yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.2
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (388)
  • oylar (28)
  • medya (3)

  388. birkaç gün önce 6 aylık roaccutane tedavimi bitirmiş bulunmaktayım. tedavi sürecinden önce internetin her yerinde kullananların yorumlarını araştırdım ve o sırada buradaki pek çok girdi de fikir edinmem açısından yardımcı oldu. bu yüzden ben de süreç boyunca yaşadığım her şeyden, hatta sürecin biraz öncesinden de bahsetmeyi bir borç bildim. baştan uyarayım biraz uzun bir yazı olabilir ancak tedaviye başlamayı düşünenler için uzun ve ayrıntılı yazılar hazine değerinde, en azından kendimden biliyorum (gizlinot: swh)

  bundan 2-3 yıl öncesine kadar gayet güzel bir cildim vardı. o zamanlar bu kadar değerini de bilmiyordum hatta çıkan bir iki sivilceyi dert ediyordum ama şimdi bakıyorum da neredeyse bebek poposu gibi pürüzsüzmüş yüzüm. ergenlik boyunca neredeyse hiç sivilce çıkarmadım. yalnızca aşırı derecede abur cubur tüketmekten dolayı alnımda küçük küçük sivilceler vardı ama o yaşlarda kafama da takmıyordum zaten. lise boyunca çok güzel bir yüzüm vardı ancak lise sonda ağız kenarımdaki küçük sivilceler çıkmaya başladı. hatta sivilce de diyemem tam, sanki sivilce varmış da patlatmışım gibi direkt leke olarak belirmeye başladılar. yine de çok ufak lekeler olduğu için o kadar da rahatsız olmuyordum ama zamanla artmaya devam ettiler ve bir nokta da hayatımda ilk defa yanaklarımda da sivilceler çıkmaya başlayınca paniklemeye başladım.

  bir sürü cildiye doktoru gezdim. önce birkaç krem ya da eczanelerin hazırladığı karışımlardan verdiler ama fayda etmedi. sonra ilk kez bir doktor ilaç kullanmamı önerdi, tetradoxtu sanırım ama o dönem gerçekten az denecek kadar sivilcem olduğu için dikkate almadım. hatta adam şimdiden kullanmazsan ileri de izi kalır demişti de inanmamıştım :)) aslında ilaca bu kadar uzak olmamın nedeni türlü şehir efsaneleriydi ki bu konuda söyleyecek çok şeyim var zaten. neyse, gittiğim tüm doktorlar ilaç önermeye başlamıştı artık ancak bazıları herhangi bir tahlil bile istemeden önüme ilacın ismini bırakıyordu ve ben de o yüzden daha da soğuyordum bu fikirden.

  hazırlık geçti, üniversitenin ilk senesi bitti ve hala yüzümde o kadar da sorun yoktu ancak ikinci senemin başına doğru artık yüzüm pütürlü durmaya başlamıştı. kistik akne şeklinde değil de deri altında şişlik olarak duruyorlardı o yüzden daha da kötü duruyordu bence. artık annem bile bir doktora mı gitsek gene deyince dedim artık tamam yani ne olacaksa olsun. yine bir cildiyeye gittim ve yine bu ilacı önerdiler ancak o zaman yaz mevsiminde olduğumuz için beni eylülde geri gelmek üzere yolladı. o süre boyunca da bir sürü yorum okudum, internette ilacı kullananların ay ay gelişimlerini izledim. açıkçası yalan yok benim yüzüm o kadar da kötü sayılmayabilirdi çoğu insana göre ama giderek arttıklarını görebiliyordum.

  en zoru başlamaya karar verme süreci oluyor. aylarca düşündüm hatta eylül'de başlamam gereken ilaca ta ocak'da başladım. o kadar fazla olumsuz yorum vardı ki yan etkilerle ilgili... "şu kız kullanmış ölü bulunmuş" şeklinde şeyler bile duydum, eminim siz de duymuşsunuzdur. ben de açıkçası kendimi çok şanslı bir insan olarak görmediğimden kesin dedim bu yan etkilerden çoğu illaki bende de olacak ama gözümü karartıp başladım. bu arada ben biraz hastalık hastasıyımdır yani yan etkiler aslında olmasa dahi varmış gibi hissedeceğimden de korkuyordum.

  ilk ay 30 mg ile başladım sonra 40 mg olarak devam ettik. zaten ilk başta 15 günde bir sonra 1 ayda, sonra daha uzun aralıklarla sürekli tahlil veriyorsunuz yani bir sıkıntı oluştuğu anda doktorunuz ilacı kesiyor. ilk ay yüzüm ve dudaklarım kurumaya başladı ancak hiçbir zaman dudaklarım kanayacak kadar kurumadı ya da yüzümde "aşırı" bir kuruluk da olmadı. hatta neredeyse hiçbir yan etki yaşamadım. insanların "kusma dönemi" genelde 3. ay civarı olmuş sanırım ama benim ilk ayın sonu gibi deri altındaki sivilcelerim de çıkmaya başladı. neyse ki şans gene yüzüme güldü de yüzümün en kötü olduğu dönem okulumuz tatile girdi :) 1. ay derim biraz inceldi ve yanaklarım kızardı ama korkulacak bir miktarda da değildi açıkçası sonra zamanla geçti zaten. 2. aydan ellerim fazla kurudu ve çatladı hatta biraz endişelendim sonunda başlıyor mu etkiler diye ancak doktorum hametan yazdı ve bir hafta düzenli kullanımla ellerim pamuk gibi oldu resmen. aynı şekilde dudaklarımı da yumuşacık yapıyordu yani dışarıdan bakan birisi olsanız ilaç kullandığımı asla anlayamazdınız.

  bel ağrısı, sırt ağrısı sanırım en çok yaşanılan yan etkilerdenmiş ama onları da asla yaşamadım. hatta bir noktada acaba bir sorun mu var niye hiçbir yan etki hissetmiyorum diye bile düşündüm. ilacımın dozunun az olduğundan bile şüphelendim ancak dozu sizin kilonuza göre ayarlıyorlar zaten.

  gelelim hangi yan etkileri yaşadığıma... aslında bunu yazıyorum ama bence oturup da yan etkileri incelemeseniz daha iyi olur çünkü sizi korkutmaktan başka bir işe yaramayacaklar. neticede ben o kadar korktum ama neredeyse hiçbir yan etkiyi yaşamadım. herkese farklı şekilde etki edecektir ilaç. ben, çoğu insana göre bence az bir oranda kuruluk yaşadım. süreç boyunca dört kere de burnum kanadı ama bunlardan aslında sadece birisi durduk yereydi sanırım diğer üçünde ben biraz sümkürürken kendimi zorlamıştı. e tabii kılcal damarlarınız daha hassas oluyor herhalde bu süreçte ancak çok korkutan bir durum da değildi bu kanamalar. bir de 5. ay gibi saçlarımın dökülmeye başladığını hissettim. normalde pek saçım dökülmediği için dikkat çekici bir değişimdi ama aşırı bir dökülme de olmadı. hatta bu ilacın saçlarıma iyi bir etkisi de oldu aslında. normalde benim saçlarım çok çabuk yağlanır her gün banyo yaparım fakat bu ilacı kullandığım süre boyunca beş gün kadar saçımı yıkamadığım oldu (gizlinot: karantina ruh hali vurmayın lütfen) ve gene bile pek yağlanmamıştı, ben rahatsız olup yıkadım.

  gelelim sonuç kısmına. dediğim gibi ben zaten müthiş sivilceli bir yüzle başlamadım kullanmaya ancak gene de artacaklardı biliyordum. şimdi aktif bir sivilce yok yüzümde, geriye biraz sivilce izi kaldı aslında tamamen pürüzsüz bir yüz beklerken bu biraz sürpriz oldu. ay en güzel şeyi söylemeyi unuttum o da ilk ayın sonu gibiydi sanırım, bütün siyah noktalarım gitti! ben ömrü hayatım boyunca bunun mümkün olabileceğini düşünmemiştim hatta ilacın bunu yapacağını da bilmiyordum hatta. yani mutluyum şimdilik bakalım, bu izler de sönerse daha mutlu olurum.

  bu ilacı kullanmayı düşünenlere önerim, eğer doktorunuz, hatta gittiğiniz birden fazla doktor size bu ilacı öneriyorsa kullanın ve şehir efsanelerine kulaklarınızı kapatın. yakın çevremden de "o ilacı asla kullanma" minvalinde çok fazla yorum almıştım. "değer mi organlarını mahvetmeye?" diyenler oldu ancak öyle bir şey yok her şey doktor kontrolünde ilerliyor zaten. bunu yaşamayan anlayamaz. insanlar sivilceyi yeterince ciddi bir sorun olarak görmüyor olabilir (gizlinot: ciddiye almayanlar da bakın hep pürüzsüz yüzlü insanlardır) ancak yüzüm belki çoğu insana nazaran daha iyi olmasına rağmen gerçekten özgüvenim giderek düşmeye başlamıştı. insanlarla konuşurken yüzümü mü inceliyorlar diye düşünüyordum. cidden yıllarınızı böyle geçirmeye değmez. kimseyi dinlemeyin, kararı siz verin. benim gibi aylarca düşünen ve defalarca vazgeçen, hastalık hastası biri bile kullanabildiyse siz de kullanırsınız.

  merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa her zaman sorabilirsiniz :)

  8 temmuz 19:05

  1

  387. Dermatolog arkadaşımdan duyduğuma göre, yeniden sivilce çıkarma şikayeti ile başvuranların sıklığında ciddi artış olmuş. Artışlar genelde 2 yıldan sonra daha çok görülüyormuş. İyi düşünüp tartmanızı tavsiye ederim, garanti diye birşey yok çünkü.

  23 haziran 22:44

  386. depoda kalmadığı için muadili aknetrent'i kullanıyorum şimdilik. 12. gündeyim ve gördüğüm yan etkilerinden bahsetmek istiyorum. 20 mg kullanıyorum.

  * ultimate cilt kuruması. kurum kurum kurudu yüzüm. karma cilde sahiptim ve cildim genel olarak kuruya dönüktü, alnım ve çenem yağlıydı ve gözeneklerim orta seviyedeydi. 6. günden itibaren cildim gerilmeye ve kurumaya başladı. sürekli nemlendiriyorum. kollarım, vücudum, sırtım ve saç derim pul pul dökülüyor.

  * kullanmış olan arkadaşlarım önce dudaklarımın kuruyacağını söylemişti ama dudaklarımda zerre kuruma, çatlama ve yarılma görmedim. tabii hayvan gibi dudak kremi sürdüğüm için de olabilir. 

  * çok fena bel ve sırt ağrım var. canım resmen yanıyor. ayrıca çok uyuyorum. çabuk yoruluyorum. 

  * saçlarım ve kirpiklerim döküldü. evet, kirpiklerim. kirpiklerimde inanılmaz bir dökülme yaşamadım ama saçım çok fena dökülüyor. ayrıca yağlanması biraz olsun durdu.

  * yan etki değil ama gözeneklerim yok oldu. bayağı yok oldular. ayrıca cildim artık tamamen mat. bu konuda biraz endişeliyim çünkü kuru cilt çabuk yaşlanabilen bir cilt.

  * yaralarım zor iyileşiyor ve cildim her şeyde hemen kızarıyor. kedimin tırmaladığı yer 10 gün olacak, hala iyileşmedi. sinek ısırıklarının bıraktığı kırmızılıklar hala cildimde. aynı şekilde sivilcelerim de geç iyileşiyor.

  * regl'im gecikti. hem de bayağı gecikti. bu tarz şeyleri geciktirebiliyormuş maalesef.

   kullandığım ürünlere gelecek olursak,

  nature republic fresh herb cleansing foam

  mustela moisturizing soothing cream

  herhangi bir mineral sprey (benimki dr. tuna markaydı, bitti. memnunum ama, yine alırım)

  dudaklarım için euyira multi using balm (aşırı iyi, dudaklarım bunun sayesinde asla çatlamıyor ve kurumuyor. maalesef tr'de yok) ve madecassol pomad.

  burnumun içi için hametan merhem.

  şimdilik bunları kullanıyorum ve memnunum.

  ayrıca son olarak roaccutane ile ilgili bence insanların bilmediği çok şey var. herkes bu ilaca "ölümcül" bir şeymiş gibi bakıyor ama bence hayır. benim düşünceme göre bu ilaç gerçekten harika bir buluş. bir sürü dermatolog ile konuştum ve röportajlarını okudum, hepsi de şiddetli akne probleminde bu ilacı tavsiye ediyordu. kimse bu ilacın kullanımıyla ölmez bence. internette okuduğum bloglarda bazı kadınlar passiflora falan alıyordu depresyona girmemek için ki bunu da aşırı saçma buluyorum. yeni kullanmaya başladım ama psikolojim üstünde hiçbir etkisi olmadı. evet, yan etkileri ağır ve fazla. ama sonuçları ciddi anlamda inanılmaz.

  23 haziran 20:47 23 haziran 20:54


  385. muadilleriyle aynı etkiye sahip, ciltle birlikte sivilceleri de kurutan ve karaciğer üzerinde ciddi etkileri olan ve kullanılırken devamlı olarak kontrol altında tutulması gereken ilaçtır. kullanma talimatlarına uyulmadığı taktirde kalıcı hasarlara sebep olabilir.

  muadil kelimesine bir açıklık getirmek istiyorum zira bir üstteki girdide muadillerini kullanmayın tarzı bir cümle gördüm. lütfen, eczacı size muadil ilaç veriyorsa bu gibi cümlelerden gaz alıp "ben bunu istemiyorummm" diye ortalığı ayağa kaldırmayın, eczacıları çıldırtmayın. zaten ilaçlar birbirinin aynısı olmasa sistem o ilacın verilmesini onaylamıyor dolayısıyla verilemiyor. roaccutane, zoretanin, aknetrentin birbirinden farkı yok yani.

  muadil ilaç tanımı: Eşdeğer ilaçlar, referans ilaçlarla aynı özelliklere sahip olduğu, dolayısıyla, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanan ve referans ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ürünlerdir. Bir eşdeğer ilaç, referansıyla aynı etkinlik, kalite ve güvenilirliktedir.

  edit: yanlış anlaşılmaya müsait bir duruma açıklık getirmek istedim. ilaçların yan etkileri sizin bünyenize bağlı olarak ortaya çıkıyor. yanı siz roaccutanedan minimum yan etki ve maksimum verimi alırsınız ancak bir başka kişi aknetrent'te minimum yan etki ve maksimum verimi alır. sağlık konusunda şahsi tecrübelerinize güvenerek yıllarını bu sektöre vermis doktor ve eczacıların laflarını dinlemeyip çevrenizdekilere "onu kullanma bunu kullan, onun yan etkileri cok pis bak bu daha iyi" demeyin lütfen. ilaç bu, her bünyede farklı yan etki gösterebilir. size iyi gelen bir şey bilinçsizce kullanan bir başka kisiyi hastanelik bile edebilir.

  24 mart 14:20 31 mayıs 21:50

  5

  384. Kullanmamın üzerinden tam 8 sene geçti o zamanlar lisedeydim. İnanılmaz büyüklükte bana hem acı hem de psikolojik olarak sıkıntı veren sivilcelerim vardı ve hassas bir yaştaydım. Kaç doktora gittiysem sürekli merhem vb ürünle beni yolladı ama sivilcelerim için hiçbir etkisi olmadı. En son bir doktor sivilceleri inceleyip vs böyle bir ilacın varlığından bahsetti bir kan tahlili sonrasında bir kağıt imzalatıp ilacı kullanmaya başladım. Yanlış hatırlamıyorsam biri 10 diğeri 20lik olarak iki ayrı kutu kullandım. Biliyorsunuzdur çok fazla yan etkisi var. Prospektüsü çarşaf gibi. Özellikle hamilelik vb durumlarda kullanılması kesinlikle yasak, karaciğere etkisi olduğu yazıyor. Her ay ilacın bitiminde gidip kan tahlili yaptırıyorsunuz. Cildi fazlasıyla kurutuyor. Bunun bana en büyük artısı saçlarımın yağlanmaması olmuştu. O zamanlar makyaj derdim de yoktu. Mis gibi yüzünü yıka tonikle dudağa nemlendirici sür çık. Tedavi bildiğim kadarıyla 6 ay kadar sürüyor. Ben 4. aya doğru iki kez epilepsi nöbetine benzer bayılmalar yaşadım ilaca bağlı mı o zamanki stresime bağlı mı ondan pek emin değilim. Ancak doktorum 4. ayda ilacı bıraktırdı. Bana kalsa 6. aya kadar devam etmek bile isterdim artık rutin olmuştu kullanmak. Ancak 4. ayda sivilcelerim tamamen yok olmuştu. Şuan normal olarak cilt de yağlı olduğundan arada bir ufak tefek sivilceler çıkıyor ama önceki devasa sivilcelerden eser kalmadı. Tabii kimse mecbur kalmadıkça kullanmamalı böyle bir ilacı. Bu arada ilacın muadilleri de oluyor devletin karşıladığı aknetrent vb türevleri ilacın kullanımımdaki bir ay eczane muadilini verdi Roaccutanedan daha fazla yan etkisi olmuştu. Kabızlık ruh hali bozukluğu vb birkaç etkisi olmuştu. Eğer kullanacaksanız da muadil kullanmayın.

  24 mart 02:20

  383. türkiye'de kimsenin adını doğru söylemediği ilaçtır. ben roaccutane'i 13-14 yaşındayken arkadaş olduğum amerikan bir kızdan duymuştum doğal olarak ingilizce telaffuzuna alışmıştım, bizlerin söyleyişi çok garip geliyordu. alıştım tabii ama bazen türkçede bile o kadar farklı söyleniyor ki... iki üç farklı okunuş ama tek ilaç. (roaktan, roktan..)

  son çaredir, öyle üç beş sivilce için veya 1 yıllık problem için kullanılmaz, kullanılmamalıdır. benim doktorum lekelerim ve izlerim çok derinleştiği için hiç istemeyerek yazmıştı (yıllardır kurtulamadığımız inatçı sivilcelerim olmasına rağmen yazmayacaktı).

  sizi ilk gördüğü seferde bu ilacı veren bir dermatologa gittiyseniz, başka doktorlara şans verin.

  bahsedildiği gibi korkunç değildir ama sırf sivilceleri geçiriyor diye cilt için iyi olduğunu düşünülmemelidir. aknenin tekrarladığı durumlar bir yana, cildi inceltmek ve cilt bariyerini mahvetmek konusunda harika iş çıkarır. spesifik olduğu için yan etki kısmına girmiyorum. dilerim kimse kullanmak zorunda kalmaz.

  23 mart 17:56

  382. iki buçuk yıldır uğraşıp bir türlü kalıcı olarak geçiremediğim sivilcelerim için son çare olarak başladığım tedavi. daha önce dermatoloğa gittim, çeşitli topikal merhemler ve antibiyotik olarak tetradox kullandım. antibiyotik kullandığım 3-4 aylık dönemde sivilcelerim geçti hatta izlerei için kimyasal peeling bile kullandım ama çözüm kalıcı olmadı ve sivilcelerim geri döndü. daha sonra doğal içerikli ürünler kullanmayı denedim ama bunlar da etkili olmadı. hormon testleri yaptırdım, pcos var mı diye kontrol ettirmek istedim ama hormon seviyelerimin de normal olduğunu ve sivilcenin sebebinin bu olmadığını öğrendim. en son şehir değiştirdikten sonra başka bir dermatoloğa gitmeye karar verdim, sivilcelerim için yaptıklarımı anlattıktan sonra doktorum "roaccutane'a başlamak ister misin?" diye sordu. ilaçtan önce yapılabilecek bütün şeyleri yapmış olduğumu söyledi. sivilcemin ilk çıkmaya başladığı dönemlerde istemediğim ilacı ben de zaten düşünmeye başlamış olduğumdan tamam dedim ve kan testlerimi verdim. ilk olarak ilaca alışmam amacıyla 20 mg ile başladık. ilk ay muhtemelen doz da düşük olduğu için çok zorlanmadım. her gece yatmadan önce dudaklarıma ve burnuma hametan sürüyordum, çünkü sorun yaşadığım iki yer bunlardı. ikinci ay ilaçla bir sorun yaşamamış olmam ve kan tahlillerimin de düzgün gelmiş olması sebebiyle ilacın dozunu 40 mg'a çıkardı doktorum. ikinci ay benim için daha zor geçti çünkü doz arttığı için hem çok sivilcem çıktı hem de dudaklarım ilk aya kıyasla aşırı kurumaya başladı, gün içinde de sık sık hametan sürmeye başladım. ikinci ayın sonunda sivilcelenme atağım azaldı. şu an iki buçuktayım, sivilcelenmem bayağı azaldı ve ilaç daha çok önceki sivilcelerin izlerinin gitmesine yarıyor muhtemelen, izlerimde bir hayli solma var. ayrıca suratım ilk iki aya kıyasla daha parlak ve pürüzsüz görünüyor. doktorum, hastalarına en az 4 ay ilacı kullandırdığını duruma göre 6 aya çıkarttığını söyledi. benim ilk ay 20 mg kullanmam yarım ay sayılıyormuş sanırım, dolayısıyla 5 ay kadar kullanabilirim ilacı

  ben herhangi bir kas-iskelet problemi ya da depresyon ile sorun yaşamadım. eskisine göre biraz daha yorgun hissediyorum ve daha çabuk uykum geliyor sadece.

  şu anki durumum ve yan etkileri itibariyle ilacı kullanmaya başlamaktan pişmanlık duymuyorum. sivilcelerim için ilaçtan önce yapılabilecek her şeyi yapmıştım çünkü. ilacın aklınıza ilk çare olarak değil, son çare olarak gelmesi gerektiğini düşünüyorum. ilacı kullanan bütün süslülerin bir önce sivilcelerinden kurtulmasını, kullanmayanların da hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmamalarını dilerim. (gizlinot: swh)

  edit: 4.ay sonu güncellemesi. kan tahlillerimde bir sorun olmaması ve ilaçla bir sorun yaşamamam sebebiyle kalan izlerimin gitmesi için 2 ay daha kullanacağım ilacı. dozunu günlük 40 mg'dan 20 mg'a düşürdü doktorum. izlerim tamamen gideceğini, şu anda olan birkaç morumsu izin de ilacı bıraktıktan sonra geçeceğini, ilaç sürekli cildi soyduğu için bu izlerin oluştuğunu söyledi. ilk ay 20 mg'da çok zorlanmadığım için son 2 ayın da rahat geçeceğini düşünüyorum.

  ilk entry'me göre şu an hiç sivilcem yok ama derim baya inceldi herhangi bir sıcaklık değişiminde kıpkırmızı geziyorum. ama şikayetim yok mutluyum şu anki sonuçtan.

  16 ocak 11:02 5 mart 14:55


  5

  381. ilk tedavimin üstünden yalnızca 6 ay geçti fakat tekrardan akne sorunu yaşamam sebebiyle dermatoloğum yeniden yazdı. Daha etkilerini dahi atlatamamışken bu kışı da roaccutane ile kupkuru geçirecek olmanın hüznünü yaşıyorum. Şu an ilk haftam bitti, dudaklarım inceden kurumaya başladı bile. yüzümdeki yağı çekip aldı direkt, gün içinde dahi asla yağlanmıyor. lanet olsun dirençli aknelere. 

  1 ocak 11:49

  380. Kafama taktığım sivilcelerim tetradoxtan sonra hortladığı için kullanmaya karar verdim.ilk 21 gün biraz dudaklarım soyuldu,burnum bi miktar kanamaya başladı ama kılcal damarların çatlaması gibi bir kanama ve yüzüm biraz soyuldu.3.hafta bir halsizlik mutsuzluk keyif alamama durumu,kas ağrıları,tansiyonda düzensizlikler,mide ağrısı ve bir şey yiyememe gibi gariplikler oldu.doktora gittim ve karaciğer enzimlerim yükselmiş bir hafta ilaç kullanmadım ama yine yükselmeye devam etmiş.Sanırım bana çok ağır geldi o yüzden yollarımız ayrılacak.

  2.ay editi: ultrasyonda karaciğer,safrada bir şey çıkmayınca kullanmaya devam ettim.aknetrent yerine roaccutune aldım.çok para verdiğimden midir nedir midemi ağrıtmıyor diğeri gibi.ayrıca karaciğer enzimlerim de normale döndü.ruh halim iyi.yüzüm ve dudaklarım aşırı kurumadı.arada burnum kanıyor çok az.

  6.ay editi: bugün son kapsülü de yuttum.

   Uzun süreçte benim en çok kuruyan yerim dudaklarım oldu ama öyle kanayacak kadar değil. Sık sık nemlendirici sürerek tolere edebildim. Yüzüm kurudu ama diğerlerinin bahsettiği gibi dökülmedi, sabah akşam nemlendiricimin için ordinary hyaluronik asit serumunu kattım. Burnum kuruluktan biraz kanadı. Zaten ellerimde egzama olduğu için bu süreçte daha büyük egzamalarla uğraştım.elimin üstünde çıkam bir gidip bir gelen egzamalar.

  Diş etlerim biraz hassaslaştı bu dönemde.

  Gözlerim çok az kurudu, göz yaşı damlası kullandım.

  Sonuca gelirsek sivilce, gözenek, siyah nokta  problemim kalmadı.izler ve lekeler büyük oranda geçti sadece çok derin skar izlerim ve büyük sivilcelerden kalan 2-3 leke var.

  Yüzüm kusursuz değil ama kusursuza yakın. Keşke daha önce kullansaydım kötü şeyler anlatan insanların yorumlarından etkilenip ertelemeseydim. korktuğum gibi olmadı hiçbir şey fakat yan etkiler kişiye bağlı olarak değişebilir.

  Umarım kalan son kusurlar da ikinci altı ayda geçer.

  Bu yolda bana maddi manevi çok destek veren erkek arkadaşıma çok teşekkür ederim.

  19 kasım 2019 13:04 25 nisan 21:40

  379. Tedaviye ilk başladığımda buraya yazmıştım (link: https://www.suslusozluk.com/roaccutane?i=1030850 ). Şuan tedavide 5. Aya yeni girdim. Öncelikle 1 sene kadar önce tetradox ve azitroyla antibiyotik tedavisi gördüğümü belirteyim. Roaccutane tedavimde ilk 3 ay doz arttırmadan 20 mg kullandım. İlk başladığımda yüzümde pütür pütür sivilceler vardı ama benim asıl şikayetim kahverengi sivilce izlerim ve sırtımdaki sivilcelerdi. Bu yüzden doktorum doz arttırmayacağımızı cildimi yenilemeye yönelik 20 mg kullanacağımı söyledi. İlk ayın sonunda çoğu sivilcem geçmiş, cildimdeki hafif soyulmalardan kaynaklı yüzümdeki lekeler hafiflemiş ve siyah noktalarım dökülmeye başlamıştı. 2. Ve 3 ay cildim düzelmeye devam etti yan etki olarak vücudumda aşırı kuruma, dudaklarımın kuruması ve saç dökülmesi dışında bir problem yaşamadım. Bunlardan en can sıkıcısı saçlarımın kuruması ve dökülmesi oldu malesef, kıvırcık saçlarımı sadece banyoda tarayabildiğim için saçlarımın avuç avuç döküldüğünü gördüm :/ 3.ayın sonunda cildim ciddi manada pürüzsüzleşmişti ve lekelerim azalmıştı. Tedaviye başlamadan izlerim yüzünden markete bile kapatıcı sürmeden gidemeyen ben sadece renkli güneş koruyucuyla dışarı çıkabilir hale geldim. Doktora gittiğimde yüzümün düzeldiğini ama sırtımdaki sivilcelerin geçmediğini söyledim. Dermatologum yüzüm için artık tedaviye gerek olmadığını ama sırtımdakiler için doz arttırarak devam edebileceğimizi söyledi. Onayımı aldıktan sonra 4. Ay 40 mg a çıktık. Doz attıktan sonra sanırım vücudum ilaca alıştığı için ekstra bir kuruma yaşamadım. Ve bu süreç boyunca sivilce kusması yaşamadım. Dünkü kontrolümde doktorum sırtımın ve yüzümün düzeldiğini fakat dozu tamamlamak için 3 ay daha 40 mg kullanmam gerektiğini söyledi. Kolay bir süreç değil, makyaj yapmadan çok iyi nemlendirmek güneşten iyi korunmak gerekiyor fakat tüm zorlukların yanında yüzümün düzeldiğini görmek beni tedavi için daha motive hale getirdi. Aynaya baktığımda mutlu hissediyorum belki de bu yüzden depresyon gibi yan etkiler yaşamadım. Bu süreçte fondöten kullanmadım fakat zaman zaman cc krem kullandım. Güneş koruyucusu olarak yüzüm için (bkz: avene fluid spf50+ dry touch) tinted versiyonunu, vücudum içinse sun ozon sonnenspray sport spf50+ kullandım. Dudaklarım için dönüşümlü olarak (bkz: hametan), (bkz: blistex) ve(bkz: ruby kisses pot o'miracle lip revitalizer) kullandım. Vücudum ve yüzüm için nemlendirici olarak Ducray dexyane kullandım çok memnun kalmasam da aynı serinin (bkz: ducray dexyane ultra rich cleansing gel) temizleme jelinden çok memnun kaldım. Sonuç olarak; evet ileriye dönük zararları olabilecek bir ilaç ama daha öncesinde kullandığım soyucu kremler hem işe yaramıyor hemde cildime daha çok zarar veriyordu. Cildimin düzeldiğini gördükçe seviniyor ve ilerde pişman olmayacağımı umuyorum.

  9 kasım 2019 20:53 9 kasım 2019 20:56