yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  pms

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (295)
  • medya (4)

  295. annemin "biz genç kızken yoktu böyle dönemler falan" diye adlandırdığı hormonların, duyguların düşüncelerin kendini şaşırdığı dönem. vardı annecim, sen genç kızken de vardı sen evlendiğinde de vardı hala var bu dönem. tabii sen bütün bunları yaşarken kimsenin sana "o regl olacak da yakında normaldir biraz alttan alalım" demediğinden, canının sıkılmasına, moralinin bozulmasına bile müsade edilmediğinden pms olduğunun bile farkına varamadın.

  bazı kadınlar için zordur bazıları için daha da zordur. ben olabildiğince insanlara yansıtmamaya çalışsam da bazen elimde olmayan hormonal dengesizlikler sebebiyle gergin ve sinirli olabiliyorum. çekinmeden sıkılmadan regl olacağımı, onun sıkıntılarını çektiğimi insanlara belirtiyorum ve doğal olarak hoşgörülerini bekiyorum. elimizde değil çünkü.

  19 kasım 11:59

  294. Sinir, duygusallık, melankoli ve her konuya alıngan olma durumu baş gösteriyor bende. Zor bir dönem kendim için. 

  19 kasım 10:03

  293. yurt dışında bu dönemde işlenen suçlarda,kadına ceza indirimi verildiğini,yani kadının haklı gerekçe gösterebildiğini duymuştum.bizde böyle birşey dense gülerler herhalde,pms ne lan gdhdf şeklinde.

  gerçekten çok tahammülsüz,gereksiz duygusal (ki pek değilimdir,daha çok geyik) olunuyor,saçma sapan şeyleri büyütmeye,uçan kuşa ağlamaya ve tartışmaya meyilli oluyoruz.bir parçada defalarca başa sara sara dinleyip ağladığımı biliyorum ve olmayan şeylere yani,öyle kafamda kurup kurup sgfhdnf.

  hey gidi hormonlar siz nelere kadirsiniz.my hormons are laughing at me.

  abi erkekler mi eksiliyo bu girdileri bunu niye eksilediniz kızlar siz kuş gibi uçuyor musunuz :D neyse formülü biz de bilelim bir el atıverin.

  19 kasım 08:30 19 kasım 10:26


  292. Bu dönemde elbette ki biyolojik değişiklikler oluyor ama aslında bu pms denilen olayın çoğu psikolojik. İkincil kazanç diye bir şey vardır, mesela biri hasta olduğunda yakınları onunla ilgilenir ona daha sıcak ve anlayışlı davranır bu da doğal olarak kişinin hoşuna gider, bu durumdan bir kazanç sağlamış olur o yüzden de bu senaryo kendini tekrar eder. Histerik yapıda sıkça görülen somatizasyonların ayılıp bayılmaların fiziksel semptomların çoğu da yine bu sebeptendir. Pms ve regl de bununla paralel bir yerde aslında. İşin biyolojik kısmı bir ise sırf bu ikincil kazanç yüzünden bilinç dahilinde ya da bilinçsizce sorunu bin etmeye meyilliyiz. Çünkü bu bize rahatsızlık veren sıradışı bir durum içinde olduğumuz, ailemiz arkadaşlarımız ve partnerlerimizden özel ilgi alaka anlayış bekleyebileceğimiz, “ama mazeretim var” altında dürtüsel ve asabi yönümüzü sergileyebileceğimiz bir alan. Aslında hep atmak istediğimiz bir mesajı sarhoşken atıp sonra “ya sarhoştum ciddiye alma” demek gibi, mesuliyeti kendimizden atıp söyleyeceğimizi de söylemiş oluyoruz. hatta bu yolla sadece etraftakileri değil kendimizi de saf dışı bırakabiliyoruz. Bir aydır yemekten sakındığımız tatlıyı “ama mazeretim var” diye hiç vicdan azabı çekmeden yiyebiliyoruz mesela. Lafın kısası işin bu yanının da farkında olmak lazım. Biyolojik kısım buzdağının görünen kısmıysa, psikolojik kısmı da görünmeyen veya kollektif bir birbirini doğrulama ile kabul edilmek istenmeyen kısmı.

  19 kasım 00:23

  291. Sivilcesi batsın. Benim için pms nin tek anlamı budur.

  18 kasım 20:17

  290. fazla duygusallık olarak ortaya çıkar benim bünyemde. mesela 5 ay önce olan bir şeyi hatırlayıp ağlayabilirim. gerçi bu dönemlerde sebebe de gerek yok, her an her şeye ağlayabilirim ve durduramam da.

  18 kasım 19:53

  289. Genel bilinenin aksine, erkeklerde de hormonlardaki seviyelerde degisimler olduğundan hormonlara bağlı fikir, ruh hali, mod değişimleri olmaktadır.

  Tabii ki menstrüasyon ağrıları, asermeleri, ve belki de ben erkek olmadigim için ruh değişimleri daha yoğun olsa da (gizlinot: Swhhh) (gizlinot: Hicbir veriye bağımlı değildir lütfen ruh hali kısmına takilmayiniz), erkekler de benzer durum yaşadığından artık "abi bu kiz kesin gununde ya suna bak .s.s..s.s. özel gününde misin ne bu atar.s..s.s" gibi gereksiz cümleler kullanmamalılar. Bari regl ya da adet demekten kaçınmasalar allahım her küfürü eder ama bir regl diyemez lol.

  Neyse konudan çok çıktım, kadınlarda menstural döngüye bağlı ortaya çıkan genelde ruh haline bağlı kullanilan, ama icin de ağrıları, asermeleri, göğüs/meme hassasiyeti, siskinlik vb seyleri icermesi gerektigini dusundugim degisimler.

  18 kasım 13:07


  288. Erkeklerin anlamasının imkansız olduğu ve tüm tartışmalarımı yaşadığım dönem. Hem bedensel hem de ruhsal olarak çöküşe geçiyorum. Hayat bir an da kararıyor. Reglyi ağrı kesicisiz atlatamayacağımı 3 sefer üst üste karın ağrısından acile gidince anladım (gizlinot: Biri doğum günüme denk gelmişti. berbat cidden) Pmsi biter kanaması başlar, sonra kadınlar neden karmaşık..

  18 kasım 12:47

  287. Bu dönemi benim kadar ağır geçiren birileri var mıdır acaba bu yeryüzünde diye sorguladığım şu günlerde bu başlıkta kader arkadaşlarımı görünce yalnız olmadığımı anlamış oldum. Benim için bu dönem gerçekten hayatımdan boşa gitmiş ve gitmeye devam edecek olan günlerden. Pmsde aşırı sinir, alınganlık, mide bulantısı, bel ağrısı, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve hassasiyeti, eklem ağrısı... Regli olmadan son 2 3 gün içinde de hafif sızlama şeklinde karın ağrısı ve reglinin 1 ve 2. gününde beni delirtecek kadar yoğun karın ağrısı... Hiç normal gelmemişti bu durum daha önceleri ve doktora gittim, doktor benim normalimin bu olduğunu söyledi ve tabiri caizse ee ne yapalım sisiciğim senin de kaderin bu dedi, peki dedim peki... Doktor kapısında teyzeler evlenince geçer ehehehe falan demişlerdi, vallahi bu regli eziyetim beni evliliğe bile sürüklüyo süslüler (gizlinot: Şaka tabi pek alakası olduğunu düşünmüyorum ahahaha) kısacası böyle regli dönemleri bu şekilde ağır geçen tüm süslülere sabır ve güç diliyorum, evlenirsem editlerim :d

  18 kasım 01:42 18 kasım 01:58

  286. Sinir, aşırı hassasiyet, aşırı duygusallık gibi durumları yaşatır bana. Her şeye ağlayabilirim, darılabilirim, kızabilirim. Çekilmez bir insan olurum. Tonlarca yük taşımışım gibi ağrıyan belim de cabası. Zor. Çok zor.

  18 kasım 00:49