yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.4
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (387)
  • oylar (23)
  • medya (4)

  387. iki buçuk yıldır uğraşıp bir türlü kalıcı olarak geçiremediğim sivilcelerim için son çare olarak başladığım tedavi. daha önce dermatoloğa gittim, çeşitli topikal merhemler ve antibiyotik olarak tetradox kullandım. antibiyotik kullandığım 3-4 aylık dönemde sivilcelerim geçti hatta izlerei için kimyasal peeling bile kullandım ama çözüm kalıcı olmadı ve sivilcelerim geri döndü. daha sonra doğal içerikli ürünler kullanmayı denedim ama bunlar da etkili olmadı. hormon testleri yaptırdım, pcos var mı diye kontrol ettirmek istedim ama hormon seviyelerimin de normal olduğunu ve sivilcenin sebebinin bu olmadığını öğrendim. en son şehir değiştirdikten sonra başka bir dermatoloğa gitmeye karar verdim, sivilcelerim için yaptıklarımı anlattıktan sonra doktorum "roaccutane'a başlamak ister misin?" diye sordu. ilaçtan önce yapılabilecek bütün şeyleri yapmış olduğumu söyledi. sivilcemin ilk çıkmaya başladığı dönemlerde istemediğim ilacı ben de zaten düşünmeye başlamış olduğumdan tamam dedim ve kan testlerimi verdim. ilk olarak ilaca alışmam amacıyla 20 mg ile başladık. ilk ay muhtemelen doz da düşük olduğu için çok zorlanmadım. her gece yatmadan önce dudaklarıma ve burnuma hametan sürüyordum, çünkü sorun yaşadığım iki yer bunlardı. ikinci ay ilaçla bir sorun yaşamamış olmam ve kan tahlillerimin de düzgün gelmiş olması sebebiyle ilacın dozunu 40 mg'a çıkardı doktorum. ikinci ay benim için daha zor geçti çünkü doz arttığı için hem çok sivilcem çıktı hem de dudaklarım ilk aya kıyasla aşırı kurumaya başladı, gün içinde de sık sık hametan sürmeye başladım. ikinci ayın sonunda sivilcelenme atağım azaldı. şu an iki buçuktayım, sivilcelenmem bayağı azaldı ve ilaç daha çok önceki sivilcelerin izlerinin gitmesine yarıyor muhtemelen, izlerimde bir hayli solma var. ayrıca suratım ilk iki aya kıyasla daha parlak ve pürüzsüz görünüyor. doktorum, hastalarına en az 4 ay ilacı kullandırdığını duruma göre 6 aya çıkarttığını söyledi. benim ilk ay 20 mg kullanmam yarım ay sayılıyormuş sanırım, dolayısıyla 5 ay kadar kullanabilirim ilacı

  ben herhangi bir kas-iskelet problemi ya da depresyon ile sorun yaşamadım. eskisine göre biraz daha yorgun hissediyorum ve daha çabuk uykum geliyor sadece.

  şu anki durumum ve yan etkileri itibariyle ilacı kullanmaya başlamaktan pişmanlık duymuyorum. sivilcelerim için ilaçtan önce yapılabilecek her şeyi yapmıştım çünkü. ilacın aklınıza ilk çare olarak değil, son çare olarak gelmesi gerektiğini düşünüyorum. ilacı kullanan bütün süslülerin bir önce sivilcelerinden kurtulmasını, kullanmayanların da hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmamalarını dilerim. (gizlinot: swh)

  16 ocak 11:02

  5

  386. ilk tedavimin üstünden yalnızca 6 ay geçti fakat tekrardan akne sorunu yaşamam sebebiyle dermatoloğum yeniden yazdı. Daha etkilerini dahi atlatamamışken bu kışı da roaccutane ile kupkuru geçirecek olmanın hüznünü yaşıyorum. Şu an ilk haftam bitti, dudaklarım inceden kurumaya başladı bile. yüzümdeki yağı çekip aldı direkt, gün içinde dahi asla yağlanmıyor. lanet olsun dirençli aknelere. 

  1 ocak 11:49

  385. Tedaviye ilk başladığımda buraya yazmıştım (link: https://www.suslusozluk.com/roaccutane?i=1030850 ). Şuan tedavide 5. Aya yeni girdim. Öncelikle 1 sene kadar önce tetradox ve azitroyla antibiyotik tedavisi gördüğümü belirteyim. Roaccutane tedavimde ilk 3 ay doz arttırmadan 20 mg kullandım. İlk başladığımda yüzümde pütür pütür sivilceler vardı ama benim asıl şikayetim kahverengi sivilce izlerim ve sırtımdaki sivilcelerdi. Bu yüzden doktorum doz arttırmayacağımızı cildimi yenilemeye yönelik 20 mg kullanacağımı söyledi. İlk ayın sonunda çoğu sivilcem geçmiş, cildimdeki hafif soyulmalardan kaynaklı yüzümdeki lekeler hafiflemiş ve siyah noktalarım dökülmeye başlamıştı. 2. Ve 3 ay cildim düzelmeye devam etti yan etki olarak vücudumda aşırı kuruma, dudaklarımın kuruması ve saç dökülmesi dışında bir problem yaşamadım. Bunlardan en can sıkıcısı saçlarımın kuruması ve dökülmesi oldu malesef, kıvırcık saçlarımı sadece banyoda tarayabildiğim için saçlarımın avuç avuç döküldüğünü gördüm :/ 3.ayın sonunda cildim ciddi manada pürüzsüzleşmişti ve lekelerim azalmıştı. Tedaviye başlamadan izlerim yüzünden markete bile kapatıcı sürmeden gidemeyen ben sadece renkli güneş koruyucuyla dışarı çıkabilir hale geldim. Doktora gittiğimde yüzümün düzeldiğini ama sırtımdaki sivilcelerin geçmediğini söyledim. Dermatologum yüzüm için artık tedaviye gerek olmadığını ama sırtımdakiler için doz arttırarak devam edebileceğimizi söyledi. Onayımı aldıktan sonra 4. Ay 40 mg a çıktık. Doz attıktan sonra sanırım vücudum ilaca alıştığı için ekstra bir kuruma yaşamadım. Ve bu süreç boyunca sivilce kusması yaşamadım. Dünkü kontrolümde doktorum sırtımın ve yüzümün düzeldiğini fakat dozu tamamlamak için 3 ay daha 40 mg kullanmam gerektiğini söyledi. Kolay bir süreç değil, makyaj yapmadan çok iyi nemlendirmek güneşten iyi korunmak gerekiyor fakat tüm zorlukların yanında yüzümün düzeldiğini görmek beni tedavi için daha motive hale getirdi. Aynaya baktığımda mutlu hissediyorum belki de bu yüzden depresyon gibi yan etkiler yaşamadım. Bu süreçte fondöten kullanmadım fakat zaman zaman cc krem kullandım. Güneş koruyucusu olarak yüzüm için (bkz: avene fluid spf50+ dry touch) tinted versiyonunu, vücudum içinse sun ozon sonnenspray sport spf50+ kullandım. Dudaklarım için dönüşümlü olarak (bkz: hametan), (bkz: blistex) ve(bkz: ruby kisses pot o'miracle lip revitalizer) kullandım. Vücudum ve yüzüm için nemlendirici olarak Ducray dexyane kullandım çok memnun kalmasam da aynı serinin (bkz: ducray dexyane ultra rich cleansing gel) temizleme jelinden çok memnun kaldım. Sonuç olarak; evet ileriye dönük zararları olabilecek bir ilaç ama daha öncesinde kullandığım soyucu kremler hem işe yaramıyor hemde cildime daha çok zarar veriyordu. Cildimin düzeldiğini gördükçe seviniyor ve ilerde pişman olmayacağımı umuyorum.

  9 kasım 2019 20:53 9 kasım 2019 20:56


  384. 6 ay lise döneminde kullandıktan sonra üniversite döneminde tekrar sivilcelerimin coşmasına sebep olan ilaç. Ha ben naptım tekrar doktora gidip, tekrar kullandım. Şimdi yüzüm özel dönemlerde çıkan bir kaç sivilce harici bebek bebekk. Teşekkürler roaccutane   

  5 kasım 2019 08:55 19 kasım 2019 12:05

  383. "Yapım Böyle Film" YouTube kanalında, hakkında bir "dile getirilmeyenler" videosu yayınlanan ilaç. 

  Benim kullanmadığım ama çevremden çok duyduğum ilaç tedavisi hakkında epey detaylı bilgi verilmiş. İlacı kullanmasanız da mutlaka izleyen derim. Genel kültür artırıcı bir video olmuş. Kendilerine Buradan teşekkür ederim. 

  5 kasım 2019 08:36

  4

  382. bende ciddi anlamda anksiyeteye sebep olan ilaç, hayatımda ilk kez anksiyete yaşıyorum ve daha kötü bir his yaşamadım. odaklanmada güçlük, sürekli kötü birşey olacak hissi, ellerde titreme, panik hepsini yaşıyorum.

  5 kasım 2019 07:18

  381. Başına gelen olmuştur belki diye yazmak istedim. İlacı kullanalı 3 ay oldu. Şimdilik ciddi şeyler başıma gelmedi. Saçım yağlanmıyor, dudaklarım kuruyor ama idare ediyorum. Yüzüm kötü durumda tam olarak olması gereken buymuş bu aylarda. Sorun şu ki bende bir depresyon hali mevcut belki bunalım da denebilir. İnsan görmek, biriyle muhatap olmak istemiyorum. Sadece evde olmak ve uyumak istiyorum. Evet dönem dönem hepimize olur biliyorum bana da olurdu ama cidden bu farklı bi duygu anlayabiliyorum. Zaten gergin sinirli bi yapım varken şimdi aniden gelen krizlere engel olamıyorum. Birine bi şey anlatamayınca ya da sadece hissettiğim bi duruma fazla tepkiler verir oldum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama kaçıp saklanasım var....umarım geçer. Bu sivilce, cilt altında olanlar, problemini 12-13 yaşından beridir çekiyorum. 24 yaşındayım. O nedenle tek isteğim sona ermesi. Doktorum ilacı bıraktırmasın diye beslenmeme dikkat ediyorum bu konu beni korkutuyor. Beslenmeme dikkat etmek beni en çok zorlayan durum oldu. Ama hepsi sona erecek. Umuyorum. Sadece içimi dökmek istedim...

  Not: tedavim bitince güzel haberlerle bu girdiyi editlemek isterim.

  5 kasım 2019 03:04


  380. 9 sene önce tam 10 ay boyunca roaccutane kullanmış biri olarak söyleceğim şey canınızı sıkabilir ama roaccutane da sivilceler için kesin çözüm değil ne yazık ki.

  18 yaşımda yüz, sırt, kol, kalça, dekolte bölgelerimdeki sivilcelerden bıktığım, hiç bir krem/ürün çözüm olmadığı için son çare olarak roaccutane kullandım. günlük 20 mg doz ile (o zamanlar 45 kiloydum) gerekli tedavi dozunu tamamlayacak şekilde kendisiyle 10 aylık uzun süreli bir ilişkim oldu. burun kanaması, eklem ağrıları, aşırı kuruluk gibi yan etkilerini de yaşadım üstelik. ama sivilcelerden kurtulacaksam razıyım dedim. tedaviyi bitirdiğimizde sivilcelerim, komedonlarım, sivilce izlerim... hepsi geçmişti ve çok mutluydum. ta ki 3 sene öncesine kadar. sivilcelerim ve komedonlarım tekrarladı. doktorlar acnelyse gibi ilaçlarlar tedavi etmeye çalıştı ancak onlar da uzun ömürlü olmadı. bunun nedeninin sağlıksız beslenmem, içerik okuma konusunda bilgisizliğimden dolayı komedon skoru yüksek ve sivilce yapabilen ürünler kullanma gafletine düşmek olduğunu düşünüyorum. eğer sağlıksız besleniyor ve ürün kullanma konusunda bilinçsiz hareket ediyorsanız roaccutane kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

  bana gelirsek ben şu anki ağrılı sivilcelerim ve komedonlarım için tekrar roaccutane kullanmayacağım. spora başladım, sağlıklı beslenmeye geçiyorum. temiz, soruna yönelik içerikli ürünler aldım. bu şekilde şansımı deneyeceğim. umarım işe yarar.

  24 ekim 2019 17:09

  4

  379. Doğru bir değerlendirme yapabilmek için ilaç tedavimin tamamen bitmesini bekledim. Ocak ayında 20 mg muadili olan zoretanin ile başlamıştım. 2. Ayımda kendi doktoruma gittim ve 30 mg roaccutane ile yoluma devam ettim , ekim ayına kadar kullandım. Benim temel sorunum sivilcelerden ziyade baş vermeyen beyaz noktalardı. Bu beyaz noktaların sebebine de doktorumla kozmetik alerjisi olarak karar verdik. Üniversitenin 1. Yılında hiç yokken 2. Sınıfta o zamanlar nispeten masum olduğunu düşündüğüm ki aslında hiç de öyle olmayan bb kremlere, renkli nemlendiricilere başlamamla sayılarında dramatik bir artış oldu. 

  İlaç tedavim sırasında her ay düzenli olarak kan verdim. yüzümde ciddi bir kuruluk yaşamadım. İlk aylarda avene marka bir nemlendirici kullanıyordum daha sonra bephantol bile işimi gördü. Solante acnes güneş kremi kullanıyodum fakat yoğun yapısının tedavimi yavaşlattığını düşündüğümüz için biodermanın photoderm max aqua fluid güneş kremine geçtik. Yüz yıkama jeli kullanmadım. Sadece bioderma sensibio h2o İle yüzümü silip yıkıyorum. dudaklarım çok kurudu bana en iyi gelen tek nemlendirici blistex med plus oldu. Hametan vs. Kullanma ihtiyacı duymadım. Cilt bakım rutinim bu şekildeydi.

  Tedavimi bitireli yaklaşık 20 gün olucak. Çok alerjik ve beyaz tenli biriyim çıkardığım bütün sivilcelerin bu süreçte izi kaldı. Ancak zamanla hepsinin hafiflediğini görüyorum. Kısacası benim öyle bebek poposu gibi bir cildim olmadı ancak yüzüm pürüzsüz sivilce izleri dışında renk eşitsizliği yok ve normal bir cilt tipine sahip oldum. Doktorum tedavi bitiminden 6 ay sonra izler için dermapen yaptırabileceğimi de söyledi. eğer yaptırma ihtiyacı duyarsam burayı yine editlerim. sonuç olarak bu ilaç ciddi yan etkileri olan başka tedavilerin sonuç vermediği durumlarda yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalı.Eğer bu ilacı kullanmanıza karar verildiyse lütfen düzenli olarak kontrollerinize gidin. Hepimize bebek poposu gibi ciltler diliyorum süslülerim.

  19 ekim 2019 10:37

  5

  378. genellikle hayatınızın 6 ayı gibi bir sürede kalan zamanda çıkacak sivilceleri engelleyen arkadaş

  şuan 1 ay 10 günüm bitti 30 miligram kullanıyorum ve şimdiden çok değişim görüyorum

  ben aşırı sivilcelenme problemiyle gitmemiştim sadece minik minik yüzümün her yerinde olan yağ bezelerine benzer şeyler vardı bir de burnum da asla geçmek bilmeyen bolca siyah nokta

  doktorumda itiraz etmeyince hemen başladım

  40 günlük sürecimde herkeste olduğu gibi dudaklarım çok aşırı kurudu

  ilk bir haftada yüzüm pul pul dökülüyordu ama sonra bir daha olmadı

  asla günes kremsiz gezmiyorum o halde bile ufacık güneş görsem yüzüm domatese dönüyor

  siyah noktalarım nerdeyse bitti beni en sevindiren şey bu oldu çok derin olanlardan 1-2 tane kaldı onlarda geçicektir

  normal sivilce olarakta bu ara kusma dönemindeyim sanırım sivilcesiz gezmiyorum ama tek tük yine eskide olduğu gibi onlarda en geç 3 güne geçiyor bir de asla elleyip yolmuyorum

  beslenmeme çok dikkat etmiyorum açıkçası ne yiyorsam devam ediyorum suyu da önceden de çok içemezdim hala içemiyorum

  psikoloji olayına gelirsekte beni asla etkilemedi öyle bir şeyi olduğunu düşünmüyorum

  şimdilik sürecim bu ileride editlerimmm

  2. ay : bu ay yaşadığım en büyük sorun burun kuruluğu

  burnumun içi kuruluktan geceleri kanıyor sabahta kurumuş şekilde dökülüyordu çareyi yine hametanda buldum kulak pamuğu yardımıyla acıyan yerlere haftada 2-3 kez duruma göre uyguladım

  diğer bi sorun da ellerimin üzerinde olan egzamalar onların üzerine de gece yatarken excipial lipo'yu çok fazla yedirmeden kalın bi tabaka halinde uyguladığımda en geç 2 güne geçiyorlar ama fazla sabun ve deterjan kullandığımda tekrar oluşuyor

  onun dışında bu ay kan tahlili yaptırmadım yine 30 mg şeklinde ilerliyorum

  yüzüm için nivea kuru/hassas ciltler için yatıştırıcı yüz yıkama köpüğünü ( asla kurutmuyor güzel temizleyip ağırlık yapmıyor) balmy naturel loofah yüz peeling diski'nin üzerine sıkarak uyguladım çok işe yarıyor her ikiside aşırı kullanılması gereken ürünler

  tek tükte olsa sivilce çıkmaya devam ediyor siyah noktalarım bitti diyebilirim

  vücudum için yine balmy naturel loofah banyo lifi kullanıp nemlendirici losyon sürüyorum

  3. kutu hametanıma çoktan geçtim onsuz asla yaşanmıyor

  su yine çok fazla içemiyorum ama yediklerime dikkat ediyorum cipsi falan kestim regl dönemimde 1-2 çikolata yiyorum onun dışında abur cubur ve yağlı şeyler yemiyorum

  güneş kremi sürmeden perdeler açık odamda otursam bile yanaklarım yanıyor ve kıpkırmızı oluyorum o yüzden onu da eksik etmiyorum

  saçlarım da asla bi gram yağ oluşmuyor

  psikolojik olarakta hala bi şeyim yok tamamen kafada bitiyor bence

  3. ay : geçen ayın üzerine bu ay çok çok iyiydi

  burun kuruluğu bu ay hiç yaşamadım benim için baya sevindirici oldu bu

  ellerimin üzerimindeki egzamalar da daha nadir olmaya başladı yine olduğu zaman akşamdan excipial lipo'yu sürüp uyuduğumda 2 gece de düzeliyor

  bu ay kan tahlili yaptırdım ve hiçbi sorun çıkmadı ( 1-2 kaçamak rakı gecesi yapmama rağmen)

  yüzüme yine başka bi şey kullanmadan nivea'ya devam ediyorum ama şu kabak lifi çok iyi geldi asla pütür pütür olmuyor yüzüm bunun sayesinde aşık olduğum ve ömür boyu kullanacağım bi ürün oldu

  vücuduma falan aynı rutinle devam 4. kutu hametanıma an itibarıyla geçtim sponsorluk istiyorum

  suyu yine çok içemiyorum yediklerime bu ay çok dikkat edemedim açıkçası insan bi saatten sonra salası geliyor ama bu kadar ilerlemişken bırakmamak için tam gaz devam

  yanaklarımın kızarma durumu beni çok sinirlendirmeye başladı bu ara onun dışında çenem dışında yeni sivilcem çıkmamaya başladı hayırlısı

  saçlar konusu çok iyi cidden her gün duş almama rağmen saçımı haftada bi kez yıkıyorum çünkü zaten yeterince kuruyor bi de boşuna yıkayıp iyice cansızlaştırmak istemiyorum zaten her gün yeni yıkanmış gibi olduğundan gerek kalmıyor

  psikolojik olarak ne yalan söyliyeyim bu ay farkettim ki biraz etkilenmişim ama bu abartılcak bi şey değil yani regl döneminde ne kadar duygusal ve sorgulayıcıysak bu süreçte de öyle

  bu ay her şeye ek olarak eklem ağrılarım vardı bi gece sabaha kadar oturup dizi izledim ertesi gün sağ bacağımı hiç oynatamadım tutulmuştu ve 2-3 gün sürdü

  yine de bu ay oldukça rahattım ve herkesin aksine ben hiç ilaç kullanıyor gibi hissetmiyorum

  sadece artık hastaneye git, kan ver, ilacı al, her gün unutmadan onu al, yarım saatte bi hametanı yenile gibi rutinlerden bıkkınlık gelmeye başladı

  12 ekim 2019 21:09 5 aralık 2019 12:12