sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (94)
 • medya (0)

94. Bel fıtığı başlangıcı vardı 1 ay fizik tedavi gördüm. Pek işe yaramadı. Pilatesten sonra hem ağrılarım azaldı nerdeyse tamamen iyileşti. Tabi incelme ve vücut yağ oranı azaltması da eklenince,bende bağımlılık yaptı.

13 kasım 2018 12:15

93. grup derslerinde hocasının çok önemli olduğunu düşündüğüm spor. bütün bir yaz yaptım. faydasını da gördüm ama bir daha gitmeyi düşünmüyorum o derse.

şöyle ki bizim hocamız çok agresif bir kadın. yani sesini yükseltmesine, ters konuşmasına gerek yok. duruşu bile agresif. yaydığı kötü bir enerji var.

bir gün derste (son gittiğim derste) hareketlerimizi yaparken aynada kendimi gördüm. suratım asık, kaşlar çatık, böyle bir kaknemlik tarif edilmez... dedim ben niye böyle işkence altında gibi duruyorum. baktım bütün sınıf böyle. herkes asık suratlı herkes gergin. her an kavga çıkabilecek gibi.

ki zaten bu yaz bir sürü kavga oldu o sınıfta. ottan sebeplerden dolayı hem de. yok ayakkabını buraya koyma, yok matını öteye çek gibi şeyler.

ya ben spora kafam dağılsın, sağlığımı toplayayım, kendime geleyim diye gidiyorum niye bu kadar agresifiz acaba diye düşündüm. bir daha da gitmedim. pişman değilim. esneme hareketlerini kendim huzurlu bir ortamda yapıyorum. daha rahatım.

bak aklıma geldi şimdi (gbkz: blogilates)' de cassey ne kadar güler yüzlü mesela. bir sürü ağır hareket yapıyor ama hiçbirinde agresif değil hepsinde neşeli. düşündükçe hep o dersteki negatif havayı suçluyorum artık.

9 ekim 2018 13:26

92. Tüm malzemelerini edindiğim ama bir türlü başlayamadığım spordur, çünkü tam video bulamamaktayım. Önerisi olan süslülere mesaj kutum her zaman açık. 

29 ağustos 2018 16:25

91. Yaklaşık 1,5 yıldır fitness/cardio'dan sonra basladım.  Reformer pilates dersi alıyorum. 3 ayda farkedilir derecede kifozumda iyileşme gozlemledim. Özellikle vücut esnekliğim arttı. Fitness yaparken,zorlandigim bazı hareketleri dah rahat yapar oldum. Dik durmak benim için oldukça zordu,şimdi durusumda büyük oranda düzelme var. Kilo verme konusunda tek başına faydalı mi ne yazık ki deneyimlemedim. Şuanda bunu cardio ve ağırlık ile birlikte yapiyorum. Ayda 2-4 kg arası veriyorum. Bazı aylar hiç vermiyorum. Şimdilik bulunduğum spor salonunda alıyorum dersleri. Biraz maliyetli geldi bana. (10 ders 1100 TL,piyasada 600'den 2000'e kadar değişiyor araştırdigim kadarıyla). 10 ders benim için yaklaşık 1 aya tekabül ediyor.Bunun yerini tam tutar ise mat pilatesi denemek istiyorum. Hem daha sürdürülebilir hemde daha ekonomik olabilir diye düşünüyorum. Ben tamamen sağlık sorunları sebebiyle buna yöneldim.

29 ağustos 2018 12:24

90. linç yemek istemiyorum ama pilates beni yormuyor, terletmiyor, spor yaptığımı hissedemiyorum diye yapmaktan hep kaçarım. ama şu son 1 haftadır atlamalı zıplamalı egzersizleri yapamıyorum ölecek gibi oluyorum tansiyon problemimden dolayı nedense. ama (link: https://www.youtube.com/watch?v=sKIqLUlPGBw&t=258s şu video) pilatese bakış açımı değiştirdi. karın kaslarını inanılmaz çalıştırıyor ki ertesi gün oturup kalkarken gülerken bile canınız acıyabiliyor. benim gibi ben pilateste çalıştığımı hissetmiyorum diyenlere tavsiye ederim.

21 mart 2018 20:16

89. Joseph pilates tarafından geliştirilen vücudun esneklik ve dayanıklığını arttırmaya yönelik egzersiz sistemi. En güzel örneklerini blogilates adresinden bulabilirsiniz. Spor geçmişinize güvenip hafife almayın zira ben 2 gün sopa yutmuş gibi yürüdüm. İnanılmaz çalıştırıyor.

11 mart 2018 01:36

88. Huzur pilateste :) Kasım ayında evimin hemen yanında pilates salonu bulunması gibi bir şansım olduğu için başladım mat pilatesine. Kasım-Aralık arası 4 haftalık süreçte haftada 3 kere toplamda 12 ders devam ettim.Sonra şehirdışında uzun süre bulunmam gerektiğinden 1 ay ara vermek zorunda kaldım. Pilatese geri başladığımda ise hareketleri yaparken gerçekten bıraktığım zamana göre gerileme yaşadığımı gördüm. Şunu söylemek isterim ki ara vermek pilatese hiç iyi gelmiyor. Süreklilik gerekiyor pilates yaparken. Ancak yapa yapa insan yine eski performansını yakalıyor. Şu anda hiç olmadığım kadar esnek, güçlü ve zinde hissediyorum kendimi. Kilo kaybım olmadı ama ayna karşısında daha toparlanmış bir vücudum olduğunu görüyorum. Hatta pilatesle birlikte şu anda spor salonuna da yazıldım ve daha önce pek spor yapmamış eşime koşu bandında ve eliptik bisiklette toz yutturuyorum.

Reformeri ise çok denemek istiyorum ancak seanslık ücretleri aşırı pahalı. Mat pilatesine devam ettiğim yerde reformerin 1 saatlik seansı 80 tl ve haftada en az 2 gün gelmek gerekiyor :/ açıkçası ayda 640 tllik bütçe ayırabilmek epeyce zorlayacak gibi.. O yüzden mat pilatesine ve spor salonuna devam :)

23 ocak 2018 17:24

87. eski fitness rutinime dönmekte zorlandığım ve bu aralar daha hafif bir şeyler yapmak istediğim için başlamayı planlıyorum ama internetim olmadığı için youtube'dan videolara ulaşamıyorum.acaba ebru şallı'nın dvd'lerini mi alsam diye düşünüyorum ancak hangisiyle başlayacağımı falan bilmiyorum ve iyi değil diyenler de var.

Tavsiyesi olan varsa çok sevinirim

tanım:evde pilates yapanların nasıl ve kimle başladığını,hangi videolardan yararlandığını paylaşmalarının faydalı olacağını düşündüğüm başlık.

23 ocak 2018 16:54

86. 1 aydır reformer olanına başladığım spor, zayıflamaktan ziyade kendimi güçlendirmek için başladım. 1 ay dolduğuna göre fikirlerimi yazabilirim. öncelikle kaygı bozukluğu ya da depresyon yaşayan varsa mutlaka tavsiye ederim. bende nadir olarak kaygı durumu oluşuyordu, doktorum otonom sinir sistemine hükmedebilmek için tüm iç organlarını kontrol edebileceğin spor olan pilates yapmalısın dedi. üşengeçlikten ölen bi insan olarak sabahları yataktan zımba gibi uyanıyorum, daha dinç ve huzurluyum, hele 1 saatlik çalışmadan sonraki duş ve uyku hiç bir şeyin veremediği rahatlığı veriyor. şifa pilateste diyorum :)

edit: haftada 3 gün gidiyorum.

edit: 6 ay olmus baslayali, hic aksatmadan gittim, bu ise oncelik verdim, su an basladigim kilo ile hemen hemen ayniyim ancak kas oranim artip yag oranim azaldigi icin daha ince ve zarif hatlara sahibim, daha once fitnes ve spinning yapmistim ama hic bu kadar incelmemistim.. durus bozuklugunu da duzeltiyor net bir sekilde kendimde gozlemlediklerim bu sekilde..

23 ocak 2018 15:49 17 haziran 2018 00:57

85. ortaokul boyunca yüzücüydüm, 3 sene crossfit yaptım, liseden beri sürekli fitness üyeliğim oldu, küçükken anne-baba zoruyla tenisinden tutun badminton, jimnastik, binicilik akla gelebilecek her türlü sporu yaptım. hiçbirinden aletli pilatesten aldığım verimi alamadım. ekimden beri gidiyorum ve kendimi hiç bu kadar kısa sürede forma girmiş görmemiştim.

crossfit ve pilates arasında kalanlar için birkaç farklılıktan bahsedeyim.

crossfit, en basit manada ''ilkel devirlerde'' insanların yapmak zorunda kaldığı hareketlerin bir salonda yapılabilen hali :d eğer gerçekten yağ kütlenizle bir sıkıntınız yoksa, sizi çok güçlendirecek, kas kütlenizi arttıracak ve çok kalori yaktıracak bir spor. ancak ve ancak... eğer halihazırda atletik bir vücuda sahipseniz kısa sürede milli halterci kıvamına da gelebilirsiniz...(zaten yüzücülükten kalma geniş omuzluyum ve özellikle alt bacaklarım kaslı, malum crossfit de hiç yardımcı olmadı... popoyu ve karnı inanılmaz sıkılaştırıyor ama gün sonunda o görüntü bana inanılmaz maskülen ve muscular gelmişti.)

pilates ise el bilekleri hariç vücuttaki tüm kasları uzatan, güçlendiren, duruş bozukluklarını düzelten(uzun vadede) ve vücudu daraltan bir spor. kısacası kilo vermek için pilates değil, cardio yapmak gerekir. ya da düzenli bir cardio rutiniyle haftada en az 2 gün olmak üzere pilates yapılarak anca kilo verilebilir. aslında herkesin söylediği bir şey, ama kimse yapmadığı için pilatesten verim alınamıyor.

ekim ayından beri haftada 2 gün gidiyorum. başladıktan 1 ay sonra etkisini görmeye başladım. 2 ay içinde 38'den 36 bedene düştüm ama nasıl? zaten başlamadan önce vücudumda fazladan olan 5-6 kiloyu vermiştim. pilatese başladıktan sonra da yediğime içtiğime dikkat ettikçe ve her ne kadar şu an çok soğuk olduğu için yapmasam da ilk iki ay haftada 2 gün de açıkhavada yürüyüş yaptım. şu an hala karnım o kadar sıkı değil, ama her hafta spora gitmeden sonra bir fotoğraf çekiyorum ve o before-afterları görmek inanılmaz tuhaf geliyor, zira kendimi hiç de kilolu bulmuyordum :p

instagramda vb.'de çok fazla fit olmayan pilates hocası görmek mümkün. bunun sebebi pilatesin tek başına kilo vermeye yardımcı olmaması. bunu şey gibi düşünmek lazım, liposuction sonrası sarkan deriyi nasıl ameliyat etmek gerekiyor?(fazla ağır yaşamlar izleyince ben..) aynı şekilde pilatesten de istenilen verimi almak için ya vücuttaki yağın bir kısmının atılmış olması, ya da ikisinin aynı anda sürdürülmesi.

crossfit içinse, dikkatli olun. spor yapma geçmişi olmayanlar için açıkcası biraz riskli buluyorum. bazı hareketlerden sakatlanınca düzelme imkanı da bulunmuyor. şişmek istemiyorsanız az ağırlık-çok tekrar + cardio hareketlerine ağırlık vermek gerekiyor.

not: ben naçizane deneyimlerimi paylaştım. besyö mezunu değilim. yanlışlarım veya yanlış ifade ettiğim doğru bilgiler olabilir.

sıhhatli ve sağlıklı kalın <3

23 ocak 2018 10:28