yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. yemek borumuzun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir mekanizma vardır. bu mekanizmadaki bozukluktan dolayı midedeki asitli içeriğin yemek borusuna geri dönmesi ve asit nedeniyle yemek borusunun tahriş olması reflü olarak adlandırılır.

  reflüde ağıza acı su veya yemek parçaları gelmesi, göğüste ağrı ve yanma gibi belirtiler görülür. rennie, gaviscon gibi ilaçlarla geçici bir rahatlama sağlanabiliyor ama bildiğim kadarıyla bu ilaçların tedavi edici bir etkisi yok.

  reflü oldukça sık rastlanan bir problem ve bende de dönem dönem atak yaptığı oluyor. ilk ortaya çıktığında "içim yanıyoooor" şeklinde ne olduğunu anlayamadan iki gün gezmiştim. doktora gittiğimde mide asidi düzenleyici ilaç verdi ve alkol, sigara, asitli içecekler, kızartmalar, baharatlı ve acılı yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak reflüyü artırır dedi. ayrıca baş ağrılarımdan dolayı sık sık ağrı kesici kullandığım için mutlaka mide koruyucu içerek bu ilaçları almamı tavsiye etti. bir de reflü şikayeti olanların kilo vermesi ve ideal kilosunda olması da önem taşıyormuş.

  21 ekim 2014 09:02

  2. uyurken sol tarafa doğru yan yatarsanız rahat uyursunuz.

  21 ekim 2014 14:33

  3. Aylardır bana çile çektiren hastalık.

  Boğaz ağrısı şikayeti ile gittiğim hastaneden reflü ilaçları ve bir de en sevdiğim yiyecekleri yememem tembihlenen bir liste ile çıktım.

  Birkaç gün sonra kurdeşen döktüğüm için ilaçları bıraktım. Tekrar doktora gittim.

  Kurdeşen dökmüş olmamın nedeni hala gizemini korumakta olsa da ilaçlardan kaynaklanmış olabileceği sebebiyle ilacım değiştirildi.

  Famodin diye değişik bir ilaç kullanıyorum ama etkisi olduğunu düşünmüyorum.

  Yemek yemeyi de çok seviyorum, diyet listesine uyduğum da söylenemez -ki yüzde yüz uyayım deseniz üç öğün sebze haşlama yersiniz.

  Reflüm hala bana çektiriyor olduğundan bir çözüm peşinde olsam da ya yine kurdeşen dökersem korkusundan başka bir ilaca geçmekten korkuyorum.

  Böyle olunca çareyi doğada arayayım bari dedim. Rezene almak için gittiğim aktar da ısrarcı olunca kudret narı denen şeyi aldım.

  Benimki zeytinyağında. Püre gibi olmuş sanki. Sabahları bir tatlı kaşığı yiyecekmişim. Bu sabah yedim. Hayatımda yediğim en iğrenç şey olmaya aday bir şey. Öğürüp böğürsem de yutmayı başardım.

  Kudret narının Ülsere bile tedavi olduğu söylenmekte. Çok kötü bir tadı olsa da bitene kadar yiyeceğim. Beni bu dertten kurtaracaksa bir kavanoz daha bile yerim o tatta bir şeyi.

  Bitince tekrar yazarım.

  Herkese şifa dilerim.

  23 ekim 2014 19:45


  4. Ne yapılması gerektiğini hala kesin olarak bulamamış olsam da; ne yapılmaması gerektiği hakkında ciddi fikir sahibiyim. Çevrenizde muhakkak söyleyenler vardır, inanmayın. Neye mi? Buyurun.

  "Kırmızı biber tamamen geçiriyor, her gün ye."

  "Sabahları bir kaşık zeytinyağı iç, mideni cilalıyor."

  "Her gün iki bardak melisa çayı, mideni sakinleştirir."

  Bunlardan son ikisi etkisiz eleman, ilki ise öldürücü darbe! Uzak durun.

  23 ekim 2014 21:10

  5. sayesinde 3 ay diyet yapmak zorunda kaldığım mide hastalığıdır.su içsem çıkarıyordum,3-4 gün bitmeyince doktora gittik ve endoskopi sonucu reflü olduğumu söyledi.3 ay bildiğiniz harfiyen diyet yaptım.salçalı yemek bile yasaktı.sonrasında düzeldi şükür,ama dikkatimi çekti ne zaman aşırı cips,fast food yesem bulantılar başlıyor yine.çok abartmamak lazım bu abur cubur işini.ve geçici tavsiyem:elma veya yoğurt yemek.beni rahatlatıyor en azından.

  24 ekim 2014 19:55

  6. çiğ soğan

  aç karnına kahve

  bu ikili beni mahvediyor, güya acı yasak ama ben her zaman acıyı basar yerim daha bir zararını görmedim, acıdan da vazgeçmem :))

  24 ekim 2014 19:57

  7. Eğer reflu evresindeyseniz, hiç durmadan hemen tıbbi yardım almalısınız. Sonrası ülser çünkü. Ve o zaman daha kötü oluyor.

  24 ekim 2014 23:28


  8. Sabah uyanır uyanmaz boğazımı yakan, ağzımda acı bir tat vardı acaba reflü müyüm diye düşünmedim değil.

  25 ekim 2014 07:29

  9. Bu saatte uyutmayan, kıvrandırandır. Namussuz...

  Mide ve yemek borusunda sürekli yanma hissi yasayan süslüler, ihmal etmeyin hekime danışın

  4 eylül 2015 00:04

  10. beni gaviscon bağımlısı yapan mide rahatsızlığı.

  4 eylül 2015 00:59