yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (158)
  • medya (18)

  158. ben bu kadını 1 saat öncesine kadar hiç tanımıyordum. sadece arkadaşlarım 2-3 defa çekilişlerine etiketlemişti beni. girip de profiline bakmamıştım bile. az önce youtube bir hafta önce çektiği anneannesiyle yaptığı röportajı düşürdü önüme. fotoğrafta genç bir kadın ve baya genç bir anneanne görünce "ne konuşmuşlar bir bakayım?" diye girdim röportajın tamamını izledim. yapacağım yorum tamamen ilk izlenim.

  anneannemizin öncelikle maşallahı var. gün görmüş bir kadın belli. gencecik bir ruh, güleçlik, yaşanmışlık, pozitiflik. ama yukarda da bir süslü demiş. ya bu videoyu 130 ülke gezen bir yaşlıyı dinlemek için açmışım. kadını konuşturmamışsın bile. başlardaki sorular çok güzel olsa da alışveriş yapmak mı müze gezmek mi, çay mı kahve mi diye sona doğru sormak için sorulmuş sorular. kadını bölüp bölüp iki satır konuşturmamak... veya çok kırptı konuşmayı. anneanne belli hayata dair bir bakış açısı olan bir hanımefendi, bir konuşsa mest edecek bizi ama kız bi durmadı ya.

  iki soruda da delirdim. en bombasını en sona saklayacağım.

  "ya başkalarının hayatını merak etmek, o buna sahip, bu buna sahip demek insanı tüketiyor. herkes elindekilerle mutlu olmalı." gibi bir ifadesi var.

  ulan dedim... despina. dur kızım. önyargılı olma. hanımefendi varlıklı bir aileden geliyor belli. ama belki ferrarisi'ni satan bilgedir. minimalizm övüyordur. doğal bir yaşamı vardır. life style blogger ama bakalım nasıl bir life. hayatının bir kısmını göstererek kazanıyorsun. tamam. neyse... bunu eleştirmeyim. ama bu elimizdekiler konusuna bir bakalım.

  hem youtube hem instagram hesabına toplam 2 dakika baktım kahkaha attım. bir giyindiğini bir daha giyinmeyen birisi belli. her gün farklı bir ürün için "ya bunu 2 aydır kullanıyorum. dikkatli olanlarınız fark etti. hayatımın ürünü. sizin için uzun deneyimledim, etkisini görmek için sabrettim ama içim içime sığmadı. bu kremi sürüyorsunuz ve bebek poposu gibi bir cildiniz oluyor" kabilesine mensup gibi geldi. uzun uzadıya incelemedim. yaptığım yorum yüzde yüz doğru olmayabilir, belki seçici davranıyordur ürün önerirken ama sosyal medyayı 'tüketmek' çerçevesinden konumlandırdığı açık. böyle birisinin çıkıp 'hirkis ilindikilirli mitli ilmili' cümleleri bana komik geliyor. bir de ben öyleyim falan diyor.

  tüketmeye dayalı işler yapan insanlar elindekilerle mutlu olmak övmesin. eğreti duruyor. yine tüket, yine insanları tüketmeye sevk et. ama yani... elindekilerle mutlu olmak deme.

  ikinci noktaaa... gelelim fasulyenin faydalarına.

  anneanne 14 yaşında kendisinden 25 yaş büyük birisiyle evlenmiş. zor bir durum. adamı tanımıyormuş bile evlenirken. şimdi geriye dönüp bakınca rahmetli eşinden sevgiyle bahsediyor. rachel çocuk gelin mevzusuna girip normal olmadığını, üzüldüğünü dile getiriyor. buraya kadar tamamım. bu durumun mağduru olan yaşlı bir kadının karşısında büyük cümleler kurup belki de acısını deşmemek lazım. zorlu bir yoldur.

  beni sinirlendiren şu: bu yaşlı kadına "ama dedemi çok seviyordun. bir evin içinde mutlu mesut kavgasız yaşadınız. çok saygılıydınız birbirinize. çok seviyordunuz birbirinizi. eski evlilikler böyle küçük yaşlarda yapılsa da boşanmalar yoktu. artık insanlar 6 ay-1yılda boşanıyor. sizin evlilikleriniz ömürlüktü. evlenmek de bir trend oldu. sence neden anneanne?" diyor.

  senin anneannen mutlu bir hayat yaşamış olabilir. eşini çok sevmiş, boşanmak tek bir gün bile aklından geçmemiş olabilir. ama ben bu coğrafyaya bu kadar yabancılığı kabul edemem. eski evlilikler neden bitmiyormuş... genele vurma işte. ne gerek var?

  işte büyük saçmalık. yaşlı bir kadını üzmemek istemek tamam ama sence neden bugün boşanmalar arttı ve önceki neslin evliliğine devam etmesi bir pozitif durum oluyor ki?

  yav sence neden eski evliliklerde boşanma yoktu?

  ımmm...

  şeyden olabilir mi?

  gelinliğinle girdiğin evden kefeninle çıkarsın diye bakılmanın normal olduğundan? kadınların ekonomik özgürlüğünün olmamasından? çalışan kadın sayısının o günlerde daha da az olmasından? Toplumun o günlerde boşanan kadına bakış açısından? ailelerinin kızlarının arkasında durmamasından? bu kızların çaresiz olmasından ve her şeyi ama 'her şeyi' sineye çekmek zorunda kalmasından?

  yani... aklıma geldi öyle.

  11 mayıs 21:48 11 mayıs 22:36

  157. kendisi musevi değil süryani olan influencer.

  11 mayıs 16:42

  156. Bu hanımefendinin eşi ve kendisi musevi, influence edildiğiniz kişilerin dinlerini ve dünya görüşlerini size göre modifiye etmelerini beklemeyin bence , durumu rahatsız buluyorsanız takipten çıkıp, view da kazandırmamanızı nacizane tavsiye ederim. Kimsenin beni etkilemesine izin vermediğim ve boş beleş insanlara takipçi kazandırmamak için ben öyle yapıyorum

  11 mayıs 15:54 11 mayıs 15:55


  155. içinde azıcık insanlık barındıran herkesin bugün kendisini takipten çıkması gerek. havaya, suya sevgi şiirleri yazan, kendini dünyanın en iyi insanı olarak tanıtan influencerımız ölen insanlara, zulüme sessiz kalıyor. ısrarla mükemmel tatilini paylaşıyor. tepki verenleri muhtemelen engelliyor. bu kadar zor değil empati yapmak.

  11 mayıs 14:25 11 mayıs 14:32

  154. Bu pandemi doneminde yaptigi paylasimlardan gina geldi, cidden biraz empati. En son renkli icecegini icerken plajda poz vermis, ya kardesim bu kapanma bize mi sadece? Nasil bir durum bu ya? Gidiyosan da git ama bari bu kadar paylasma. Yazdigi da yorum: “Ben de sizin kadar uzgun ve kirginim ama sinirinizin sebebi ben degilim”. Hayır Rachel evet siz ve sizin gibilere sinirimiz, bu geçtiğimiz zor günlerde parası olan Bodrum’a kaçtı, Kerimcan, Ala Tokel, Rachel Araz. Ya bide demez mi yasak gelince tatilimizi uzattık, aslında biz tatile gelmedik, yav heheheheh yani. Salak yerine koyuyorlar insanları ya. Bi bitse keşke şu aptal sektör de görmesek şunları!

  10 mayıs 19:58

  153. Nedense kocasının ona aşık olduğuna inanmıyorum. Yani sanki çocuklar için evliler sadece. Kocasından aşırı derecede aldatan erkek vibe'ı alıyorum. Günahını almıyorumdur inşallah:( 

  Tanım: itici ve kompleksli bir influencer. 

  8 mayıs 12:58

  152. Anneannesiyle olan videoyu izledim de bayılacaktım az kalsın. İki susayım da kadın konuşsun demedi. Anneannesine konuşması için fırsat vermedi resmen vır vır vır başıma ağrı girdi yahu. Halbuki bir sussan kadın neler anlatacak neler. 130 ülke gezmiş, görmüş, yaşamış kadın. Susmuyorsun ki konuşsun. Dahası manipüle ediyor. Kadına sevdiğin yemek ne diye soruyor. Kadın tam cevap verecek benim yaprak sarma şöyle güzel olur böyle sıcak yenir. Kadın da diyor benim de öyle. Sürekli böyle soru sorup önce kendi cevaplıyor. Kadın da manipüle oluyor. İstanbul dışında başka hangi şehirde yaşarsın anane? Ben yaşayayamam. Kız çocuk mu erkek çocuk mu ananee? Kız çocuk değil mi? Hey allahım. Başka değinmek istediğim bir mevzu da anneannesinin 14 yaşında evlenmesi. Eskiden insanları 14-15 yaşında çok doğru olmasa da evlendiriyorlarmış. Çocuk gelin olayında toplum çok şükür şu an daha bilinçli. Ancak onaylamadığım ve hoşuma gitmeyen durum 39 yaşındaki dedenin 14 yaşında bir çocuk olan anneannenle evlenmesi. Buna ailenin izin vermesi vs arada 25 yaş farkın olması öyle romantikleştirebileceğin, aslında çok masum olmayan bir durum. Kocaman bir adam ve çocuk evliliğinden bahsediyoruz. Dedene ölmüş gitmiş artık bir şey demeyeceğim ama pek de romantikleştirmesen mi bu evliliği acaba? 

  8 mayıs 04:05 8 mayıs 05:56


  151. ablacim öldük, nolur vurma daha fazla. anladik cok guzel manzaralar goruyorsun, ama biz kapanmis durumdayiz dort duvar arasi. senin her gun deniz/gunes/kum keyfinden icime afakanlar basti, nolur biraz empati. 

  7 mayıs 20:40

  150. Kanalına girip birkaç videosunu izlemeye çalıştım fakat hepsini yarıda bıraktım. Bence youtube gibi bir mecra için fazla steril ve durağan kalıyor.

  4 mayıs 08:58

  149.  Marta sierra'yı takip edince Rachel'i takipten çıkmak farz oldu. Özgün olanı takip etmek varken taklit olanı takip etmek saçma geldi sorry Rachel. çocuklarını paylaşmama kararı almış ama bence milletin anne-çocuk konseptli hesaplarından parayı götürdüğünü gördükçe kararından pişman oluyordur. Bu çok tatlıyım, deliyim, doluyum tavırları bir yere kadar. Yaşı biraz daha ilerleyince çocukları paylaşıp çocuk ürünlü kaydırmalı linkler ve videolar göreceğimize de eminim. 

  4 mayıs 07:14 4 mayıs 07:24

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar