sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (2)

  1. günümüz bloggerlarının önemli geçim kaynaklarından birisidir. markaların tanıtım için gönderdiği ürünleri kullanmadan veya sadece bir kere kullanıp bundan para kazanmaları bana tüketiciye hakaret gibi geliyor.

   

  pr ürünlere karşı olduğum anlaşılmasın, tabi ki markalar ürün reklamı yapacak ve deneyimlerini paylaşması için pr ürün dağıtacaktır. ancak sorun mağazaya tester bile göndermeyip, pr ürünü asla kullanmadan satıp gelir elde eden veya "çok güzeller:);)" yazmaktan başka bir şey yapmayan bloggerlara gökten yağıyor gibi ürün göndermeleriyle başlıyor. 

   

  görsellere (gbkz:mac) 'in 30k takipçili bir blogger'a yeni retro matte koleksiyonunu yollayıp sonra bunları satış hesabında "kullanmamış" olarak sattığını gösteren bir görsel ekledim. sadece örnek, ama asla ilki veya sonuncusu değil. firmalar tarafından aptal yerine koyuluyoruz resmen.

  28 aralık 2017 14:25 28 aralık 2017 14:29

  2. Zebramoda geçen gün bir hesap gördüm hiç kullanılmamış ürünler var ve az çok bloggerların snaplerinden aşina olduğumuz ürünler, pr gönderisi olduğu belli. Bir de "makyajaşığı" gibi saçma sapan bir kullanıcı adı almış. Şimdi adama sorarlar 100 - 150 liralık kremi aldın hiç dokunmadan neden yarı fiyatına satıyorsun diye. 

  Ahlaki olarak sorgulanabilir bir davranış. Ben olsam o kadar çok ürün gönderilse ve artık kullanamayacak hale gelsem ne yapardım? Çoğunun yaptığı gibi takipçilere gönderir geçerdim. Onun vicdani yükümlülüğünü neden alıyorsunuz ki üstünüze? O firma o ürünleri size kullanın, deneyin, tanıtın diye gönderiyor neticede. Siz de bunu bilerek kabul ediyorsunuz o hediyeleri. Salak değil kimse o firmanın malını alıp öyle satarsanız o da hak yemektir. 

  28 aralık 2017 14:42

  3. İş ahlakının varlığından habersiz insanların yaptığı iğrenç bir durum. Bloggerlık resmi olarak bir meslek olmasa bile sen onu icra ediyorsan senin işindir,mesleğindir. Firma sana ücret ödemeyebilir ama hediye olarak bir ürün gönderiyorsa iş ahlakına uygun olarak ne yapman gerekiyorsa onu yaparsın. Ürünü istediği kadar deneyebilirsin, başka markaların ürünleriyle karşılaştırabilirsin, övebilirsin veya yerebilirsin her şey senin hakkın. Ama lütfedilip sana gönderilen bir malı çıkar gözeterek parasını cebime indireyim diye düşünürsen bu gerçekten çok aşağılık ve zavallı gösterir kişiliğini. Burda tek suçlu markaları sömüren blogger bozuntuları değil, gönderecekleri insanların hakkıyla kullanamayacağını bir köşeye atacağını hatta açıpta burun kıvıracağını bile bile ısrarla kutu kutu çeşit çeşit ürün gönderen markalar da eleştiriyi hakediyor. Her sene eşek yüküyle zam koymayı biliyorsunuz ama sayın kozmetik markaları, keşke beleşe dağıtmak yerine kıymet bilen müşterileriniz için biraz daha fedakar olsanız.

  28 aralık 2017 15:08

  4. (yazar: lawyer) 'ın yazdığını bugün ben de farkettim :( ki bahsedilen blogger'ı severek takip ediyorum. Paraya ihtiyacı olmadığı belli olan biri, keşke takipçilerine hediye etseydi. Üzdü.

  28 aralık 2017 21:32

  5. ben sırf bu pr ürünleri yüzünden duygusal bağ kurduğum firmayı boykot ediyorum.

  gel gelelim bu bedava gelen tonlarca ürünü hiç kimse kullanamaz o ürünler bir köşede tarihlerinin geçmesini bekletmek ise bana ziyan olarak görünüyor.

  süslü sözlükte bile kullanmadığımız ya da az kullandığımız ürünleri takas ya da hibe edebildiğimiz bir bölüm var.

  neden pr ürünlerini satan insanlar bizden farklı olsun ki? o ürünü ona hiçbir faydası yoksa satabilir, hediye edebilir. bundan para kazanmayı anlayabiliyorum; çünkü bu insanlar için bu tamamen iş.

  mesela danla bilic de gelen pr ürünleri satıyor ve bunu kanalında söyleyebiliyordu. bunun neden eleştirildiğini anlayamadım bir türlü.

  bedava ürünleri takipçi kasmak için ya da insanlara yaranmak için "bakın sizi de düşünüyorum ama önce şunları şunları yapmalısınız i-hi " diye dağıtanlardan daha samimi bu ürünleri satanlar. açıkça satıyorum desinler yeter.

  not: 2. el kozmetiği hiçbir açıdan hijyenik bulmuyorum.

  29 aralık 2017 12:41

  6. temptalia kendisine gelen tonlarca(gizlinot: evet tonlarca) ürünü derneklere bağışlıyor, bazılarını da çevresine dağıtıyor. thebeautylookbook gibi sevdiğim, lüks makyaj blogu olayının öncülerinden olanlar da aralarında toplanıp derneklere yardım yapmak için satış yapıyorlardı bir ara.

  geçen de maritsa dolap uygulaması reklamı yapmıştı. artık bebek kıyafetleri satılarak değerlendirilebilecekmiş!! kalkmış bebek kıyafeti satıyor. fikrini sevdiklerim, biz de yıllardır bebe kıyafetlerini yakarak etrafında dans ediyorduk. öyle komşu çocuğuna, yakınlarımıza falan zinhar vermeyiz. bunların kendi bebekliğinde göremediği şeyler bir de. ününü kullanarak reklam için satış yapıyorsun, tamam. ama git bununla bir farkındalık yarat, bağış yap bir şey yap.

  cidden para edecek şeyler dışında modacruz ile falan bile uğraşmıyorum ben. gayet güzel, giyilmemiş, 2 sezon öncesi zara ürününü falan dağıtıyorum sağa sola. bana bu ürünler de bedava gelmiyor tabii, çalışıp kazanıyorum. kendi paramla alıyorum. yahu nasıl bir açlık ki her yerinden 5756657 liralık ürünler fırlayan insanlar kalkıp böyle şeylerin peşinde koşuyor? bir tane daha yeni sezon moda kurbanı clutch için mi para biriktiriyorsunuz ne? burada bile insanlar gayet güzel şeyleri hibe ediyor satabilecekken.

  açsınız ya. valla açsınız. parayla geçmiyor. kapağı rothschild familyasına atabilseniz de öyle kalacaksınız. trilyonluk parfüm sıksan o kesif şark kurnazı kokusu üstünüzden çıkmayacak. neyse ki hiçbirini takip edip para kazandırmıyorum.

  edit: bir anımı da anlatayım. part time işlerde çalışıyorum, seminer vs. bir tane kadın var nasıl şık nasıl güzel. kıyafetler falan pahalıyım ben diye bağırıyor. kolda fendi, ayakta louboutin. katılımcılara hediye olarak düzgün çantalı deri ajanda seti dağıtıldı. sonlara doğru baya kalan oldu, bana aldın mı dedi. yok dedim kalırsa alırım. ay olur mu al al diye tutturdu elime. kendi de 5-10 tane alıyor taşıyamıyor resmen ay sen de al çevrene dağıtırsın falan diyor. o açlığı görünce işte neler düşündüm tahmin edersiniz. beşer tane aldılar sonra geç çıkan katılımcılar alamadı falan... öyle işte. ana fikri siz çıkarırsınız.

  29 aralık 2017 13:02 29 aralık 2017 13:31

  7. (yazar: agent ) hislere tercüman olmuş, sinekten yağ çıkarmak bu resmen ve bu açlıkları hiç bitmeyecek. Ellerinde zibilyon tane ürün var ömrünün sonuna kadar yetecek sayıdalar ama bir çekiliş yapıyorlar bin tane koşul üç tane düttürü ürün için.  Ben dolap modacruz vs gibi uygulamaları çok pahalı marka çanta ayakkabı için kullanmalarını anlarım ama makyaj malzemesiymiş bebek kıyafetiymiş bunları satmak ayıp artık. takipçilerimi daha ne kadar söğüşleyebilirim maksatlı satışlar. 

  29 aralık 2017 14:08