4.4
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (338)
  • oylar (7)
  • medya (3)
5

338. herkesin çok korktuğu ve kötü yan etkileriyle meşhur olan ilaç hakkındaki deneyimimi ben de paylaşayım istedim. yüzümde roacctuane kullanacak kadar bir sivilce problemi yoktu, zaman zaman bir iki sivilce çıkardı. fakat sırtımda ağır, yıllardır kaç dermatoloğun verdiği kremlerle geçmeyen, inatçı, genetik akne vardı. hatta sırtımdan üst kollarıma ve göğüs kafesime kadar uzanıyordu. doktorum ilk etapta 25 gün antibiyotik tedavisi uyguladı (aktif sivilceleri güzelce söndürmeye başladı), sonrasında ise roaccutane yolculuğuma geçtik. doktorum, çoğunun aksine, mikro doz tedavi tavsiye etti. bu şekilde de ağır dozlar kadar yarar alındığını, yüksek dozda sivilce kusturmanın iz yaparak tedaviyi uzattığını, yan etkileri minimize ettiğini söyledi. ilk bir ay 3 günde bir 10mg lik tablet kullanarak başladım. (kiloma göre önerilen doz günlük 50 mg) 1 aylık süreçte bile sonuçlara inanamadım. bir ay sonrasında ise iki günde bir 10mg lik tablet içerek, yani günde 5mg devam ettim. hiç kusma yaşamadım, hiç yeni sivilce çıkmadı. vücudum bir miktar kurudu ama sonradan alıştı, hiç ilaç kullanmıyor gibiyim. (doktorum bu dozda vücudun alıştığını tolere edebildiğini söyledi) gördüğüm iki yan etki, zaten olan göz kuruluğumu bir miktar kötüleştirmesi ve dudaklarımın normal bir insana göre daha kuruması oldu. ama bu kuruluk soyulma derecesinde değil, sanki kış mevsimindeymiş gibi bir kurumaydı. ilacın etkisi ise inanılmaz. (yaz döneminde güneşten dolayı dozu yine üç günde bir 10mg'a düşümemize rağmen) inatçı, hiçbir kremle geçmeyen sırtımda sadece hafif izler kaldı. doktorum tedaviyi bir yıl öngörmüştü, daha yolun yarısındayım, buna rağmen etkisine inanamıyorum ilacın. sadece bir kaç tane iz kaldı vücudumda. vücudumun bu halini bile kabul ediyorum. tamamen bitince tedavi yeniden editlerim bu gönderiyi. umarım bir kaç kişiye umut olabilir, bu ilaç acı çekerek kullanılmak zorunda değil.

15 ağustos 01:55

337. Ergenliğimle beraber sadece çenemde çok fazla sivilce vardı ne denediysem hiç baş edemedim. en sonunda roaccutane kullanayım dedim. doktor kontrolünde 3 ay kullandım cildimdeki tüm yağı emdi saçlarımı 1 hafta yıkamasamda hiç yağlanmıyordu ama müthiş bir eklem ağrısı yaptı sürekli olarak değerlerim yüksek çıktığı için 15 günde bir kan tahliline gidiyordum ama inanılmaz bir biçimde 3 ayda tüm sivilcelerim geçti kullanalı 2 yıl oluyor ve hala daha yüzüm gayet iyi durumda ve şunuda ilave edeyim gözlerimde çook kuruluk yaptı sabahları gözlerimi açmakta zorlanıyordum malesef bu zamanla geçmedi ve kuruluk hep kaldı göz damlası kullansamda bir şey değişmedi.

14 ağustos 00:55

336. 6 ay kullandigim ve universite sinavi stresinden yuzumde sivilcesiz tek yer kalmadigi donem ile kusma donemi denilen donemin denk gelmesiyle daha cok sivilce cikartip hayatimi 2-3 ayligina cehenneme,sonradan ise cennete ceviren mucizevi ilactir.hic de oldurmuyor,depresyona sokmuyor bakmayin internette asiri gommusler ben ilaca ilk baslamadan once okumustum sanki eroin aliyor gibi korkmustum sejjjfd sadece asiri dudak kurumasi,bazen burun kanamasi ve bel agrisi sikayetim vardi.Dudak kurumasini da her gece doktorun verdigi o igrenc hametanla degil de vazelin kullanarak bebek poposu gibi yapabilirsiniz.iyi gunlerrr 

25 temmuz 14:51


335. yaklaşık toplamda 9 ay kullandım. öyle cildim bildiğiniz çıban tarlası gibi falanda değildi. Tipik ergenlikten kalan sivilcelerin, telefonu özellikle kulağımda tuttuğum bölge mesela, sırf akne.. böyle tek tük ama ben ondan bile çok etkileniyordum. Makyajla kapatıyorum. Yüzüm kalıp gibi oluyordu. En sonunda doktora gittim. Siyahlı kahverengili minik minik lekeler kalmıştı, sivilcelerin yerinde. Dr'um cildin yüksek doz ilaç kullanacak kadar kötü değil ama çıkan bütün aknelerin iz bırakacak, çünkü içten gelen birşey bu demişti. (gizlinot: o nedemekse swh)

Kan tahlilleri yapıldı. Başka bir rahatsızlığımdan dolayı ilacı kullanmamda sakınca var mı diye çok tedirgin oldu.

Tahlillerim normal çıktı. (gizlinot: Demir eksikliği, b12 hariç.)

kullanmaya başladım.. (Şubat 2018) ilk 1 ay da belirti anlamında hiç bir şey yoktu. (cildimde döküntüler olmadı.

2-3 Ay'da (Dudaklarım aşırı kurudu, dudak etrafı şişti, koparttıkça kanamaya başladı..) Cildim kurudu. (Cildim karmadan kuruya döndü, saçlarım kurudu.)

- Dudaklarıma hametan , cildime La Roshe Posay (temizleme jeli) -bioderma (nemlendirici) kullandım.

4-5 Ayda (siyah noktalarım (burun çevresi) tamamen döküldü.) Cildimde ki, dudaklarımda ki kurumalar giderek arttı.

6 -7 Ayda tamamen alıştım. Yan etkileri devam etti.

Kuruluk dışında yan etkileri : Psikolojik olarak çok etkilendim. Dozajını azaltmak zorunda kaldı Dr'um. sürekli yoruluyordum. Eklemlerimde ki ağrılar arttı. ( Hatta bu sürede kendimi hastalık hastası olarak buldum. Romatizmam ve fıtıgım var diye doktor doktor gezdim.)

Maalesef yan etkileri vardı ancak sonuç çok güzel.. Değer mi bilemem ama . Bir çok kişiye göre daha az yan etkilerini yaşadığımı söyleyebilirim.

** Sürekli kan tahlili ve testlerim yapıldı.

*** 2 ay daha önceden kullanıp yan etkisine dayanamayıp bırakmıştım.

**** İlacı bıraktıktan 2 ay sonra dudaklarımda ki yaralar iyileşti. Cildim kurudan, Yağlıya döndü :(

17 temmuz 11:27

334. Totalde 1.5 ay kullanabildiğim burun kanaması ve bayılma, aşırı yorgunluk gibi belirtilerinden sonra bıraktığım lanet ilaç. Kullanırken başka bir hap kullanmamanız gerekiyor ama bana doktorum hem roaccutane hem de yasmin yazmıştı halimi siz düşünün süslüler (ve o ara anksiyete hapı da kullanıyordum). 

Eğer baş ederim diyorsanız kullanın tabiki ojelerfora yani selma çiçekdal kullandı sonra da izler için altın iğne ve aqua peeling yaptı bunlara bütçeniz varsa buyurun. 

Ama eğer benim bünyem bunu kaldırmaz ama sivilcelerimden kurtulmak istiyorum diyorsanız önce sivilcelerin nedenini anlamaya çalışın. Bir kan yani hormon testi yaptırın, insülin direncinize baktırın, yediklerinize dikkat edin mesela çok ünlü bir kız vardı yüzünün her zerresi sivilce doluydu o kız süt ve süt ürünlerini bıraktıktan sonra iyileşmişti yüzü ya da şeker tüketiminizi azaltabilirsiniz çünkü yanlış yazmıyorumdur umarım androjen salgılanınca sivilce oluşumu oluyor ciltte. 

16 temmuz 15:26

5

333. Doktorumun geçmeyen kistik aknelerim için son çare olarak kullandırdığı ilaçtır. Cildimi çok iyi bir hale dönüştürmesine rağmen hala birkaç kistik akneye sahibim. Maalesef geçmiyorlar. Yalnızca bir iki yeni çıkmış kistik akneye etki etti. Onlarda hafif mor ve kırmızı iz bıraktı. Yine de sayesinde yeni kistik akneler çıkmadığını düşünüyorum. İlacı kullanırken pek bir yan etkisine rastlamadım. İlacı her kullananda olduğu gibi dudak kuruması en büyük sorunumdu. Bu ilacı kullananların ciltlerine ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Güneş kremi en büyük dostları olmalıdır. İlaç cildi soyuyor ve inceltiyor. Bu yüzden ciltlerini daha iyi nemlendirme daha iyi güneş koruması gibi önlemleri her daim akıllarında bulundurmalılar. Son çare bir ilaç olduğu unutulmamalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulduktan sonra korkulacak bir süreç değildir. Bu sürçte makyaj yapmamak en iyisidir. Zaten sonrasında makyaja gerek kalmayacak.

15 temmuz 21:16

332. sivilcelerden kurtulmanın dışında benim için en önemli etkisi iğne ile barışmam oldu. her ay kan verince ister istemez barışıyorsun. bugün kan bağışı yapabilmemde çok büyük etkisi var.

tabi ki sivilcelerimde gitti. artık sadece regl zamanı bir kaç tane çıkıyor. cildim eskisi kadar yağlı değil. kışın normalden kuruya dönük, yazın ise biraz daha çabuk yağlanıyor. ama kesinlikle eskisi gibi parıl parıl parlayan adeta yağ damlatan bir yüzüm yok.

15 temmuz 16:24


331. 7 ay kullandım. 2 ay önce bıraktım. Başlarda yan etkileri hakkında yazılanlar yüzünden çok korkmuştum. Korktuğum gibi olmadı. Her bünyede yan etkileri çok farklı. Bende dudak kuruluğu ve biraz bel ağrısı dışında yan etki yapmadı. Dozajım oldukça fazla olmasına rağmen. Şuan cildimden çok memnunum. İlaç etkisini 3.aydan sonra göstermeye başlıyor sabırlı olun. Her çeşit dudak balmını denedim yine en iyisi kavanozdaki blistex olmuştu. 

11 temmuz 00:16

330. 4 yıl önce 7 ay boyunca roaccutane kullandım. türlü yan etkiler çektim herkes gibi. ama sonuç olarak pırıl pırıl bir cildim oldu. 3 yıl boyunca makyaj koleysiyonumda ''özel günlerde kullanırım fondöteni'' bile yoktu. çok mutluydum ta ki bu seneye kadar. ne olduysa oldu çenemin etrafında tekrar sivilce çıkmaya başladı. doktor doktor gezdim, jeller, kremler kullandım işe yaramadı. son doktorum gıda alerjim olabileceğini söyledi ve hayvansal ürünleri özellikle yumurta ve sütü mümkün olduğunca azaltmamı istedi. öyle de yaptım. iyi geldi açıkçası. jel ve kremlerimi kullanmaya ihtiyaç duydukça devam ediyorum. şekeri de azaltacağım yakın bir zamanda. belki onunda etkisi olabilir. deneme yanılma yoluyla devam ediyorum şimdilik. boşa kullanmadım ilacı kesinlikle tedavim hala başarılı bulunuyor doktorlarca ama şu an bir tetikleyici ile baş etmeye çalışıyorum.

sizlere tavsiyem şudur:

ergenliğiniz bitmişse, yıllardır geçmeyen, lokal tedavilere cevap vermeyen sivilceleriniz varsa kullanmayı düşünebilirsiniz.

kullanmadan önce hormonal bozukluklarınıza ve gıda alerjilerinize de baktırın. belki de sivilceleriniz böyle bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

sivilcesiz, pamuk ciltler dilerim :)

10 temmuz 15:45

329. 6 yıldır sivilceli bir ciltle yaşamanın zorluğuna katlanamayıp 'artık yeter!' diyerek başladım bu ilaca. Başta elbette tereddütlüydüm çünkü bildiğiniz gibi iç organlarınıza, özellikle karaciğere büyük zararı var. Fakat ben hiçbir sıkıntı yaşamadan ilacı bitirdim. Kısaca bahsetmek gerekirse ben ikinci üçüncü ayda etkisini görmeye başladım. Tabii buna cildimde çok fazla ya da kistik sivilce bulunmaması da neden olmuş olabilir. Sizin cildinizin iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Yaşadığım yan etkiler; yüz ve dudakta kuruma, ellerde kuruma ve egzama gibi kaşındırıp pütürlü bir görünüm oluşması, göz ve saçlarda kuruluk. Yaşadığım en zorlu yan etkiler ise bel ağrıları ve görme problemimi ilerletmesi oldu. Normalde de miyop ve astigmatım var fakat ilaç daha da ilerletti. Bel ağrısı ise kabus gibiydi. Resmen belim ayrılıyormuş gibi hissettim her yatağa yatışımda. Bir ay geçti, eskisi gibi olmasa da hala bu problemi yaşıyorum. Şu an yüzümün durumunu sorarsanız gayet iyi. Kuruluklar geçti, sivilce siyah nokta ne varsa kayboldu. Birkaç sivilce izim var onların da geçeceğini umuyorum. Tavsiye edeceğim sadece üç şey var. Nemlendirici, güneş kremi ve su. Ben pek su içen biri olmadığım için günde iki üç litre su içmedim tabii ama bir litre de olsa kendinizi zorlayın. Dudak nemlendiriciniz her zaman yanınızda olsun. Ben blistex öneririm çünkü dudak, nemsizlikten en yoğun nemlendiriciyi bile kısa sürede emiyor. Yüz nemlendiricisini de aksatmamak gerek. Çünkü bir iki gün aksattığım zaman bir iki hafta geri toparlayamadığım zamanlar oldu yüzümü. Sivilceli ciltler gerçekten kremdir yüz temizlemedir uğraşmasın. Ben yıllarımı harcadım ve sonuç sadece para kaybı oldu. Siz de usandıysanız bence kullanmalısınız çünkü tek çözüm bu. Umarım kullanmak isteyip bilgi sahibi olmayan arkadaşlar buna denk gelir ve bir faydam dokunur :)

9 temmuz 21:32 13 temmuz 16:30