yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (0)

  1. Evet yeni bir yazar olmama rağmen burayı senelerce takip ettim. Hatta bazen olurdu ki bi sürü merak ettiğim ürünlerin hepsinin başlığı açılmış olurdu sevinirdim ben de .Hepsini yeni sekmede açıp bakardım 10-15 sayfa. Yapısına, duruşuna, renklerinin tonuna.. Şimdiyse gerçekten anlamsız başlıklar bir sürü oldu. Belki bu başlık bile onlardan biri. Belki sadece ben böyle düşünüyorum bilemedim..

  25 ağustos 2018 09:10

  2. Evet böyle bir gerçek var. Ürünlerin artık ateş pahası oluşundan mı yoksa süslü sözlük mü bozdu bilmiyorum ama bazen bu durum sinir bozucu oluyor. Ben de eskiden beri takip edenlerdenim (hesabımı yeni açsam bile) eskiden tüm akış ürün yorumu olurdu.

  25 ağustos 2018 10:08

  3. Yaş ortalaması 11 olduğu için, makyaj yapmamaktan kaynaklanıyor bence bu. 2007de doğmuş birinin makyaj yapması abes olurdu zaten.onlar gitsin en sevdikleri yemekleri en sevmedikleri ünlüleri, boylarını, kilo aldiklari bolgeleri, igrendikleri seyleri, onları bugün anlatan (?) Şarkıları falan yazsin. Ha bunlar farazi değil, hepsinin ayrı ayrı başlığı var allah sizi inandırsın.

  2013te zevkle okuduğum sözlük ne hale gelmiş, insan üzülüyor

  25 ağustos 2018 10:22


  4. BUNUN bir sebebi de pahalılık olabilir mi? Mesela eskiden bir gratis indiriminde ben bir tekli far bir ruj bile olsa mutlaka bir şeyler alırdım ve o ürünlerle ilgili girdileri uzun uzun okurdum, o zamanlar yazar olsaydım yazardım da. Ama şimdi kaç indirimdir oje dışında bir şey almadığım için yorumlayacak bir şeyim de olmuyor. Sadece bazen halihazırdaki malzemeleri kullanırken “bu ürün çok güzel ya, bunu yazayım” dersem yazabiliyorum

  Edit: yukarda pahalılıktan bahsedilmiş, görmemiştim kusura bakmayın süslüler

  25 ağustos 2018 10:33 25 ağustos 2018 10:38

  5. Bunu ben de fark ediyorum. Konu dışı sekmesi daha hareketli artık. Eskiden tam tersiydi. daha önceki girdilerde denildiği gibi pahalılık, yaş ortalamasının düşmesi gibi faktörler etkilidir muhtemelen. yine de başka hiçbir sözlükte olmadığı şekilde çok verimli bir kozmetik arşivi var burada. Süslü adına yakışır şekilde.

  25 ağustos 2018 11:05

  6. ben bunun asıl sebebinin buraya deneyimlediği ürünleri yazmaktan çok, soru-cevap aparatında takılıp arada akışta da itiraf ve anket başlıkları gibi başlıklara girdi yazarak kafa dağıtmaya gelen kesim olduğunu düşünüyorum. bu nedenle cidden ürün yorumlayacak kişilerin de hevesinin kaçtığını ve denese bile ürün yorumlamaya elinin gitmediğini düşünüyorum. sözlüğün genelinin öğrenci olması ve ürünlerin ateş pahası olması da azımsanamayacak bir etken tabii ki fakat akışta 10 girdi goygoysa, 1 girdi ürün yorumlaması oluyor ve bu nedenle ürün hakkında yazılan girdi bizim gözümüze çarpmıyor.

  25 ağustos 2018 11:08

  7. Ben sözlüğü yaklaşık 1,5 senedir takip ediyorum, nereden baksan 8 aydır da yazarım. Ne kadar "eskisi kadar"dan bahsediliyor, bunu tam bilememekle birlikte ben yapılan ürün yorumlarının da aslında yeterince okunmadığı kanısındayım.

  Mesela bir yazar ürünü her yönüyle anlatmış, uzun uzun yorumlamış, bakıyorum en fazla 7-8 kişi artılamış. Daha sonra konu dışı sekmesinde bakıyorum ki bir youtuber'a bir iki cümlelik bir laf sokulmuş, en az 30-35 artı, bir o kadar da eksi. Yani olumlu ya da olumsuz görüş bildirilmiş, bir etki-tepki durumu olmuş.

  Kısacası beni şaşırtan durum budur. Daha önce de yazılan hayat pahalılığı, sözlükteki yaş ortalaması vb. Faktörlerin de etkili olduğunu kabul etmekle birlikte sanırım bir de "emeğe verilen değer faktörü" var. Sen sabaha kadar ürün yorumla, çoğu kişinin umurunda olmasın, ama hayatında hiçbir etkisi olmayacak bir kişi hakkında yorum yap, gelsin artılar...

  Hal böyle olunca bir çok yazarımızın ürün yorumlama hevesinin kalmayacağını görmek, çok da zor olmasa gerek... (gizlinot: belirtme gereği hissettim, ben burada kendimle ilgili alınganlık göstermiyorum, gördüğüm genel bir sorunu aktarmaya çalıştım. Sevgiler sözlük.)

  25 ağustos 2018 11:18


  8. Özellikle üst segment ürünlerde kendini hissettiren durumdur. Mesela sözlük içinde bir serum bir de vitamin araması yaptım, birinde 2, diğerinde 6 girdi mevcut. Onların yarısını da ürünü merak edenlerin yazdıkları oluşturuyor. Bunun da iki sebebi var: 1. High end ürün yorumu yapanların hunharca eksilenmesi. 2. Yeni üye alımıyla sözlüğün yaş ortalaması ve kalitesinin düşmesi. Drugstore ürünler için de sürekli aynı yorumları yazmak yerine ürün oylanabilir bence. Başlığı açtığımda kaç yıldız aldığından bir çıkarım yapmak birbirinin paraphrasei olan 100 girdi okumaktan daha kolay olacaktır. Son olarak eskiden konu dışı sekmesinde bile sözlük formatına çok uygun bulunmayan başlıklar forum olarak nitelendirilir, pek yazılmazdı. Şimdi süslü sekmesinde bile bu tarz başlıklardan geçilmiyor. Zincirleme isim tamlaması yaparak açtığınız başlıkları soru - cevapta kullansanız daha temiz bir görüntü olacak.

  25 ağustos 2018 12:15

  9. hiç ürün eleştirisi yorumu yapmayan bir yeni yazar olarak özeleştiri vermek istiyorum.

  yazamıyorum çünkü hiç makyaj yapmıyorum. cilt bakımı için kullandığım üç şey var: su, aleo vera jel, ilginç olmayan isana marka bir jel temizleyici. güneş kremi nivea falan kullanıyorum. neden süslüye üye oldun derseniz, vallahi içten içe çok makyaj yapmak istiyorum. ama asla yapamıyorum, hiçbir fikrim yok. elimde bir kaş kalemi, bir kaç göz kalemi, bir yüz yıllık allık, bir true match kapatıcı ve essence rimel var. özel günlerde sürünüp tüm gün "şu an makyajlıyım, şu an makyajlıyım" diye geziniyorum. burdaki tüm ürün yorumlarını da okuyorum, sonra alışverişe çıkıyorum, sıfır. ya yeni gördüğüm bir ürün oluyor, aa buna süslüde ne yazmışlar bilmiyorum alamam oluyorum. ya da kesin şunu alıcam dediğim şey gözüme bir garip görünüyor ya da rengi falan kalmamış oluyor. aylardır her hafta üç kez gratis, rossman geziyorum ve aynı şeyi yaşıyorum. baktım olmayacak body shopun internet sitesinden bir şeyler alayım dedim. üç kez sepet doldurdum, emin olamadım sipariş veremedim, kaldı.

  kısacası arkadaşlar, yani başlayabilsem muhteşem olacak bence, ama kıramadığım bir içsel engel var. ama siz yazmaya devam edin lütfen, hepsini sindiriyorum, bir gün benim de günüm gelecek!

  25 ağustos 2018 13:26 25 ağustos 2018 13:28

  10. Kendi açımdan yorumlarsam olayı, artık daha az ürün alıyorum. Bu sebeple de ürün yorumları da azalıyordur. Ha diyeceksiniz eskiden bol bol yorum mu yapardın? Evet yeni üyeyim, ve bu sebeple az ürün alma dönemim yazarlık dönemimle birlikte gelişti. Bu sebeple pek fark gözlemlemek mümkün değil. Ayda, iki ayda bir ancak iki üç ürün alıyorum. Bu ürünlerden en az biri de demirbaş ürünlerim. Nemlendiricim, şampuanım gibi yani.

  Ama bir yıl öncesine kadar poşet poşet ürün aldığımı bilirim. o zaman çok ürün deniyordum. Şimdilerde çok sevdiğim ürünlerin yenilerini alıyorum, bütçe ayırmışsam da bazen ürün deniyorum. Kullandıktan sonra eminsem tabi yorum yapıyorum. Biraz daha minimalist çizgiye geçiş yapıyorum. Kıyafetlerden çamaşırlara kadar gereksizi at, gerekmeyeni alma kuralını uygulamaya başladım. Yakında kozmetik ürünlerimi de seçip bir kısmını atacağım. Almamakla başladım işe, şimdi elden çıkarmaya gayret edeceğim.Umarım böylesi daha iyi olur benim için.

  Belki diğer süslüler de artık daha az ürün alıyordur. Bundan dolayı olabilir.

  25 ağustos 2018 13:48

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar