yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. tercih dönemine az kalmışken sözlükteki psikoloji öğrencileri olarak hem bilgi vermek hem de psikoloji okumak isteyip bilgi almak isteyenler için yararlı olacağını düşündüğüm başlık.

  12 temmuz 2018 21:54

  2. Çok çok iyi ingilizceniz yoksa ya da sürekli ve düzenli ders çalışan biri değilseniz türkçe okumanız daha iyi olabilir bence.

  13 temmuz 2018 08:15

  3. en büyük hayalimdir. En çok sevdiğim değer verdiğim mesleklerden bir tanesidir..

  13 temmuz 2018 09:04


  4. Varlıklı bir ailem olmamasına rağmen (gizlinot: zaten ilgisi yok) bu grubun içindeyim. Bu bölümü çok seveceğimi, bana uygun olduğunu düşünerek girdim. Şuana kadar fikrim hiç değişmedi. Son derece keyif alıyorum ve iyi ki aile/akraba baskısıyla hukuk okumamışım diyorum. bölümle ilgili söyleyebileceğim iki önemli şey var:

  1- bölümü türkçe okumayın

  2- 4 yılın sonunda mutlaka 2 yıl yüksek lisans yapmanız gerekiyor. Yapmazsanız hem iş bulmanız zorlaşır hem de maddi kaygınız olur.

  Girdiyi çok uzatmamak adına burada bitiriyorum. Soruları olanlar mesaj atabilir mutlulukla yardımcı olmaya çalışırım.

  13 temmuz 2018 10:14 13 temmuz 2018 10:16

  5. Oncelikli not: yazı çok uzun cidden psikoloji okumayı düşünenler mi okusa sanki:)

  Okumuş bitirmiş psikolog olmuş biri olarak fikirlerim şunlar,

  -okumasi keyifli genelde de bakış açısı ve vizyon kazandıran bir bölümdür. (gizlinot: Bakın genelde dedim, her psikoloji okuyanda tabiki bu etki oluşmuyor )

  -akademisyenlik ya da yurtdışı odaklı bir kariyer düşünüyorsanız evet ingilizce okuyun. Ingilizce okuyan arkadaşlarımla konuştuğumuzda hem onlar hem de türkçe okuyan bizler şu fikirde olurduk: türkçe okuyanlar çok daha ayrıntılı teorik bilgiye sahip oluyor. Yani türkçe okumaninda ingilizce okumaninda ayrı avantajı var.. yalnız hangi dilde okursaniz okuyun ingilizcenizi- okuma ve yazma- geliştirmek zorundasınız. Malum bilim dili ingilizce, ingilizce makale anlamayan bir psikoloji öğrencisi ya da psikolog olmamalı bana göre.

  -ailenin varlıklı olma kısmına katılmadan geçemicem ne yazik ki:( psikoloji eğitimleri çok pahali, 4 senelik okulda öğrenemediğiniz bir sürü test teknik vs olacak eğitimlere katılmak zorundasınız. (gizlinot: Bu madde daha çok danışmanlık hizmeti verenler için geçerli. Psikolojinin pek çok kolu var malum herkes klinik görüşme yapacak diye birşey yok)

  -psikologluk herkesin kendisinden bir parça gördüğü, pek çok insanın hayalinde olan bir meslek. Birçok insandan "ben de psikolog gibiyim tecrübelerim sağolsun shsk" gibi cümleler duyacaksınız. Ya da mesela "sen nasıl psikologsun sinirleniyorsun" fln. Yani halk üstünüze garip bir misyon yükleyecek, okumaya başladığınız andan itibaren.

  -meslek yasamız yok arkadaşlar, bu da demek oluyor ki tüpçü amca 2 ay kursa gidip ben psikolog oldum diye gezebilir. Okurken değil ama çalışma hayatına girince bunun nasıl bir acı oldugu anlaşılıyor. Umarım siz okuyana kadar çözülmüş olur ama baya kangren bir konu..

  -yl yapmak büyük avantaj ancak öğrenci sayısı çok artti ve devlet uni.lerinde açılan özellikle de klinik programlar çok az kişi alıyor, yüksek ales dil ve not ortalamanız olmalı. Bunlari daha okurken halletmeye çalışın bakin psikoloji öğrencileri genelde çok yüksek ortalama yapar ona göre:) özellerde yl programlari var fakat bazıları kalitesiz kaliteli olanlar çok pahalı fln.

  -yapabileceginiz her türlü staji yapın, 2 gün bile olacak olsa yeni yerler alanlar keşfedin. Iletisiminizi geliştirin insan ilişkilerinizi geliştirin kusura bakmayın ama iletisemezseniz sizi kimse bir psikolog olarak kale almayacak. Eğer mümkünse ilk yıllar bir kreşte çalışın. Küçük insanları tanimak anlamak, aile yapılarına bakmak çok şeyler öğretecek.

  -psikologlarin psikiyatristlerin çocuk gelisimcilerin yazmış olduğu kitaplari bol bol okuyun. Çünkü teori kuram değil pratik bilgi ve yasanmisliklarini yazarlar ve sizdeki teorik bilgiyle bunlar birleşince insanlara tavsiye vereceğiniz fikirleriniz oluşur. Psikoloji tavsiye vermek değildir tabiki ama hap bilgiyi, tavsiyeyi mutlaka soracaklar ve az da olsa cevabiniz olsun.

  -insanlara çözüm üretebilmeleri için destek olmaktır çözüm üretmek değildir psikologluk, bu sebeple hem ego yapmayin hem de bu düşünceyi yumusacakca etrafınıza aktarmaya çalışın.

  -Eğer mezun olunca bir özel eğitim merkezinde çalışırsanız okuduğum hayalini kurduğum herşey yalanmış moduna girebilirsiniz çok farkli ve zor bir alan. Mesleğe özel eğitimle başlayan bütün arkadaşlarım öypli olmuştu mesela..

  -alanda tecrübesi olan hocalarınızı çok sevin, peşlerini bırakmayın ağızlarının içine bakın ne diyorlar diye. Gözlemdir görüşmedir psikopatolojidir çocuk gelişimidir.. alanda çalışan akademisyenin işidir bu dersler, öyle örnekler verirler ki hayatınızı etkileyebilir.

  Daha çok şey vardır da artık sonuna kadar okuyan ve yine de sorusu olan varsa tabiki sorabilir:)

  13 temmuz 2018 16:10