat 2016 18:00

6. bu ne alçak sığ bir zihniyetle yapılmış bir yorumdur.ellenmeyi sevenler var diyerek kampanyaya katılmak istemeyenler eleştiriliyor. tacizi seven biniyor yani o zaman bunca yıl zorunluluktan değil istediğiniz için mi bindiniz öyle anlaşılıyor. yarın bir gün tacize uğrarsanız burda hiç sızlanmayın bu önermeye göre erkeklerle birlikte yolculuk yaparken bunu kabul ettiğinizi kendiniz söylemiş oluyorsunuz.

bu zihniyete göre pembe metrobüsü kaçırıp işe diğer metrobüsle giden kadınlar taciz edilmek istiyor şeklinde mi algılanacaklar. asıl erkeklerden değil bu zihniyetteki kadınlardan ayırmalıyız kendimizi kızlar.

kampanyanın amacı da kötü değil ama bence faydasından çok zararı olacak. bir kere kadınlar melek değildir. kadın kadınayız canım deyip olağanüstü rahatlıklarıyla rahatsız edebilirler. taciz erkeklere özgü değildir. etek giydiğim için otobüsteki amcadan değil teyzeden bakışlar gördüm. nasılsa ikimizde kadınız rahatlığıyla memelerini üstünüze bırakan teyzeler yok mu ?

ayrıca erkekler bu durumu işlerine göre algılamaya başlayacaklar. ki bu alçak zihniyete sadece erkeğin değil kadınında sahip olduğunu gördük üstteki bir yorumda. demek rahatsız olmuyor deyip istediği gibi bacağını açacak,saçma sapan bakacak laf atacak konuşacak.

kadınlar kendimizi bir köşeye ayırmayalım. bilakis üstlerine gidelim ki terbiye edelim. yoksa daha da zıvanadan çıkacaklar

edit: sinirden aynı kelimeyi tekrar yazmışım.

ek: düşünün taşının da öyle yazın arkasında duracağınız şeyler yazın. sonra silersiniz böyle. her girdinin screenshotını almak lazım

2 şubat 2016 18:08 2 şubat 2016 20:40

7. hali hazırda süregelen sorunların çözümü için "haremlik" "selamlık" sistemi bir kurtuluş yolu olarak görüleceğine daha uzun soluklu ve insanların kafa yapısı değiştirilecek bir yöntem bulunursa daha rahat bir şekilde kullanılacak olan bir ulaşım amacı.

not: ellenmekten hoşlanmıyorum.

ikinci not: toplumu cinsiyete göre kümeleyince sorunların ortadan kalkacağına da inanmıyorum.

2 şubat 2016 18:23 2 şubat 2016 20:40

8. Pembe metrobüs gelirse ne olacak anlayamadım? Taciz sadece toplu taşımada yaşanan bir olay mı? Bu ülkeyi iran'a mı çevirmeye çalışıyorsunuz? Oldu olacak bir de haremlik selamlık yapılsın her yerde. Taciz edecek adam metrobüs yol cadde demeden ediyor zaten, kadınları ayıracağınıza erkeklere uçkurlarına sahip çıkmayı öğretin. Caydırıcı cezalar verin, bir ay içerde yatıp salmayın dışarı.

He evet ellenmeyi tercih ediyoruz. Ne kadar cahil insanlar var şu memlekette vallahi aklım almıyor.

Yıllardır metrobüs kullanırım. Belki bana denk gelmedi ama ben hiç yer kapmak için birbirini ezen erkekler görmedim. Yaşlı teyzeler yapıyor genelde. Bir bakıyorum arkadan ittiriyor kadın ya da öne geçmek suretiyle fırlatıyor beni bir kenara. Kadınlar da melek değil hani. Şahsen ben bir araba dolusu kadının makyajıma,ojeme, kılığıma kıyafetime yargılar gibi bakmasından hoşlanmam. Pembe metrobüs gelirse biner miyim bilemem. Ama bu durum kadın erkek ayrımı yaparak bizi hiç istemediğimiz ülkelere benzemeye iter. Kız erkek aynı sınıfta eğitim görmesin diye uğraşılan bir ülkede siz daha neyi ayırmaya çalışıyorsunuz?

2 şubat 2016 18:31 2 şubat 2016 20:42

9. diyelim ki pembe metrobüs yürürlüğe girdi.

1- sizce normal metrobüs kadar pembe metrobüs olacak mı? hayır. pembeler belli saatlerde olacak. sen onu beklediğinde okuluna/işine geç kalabileceksin ya da aşırı erken gitmen gerekecek.

2- zamanla "kadın yolcu sayısı az" ya da "x saatlerde kadın yolcu yoğunluğu var" denilerek, pembe metrobüs iyice seyrekleşecek. güne giden kadınların olduğu saatlere konulacak belki de.

3- doğru saatte gitmek için diğer metrobüse bindiğinde ise kadınların çoğunluğunun pembe metrobüs ile gitmeyi seçtiğini bilen erkeklerin (gbkz: çoğu), sana "ellenmek istiyor", "yollu", "yanıyor bu kız" diye bakacaklar.

4- ayrıca tüm erkekleri sapık diye yaftalamış oluyorsunuz, onlara da tüm kadınları kezban diye yaftalama hakkı veriyorsunuz.

5- evliler, nişanlılar, sevgililer, aileler ayrı yolculuk yapmak zorunda kalır. sizi seven ve koruyacak erkeklerden ayrı yolculuk yaparsınız. babanız, abiniz, dayınız, kocanız size sahip çıkamaz. (burada bilerek anti feminist bir dil seçtim, bu şekilde düşünenlerin beynine girebilmek için)

6- erkeklerden daha da soyutlanacaksınız ve bu daha başlangıç olacak. sahiller ayrıldı; kadınlar denizi, erkekler sahili diye. bazı oteller haremlik selamlık oldu. zamanla okullar da karma eğitimden yavaş yavaş uzaklaştırılacak, işyerleri ayrılacak, sokakta bile karşı cinse tahammül edemez hale geleceksiniz. karşı cinsi az gördükçe, iki cins birbirlerine iyice bilenecek. oysa iki cinsiyet iyice birbirleri arasına karışsa, tacizler de azalır; sapkınlık da. çıplaklar kampını bir araştırın, tacizin en az olduğu yerdir.

7- "19 yaşında bir kızın saat üçte dışarıda ne işi var" diyen zihniyetle farkınız kalmıyor, tacize uğrayanları "pembe metrobüse neden binmemiş" diye kurbana suç buluyorsunuz. bu da sizi çözümün değil, sorunun parçası kılıyor.

tanım: bir ulaşım aracı.

2 şubat 2016 18:37 2 şubat 2016 20:42

10. çözüm olmayacak ulaşım aracıdır.

pembe metrobüsü kesinlikle desteklemiyorum çünkü uzun vadede baktığımızda tacizi meşrulaştıracağını ve kadınlar için çok kötü olacağını düşünüyorum.

ve taciz edildiğimiz için biz mi suçluyuz ki toplumdan izole edilen biz oluyoruz? tacizcilere ayrı metrobüs çıksın madem.

2 şubat 2016 18:48 2 şubat 2016 21:44

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar