sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (37)
 • medya (0)

37. Tüm süslülerle oda oyununa girelim diyorum nedersiniz? Elaleme karşı oynayacağımıza birbirimizle kapışalım. Birinci olana kozmetik hediyesi falan.... PUBG VS SÜSLÜ ÖZEL MAÇ isteyenler nicklerini yazsın ekleşelim sözleşelim :’)))

15 mart 16:09

36. Takım yapalım ortalığı dağıtalım! Gamer süslülerimi bekliyorum. Redbeagle

15 mart 01:53

35. Gameplay yönünden güçlü, optimizasyon yönünden zayıf bulduğum oyun. Her yerde olduğu gibi bu oyunda da illa yardımcı araçlar, hack kullanan kişiler var. Şimdi mesela bir oyun kolu yapmışlar, playstation analogu gibi anında ateş edilebiliyor. ama bunları anlatmaya gelmedim. taktik vereceğim.

Şimdi gelelim bazı taktiklere.

Battle royal modu yeni bir mod. Daha öncesinden alışık olduğumuz hiçbir oyuna benzemiyor. Önce biraz bunu anlatalım. Anlatmadan önce, battle royal modunda birkaç oyun var piyasada ve hepsi farklı tarzlar sunuyor. Pubg’nin bu modu (kendileri ilk hypeladığı için) klasik olan oynanış.

Anlatacaklarımı ikiye ayırdım. Birisi oyunu zaten oynayan oyuncular için, birisi de yeni başlayanlar için. Oyunu oynayan oyuncular doğrudan birazdan aşağıda anlatacağım kısmı atlayıp “taktik tavsiyeleri” kısmına gelebilir.

Battle royal modu bir harita içerisinde takımlarla veya solo olarak oynayabileceğiniz, loot (eşya toplama) kavramının kilit unsurlardan birisinin olduğu, takım çalışmasının çok ama çok ama çok ama çok ama çok ama x100 çok önemli olduğu, herkesin eşit şartlarda oyuna başladığı ve çatışma alanlarının oyun tarafından belirlendiği bir mod.

Oyuna ilk girdiğinizde eşleştirme yapılır. Pubg mobile bu alanda size seçenekler sunuyor. FPS ve TPS oyun tarzları var. Ben fps modunda oynuyorum genelde. Her neyse eşleştirme dedik.

Eşleştirme sizin seviyenize, oyun tarzınıza ve seçtiğiniz konuşma diline göre yapılır (takım kavramı çok önemli tekrardan dediğim gibi, arkadaşlarınızla iletişim halinde olursanız kazanma olasılığınız çok büyük oranda artar).

Eşleştirme sağlandıktan sonra toplamda 100 kişi (bu sayı seçeceğiniz haritaya göre değişebilir) haritanın üzerinde vektörel ilerleyen bir hava taşıtından atlar (pubg’de bu bir uçak). Bu atlama esnasında takımınızı takip de edebilirsiniz, farklı bir yere de atlayabilirsiniz. (Takımla birlikte atladınız farzediyorum) Atlamadan önce haritaya marker da koyabilirsiniz gideceğiniz yeri görmek adına.

İlk yapılan şey loot. Yani üzerinize eşya almalısınız. Silahlarınız, mermileriniz, kask, çelik yelek, bandaj ıvır zıvır oyundaki bütün nesneler toplanabilir. Pubg’de silah bulmak diğer oyunlara nazaran daha kolay.

Sonrasından haritada yer alan bir ölüm çemberi (literal anlamda) belirli bir süre sonra küçülmeye başlar. Çemberin dışında kalan oyuncular yavaş yavaş ölmeye başlarlar ve oyun dışı kalırlar. Yani her zaman çemberin içinde kalmalısınız. Bu çember ilk seferinde atıyorum 5dk sonra küçülüyorsa (küçülme süresi de var elbette, küçülürken de 2dk geçer mesela), ikinci seferinde 4dk sonra küçülmeye başlar, bir sonraki seferinde daha da kısa sürede küçülmeye başlar. Yani oyunda 2 kişi kaldıysa sizi burun buruna getirene kadar küçülür bu çember. Ta ki bir kazanan olana kadar.

Amaç oyunda en son hayatta kalan oyuncu olmaktır. Eğer takımınızdan da birisi en son hayatta kalırsa bütün takım da aynı zamanda kazanmış sayılır. Bu yüzden ölen oyuncular genelde oyundan çıkmaz, oyunu oynayan arkadaşlarının ekranlarını izleyerek onlara yardım eder.

Oyundaki bir diğer nokta da hemen üstte ortada yer alan koordinat göstergesidir. Örneğin birisi size ateş ettiği zaman ya da bir düşman unsuru gördüğünüz zaman tepeden baktığınız yerdeki numarayı “302’de düşman var.” Dediğiniz zaman bütün takım arkadaşlarınızın aynı yöne bakmasını sağlayabilirsiniz. Bu taktiksel bir avantaj.

Oyunun genel oynanışı kısaca böyle. Şimdi gelelim taktik tavsiyelerine.

Oyunu kazanmak istiyorsanız, en başından itibaren stratejinizi planlamalısınız. Bunun için de haritayı iyi bilmelisiniz. Yani bilmediğiniz bir yerde savaşa girmek sizi her zaman dezavantajlı bir konuma düşürür bunu unutmayın.

Şimdi çatışma için oynuyorsanız buralara atlayın, kazanmak için oynuyorsanız atlamayın:

Pochinki: oyunda tansiyonun en yüksek olduğu bölgedir. Çok fazla çatışmaya girersiniz. Bunun sebebi çok fazla ev bulunması ve lootların genelde evlerin içinde olması.

School: Pochinki’den kaçanların veya oraya gitmek isteyenlerin uğrak noktası. Büyük bir alan, büyük binalar bulunuyor. Dürbününüz yoksa ve yakın temas istemiyorsanız biraz da iyi nişancıysanız burada güzel loot kasabilir, rakiplerinizi indirebilirsiniz

Military Base: burası kimi zaman çemberin en son küçüldüğü yer. Fakat haritadan ayrı bir ada halindedir. Yani buraya indiğiniz zaman çemberin haritanın merkezine doğru küçüleceğini göz önüne alırsanız, denizden geçip büyük tarafa çıkmanız zor olacaktır. Çemberde ölebilirsiniz.

Farm: fazla bina bulunmuyor bu bölgede. Çok fazla kişi de atlamaz. Loot da azdır.

Yasnaya Polyana: Kısmen tehlikeli sayılabilecek bir bölge. Pochinkiye benziyor karakter olarak ancak farkı var, Pochinki düzlük bir arazideyken bu bölge biraz dağlıktır. Çatışmalarda daha kolay siper alabilseniz bile tepenizden mermi yağdırdıkları zaman pek bir şansınız kalmayabilir.

Rozhok: stratejik öneme sahip bir bölge. Güneyinde school, kuzey batısında Shooting range, doğusunda da yasnaya Polyana bulunuyor. Buraya güzel bir şekilde yerleşirseniz her taraftan gelecek olan saldırıları bertaraf edebilir ve güzel loot yapabilirsiniz.

Bunlar haritada benim önemli gördüğüm noktalar. Tanımlarımızı yaptık. Gelelim atlama kısmına. Ben genellikle School ve Pochinki arasındaki bölgeye atlamayı tercih ediyorum. Burada çok fazla loot yok evet ama school ve pochinki’ye çok fazla oyuncu atladığı için onları vurup onların lootlarını alabiliyorum. Sonrasında pochinkiye hiç girmeden oynuyorum. Zaten pusu atarak çok rahat bir şekilde düşmanlarınızı vurabilirsiniz. Eğer sıcak çatışmaya girmeyecekseniz pusu atın.

Asla çemberin merkezinde olmayın. Arkanızdan gelenler sizi öldürebilir ve mutlaka arkanızı bir kayaya, binaya, ağaca falan verin. Yani arkanızdan gelen kişi sizi görse bile uygun çatışma pozisyonuna giremesin, bu size zaman kazandırır. Çemberin hep ucunda oynamaya özen gösterin ve çemberin çevresinde taktiksel bir şekilde dolaşın (örneğin pusa pusa, binalara baka baka gidin).

Binalara girmeden önce eğilerek girin. Buna hedef küçültme denir. Karşınızdaki kişi size hemen nişan alamaz ancak siz içeri hazır girerseniz herkesi temizleyebilirsiniz.

Girdiğiniz binalardaki kapıları kapatın. Kapıları açık binalarda birisinin olması şüphesi var çünkü. Ayrıca binanın içindeyseniz kapı açılma sesi size misafirlerinizin olduğunu söyleyecektir.

Sabırlı bir şekilde hareket edin. Sesleri dinleyin. Ses dinlemek çok önemli. Ayak sesleri duyduğunuzda da kafanızı kabak gibi çıkarmayın. Mesela dışardasınız ve dakikalardır birisi çevrede koşuyor ama size hiç uğramadı. E şimdi cama çıkarsanız yeriniz belli olur. Bunun yerine benim uyguladığım taktik, binada farklı bir yere gidip havaya 1-2 el ateş edip sonra gene aynı binanın içinde merdiveni görebileceğim biraz uzak bir noktaya pusmak. O şekilde gelen kurbanlarımı indirdiğim çok oldu. Sonrasında tabii bina değiştirmeniz gerek.

Öldürdüğünüz oyuncuların takım arkadaşlarının da civarda olabileceğini unutmayın. Ona göre hemen loota koşmayın, biraz bekleyin. Sizden önce birisi loot yapmaya çalışırsa onu da vurun. Yani bir adamı düşürdüğünüzde, çevredekiler loota atlayabilir. Sabırlı olursanız 4-5 kişiyi daha kurşuna dizebilirsiniz. El bombası kullanmaktan da çekinmeyin. Ki o kişiler loot yapsa bile o kişiyi de öldüreceğiniz için, bütün lootlar gene size kalır.

Sürekli aynı yerde kalırsanız ölürsünüz, sık sık yer değiştirin.

Droplara hemen tuzlukla koşmayın. Bunun yerine daha basit bir taktik olarak drop’u görebileceğiniz güzel bir yere yerleşin ve dropa gelenleri indirin. Eğer illa da dropa koşacağım diyorsanız, smoke falan atın en azından da vurulma riskiniz düşsün ve bir araçla gidin. Çıkarken de hemen uzaklaşın, gereksiz çatışmalara girmeyin.

Düşman çok uzaktaysa ateş etmeyin. Bırakın gitsin. 2-3 mermi atarsınız vuramazsınız adamda 8x dürbün vardır alnınızın ortasına yerleştirir. Gereksiz çatışmalardan kaçının.

100 metreden fazla uzaktaki rakiplere ateş etmeyin. 50-60 metreden ateş etmek, gafil avlamak önemli.

Taktiksel oynayın, pusu atın sürekli. Tepedesiniz ve gelen bir araç mı gördüğünüz, tepeyi biraz daha yürüyüp güzel bir yere pusup aracı tarayabilirsiniz çapraz ateşle mesela. Tabii sonra hemen aracın yanına gitmeyin dediğim gibi, ikinci bir araç geliyor olabilir.

Mecbur değilseniz takım olarak tek bir araca doluşmayın. Sonra telef oluyorsunuz.

Ses çıkarmadan oynamaya çalışın.

Takım arkadaşlarınızla sürekli iletişimde olun, sabırlı ve sessiz oynayın. Bu dediklerim size birinci garantisi vermez ama son 10’a kalırsınız.

İyi oyunlar.

14 mart 20:58 14 mart 21:02

34. ön yargıyla yaklaşıp artık yargı dağıttığım oyundur. bekleme alanında sağa sola öpücük atan,halay çeken biri görürseniz bir öpücük de siz atın,bir halay da siz çekin.Bu oyunda çok eski değilim ama ekleyin, süslü squad olarak birlikte stres atalım.

kullanıcı adım : laureategd ( lüleburgazın l’ si ve gd büyük )

14 mart 20:27

33. ‘Bu ne böyle yeeeaaaa’ diyordum ki birkaç gündür sürekli oynuyorum. Hatta işi farklı bir boyuta taşıdık , annem , erkek arkadaşım ve ben birlikte oynuyoruz (gizlinot: 😂😂😂) oynayan süslüler mesajdan kullanıcı isimlerini yazabilir , bir çorba parası çıkarırız lol 

14 mart 16:27

32. Oynamaya başladıktan sonra havada uçak gördüğünüzde “dropu nereye atacak acaba” diye bakıp düşünüyorsunuz.

14 mart 14:23

31. Öyle bir bağımlılık ki iş yerinde bile oynatan cinsten. Son bir ay dedim ki her oyun oynamak istediğimde kitap okuyacağım. 5 kitap bitti, teşekkürler pubg. Şimdi sana geri dönüyorum. 1 ay pubg oynarım bir ay kitap okurum diye düşünüyorum.

14 mart 13:53

30. Süslüler ekleyin ZeyConileş (Z ve c büyük harf)

squad yapalım, miramar'a yargı dağıtmaya var mısınız?

14 mart 10:56 14 mart 10:57

29. Süslü squad oluşturmamız gereken mobil oyun.

13 mart 10:41

28. O kadar yoğun çalışıyor ve o kadar çok mesai yapıyorum ki! Hafta sonu bile geldiğinde benim için en büyük lükslerden bu oyun. 5 gün arayla oynadığım için bazen o iyi randımanı almakta zorlanıyorum ama olsun önemli olan eğlenmektir diyerek geçiyorum. Süslü dostlarım beni SellinaKylle olarak bulabilirler.

13 mart 00:01