yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (30)
  • medya (1)

  30. retinolde kaçıncı aydayım, emin değilim ama 2. aydayım galiba. değişikliklere geçiyorum.

  1) cilt dokum %70 düzeldi ve komedonlarım %80 azaldı. şoka girdim çünkü yanaklarım minik minik komedonlarla doluydu. o komedonların hepsi sivilce oldu ve hala da olmaya devam ediyorlar. aynaya yaklaşıp cildime baktığımda dokusunun eskisi gibi pürüzsüz ve yumuşak olduğunu görmek muhteşem.

  2) sivilcelerim hala çıkıyor ama azaldı. acılı sivilceler çıkmıyor en azından. çıkanlar da deri altında olan komedonlar, beyaz uçlu şekilde çıkıyorlar. 

  3) sivilce izlerim geçmeye başladı, hala çok belirginler ama eskisine göre bayağı açıldılar diyebilirim.

  şimdilik retinol güncellemem bu kadar süslülerim.

  not: tretin krem kullanıyorum. belki acnelyse'e ya da differin'e geçiş yapabilirim.

  29 kasım 02:54

  29. burası biraz günlüğüm gibi oldu ama retinolde 1. aydayım. çok fazla değişiklik gözlemledim iki gündür.

  1- sadece ağız kenarım soyuluyordu, şimdi yüzümün her yeri soyuluyor. krem oranını mercimekten bezelye miktarına çıkardım, ondan da olabilir.

  2- okuduğum forumlarda retinol ışıltısı diye bir şey var demişlerdi, cidden gördüm onu. cildim aşırı sağlıklı bir şekilde parlıyor ve dokusu resmen düzeldi. tamamı değil elbette ama hani bir düzelme gözlemleyebiliyorum ve bu çok mutluluk verici. 

  3- maalesef purging hala devam ediyor ama ilk zamanlara göre daha az acılı sivilcelerim. genelde çene ve yanağımda çıkıyorlar ki komedonlar oralardaydı daha çok. cildimi bolca nemlendiriyorum. hyalüronik asit serumu aldım, o da çok iyi geldi. 

  şimdilik bu kadar.

  11 kasım 18:27

  28. retinoik asitte kaçıncı haftadayım, emin değilim. ama henüz 1 ay olmadı galiba. deneyimlediklerime geçiyorum.

  1- inanılmaz cilt hassaslığı. zaten hassastı cildim ama daha da hassaslaştı. elimi bastırsam kıpkırmızı oluyor ve alev almış gibi hissediyorum. dün yüzümü yıkadıktan sonra öyle kızardı ve ısındı ki ice roller ile yüzüme masaj yapmak zorunda kaldım. 

  2- felaket bir cilt kuruluğu. cildim kuruya dönük karmaydı zaten, bununla beraber daha da kurulaştı. öyle ki böyle cildim gerilmiş tavuk derisi gibi parıl parlıyor kuruluktan. lrp cicaplast bile yetmiyor. ben de iki çeşit nemlendirici kullanmaya başladım. ağız kenarlarım kurudu ve soyulmaya başladı, kuruluktan çatladığı için birkaç gündür yemekte zorlanıyorum diyebilirim.

  3- sivilce kusuyorum. hayatımda çıkarmadığım kadar çok sivilce çıkardım, özellikle de çene bölgemde. yalnız çıkan bütün sivilceler beyaz uçlu, kistik değil. çok acılı, kıpkırmızı oluyor böyle. 6 hafta kadar sürüyormuş sanırım, bekliyoruz biteceği anı.

  4- cilt dokumda düzelme gözlemledim. yanaklarımda yazdan beri geçmeyen minik komedonlar vardı ve onların çoğu sivilce oldu ve cilt dokum az da olsa düzeldi.

  şimdilik çok erken bir şey demek için ama yenilik gördükçe yine yazarım buraya süslüler.

  4 kasım 05:17


  27. Arkadaşlar %1 sonrasının kanser yaptığı bilgisi var ve bunun üstünün toplanacağı söyleniyor. Lütfen ama lütfen doktor önermeden gidip kafanıza göre eczaneden yada birden yüksek oranlarla retinole başlamayın. Retinol çok güçlü bir içeriktir çatır çutur cildimi soysun demek saçmalıktır cilt bariyerinizi bozarsınız ve düzeltmek çok zordur hallederim nolucak die kanmayın bozulunca cilt daha çok sivilce üretip kafayı yiyor. Düşük yüzdeyle başlayın lütfen .

  29 ekim 12:52

  26. Birçok kişi anlatmış zaten bende öneride bulunayım. 

  Loreal paris retinolü

  Svr a ampoule

  29 ekim 12:48

  25. kozmesötik versiyonları zaman kaybıdır, acnelyse alın

  28 ekim 19:06

  24. tam bir haftadır tretin kullanıyorum. birer gün ara vererek başladım. 3. günden itibaren cildim soyulmaya ve kurumaya başladı. mercimekten biraz büyük olacak şekilde kullanıyorum. sandviç yöntemini tavsiye etmişlerdi, o şekilde uyguladım. önce nemlendirici, retinol içerikli krem, sonra biraz daha nemlendirici. retinol kullanmak isteme sebebim akne ve komedon problemimdi. yazın başından beri yanaklarımda minik minik asla gitmeyen komedonlar var. şimdi yüzümü kaşıdıkça o komedonlar elime düşüyor çileklerin çekirdeği gibi. plasebo etkisi mi, bilmiyorum ama şimdiden işe yaradığını düşünmekteyim. güncelleme yaparım.

  edit: soran süslülerim oldu, kremi eczaneden aldım, adı tretin. burada da okumuştum ve eczanedeki kadına retinol/retinoik asit kullanmak istediğimde bana tretin ve acnelyse önerdi. ben tretin'i seçtim. krem olarak lrp cicaplast ve cream co multi cream kullanıyorum.

  edit2: purging aşamasına geçtim... ama yılmıyorum. inanılmaz ağrılı sivilceler çıktı yanaklarımda ve çenemde.

  16 ekim 03:43 21 ekim 00:17


  23. cilt bakım rutinime yeni dahil ettiğim madde. yukarıda da bahsedildiği gibi başlangıçta cildi tahriş edebileceği için niacinamide serum ile birlikte kullanıyorum. ilk 2 hafta haftada 2 kullanım düşünüyorum, sonrasında cildimin verdiği tepkiye göre 3'e çıkaracağım. uzun vadeli etkileri için 2-3 ay sonra editlerim bu girdiyi.

  2. ay editi: cildimde alakasız yerlerde sivilce çıkarması dışında bir irritasyona sebep olmadı ama sanırım hala yan etkiler dönemindeyim sivilceler geçmiyor haftada bir birkaç tane minik sivilce geliyor, özellikle boyun bölgemde. ama güzel sonuçlar alacağımı hissediyorum, şimdiden canlılık geldi cildime.

  çok önemli not: retinol kullanılan dönemde yaz-kış dışarı çıkarken güneş kremi sürmeyi ihmal etmemek lazım.

  22 eylül 19:03 23 kasım 10:45

  22. bu kategoriye girer mi bilmiyorum ama bir süredir lorealin retinol içerikli kırışıklık karşıtı serumunu kullanıyorum (bkz: l’oreal paris revitalift lazer saf retinol gece serumu). kullanma sebebim acnelyseten önceki kadar fayda görmemem ve farklı ürün kullanmak istememdi. yüzümde belirgin kırışıklık yok yani ona nasıl etki etti bişey diyemem. sivilcelerime iyi gelmesi amacıyla kullanıyorum. henüz onlara da bi fayda etmedi. yalnız yüzüm yumuşacık oldu nasıl tarif edeyim bilmiyorum aşırı iyi oldu. sivilcelerimin olmadığı üst yanak bölgem önceden yağlı ciltli olmama rağmen pütür pütür olurdu duşta kese yapmam gerekirdi. bu ürünü kullandığımdan beri sanki her gün keselemişim gibi pürüzsüz. çok memnun kaldım bittikçe alırım. ileride durumum el verdikçe başka ürünleri de denemek istiyorum.

  13 temmuz 14:37 13 temmuz 14:53

  21. cilt bakımının en önemli parçası olabilir, genç bir yaşta keşfettiğim için de ayrıca mutluyum. cilt problemim için acnelyse kullandım, başta anti aging olmak üzere birçok probleme çare olduğunu fark ettim araştırmalarım sonucunda. çatlağı bile düzeltebiliyor, inanılmaz bir içerik. hiçbir retinol serumundan acnelyse kadar verim alamadım, cilt problemlerim minimuma indiğinden retinol oranını düşürüp (%0.5 kullanıyordum %0.25 kullanmaya başladım) rutinime ekledim. haftada 2 ya da 3 kere kullanıyorum, retinol kullandığım gün cilt bakım rutinime aktif içerik ve asit eklememeye özen gösteriyorum kızarıklık vs. yaratmaması adına. sizler de cilt bakım rutininizi retinole göre düzenlemelisiniz kesinlikle, yoksa cilt bariyeriniz mahvolur yarardan çok zarar görürsünüz.

  13 temmuz 01:33