4.4
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (353)
  • oylar (8)
  • medya (3)

353. bu ilaçla ilgili söylemek istediğim şey şu eğer gençseniz 15-25 arası ve sivilceleriniz özellikle kistik ayrıca kapalı komedanlarınız da varsa doktor denetiminde krem, antibiyotik tedavisini denedikten sonra cevap alamıyorsanız doktorunuzla beraber ertelemeden bu ilaca başlamanız. evet uzun ve çaba isteyen bir süreç evet yan etkileri var ama hiçbir şey cildinizi izotretinoin gibi temizleyemeyecek 

30 eylül 22:13 30 eylül 22:14

352. İlacı kullanan ve dudak çatlaması yüzünden sıkıntı yaşayanlara önerim: blistex med plus

 

30 eylül 20:58

351. ergenliğimde çok sivilce problemi yaşayan bir insan olmadım lakin üniversiteyi kazanıp ankara'ya yerleştikten sonra stresle birlikte garip bir şekilde yüzümün sol kısmı tamamen sivilce olmuştu. ben bunu kafama takmamama rağmen her gören yüzünün bu hali ne dedikçe cildiye doktoruna gitmeye karar verdim. ben basit bir krem verir diye düşünürken roaccutene yazdı doktor ve 9 aylık serüvenim başlamış oldu. kilolu bir insan olduğum için genel olarak 60 mg'dan 9 ay kullandım, kan değerlerim genel olarak normaldi. bendeki yan etkilerinin en belirgini bel ağrısıydı, dudaklarıma evdeyken genelde vazelin; dışardayken genelde neutrogena lip balmını kullandım. bitireli 4 seneye yakın zaman geçti, bu süreçte çıkan sivilceler iki elin parmaklarını geçmez ancak sivilcelerim bu yazın başından itibaren tekrar baş göstermeye başladı. doktora gittiğimde ilaca tekrar başlayabilme durumum olduğunu, bazı insanlarda tek seferde kesin çözüm olmayacağını söyledi ve antibiyotik yazdı ve geçmediği takdirde tekrar gelmem gerektiğini söyledi. antibiyotik sivilcelerimi geçirmedi ancak bel ağrılarından dolayı şu anda tekrar 9 aylık bir maratona girmek istemiyorum, o yüzden biraz erteliyorum. kullanmayı düşünen arkadaşların bu ilaçtan sonra hayat boyu sivilce çıkmayacak gibi bir düşünceleri olmasın, evet biraz ağır bir ilaç ancak dikkatli kullanıldığında (gizlinot: içki tüketimi, yağlı yemek yememe, çekirdek cips tüketimini azaltma vs.) yan etkileri minimuma indirgersiniz.

30 eylül 20:10 1 ekim 09:16


350. Acnegen versiyonunu kullanıyorum. Bir süre ara vermek zorunda kaldım.

Sabahları uyandığımda, bir süre uzandığımda, oturduğumda yere basmakta, yürümekte zorluk çekiyordum. Belirtileri araştırınca tendon iltihabı olabileceğini gördüm ve yan etkilerinde bu vardı.

Böyle problemler yaratabiliyor bu tarz ilaçlar.

30 eylül 16:12

349. Yıllarca cilt doktorumla tekrarlayan sivilcelerime çözüm bulamadığımız için son çare olarak vermişti. Yüzümde çok sivilce yoktu ama olanlar çok derindi, tekrarlıyorlardı ve canımı acıtıyorlardı. Tedavi sürecinde cildimde kuruma oldu ama bazılarında olduğu gibi aşırı bir durum yoktu. Kullanırken dudakları parçalanan arkadaşlarım vardı ama bende yalnızca hafif kuruluk oldu. Cildim aşırı yağlıydı çünkü, bence o etkili oldu. Aylık kontrollere gittim ama sorun yoktu. Birkaç aydan sonra kemiklerim çok ağrımaya başladı. Sabah kalktığımda yere basamıyordum bileklerimin acısından. Bir şey için eğildiğimde tekrar dikelemiyordum. Doktoruma danıştım korktuğum için. Bana keçi sütü içmemi söyledi. Başta tuhaf bulsam da sözünü dinledim ve keçi sütüne başladım. Tadını çok sevmesem de bir haftaya kalmadan ağrılarım geçti. Tedavim bir yıl kadar sürdü. Bıraktığımdan beri 3 yıl geçti ve yalnızca adet dönemleri öncesi minicik sivilcelerim oluyor. Onlar da hemen geçiyor. Cildim aşırı yağlı iken karma-yağlıya döndü. Biraz hassaslaştı. Kullanırken insan korkuyor ama doktorunuz bu tedaviyi önerdiyse korkmayın derim. Hiç pişman değilim. Şu an cildim yumuşacık ve pürüzsüz. Sivilce izleri de yok. Ayrıca herkeste sorun olacak diye bir şey de yok. Burada okuduklarınız veya başkalarından duyduklarınız sizi korkutmasın. En iyisini doktorunuz bilir. 

30 eylül 13:55

348. insan içine çıkmak istemediğim bi zamanda derdime derman olmasını umarak başladığım ilaç. cildim, saçlarım her zaman yağlıydı. sivilcelerim her zaman vardı evet ama hiç bu kadar beni rahatsız etmiyordu. bu yaz olan oldu süslüler, yanaklarımda koloni şeklinde sivilceler, komedonlar çıkmaya başladı ben stresten olduğunu düşündüm doktora gittim hemen roaccutane başlamak istemedik çünkü yazın bu hapı kullanmak çok zor o yüzden clindoxyl isotrexin ve azitro verdi fakat nafile hiçbir işe yaramadı yüzüm her geçen gün daha da kötü oldu çevremde herkesin dikkatini çekmeye başladı makyaj yapamaz hale geldim yüzüme ne sürsem kusuyodu dokunamıyodum bile o kadar hassaslaştı. hapın yan etkileri oldukça fazla olduğu için çok kararsızdım fakat böyle gezmek istemiyordum benim özgüvenimi çok kırıyodu bu durum sanki dışarı çıkınca insanlar hep yüzüme bakıyodu ve kendimi bu hap için hazırladım sonra doktora gittim. şuan 1. ayım bitti 30mg ile başladık biz kiloma göre ayarladı doktorum yanında geceleri sürmem için nadixa krem de yazdı.korktuğum kadar bi yan etki görmedim şuan cildim biraz kusma yaptı fakat bunların ben bu hapı içmeseydim de çıkıcağına eminim yani bu durum beni o kadar da olumsuz etkilemedi. gelelim 1. aydaki bende olan etkilerine dediğim gibi saçım çok yağlıydı her gün yıkamak zorunda olduğum saçım acayip derecede kurudu saçımı denemek istedim ve 3 gün yıkamadım fakat 3. gün bile yağlı değildi bu benim için biraz olumlu bi yan etki oldu yüzüm kurumaya başlıyor yavaş yavaş dudaklarım beklediğimden çok daha iyi durumda fakat her gece mavi hametan ve evde olduğum zamanlarda vazelin sürüyorum. biliyorum çok uzattım

 özetle ben bu ilacın şuan kullanmaya değer olduğunu düşünüyorum belki aylar geçtikçe pişman olurum bilemem onu da yaşadıkça görücem.

30 eylül 13:14 1 ekim 08:19

347. Kullandığımda 17 yaşındaydım. Tedavi bittiğinde sivilcelerim geçti, cildim kaymak gibi oldu. Ardından depresyona girdim ve okul hayatım da bitti. Uzun süre neden depresyona girdiğimi asla anlayamadım ve bana getirdiği her kötü durumu hep karakterimin zayıflığından olarak düşündüm; çünkü ailemle aram bozuldu, arkadaşlarımla bozuldu, huylarım ve hayata bakışım değişti, okulumu bitiremedim ve bunun stresi beni daha da yıprattı. Sonra bu ilacın depresyona hatta intihara sebep olabileceğini öğrendim ve baya kızgındım. O günler çok geride kaldı şimdi ama nereden baksanız 10 sene öncesi ve doktorların hiçbiri doğru düzgün akne tedavisi uygulayamıyordu. (Bir çok doktor gezdim yazdıkları hep aynı ilaçtı) 

Neyse kullanacak arkadaşlara tavsiyem aman dikkat edin. Artık dermoloji o kadar gelişti ki her şeyin bir çaresi vardır. Lütfen akneye ne sebep oluyorsa (hormonlar, kistler, stres, beslenme) iyice araştırıp size neyin ne olduğunu söyleyebilecek kadar aklı başında bir doktor bulun, her şeyi deneyin ve son çare olarak kullanın. Herkeste depresyona sebep olacak diye bir şey yok ama böyle ilaçların başınıza ne açacağını bilemezsiniz. 

30 eylül 13:10 30 eylül 13:33


346. Düşündüğünüzden daha zararlı bir ilaç bu. Ayrıca reçetesiz satılmıyor hatta hem doktor tarafından hem de eczacı tarafından sizden onay alınıyor.  Size eğer reçetesiz satıyorsa bir eczane şikayet ediniz. Hatta sadece dermatolog reçete edebilir.  A vitamini zaten toksik bir vitamin yani günlük ihtiyacın fazlası size zarar verir. Elbette gerekli durumda kullanılmalı ama hasta bilinçli olmalı kendine ne yaptığını bilmeli. Farklı yollar denenmeden hormonlar incelenmeden hasta daha kolay geçecek diye düşünüp buna sarılmamalı. Zaten teratojenite en son nokta gebelik testi olmadan doktor size asla ama asla yazmamalı. Bu bebeğinize vereceği zarar. Ama karaciğerde şimdi bu kadar artarken kolesterol ve trigliserit intihara bile sürüklediği durumlar varken lütfen basit bir ilaçmış gibi düşünmeyin. Sonuç olarak evet her durumu deneyin akneye neden olan her şeyi kaldırın ortadan. Sonra doktorunuz tarafından size reçete edilirse tabi ki düzenli ve özenli bir şekilde kullanın.

30 eylül 12:26

345. Aslında korkulduğu kadar zararlı olmadığını düşündüğüm yüksek miktarda a vitamini içeren akne ilacı. A vitamininin farklı ve sentetik formu olan izotretinoin içerir. Karotenler dışında tüm depo edilen a vitaminleri fazla tüketildiğinde fetüse ciddi zarar verme riski taşır. Yani teratojendir. Bunun için roaccutane kullanırken gebe kalma yasağı sadece roaccutane ile sınırlı değildir. A vitamini takviyeleri, cilt üstüne uygulanan a vitamini sınıfından ilaç ve kozmetikler de bu yasağa dahildir. Yüksek doz a vitamininin cilt yağ bezlerindeki kurutucu ve uzun süreli yapı değişikliği yan etkisinden yararlanılarak akne, roza, seboreik dermatit gibi tekrar eden ve başka tedavilere cevap vermeyen cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Karaciğeri yorabilir ve kolesterol-trigliseriti sınırın üstüne taşıyabilir. Bunun için her ay veya doza kişiye göre her iki ayda bir bu değerlerle ilgili kan tahlilleri elzemdir. Şu an reçetesiz herkese sorgusuz satılmaktadır, sağlığınız için bunu suistimal etmeyiniz. Her ilaç gibi bilinçsiz kullanıldığında büyük yan etkileri olabilir. Bilinçli ve kontrollü kullanımda ise bunların oluşmasına izin verilmeyecektir. Genellikle geçici bir yan etki olmakla birlikte saçlarda dökülme ve incelme yapar ama bazen bu etki kalıcı olabilir. Kalıcı şekilde cildi inceltir ve deri altındaki damarlar daha çok gözükmeye başlar. Dudakları çok kurutur, cildi hassaslaştırır. Çok çok bilinçli bakım gerekir tedavi sürecinde. Birçok insanda aknenin geri dönüşü olmaz ancak yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık yüzde otuzunda geri dönüş olacak ve 2.,3. ve bazen 4. tedavi gerekecektir. Başarı yüzdesi en yüksek 1.tedavide olup tedavi sayınız ilerledikçe başarı yüzdesi düşecek ve relaps riski artacaktır. Yani 1. doğru tamamlanmış tedavi sonrasında nüks yaşadıysanız bu ilaç ile kalıcı tedaviniz çok da mümkün olmayabilir.

Edit: reçetesiz satılıyor ben aldım kanıtlarım var kimse de bir şey sormadı. Yalan söyleyecek halim yok. 

Her ilaçta ciddi yan etkiler ve nadiren ölüm görülebilir buna aspirin de dahildir. İhtiyacınız var ve doktor denetimindeyseniz vücudunuz da tolere edebiliyorsa yüksek ihtimalle korktuğunuz gibi bir ilaç olmayacaktır. Çok insan kullanmış ve hiçbir kalıcı yan etki olmadan tedavi olmuştur. Doktorunuz yazdıysa bu kadar da korkmayın demek istediğim. 

30 eylül 11:25 30 eylül 12:53

344. Üniversitedeyken en düşük dozundan (20mgdi sanırım) kullanmistim. Çok sorunlu bir cilt tipim yoktu fakat bir iki sivilce bile çıksa çok taktığım için kafaya koymuştum. 8 ay gibi kısa bir süre kullandim ve sonuç mükemmel. Pürüzsüz bebeksi bir cilt. Tıpkı yeni doğmuş tadında. Ama kullanirken cildi aşırı aşırı kuruttuğu icin o sürec cok sancılı. Mukozalari da kuruttuğu icin gözünüze varana kadar şikayetleriniz olabiliyor. Kullanali 5-6 sene oldu sanırım cildimden hala memnunum fakat kuruluğu hissettiriyor. Mutlaka güzel bir nemlendirmeye ihtiyac duyuyorum.

26 eylül 01:45