yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (159)
  • medya (0)

  159. human, space, time and human.

  27 nisan 04:29

  158. Climax, victoria, barda

  25 nisan 01:36

  157. Haneke filmleri

  Lars von trier filmleri

  Luis Bunuel filmleri

  Benim için bu üçlünün filmleri başı çeker. 

  Eskiden rahatsız da olsam filmi genel kültür için izlerdim. Ama artık önce sinopsisi okuyorum beni ikincil travmaya sokacak bir öğe varsa baştan izlemiyorum. Çünkü senelerce onunla yaşamak istemiyorum. Hassas ve kendi hikayesi ile bağdaştırmaya çok meyilli bir insan olduğumdan bu kararı uyguladıktan sonra çok rahat ettim. Beynime çöp sokmuyorum. Sonra o çöpler kokuyor ve hiç hoş olmuyor.

  24 nisan 12:11


  156. swallow, vivarium.

  23 nisan 20:16

  155. * under the skin - yıllarca önce festival kapsamında izlemiştim, scarlett johansson oynuyor (gizlinot: why god why?) bir de gece vakti sinemada izlemiştim, gerçekten ruhum daralmıştı izlediğim en kötü/garip filmdi

  * lobster denmiş, katılıyorum, benim de başlığı görünce aklıma gelen 2. film oldu. bir de eğlenceli sanıp izlemiştim (gizlinot: :()

  23 nisan 14:55

  154. nyphomaniac. ciddi manada rahatsız oldum izlerken. başrolün çocuğunu kendi düşürmeye çalıştığı bir sahneye sahip. neden sonuna kadar izledim bilmiyorum.

  kırkayak bir diğeri de. eğer mideniz hassassa kusmanız çok olası. kesinlikle izlenmemeli böyle filmler. bilinçaltımızda hala bizi etkilemeye devam edebilirler.

  23 nisan 02:05

  153. gaspar noé'nin tüm filmleri ama özellikle "climax"

  22 nisan 17:43 22 nisan 17:43


  152. biraz ters köşe olacak ama, (bkz: aile şerefi) demek istiyorum. kadro efsane, film güzel orası ayrı. tam anlamıyla ''rahatsız edici'' tanımına uymuyor olabilir (gizlinot: bir funny games değil sonuçta kabul) ama izlerken içim ezildi. ağzım açık kaldı, tüylerim diken diken oldu. (gizlinot: kanım dondu) gerçekte de vardır böyle insanlar ama bu kadarı da olmaz derken daha büyük olaylar gerçekleşti.

  ---spoiler---

  küçük çocuğa araba çarpmasıyla tüm felaketler başlıyor. ahır yandı, yadigar öldü, ayşe çocuğunu düşürdü, zihni'yle hasan dayak yediler, selim bıçaklandı, zeynep kaçırıldı valla yazarken yoruldum. dram üstüne dram. sadık şendil, suphi tekniker ve orhan aksoy ilk yarıda güldürüp ikinci yarıda ciğer sökmeyi hedeflemişler herhalde. final sahnesi herkesin kendi adaletini sağlaması açısından tartışılabilir olsa da katarsis yaşamayan (gizlinot: yeni bir kelime öğrenip onu tekrarlamaktan ziyade aile arasında filmindeki solmaz'a selam çakmak istedim) yoktur muhtemelen. rıza bey el atmasa oktay seri katil olabilirdi. babası da hala ''aslan oğlum'' diyor, la havle.

  ---spoiler---

  11 eylül 2020 00:16 11 eylül 2020 00:17

  151. benim rahatsız edici film listem sırp filmi gibi uçlarda gezinen filmlerden oluşmuyor.daha az bilinen psikolojik ve isim yapmış yönetmenlerin filmleri.lars von trier ve gaspar noe 'yi eklemedim.gaspar noe'nin bi kaç filmi dışında aşırı rahatsız edici bulmuyorum.

  shame

  filth

  mandy

  maniac 2012

  only god forgives

  the neon demon

  piercing

  goodnight mommy

  raw

  the bad batch

  knock knock

  welcome the stranger

  braid

  29 ağustos 2020 20:26 29 ağustos 2020 20:33

  150. ön edit: lütfen hassas bünyeli süslülerim okumasın,biraz sert gelebilir burada bahsedilen filmler.Bir de biraz uzun bir yazı olacak,çayınızı kahvenizi kapın.

  üniversiteye yeni başladığım dönemlerde yasaklı filmler bana çok cazip gelirdi.Uzun uzun hakkında araştırmalar yapar, kimini izler, arkadaşlarımla tartışırdım.korku filmi severler olarak illaki karşılaşıyoruz bu filmlerle çünkü.Tümünü izlemediysem de en azından hakkında okuduklarımla literatüre hakimim.Bir iki kelam etmek isterim bunun hakkında:

  salo ya da sodom'un 120 günü çoğu kişi tarafından iğrenc kabul edilebilse de, rahatsızlık vermek amacıyla özel olarak çekilmiş marquis de sade'in kitabından uyarlanan faşizme karşı duran bir başyapıt olarak kabul edilir kimi otoritelerce.Ayrıca marquis'in kitapları çok daha fazla aşırılıklar barındırır.Film yumuşatılmış halidir,yönetmenin film gösterilmeden kısa bir süre önce öldürülmüş olması ise üzücüdür.Fakat fazlasıyla sert bir film olduğu doğrudur.Toplumun aynasıdır diyelim.

  A serbian film ise sanatsal bir güdü ile çalışılmamış,sadece pornografik öğeler barındıran iğrenc ötesi bir filmdir.bazı sahneleri vardır ki, rahatlıkla izleyebilenin akıl sağlığından şüphe ederim( bebekli sahneden bahsediyorum,ekşide yazıyor yoksa izlenecek bir sahne değil kesinlikle ben de izlemem)

  August underground mordum isimli film ise hakkında okuduğum en en en iğrenç,en rahatsız edici.en manyak kafayla çekilmiş hatta film bile olmayan ve listedeki diğer tüm filmlerden türlü iğrençlikleri kendine aktarmış manyak bir yönetmen/kameramana sahip bir film.Human centipede'yi rahatsız edici bulan hanım kızlarımız bunun hakkında okumasın bile.İzlemedim,izlemem,size de tavsiye etmem.Travma yaratması muhtemel 'snuff' film.

  Slaughtered vomit dolls,birbirinin üzerine ve bilumum yerlere kusan anoreksik genc kızlarla dolu film.sanatsal bir değeri yok,izlemedim.kusmuktan hoşlanan manyaklar varsa buyursun.

  begotten-siyah beyaz çekilmiş eski bir film.yanılmıyorsam tanrının doğumunu anlatıyordu.rahatsızlık vermek üzere çekildiği aşikar olan film.hele o müzikleri.

  guinea pig-japonlar yapıyor dedirten gorenin de goresi film.manyak ya bu japonlar.

  faces of death-yasaklı filmler başında gelen filmlerden.içinde kısa kısa korkuçlu videolardan oluşur.

  şimdi biraz daha soft yapımlardan bahsedeyim,buradakilerin tümü tarafımdan izlenmiş ve çok da hassas olmayan süslülere tavsiyemdir:

  raw,belçika yapımı, ailesi ve kendisi vejeteryan olan bir veterinerlik fakültesi öğrencisinin zaman geçtikçe ete olan açlığının artık yamyamlığa dönüşmesini anlatan güzel bir film.İzlerken dumur olsanız da bittiğinde fimden etkileniyorsunuz.Sert fransız/belçika sinemasını sevenler bundan da hoşlanacaktır.

  Aynı şekilde martyrs de yine human centipede'den çok daha rahatsız edici fakat üstteki yasaklı filmler kadar aşırıya kaçmayan,sert bir fransız filmidir.İçerisinde işkence bol miktarda bulunmaktadır o yüzden baştan uyarayım.

  gaspar noe filmleri ve özellikle irreversible bana çok baş döndurücü geldiğinden izleyemiyorum çnkü farklı olacağım derken kamerayı ters tutmak ya da sürekli döndürmek,geriye doğru filmin işlemesi beni çok çekmiyor.rahatsızlık vericiliği buradandır yoksa bahsedilen sahnelerde yasaklı filmlerle yarışır bir özelliği yök.

  midsommar paganizmi anlatan,şirin bir isveç köyünde uzun yaz mevsiminin ve çiçeklerin eşliğinde geçen ,son dönemde oldukça popüler olan bana göre oldukça soft bir film fakat tekinsiz bir film.(hereditary benzeri)

  funny games(her iki versiyonu da) ,Us,mother!,purge,knock knock(keanu reeves başrolde) isimli beş film eve giren davetsiz yabancı misafirler sanki sizin evinizi işgal edip size işkence ediyorlarmış gibi hissettmek isteyenlere önerim.bilmeyenler olabilir diye paylaşmak istedim.

  lars von trier filmlerine ben şahsen hayranım fakat çoğu kişi için bir miktar rahatsız edici olabiliyor.yine de izlemeyen çok şey kaçırır diye düşünüyorum.Antichrist,breaking the waves,dogville ve manderlay(bu ikisi çekim sahnesi tercihi yüzünden insanı gıcık edebiliyor) nymphomaniac (bu da cinsellik üzerinden giden rahatsız edici fakat oldukça popüler bir film)

  dogtooth ve killing of a sacred deer filmleri yunan yapımı, güzel filmler ama ben pek rahatsız edici bulamadım daha çok sanatsal türde olduğunu söyleyebilirim.Güzeldir kanımca,izleyin derim ben.

  david lynch filmlerinin çoğu bu kategoriye girer , öyle de bir yönetmendir kendisi.lost highway,mullholland drive ve eraserhead gibi filmler daha çok tekinsizlik verici olmalarıyla rahatsız eder insanı.tekinsizlik demisken "in the mouth of madness" isimli film benim tekinsizlik pınarımdır.ne zaman tekinsiz hissetmek istesem bunu açar izlerim swh

  içinde yaşadığım deri- yine süpriz sonu ve film içerisinde ters köşeyi seven ispanyol sinemasına ait güzel bir film.rahatsız edicilik düzeyi düşük-orta.

  terrifier ve clown isimli iki canına yandığımın palyaçolu film ise palyaçodan gerilen bünyelere rahatsızlık vermek üzere titizlikle çekilmiş.yine de benim gibi 'It' sevdalılarına vız gelir.Yine de güzel bir cadılar bayramı filmi olabilir bunlar,valla bak.

  pink flamingos-içinde fazlasıyla frapan bir travestinin ailesiyle yaşamı anlatılıyor,yalnızca google'dan aratın.ben fazlaca rahatsız oldum siz de olun.

  requiem for a dream,bunu bilen bilir benim sözüm bilmeyenlere.bunu izlemeyen çok şey kaybeder.rahatsız edici değil ama sarsıcı diyebilirim bu filme.

  it follows-korku filmi bu aslında fakat filmin sonuna kadar zımba gibi oluyorsunuz sanki biri her an sizi takip ediyormus gibi.öneririm.

  oldboi- bu efsaneyi bilmeyenler olabilir diye paylaşmak istedim.mutlaka sonuna kadar izleyin derim.harika fakat sarsıcı bir filmdir.

  clockwork orange-kubrik'ciğimin başyapıtlarından.en başından sonu kadar rahatsız oluyorsunuz izlerken ama yine de izlemeyen çok şey kaybeder.

  Daha çok film var böyle ama aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

  son olarak doyamayanlara link: (link: https://www.complex.com/pop-culture/the-50-most-disturbing-movies/sweet-movie The Most Disturbing Movies of All Time)

  28 ağustos 2020 15:21 29 ağustos 2020 13:42