roaccutane

5.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (275)
  • oylar (1)
  • medya (3)

275. Lisede kısa dönem yapmıştım ben de roakütrn maceramı. Yağ kusan bünyemi gözlerimi kırparken kıp kıp ses çıkaracak kadar kurutmuştu, bırakmıştım. 

9 aralık 07:41

274. 19-20 yaşlarımdayken kullandığım ve sivilcelerimi geçiren ama izlere de sebep olmuş ilaç. şöyle de bir sorun var ki yıllar geçti ama o zamandan beri sırt, bel, bacaklarımda sıklıkla kemiklerimde ağrılar oluşuyor. 

8 aralık 23:31

273. Annemden kalan genetik mirasim sirtta sivilce belasi(gizlinot: yuzumde yok sadece sirtta cikiyor ne hikmetse) antibitotige cevap vermeyince ve krem tedavisi egzama ile sonuclaninca 1 hafta once kullanmaya basladigim ilactir.

1 haftanin ardindan gozlemlerim dudak kenarlarinda asiri kuruluk, ciltte kuruluk. Baska herhangi bir belirti yok. ( 30 mg kullaniyorum)

0.5 mg×kilo seklinde aliniyor dozlar. Tedaviye verdiginiz yanit ve ozel durumlariniz ( hipertansiyon, eklem agrisi, depresyon tedavisi, a vitamini duyarliligi ve kolestrol seviyenize gore) bu miktar 20 ile 60 mg arasinda degisiyor. Bugun 1 haftanin ardindan kolestrol olcumum yapildi pazartesi sonucumu alip burayi yesillendiririm.

8 aralık 17:41

272. internette yazılanları okuyunca kullanmak yerine sivilceli dolaşmayı tercih edenler olabilir. 3 kere kullandım. ilk ikisinde sivilcelerim tekrarladı. ikinci biraz stres - üzüntü kaynaklıydı tabi. 3. defa kullandıktan sonra beslenme düzenimi de düzeltince sivilcelerim geri dönmedi. adet döneminden önce 1 tane çıkarsa çıkıyor arada. cildim hala çok yağlı ve gözenek problemim devam ediyor tabi. karaciğerim de sağlam bu arada. kendi deneyimime göre değerlendirirsem kullanmaktan korkulacak bir durum yok diyebilirim.

8 aralık 15:30


271. Yan etkileri, vücuda verdiği kalıcı zararlar (göz kuruluğu vs.) bunlara hiç değinmeyeceğim çünkü herkes nimet külfet dengesini kendisi oluşturabilecek olgunlukta. Ben tüm yan etkilerine rağmen kullanmayı sectim hemde iki kez kullandım ilk olarak üniversitenin ilk yılında aknetrent olanını kullandım daha sonrasında tekrarladı ve geçen yıl yeniden bu sefer roaccutane olanını verdi dermatolog. Yaklaşık 5 kutu 40mg olanını kullandım günde iki kez. İnanılmaz kas ve kemik ağrısına neden oldu ağlayacak seviyeye getirdi agrılar ama yılmadım bırakmadım çünkü yüzümün temizlenip arındığını görmek herşeye bedeldi benim için. Hap bitince zaten ağrılar sızılar bir anda kesildi uzun sürmedi. Şimdi cildime herşeyden çok daha iyi bakıyorum çünkü biliyorum ki bir daha bu hapı kullanmaya cesaretim yok. Bu dönemde bol bol su içtim nemlendiricisiz gezemez oldum ama şuanki görüntü İnanın benim için herşeye değdi. Yani sonuç olarak artılarını eksilerini iyi değerlendirin kararınızı verirseniz de iyi bir dermatolog bulun ve kontrollerinizi aksatmayın. Herkese ışıl ışıl bir cilt diliyorum:)

8 aralık 09:31

270. Benim icin son care gibi görünüyor. Hormonsal kaynaklı yogun aknelerim var. Önce hormonlari duzelteyim belki gecer dedim yok iflah olmuyor. Suratım da kırmızının envai cesiti var , yer yer sislikler bazen deri altında kistik sivilceler bazen de patlamaya hazır hale gelecek aknelerim var.

Ilk zamanlar leke sandıgım görünüm megerse akneymis. Her an patlamaya yüzeye cıkmaya hazır birer bomba imis.

2 sene evvel gittigim doktor yazdı fakat güven intiba etmedigi icin kullanmadım zira o donem sınav stresi vb yasadıgım icin üstüne bu ilaci kullanıp kendimi daha fazla harap etmek istemedim. Ama su an bakınca o kadar kötü oluyorum ki lanet olsun diyorum bi an önce baslamalıyım.

Biraz da korkuyorum açıkcası ne yapacagımı bilemiyorum su an icin. Yazılanları okudukca fikirlerim sekilleniyor.

8 aralık 08:20

269. öyle kullanmayın, şöyle yapmayın, aman karaciğeriniz patlar, ergenlikte kullanmayın..

herkes dermatolog olmuş valla. kullanmayı düşünüyorsanız kafanızı karıştırmayın ve güvenebileceğiniz iyi bir doktor bulmaya koyulun. 

bu arada sivilcelerin çok farklı sebepleri olabiliyor, ergenlik sivilcesi de olabiliyor, alerjik de olabiliyor, karaciğer, şeker falan fistan yani o yüzden roaccutane'a başlamadan önce biiiisssürü testler yapıyorlar. ilacı kullanıp kullanmamak size kalmış bir şey değil doktorunuzun testlere bakıp verdiği bir karar bu, yaaani dediğim gibi en önemlisi iyi bir doktor. 

ben de kullandım ve ölmedim yani, hatta lise 2'de kullandım yine ölmedim sjdldkld. evet etkileri kuvvetli bir ilaç ama her ay yapılan testler ve kontroller varken panik olmanın da anlamı yok. sivilce çok lanet bir şey, insanın afedersiniz ağzına mıçıyo ve şu ilaçtan korkmayı bırakıp iyi bi doktora gidin!!!!!!ünlemünlem!!!!! 

8 aralık 01:08

268. şeker gibi kullanılmasına ben de şaşırıyorum ve ergenlikte kullanılmaması gerekiyor lazerin de ergenlikte yapılmaması gerektiği gibi ama lazerden çok daha ciddi bir ilaç çünkü vücuda zararı var.

20 yaşların başında bile tam olarak ergenlikten çıkılmamıştır diye önerilmiyor. burada lisede kullananları duyuyorum?

ayrıca bir kere kullanıp işe yaramadıysa bir daha kullanmayın. verdiği zarar sadece bir kere katlanılması gereken bir zarar. 16 yaşında kullandınız şimdi yine sivilceleriniz çıkmaya başladıysa 16 yaşında bu ilacı veren doktora küfredin. ergenlikte kullanılırsa tekrar yapar.

20 yaşların ortasından sonra "sadece yağlı ciltlerin" kullanması gereken bir ilaç. kendim kullansam cildimin halini düşünemem gerçekten.

periyodik olarak yüzümde aynı yerlerde sivilce çıkıyor mesela. cildim dehidrasyon sorunu olan normal/karma/kuru bir cilt. alnım kuru, t bölgem yağlı ve yanaklarım normal yani. periyodik olarak aynı yerde 3 tane kapalı sivilce(gizlinot: closed comodone) aynı zamanda çıkıyor bende. sebebi hormonal. ölü derileri ve hücreleri atması gerekirken nedense o 3 noktada atamıyor cildim. (gizlinot: ya da o üç noktada birikme yapıyor çünkü tam bir üçgen oluşturuyorlar) dışarıdan yardım gerektiriyor. cildim hassas olmasa ve her gün asit kullanmaya alıştırsam bu sorunu yaşamayacağımı biliyorum.

çıktığı yere ya clean& clear sivilce jeli(gizlinot: bu ph'ı düşük ucuz ama düşük gramajlı gayet efektif bir bha) ya da acnelyse(gizlinot: acnelyse çok brutal. her şeyi yakıp geçiyor ) sürüyorum. geçiyor. cildim ince olmasa acnelyse'i sürekli kullanırım ama onun yerine haftada 3 kez cosrx aha kullanıyorum.

zaten çoğunuz kapalı sivilcelerin farkında bile olmayıp açık sivilceleri dert ediyorsunuz ki bir bha'nın çözemeyeceği şey değil. açık sivilceler sırf yağdan oluşuyor çünkü. salisilik asit tertemiz ediyor onları yakıp geçerek. yağdan kurtulmak kolay. ölü hücrelerden -cildiniz kendiliğinden kurtulmuyorsa- kurtulmak zor.

ayrıca sivilce sorununu yağ üretiminden ve açık sivilcelerdense ölü hücreleri dışarıya atamamaktan yaşayıp roaccutane kullanmaya başlayanlar çok yanlış yapıyor. çünkü kapalı sivilceler içinde yağ tutup açık sivilceye de dönebiliyor müdahele etmezseniz ama o zaman sizin sorununuz zaten cildinizin fazla yağ üretmesi değil. genelde 1-2 sivilcesi olup cildi yağlı olmadığı halde roaccutane'e başlayanlar sonra bende işe yaramadı diyor. yaramaz tabii. cildin yağlı değilse niye yarasın? sorun cildinin tembel olması, yağlı olması değil ki.

eğer gerçekten thataylaa gibi yağlı cilt ve kistik akne sorunlarınız yoksa mucizeyi çok yanlış yerlerde arıyorsunuz.

7 aralık 21:30

267. kullandım. pişman değilim. üstünden 2 sene kadar geçti sanıyorum ve adet dönemlerim ve stres yaptığım zamanlar harici sivilce çıkarmıyorum. ama ilaç bittikten sonra ben cilt bakımıma özen göstermeye devam ettim ve bir yiyecek bende sivilceye sebep olduysa o yiyecekten uzak durmaya çalıştım. şu an yüzümde bazı lekeler var ama onlarda artık bir şekilde hoşuma gidiyor. kapatmaya veya yok etmeye çalışmıyorum. kullanırken en büyük yan etkisini gözlerimde gördüm ben. bir hafta olmadıysa bir hafta mutlaka arpacık çıktı. elerimdeki, yüzümdeki, dudaklarımdaki kuruluk sorununu kolaylıkla çözebildim. yüzümü nemlendirdim. el kremimi çantamda taşıdım. dudak nemlendiricimi bırakın çantamda taşımayı cebime bile koymadım elimdeydi sürekli. bu ilacı kullananlar genelde birbirini dudaklarından tanır. ama kimse benim dudaklarıma bakıp "roaccutane mı kullanıyon" diyemedi. çünkü ilacı kullanmayan bir arkadaşımın dudakları benden daha kuruydu öyle diyeyim her dakika nemlendiriyordum. sınıfta ola ki lip balmım kayıp milli mesele olur herkes bana lip balm bulmaya çalışırdı :d dediğim gibi en büyük yan etkiyi gözlerimde yaşadım. kuruluk, kirpik dibi iltihapı ve arpacık sorunları zorladı beni biraz. onun dışında yediklerime o dönem pek dikkat etmemiştim yani yağlı yememeye çalışıyordum ama çok da esirgemiyordum neyse ki pek hareketli olduğum bir dönem olduğu için ordan yırttım sanırım. bünyeden bünyeye etkileri farklılık gösterebilir. benden sonra ilaca başlayan bi arkadaşımın da bitirdikten bir süre sonra sivilceleri tekrar ve hatta daha fazla bi şekilde geri döndü daha sonrasında krem bile sürmeden tekrar yok oldular. ihtiyacınız varsa gerekenleri yaptığınız sürece (yediklerine dikkat etmeki kan tahlilini aksatmamak, cildi nemlendirmek, güneşten sakınmak) kulanmaktan korkacağınız bir ilaç değil. (alerjik bünyeleri ayrı tutarak) ama yağlı yiyip, güneşe bodoslama çıkıp, sonrasında yan etkiler ortaya çıkınca ilaca şeytanmış gibi davranmayın onun suçu değil siz dikkat etmemişsiniz ki.

son olarak tanım: dikkat edilerek kullanıldığında işe yarayan ilaç.

7 aralık 20:57

266. Staja basladigim sene omru hayatimda yasamadigim bir sivilce patlamasi yasadim. Ergenlik donemini bile daha hafif atlatmistin diyebilirim. Yanaklarima dokunamiyordum neredeyse, sadece goruntu olarak degil, aci vermesiyle de pes ettirdi beni o donem. Baktim gecmiyorlar, kalktim simdi ismini vermek istemedigim bir ozel hastanenin dermatoloji bolumunden randevu aldim. Oradaki doktor hanim yuzume bakar bakmaz roaccutane ilacina baslamamiz gerektigini, kan tahlilinden sonra bir sozlesme imzadiktan sonra ilac tedavime baslayabilecegimizi anlatti. Bu arada ilacin yan etkilerinden bahsediyor, cogumuzun bildigi o korkunc seylerden, oldukca basit bir anlatim tarziyla anlattikca o sirada ufak capta bir sok gecirmistim. Biraz dusunmek istedigimi soyleyip ciktim, verdigi merhemleri kullandim sadece. Burada onemli olan, ya da elestirilen husus bence bunun kolay ve nispeten pratik bir cozum olmasi nedeniyle doktorlar tarafindan siklikla tercih edilmesi. Tabii ki de insan derde dustugu zaman cozum aramali, ancak sanirim biraz daha dikkatli olmakta fayda var. ilaci biraktiktan sonra kotu beslenme tarzini devam ettiren arkadaslarim bir sure sonra tekrar sivilcelenmeye basladi. Ama bu demek degil ki ilac etkisiz, ise yaramiyor. Ise yaradigi icin o yan etkiler de bonusu zaten. Kullanan arkadaslarimiza lafim yok, ben o donem tercih etmemistim korkumdan. Son donemde ise birtakim yiyecekleri hayatimdan cikardigim icin artik sadece lekelerle savasiyorum.

7 aralık 20:10