girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (90)
  • medya (0)

90. 4 Sene önce bende olduğunu öğrenmiştim. Doktorum zamanla kistlerin küçülebildiğini söylemişti. Şimdiye kadar düzenli regl oluyordum. (2-3 gün gecikmeler oluyordu) . 2,5 Aydır regl olmuyorum. Doktora gittim reglimin 3. günü ultrasona çağırdı. Olursam gidicem inşallah.

17 temmuz 03:36 17 temmuz 03:38

89. Gördüğüm kadarıyla 5 kadından 6sında mevcut olan bir rahatsızlık(gizlinot: swh).

Not: bu girdi benim gibi fazla kilolardan dolayı polikistleri olan kadınlara ithafen yazılmıştır.

Bir aralar bende de vardı. Doktorum o dönem kilolarımdan kaynaklı olduklarını söyleyip, eğer kilo vermezsen ileride çocuk sahibi olmakta çok zorlanırsın diye gözümü öyle bir korkuttu ki, bir zamanlar obezitenin pençesine düşmek üzere olan bir ergenken şuan o kiloları vermek için gittiğim fitness salonunda tamamen gönüllü olarak hobisine eğitmenlik yapıyorum.

Evet kabul pkoluyken kilo verebilmek inanılmaz zor. Insan kilo vermek için uğraşsa bile o tartıda gram oynama olmadığını görünce verdiği onca emeği bir daha veresi gelmiyor.Kimse bunun etkisini küçümsemesin.

Peki ne yapacağız süslüler? O tartıdaki sayı bir oynamayacak, iki oynamayacak ama siz spora asıldıkça ve yeme alışkanlıklarınızı normale indirgedikçe illaki o sayı bir gün düşmeye başlayacak. Gram gram düşecek önce. Sonra siz bu istikrarla devam ettiğiniz sürece gerisi kendiliğinden gelecek.

Polikistik over yüzünden tüm ergenliğim boyunca çeşitli zorluklar çektikten sonra inatla zayıfladım ve "işte tamam şuan ideal kilomdayım" dediğim gün doktora gittim ve tüm kistlerimin yok olduğu bana söylendiğinde sevinçten ağladım. Unutmayın bu hayatta hiçbir çabanız havaya uçup suya karışmıyor.

16 temmuz 22:20

88. Hayatımı tam anlamıyla kısır döngüye sokan sendrom. İlk adet olmaya başladığım andan itibaren, adetlerimin asla düzenli olmamasına sebep olan ve yanında kilo, tüylenme ve insülin direnci gibi hayatımı dara sokan etkileri olan hastalık. Adet olamadığım için kilo alıyorum, kilo aldıkça adet olamıyorum. Tam bir kısır döngü. 14 yaşımdan beri sürekli kilo alıp veriyorum. Üstelik kiloyu hem çok zor verdiriyor, hem de koruması çok zor oluyor. Ara sıra kaçamak yapsam da genelde kalori bazında az besleniyorum bir çok kişiye göre. Ama malesef ki insülin direnci sadece diyetle kırılmadığı için, hep olduğum yerde sayıyorum. Hani artık şu diyet modundan çıkmak istiyorum , hayatım hep bir şeylerden sakınarak geçti. Üstelik spor da yapıyorum dilim dışarı çıkacak kadar derslerim çok yoğun olmadığında ama bana mısın demiyor. Artık hayatımın düzenli adet olduğum ve zayıf bir birey olduğum evresine geçmemle ilgili hayal kurmaktan sıkıldım. Ha birde bu pko  ve insülin direncinin birleştiği kilolu bireyleri dış görünüşleri ile ilgili kınamayı bırakın nolur. Valla çok yediğimizden ve hareket etmediğimizden bu halde değiliz. 

16 temmuz 15:55


87. İlk olarak 2016 senesinde kışın 3 ay regl olmayıp suratımı sivilce dökmesiyle adını öğrendiğim sendrom. Fakat gittiğim hiçbir doktor bu hastalık ya da sendroma sahip olduğuma emin olamıyor zira kan ve hormon değerlerim normal, insülin direncim referans değerleri arasında fakat 2 kıştır regl düzensizliği yaşıyorum en son tarlusal mıdır nedir idrar söktürücüyü kullanmaya kalkıyordum ki regl oldum. 

Sivilcelerim ve lekeleri halen geçmiş değil ama artık doğum kontrol hapı kullanmaktan bezdim ve son reglden itibaren bıraktım ankarada kadın doğum ve dermatolog arıyorum bu konuşarda bilgisi olan varsa mesaj atabilir mi? 

16 temmuz 15:20

86. Aşırının aşırısı kıllarım nedeniyle doktora gittiğimde öğrendiğim hastalık(?). Adet düzensizliğim hiç yoktur oysa hiç beklemezdim. Çocuk sahibi olmaya engelmiş galiba. Çocuk istemem ama bu yaşta bunu öğrenmek beni nedense üzdü.

15 temmuz 17:07

85. Yıllardır çektiğim illet. Kimisi regl olamaz ben deli gibi regl oluyorum mesela. İnsülin direnci, kıllanma, kilo verememe, 35 günde bir regl, gebe kalamama, "aaa sen ne şişmişsin yaaa! " tepkileri(gizlinot: Hayır sana ne? ). Hacamat ile kanama yoğunluğunda biraz rahatladım ancak ben bu arkadaşın nasıl zarar verdiğini youtubeda op. Dr. Banu çiftçi ile öğrendim. Benim gibi meraklılar varsa bakabilir. Animasyonlarla gayet başarılı bir anlatımı var.

15 temmuz 16:20

84. başta bu dertten muzdarip olan herkese şifa versin.

doğadan gelen mucizelere ve alternatif tıbba inanan biri olarak, muhtemel bir çözüm yolunun olduğunu düşündüğüm hastalık.

evet alternatif tıp hayat kurtarıyor. vakti zamanında çocuk iken, 1 tl bozuk para büyüklüğünde, saç dökülmesi olmuştu aniden, üzüntüden. kaç özel doktor gezdik kaç saçma teşhis konuldu anlatamam. yok saçkıran yok egzama bilmem ne. o ünlü lüks yerlerin, muayene ücreti bizim kiraya eş değer doktorları dahi liralarca değerinde hiçbir etkisi olmayan şampuanlar kremler yazmakla kalakaldılar. evet efendim tıp ilimdir, ilk başvurulması gereken yerdir. ancak tıbbi çözümleri destekleyen alternatif yolları da denemek mecburidir. alternatif tıbba yönelik karışımlar ilaçlar kremler hazırlayan bir eczane bulduk, o vakitler öyleydi bu işlerde para dönmüyordu. amaç insanlara şifa bulmaktı. patent alıp piyasaya sunuluyordu her şey legaldi. tabi şimdi işleri çok büyüttüler kremleri el yakan fiyatlarda ya neyse. bir karışım verdi içeriği belli zeytinyağı ve bitkilerden oluşan baticon gibi bir sıvı. anacım geçti mi geçti, üzülmeye değmedi.

instagram da bu hastalıkla ilgili bir bilgim olmamasına rağmen sayfalar görüyorum. bana denenesi geliyor. tabi bitkisel kökenli malzemelerin çok kuvvetli olduğunu unutmamak gerek.

belki görmeyen duymayan veya denemek isteyen vardır ben yazayım dedim. belki sallıyorlardır geçti diye belki gerçekten geçiyordur bilemiyorum.

kızımızın kullanıcı adı polikistikoverle.yasamm. bu arada önerdiği karışımdaki aspir yağı çok kuvvetli bir şeydir aman ha. böbreklere özellikle dikkat. sağlık sorunlarınızı bilmeden detaylı tıbbi muayeneden geçmeden sakın atlamayın böyle şeylere. bir sorunu çözeyim derken diğeri çıkmasın. doktor kontrolünde minik ölçülerde denemek isteyen olur belki. belki vardır bir yerlerde bir mucize. umarım sağlığınıza çabucak kavuşursunuz.

15 temmuz 13:44


83. polikistik over dolayısıyla doktorun verdiği doğum kontrol hapı hem reglimi düzenlemişti hem de sivilce çıkmasını engellemişti fakat bu ilaçlar migreni tetiklediği için paşa paşa her ay reglden bir hafta önce başlayan ağrı ve şişkinlikle boğuşuyorum. sivilceler de cabası. neyseki kıllanma hiç olmadı bende.

11 temmuz 09:08

82. Bu illet yüzünden hayatımdan bezdim. Aylarca regl olmuyorum sürekli kilo alıyorum ve asla veremiyorum. İşin komik tarafı da kilo verince bu illetten kurtulacağım ama kilo vermemi engelleyen de o. Kafayı yemek üzereyim süslüler sürekli diyet halindeyim artık bezdim :(

4 temmuz 19:00

81. Kilo sorunum yok, adetlerim her ay düzenli oluyor. Sivilcem de çıkmıyor. Sadece genetik mi hormonal mi olduğundan emin olamadigim tüylenme ve ağrılı regl suphelendirmisti, polikistik over teşhisi koyuldu. Ek olarak söyleyeyim lazer sonrası yeniden tüyler çıkmadı . Yani su an hiçbir belirti yaşamıyorum diyebilirim. Dolayısıyla ilaç da kullanmıyorum.

Ozetle, adet düzensizliği vb problem yaşatmadigi halde hormon değerlerinden dolayı gebelik problemi yaşatıyor mu diye merak ettiğim hastalıktır.

Benim gibi hiç belirti olmadan bu hastalığa sahip süsluler varsa mesajlarını beklemekteyim.

22 mayıs 03:30