girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (83)
  • medya (0)

83. Kilo sorunum yok, adetlerim her ay düzenli oluyor. Sivilcem de çıkmıyor. Sadece genetik mi hormonal mi olduğundan emin olamadigim tüylenme ve ağrılı regl suphelendirmisti, polikistik over teşhisi koyuldu. Ek olarak söyleyeyim lazer sonrası yeniden tüyler çıkmadı . Yani su an hiçbir belirti yaşamıyorum diyebilirim. Dolayısıyla ilaç da kullanmıyorum.

Ozetle, adet düzensizliği vb problem yaşatmadigi halde hormon değerlerinden dolayı gebelik problemi yaşatıyor mu diye merak ettiğim hastalıktır.

Benim gibi hiç belirti olmadan bu hastalığa sahip süsluler varsa mesajlarını beklemekteyim.

22 mayıs 03:30

82. Bütün belirtilerini çok ağır şekilde yaşadığım sendrom. Adet olmaya başladığım ilk günden itibaren düzensiz devam eden ve neredeyse yok denecek kadar azalan döngüm, 15 yaşımdan itibaren vücudumunda kıllanmalar (20 yaşıma geldiğimde göğüs uçları, boyun altı, favoriler dahil daha çok erkeklerde görülen kıllanma türleri) ve zaman zaman sivilcelenen bir vücut. Neredeyse 5-6 yıldır her geçen gün etkilerini daha yoğun hissettiğim ve adetimin tamamen kesilmesi üzerine psikolojimi bozacak kadar beni etkiledi, vücudunuzun normal biçimde işlememesi ve her geçen gün size yabancılaşması gerçekten kaldırması çok zor bir duruma geliyor ben de bu sebeple geçen ekim ayında sıkı bir diyete ve spora başladım ancak amacım daha çok kilo vermekti çünkü halihazırda pcosumu tetikleyen fazlalık 30 kilom vardı. 3-4 ay içerisinde 15 kilo vermemle 1 yıllık adetsizlikten sonra ilk kez adet gördüm ve ertesi ay da tekrar adet görmeyi başardım ancak sporu kesip düzenli beslenmemi devam ettirdiğim zaman adetim tekrar kesildi. Yani kendimden gözlemlediğim kadarıyla beslenme, uyku, spor ve stres seviyesini aşağıda tutmayı birarada başarıp devamlılığını sağlamak zorundayım. Hiçbir ilaç, tedavi veya kür bu yöntemlerden daha başarılı sonuç veremiyor maalesef. Şimdi tek hedefim adetim ve hormonal dengelerim düzene girer girmez epilasyona başlamak çünkü vücudumun tamamen yabancı bir bedene dönüşmesi beni aşırı rahatsız ediyor.

22 mayıs 00:27

81. dhea so4 hormonu yüksekliği ve sivilce nedeniyle bir devlet hastanesinde (şişli etfal) şahsıma konulan tanı. sivilcelerin bu hormon yüzünden tetiklendiğini biliyorum ancak bu iki semptom illa pcos olduğum anlamına mı geliyor anlamış değilim. doktora soruyorum "he he bacım diane 35 kullanacahsın 6 ay sonra gel hadi geçmiş ola" diyor. bu konuda bildiğiniz, güvendiğiniz bir doktor veya hastane varsa önerilerinize açık, hatta muhtacım süslüler.

21 mayıs 20:34


80. Hiçbir sivilce, kilo alma veya tüylenme problemi yaşamadım ancak kronik idrar yolları sorunu ve zaman zaman düzensiz adet kanamaları yaşayınca doktora gittim; hiçbir sorun olmadığı, dönemsel olabileceği söylendi. Son 3 ay adet kanamam durmayınca ve dayanılmaz sancılar başlayınca başka bir doktora gittim ve acilen alınması gereken,kısırlığa yol açabilecek kistlerimin olduğunu öğrendim. Anne olma hayali olmayan bir kadını bile yıkacak cinsten bir şey bu elbette. 3 ay primolut kullandım fakat kistlerde bir gerileme olmayınca kürtaj yöntemi ile kistlerim alındı. Kimi kistler alınması gereken kistler olurken kimileri de zamanla kayboluyor veya doğumla atılıyor, bu kistlerin yerine ve cinsine bağlı. Kistlerimden kurtulduğumdan beri idrar yollarım dahil tüm sorunlarım çözüldü ve yaşam kalitem resmen yükseldi. Elbette tekrar etme ihtimali olduğu için hep kontrol altındayım çünkü benim sorunum östrojen fazlalığından kaynaklanıyor ve rahim duvarımda da kalınlaşma var. Vücuttaki en ufak belirti bazen vücudun alarmı oluyor ve mutlaka dinlemek gerekiyor. Operasyonda ise korkulacak hiçbir şey yok.

20 mayıs 22:56

79. 16 yaşımda teşhis konulmuştu ama çaresi olmayan bir hastalık olduğu ancak etkilerinin hafifletilebilecegi soylenmemisti ben de saf saf 2 sene doğum kontrol hapı kullandım her birakisimda tekrarliyordu (bende aşırı sivilce ve adet düzensizliği şeklinde kendini gösteriyordu bazen 3-4 ay regl olmadığım oluyordu kimisinde aşırı kilo kimisinde aşırı kıllanma olabiliyormus) bir gün hastanede sıra beklerken benden birkaç yaş büyük bir kızla konuştum yine sira bekleyen. Onda da pcos varmış o da doğum kontrol hapı kullanıyormuş hatta 5 senedir kullanıyormuş. Hemen dedim tabi nasıl peki geçti mi tamamen ilacı bırakınca tekrarliyor mu vs. Kız demesin mi ben memnunum ya ilacı hic bırakmıyorum sıkıntı olmuyor ama son bir senedir kafamda ağrı oluyor (benim başımdan kaynar sular boşaldı burada!) İşte gelmiş şimdi onun için, doktor mr çekelim falan demiş rahat rahat anlattı valla (naptı acaba o kız şimdi düşününce merak ettim 8-9 sene oldu). Neyse ben o gün kafaya koydum birakicam bu ilaçları diye. zaten hep içim sıkılarak içiyordum çok da iyi olmadığına dair deney sonuçları falan çıkıyordu bazı doktorlar öneriyor bazıları mecbur değilseniz icmeyin falan diyordu. başka bir doktora gittim o da pcos ama doğum kontrol hapından başka çözüm yok deyince ben orda ağlamaya başladım ama nasıl ağlıyorum kabine girdim üstümü giyiniyorum doktor dayanamadı geldi sağolsun en fazla 27-28 yaşındaydı o da o zaman. Üzülme bak o kadar kötü bir hastalık değil kadınların 1/3 unde oluyor zaten bende de var hatta diye beni teselli etti. Sonra ben de madem çoğu kadında var o kadar da takmayayim moduna girmiştim bıraktım ilaçları falan hiçbir şey kullanmadım bir ara endokrinolojiye gittim şeker ilacı yazdı o ilaç sayesinde regl duzenim oturdu hatta aynı gün olmaya başladım ama sivilcelere çare bulamadım bir türlü. Roaccutane bile kullandım 2 sene sonra tekrarladı. Cilt bakımı ürünleriyle bir nebze kontrol edebiliyordum ama yine en iyi ihtimalle yüzümde 2-3 aktif sivilce ve felaket yoğun kırmızı sivilce izleri oluyordu çünkü kaynak icerideydi: pcos.

Peki son 1 haftadır yüzümde nasıl sivilce çıkmıyor asıl bu sorunun cevabı için yazdım bu girdiyi üst kısım biraz daha hikayemsi bölüm. Cevap 'lahana suyu'. 2 günde bir iki parmak kadar beyaz lahana suyu içiyorum (daha fazlasına dayanamıyorum tadı felaket ama bu kadarı yetiyor zaten) ne yaptı pcos'a mı iyi geldi bilmiyorum ama yüzümde aktif sivilce kalmadı.

Artık deli gibi cilt bakımına da yoğunlaşıp kafayı yemiyorum. mesela cyrene'nin bha losyonundan başka bha ürünü bana iyi gelmezdi(ya da ben öyle sanıyordum-o zaman doa kozmetiğin sivilceli cilt tonigini kullanmamistim bilmiyorum tek başına yeterli gelir miydi) cyrene de baya pahalı bir marka bana göre ve şimdi neredeyse kullanmıyorum bile onun yerine doa kozmetik sivilceli cilt toniği aldım sabah akşam kullanıyorum cosrx aha serumu da kullanıyorum yine daha önceki girdilerimde bahsetmiştim. Lekelerime yoğunlaştim simdi onun için serum vs kullanıyorum. Şükür sivilce problemim kalmadı ve inanılmaz ucuz ve kolay bir şekilde. Umarım tekrarlamaz ama şimdilik çok iyi etkisini gördüğüm için paylaşmak istedim. bir iki sivilceli ciltler anlamaz arkadaşlar, suratının pürüzsüz olma durumu benim gibi full sivilceli ciltliler için efsanedir, mittir artık ne derseniz. ruyadir. Bazı arkadaşlar aşmıştır bunu tabi ben böyleyim diye kendini sevmiştir bu insanlardansaniz da çok sanslisiniz ben hiçbir zaman kendime bu kadar güvenen biri olamadım keşke olabilsem ama bu başka bir başlığın konusu neyse:) umarım orda bir yerlerde umarsızca çare arayanlara yardimim dokunmuştur

20 mayıs 20:35

78. muzdarip olduğum rahatsızlıktır. 4 gün arayla bir ayda iki kez oldum.bu durum sene de bir kaç kez oluyor bazı ayları da es geçiyor. doktor doğum kontrol hapı verdi 1 ay kullandım sonrasında yazdıramadım meğerse reçetesiz de satılıyormuş. artık bıraktım diye mi yoksa ilaçtan mı anlamadım yüzümü sivilce bastı.ergenliğimde bu kadar olmamıştı. kilolu iseniz çaresi kilo vermekte olabilir. halihazırda diyet sürecindeyim bakalım..

22 aralık 2017 15:01

77. bende bulunduğunu yaklaşık iki yıldır bildiğim sendrom. 2016dan beri reglimin 3 ay gelmediği oldu 2 kez. önceden böyle bir şey yaşamamıştım çünkü üniversiteye geçene kadar 56-58 kilo arasında gidip geliyordum. üniversiteye geçmemle kilom 63 oldu ve bir anda aldım bu kiloyu. bütün kilo karın bölgemde toplandı. doktora gittim iki kez, ya zayıflayacaksın ya da doğum kontrol hapı kullanacaksın reglinin düzene girmesini istiyorsan dedi. ama doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum. bu yüzden bu yılın eylül ayında diyet yaptım 2 kilo verdim, o zamandan beri reglim düzene girdi. hem de her ayın aynı günü gelmeye başladı. gerçi o 2 kiloyu da geri aldım ama bakalım bu ay da aynı günlerde gelecek mi. uzun lafın kısası bununla baş edebilmek için mutlaka kilo vermek gerekiyor. 1-2 kilonun bile etkisini görüyor insan.

21 aralık 2017 22:15


76. bu yil nisan-mayis gibi asiri kilo almaya basladim, kilolarimin cok buyuk bir kismi karin ve gobek cevremdeydi. haziranda okul bitip eve dondugumde diyete-spora basladim. size yemin ederim o kadar saglikli beslendim, o kadar duzenli spor yaptim ki 1 bucuk ay boyunca.

sonuc: 2 kilo verebildim ve ne haziranda ne de temmuzda regl olabildim.

durum boyle olunca en son martta yaptirdigim tahlilleri tekrarlayalim dedik ve insulin direncimin ciktigini, bunun da polikistik overi tetikledigini, bu iki hastaligin kisir dongu icinde oldugunu, insulin direncimi kirmayi basarabilirsem polikistik overin de bitecegini ogrendik.

dogum kontrol hapina baslamadim, onun yerine agustosta regl olabilmem icin bir ilac verdi doktor. sonraki aylarda bir ayda tam uc kez regl oldugum oldu ama evde olmadigim icin doktora gitmeye cok korkuyorum. bana ne annemle gitcem.

bir de cok agri yapiyor regl donemlerinde. hayatimda hicbir zaman bu kadar agri cekmedim ben, yataktan kalkamiyorum resmen. daha bi sinirli daha bi agresif oluyorum bi de. insulin direnci nolur kirilir misin artik :'(

son olarak, aylarca gecmeyen sivilcelerim vardi. hepsi bunun yuzundenmis. ne istedin benden srfsz. gecmis olsun herkese<3

2 aralık 2017 14:30 2 aralık 2017 14:31

75. Günler sonra regl olabildiğim için sevinçten ağladım. Her tarafım şişmişti ve psikolojim bozulmaya başlamıştı artık bu hassasiyetten ötürü. Gerçekten yaşamayan bilemez düşmanıma bile vermesin Allah. Öyle pis bir şey çünkü bu polikistik over illeti.

8 ekim 2017 01:09

74. Sivilce problemi nedeniyle cildiyeye gittiğimde doktorum dahiliye ve kadın doğum bölümlerine de gitmemi söyledi. Dahiliye bölümüne gitmedim. Kadın doğum bölümüne zaten adet gecikmesi ve ağrı gibi problemlerim de olduğu için hemen gittim. Cildiye doktorumun da tahmin ettiği gibi pcos çıktı. Doğum kontrol hapı verildi, 6 ay kullanıp kontrole gelmem söylendi. Öyle yaptım.

Bu 6 ay içinde yüzüm biraz temizlendi, adetlerim düzene girdi. Doktorum kontrolde ilacı kullanmaya devam edip etmememin bana bağlı olduğunu, hep kullansam bile bunun doğuştan gelen bir şey olduğunu ve geçmeyeceğini söyledi. Ben de ölene kadar ilaç mı içeceğim diye düşünerek ilacı bıraktım. Zaten baş ağrısı gibi durumlarda bile ilaç içmeyen biriyim, her ağrıda ilaca koşmayı sevmem. Ama şimdi ilaca tekrar başlayacağım, çünkü cildimi sivilceli görmekten ciddi manada sıkıldım. Üstelik ağrılı çıkıyor sivilceler. Cildiye doktorum da sivilcelerimin kaynağının kistlerim olduğunu ve bu problemi çözmedikçe ne uygularsam uygulayayım sivilcelerimin geçmeyeceğini söyledi. Yapacak bir şey yok..

2 eylül 2017 12:55