yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. aslı (gbkz: human popiloma virus) aşısı

  24 yaşımda yaptırdım, yıllardır da hpv'den kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım. pek çok aşıya göre çok zahmetsiz. hepatit aşısı ile birlikte sağlığıma yaptığım en iyi yatırımlardan.

  24 ekim 2016 22:52 24 ekim 2016 22:59

  2. 16-17 yaşlarımda yaptırdığım aşı.

  Hatırladığım kadarıyla okulum böyle bir bilgilendirme yapmış, bir nevi teşvik etmişti bizi. Fakat henüz uzun vaadede herhangi bir yan etkisi olmaz diye garanti de verilemediğinden olup olmama kararı tamamen bize bırakılmıştı.

  Sanırım üçer ay arayla üç dozdan oluşan ve aşıyı olduktan sonra bir hafta kadar kolunuzda acısını hissettiğiniz bir aşıydı, başlığı açan süslünün de belirttiği gibi. Keza iğneyi derinize paralel olarak vuruyorlar, o yüzden aşı anında da acıyor. Fakat bakmayın böyle detay verdiğime ve korkmayın. Eğer olmak istiyorsanız ve imkanınız varsa olun bence(gizlinot: imkan demişken, belli bir fiyatı vardı ve biz onu önce ödeyip sonra sigortadan almıştık diye hatırlıyorum ama tamamını mı hepsini mi bilemedim şu an), o kadarcık acıya fazla fazla değer.

  Başlığı açan süslüye teşekkürler. :)

  24 ekim 2016 23:49 24 ekim 2016 23:50

  3. hpv yani (gbkz: human papilloma virus ) olarak bilinen cinsel temas yoluyla ( deriden deriye ) cinsel ilişki olmasa da el ya da ağzın genital bölgeye temas etmesi şeklinde de bulaşan bir hastalık.

  hastalığa karşı canlı virüs taşımayan , taşıyıcı olabilme ihtimaline karşı bazı ülkelerde erkeklere de yapılabilen ve 6 aylık süre içinde 3 doz şeklinde uygulanan bir aşı. daha çok 12 - 26 yaş aralığında uygulanması önerilse de genellikle abd'de de en erken 9 yaş olmak üzere uygulandığı biliniyor mesela. o yüzden yaş aralığı 9 - 26 yaş olarak belirlenmiştir. cinsel hayat başlamadan ne kadar erken uygulanırsa o kadar iyi görüşü hakim yani.

  yaşın ilerlemesi ve aktif cinsel yaşamın başlaması bir de bunlara ek olarak çok eşli bir cinsel yaşamın varlığı da aşının koruyuculuğunu azaltabiliyor.

  her ne kadar hamile kadınlara uygulanması tavsiye edilmese de gebelik esnasında bilmeden uygulanması durumunda kalan dozlara devam etmeyip , gebelikten sonra tamamlanması önerilmektedir. laktasyon ( emzirme) dönemindeyse klinik araştırmalar aşının bebeğe bilinen bir zararı olmadığı yönünde bir görüş beyan ediyor.

  gardasil ( kuadrivalan , dörtlü aşı ) ve cervarix' e (bivalan , ikili aşı ) ek olarak 2016 sonu itibariyle yeni bir aşının daha (9'lu aşı, nanovalan aşı, gardasil 9) gelmesi bekleniyor.muhtemelen de 2017 nin ilk ayları içinde piyasada satışa sunulacağı yönünde bir beklenti mevcut. bu aşının öncekilerden farklı olarak daha fazla sayıda yani 9 adet hpv tipine karşı bağışıklık sağlamakta olduğu biliniyor. bunlar da ; 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58' şeklinde. 6 ve 11'e karşı bağışıklık genital siğillere karşı koruma sağlarken sonraki 7 tipe karşı oluşturulan bağışıklık rahim ağzı, vajen, vulva ve anal kanserlere karşı da koruma sağlıyor. yani dokuzlu aşı hpv enfeksiyonlarına karşı yaklaşık yüzde 90 civarı bir koruma sağlıyor çünkü diğer aşılara göre daha fazla tipe karşı bağışıklık kazandırdığı bilinen etkilerinden.

  yapılan çalışmalar sonucu aşının 5 yıllık koruyuculuğu olduğu bilinmekte. etkisinin de 5 yıldan uzun sürüp sürmediği ve 5 yıl sonunda ek doza gerek olup olmadığı henüz bilinmese de şu an için bir kez (3 doz) aşılanan kadının tekrar aşılanması yönünde bir öneri mevcut değil .

  aşı şimdilik sadece bazı hpv türlerine karşı etkili olduğundan serviks yani (gbkz: rahim ağzı kanseri ) kesin olarak engellemesi gibi bir durum söz konusu değil. dolayısıyla aşı olan kişilerin de yine düzenli olarak pap smear testi yaptırmaları ve doktor kontrollerine aynen aşı olmayanlar gibi devam etmeleri oldukça önemli bir ayrıntı.çünkü aşılanmış olsalar da rahim ağzı kanserine erken ve tedavi edilebilir evrelerde yakalanılması gibi durumlarda da ona göre bir tedavi izlenmesinde pap smear testi hayati önem taşıyor.

  25 ekim 2016 03:13 25 ekim 2016 04:28


  4. yurtdışında artık kız ve erkek çocuklarına ücretsiz yapılırken bizde korkunç fiyatlara satılması çok üzücü aşı.

  yaptırmak istiyorsanız yaş kriterine fazla takılmayın derim, o kritlerler tüm kadınların bir yaştan sonra cinsel olarak aktif ve çok eşli olacağı varsayılarak belirleniyor. siz kendi hpv'ye maruz kalmış olma riskinize göre durumunuzu değerlendirin.

  ben yaptırdım mı? aseksüel olduğum ve kendi isteğimle cinsel ilişkiye girmem hiçbir zaman mümkün olmayacağı için yaptırmamayı seçtim. elbette tecavüz riski her zaman, herkes için var, ama aşıyı bulmak için eczane eczane gezip, ecazacıların garip bakışlarıyla karşılaşıp bir de üstüne 600 lira ödeyeceğim aklıma geldikçe vazgeçiyorum.

  24 haziran 15:25