girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

1. ukte  sevgili (yazar: kullaniciadim)

açılımı radyo ve televizyon üst kuruludur,anayasa'da belirtilmiş kamu tüzel kişilerinden biridir.

1983 yılında "radyo televizyon üst kurulu" adıyla kurulmuştur, yurt içindeki yayınların milli siyasete uygunluğunu denetlemek,düzenlemek amacını taşıyordu o zaman daha sonra 1994 yılına gelindiğinde denetim alanı,yetki ve sorumlulukları genişletilmiştir.

tbmm tarafından seçilen 9 üyeden oluşur,haliyle tbmm'nin çoğunluk görüşünü yansıtmaması olanaksızdır,üstelik bu ona siyasi bir kurum niteliği kazandırır.

görev kapsamında ise bunlar vardır:

"Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır."

şimdi, tv'de yayınlanan programların denetimden geçmesi elbette gerekli ancak bunu, siyasete bağlarsanız orada özgürlükten bahsetmek zorlaşır.

güya anayasa'ya göre özerktir ancak, rtük'ün kurulduğundan beri tek yaptığı onu atayanlara hizmet etmek,onların görüşleri doğrultusunda sağa sola cezalar vermektir.

normalde ne olmalıydı, çeşitli dallarda uzman insanların, çocuk psikologları mesela ya da toplumbilimcilerin aktif katılımda bulunduğu, yasamaya bağlı olmayan bir yapı olması gerekirdi ancak, bizde işler maalesef böyle değil.

dolayısı ile "ahlak"ımızı meclisin seçtiği bu 9 kişi belirliyor. 

24 ocak 15:14 31 ocak 20:30

2. dijital servislere denetleme getiriyormus. heralde ulkecek muziginizi de, dizilerinizi de alip defolun gidin mi demek istiyorlar. acaba sozluge'de sansur gelir mi?

5 şubat 20:40

3. açılımı radyo ve televizyon üst kurulu olan bir kurumun youtube ve netflix ile işi nedir evvela onu anlamadım. bunu da cehaletime veriyorum. istersek gereksiz işler kurulu da denebilir yani bundan sonra. neyse amaç netflix'ten yayın için para koparalım lisans ayağına, hazır elimiz değmişken içeriğe de el atarız muhabbetiyse kişisel çabanızı çok takdir ettim. yalnız adamlar da salak değil ya bunu yemez.

youtube konusu zaten baştan sakat. erişimi engelleyin oldu olacak zaten yapmadığınız şey değil. youtuberlara buradan nasıl bir iş çıkar o ayrı merak konusu. neler görürüz artık kimbilir? artık hayal dünyamızın bizi götürdüğü yere mi gideriz o belli değil.

kısaca uzaktan kumanda ile hayatımızı yönetme fikri gerçekten bu devirde şaka gibi. bunları da görmedik demeyiz. tasarı halinde kalıp hiç hayata geçmemesi dileğiyle. ve tabii ki sansüre hayır!!

5 şubat 21:00


4. Beni çok da şaşırtmayan bir karar vermiş olan kurumdur. Hayır ne bekliyoruz ki? Nasıl sevişeceğimize, nasıl içeceğimize, nasıl giyineceğimize kendi kendilerine karar veren bir ülkeden ne bekliyoruz. Televizyonda öpüşmeyi sevişmeyi yasakla, silahla adam vurmayı, kavgayı, dövüşü göster yetmesin internet alemine de sıçra. Sen "radyo" "televizyon" üst kurulusun kendine gel. 

5 şubat 21:23

5. Sansür bahane, kasayı doldurmak şahane! En acısı da bizim bu yasaları zamanla kabullenip, sürekli alternatif yolları düşünmemiz ve "denetleseler ne olacak engelleyemezler ki" gibi argümanlara sığınmamız. Resmen ülkeye karşı savunma mekanizması geliştirdik.

5 şubat 21:29

6. Bırakın eski Türkiye’yi, gazete, kitap gibi yayınlara uygulanan sansürün anayasadan kaldırıldığı 2.meşrutiyet dönemini mumla arar olacağız bu gidişle.

5 şubat 23:46 5 şubat 23:49

7. Bugün, Kediciklerin olduğu A9 kanalına beş kez program durdurma ve en üst düzeyden idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştır. 

6 şubat 18:42


8. yıllarca adnan oktar'ın yayınları görmezden gelmiş ama ne zaman ki adnan oktar diyanete "maaşlarınız kerhanelerden, içkilerden gelen vergilerle ödeniyor. buna neden ses çıkartmıyorsunuz?" dediği için a9 kanalına çok ağır idari cezalar vermiş, sözde bağımsız idari otorite ama iktidarın kolu olmuş kurumdur. 

6 şubat 18:55