sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

  17. var bu sözlükte bu. bunun tam tersi durum da var ama. bekaret aşağılayanlarla bekaret kutsayıcıların birbirlerini aşağılama sebepleri aynı: "herkes cinselliğini benim gibi yaşamalı" düşüncesi.

  sevgili bekaret düşmanları;

  öncelikle anlaşılması gereken konu şu: herkes seksi sevmek zorunda değil. "yhaa ama seks su içmek, yemek gibi bi şey sonuçta tatlım" gibi açıklamalar son derece ilkel. çünkü aseksüeller vardır. ve aseksüellik de bir cinsel yönelim biçimidir. psikolojik veya fiziksel bir hastalık değildir.

  ikinci olarak; seksi seven herkes bir partnerle seks yapmak zorunda değil. çünkü otoseksüeller de vardır.

  hatta seksi seven herkes mastürbasyon yapmak zorunda da değil. çeşitli duygusal, inançsal ya da düşünsel farklılıklar sebebiyle insanlar mastürbasyon yapmak istemeyebilir ya da mastürbasyon yapmaktan da hoşlanmayabilirler.

  ayrıca seksi seven, bunu bir partnerle eyleme dönüştüren herkes cinsel birleşme yaşamak zorunda değildir. önemli olan kişinin hem arzuladığı hem hazır olduğu hem de eyleminin sonuçlarını rahatlıkla kaldırabilecek güçte olduğu zamanda, ve kendi istediği şekilde cinselliğini yaşamasıdır.

  sevgili bekaret kutsayıcıları:

  seksi seven ve bunu kendi kendine ya da bir partnerle yaşayan herhangi biri, sevdiği şeyi sevdiği biçimde, hazır olduğu için ya hazır olmasa bile hazır olmamasının getireceği sonuçları kaldırabileceğini düşündüğü için cinsel birleşme yaşıyor demektir. belki hymen denilen o dokunun şekil değiştirmesi senin için kabul edilemez olabilir. fakat seninle aynı derecede buna ehemmiyet vermeyen bir insan için endişelenmeni gerektirecek bir durum yok. namus, ahlak gibi kavramlar görecelidir. birine vajinal birleşme ahlaksızca geliyorken, diğerine anal birleşme ahlaksızca gelebilir. hatta bir diğerine bunların tamamı son derece ahlâklı da gelebilir. ve hatta birinin başka birine bakması bile bazılarına son derece ahlaksız gelebilir. sana son derece normal gelen bir durumu, sevdiğinle el ele tutuşmanı ve bunu ayıplayan insanları düşün, "bozulmuş" derken sen daha fazlasını yapıyorsundur belki de diğerlerine.

  sonuç olarak, bence bekaret kavramı için ne düşünüyorsak düşünelim, eğer bunu birine saldıracak kadar, onu "yobaz" ya da "patlak" diyerek küçümseyecek kadar önemsiyorsak, önce kendi içimize bakmalıyız. ben karşımdakini suçlarken, kimi aklamaya çalışıyorum aslında? karşımdakini suçlayarak kime merhamet ediyorum? sevişmek istediği halde sevişmeyen kendime mi? ya da sevişmiş ama kendi içimdeki geleneksel sesi susturamayan kendime mi?

  bir de şey ya, hymen diyince sizin de içinizden "gölgelerin gücü adınaoov" diye bağırmak geliyor mu?

  edit: eksileyen süslülerden uyarı ve eleştiri bekliyorum.kendi doğrularını anlatarak belki bu konudaki fikirlerime yeni bir bakış açısı getirirler?

  22 mart 02:00 22 mart 13:25

  16. bekaret tabusunun varlığını sürdürmesinin nedenlerinden biridir. bakire olmayanı aşağılamak kadar, bakireyi aşağılamak da bu tabuyu besliyor. etkileri aynı; çünkü bekaret hakkında hiç konuşulmasa, kimse kimseye karışmasa, bakire olan veya olmayan asla aşağılanmasa, lafı bile edilmese tüm bu etiketlerden çoktan kurtulmuş olurduk.

  sanki isveç'te yaşıyoruz, insanlar sekse oradaki gibi 15 yaşında başlıyor da türkiye'deki sindirilmiş, korkutulmuş, taciz edilmiş, kendini ve kadınlığını keşfetmesi kesin bir dille yasaklanmış talihsiz bakireler aşağılanıyor. oysa oralarda "bekaret" diye bir kavramın hiç lafı edilmez. böyle garip bir muhabbet konusu yoktur bile!

  bir insan aile baskısı görüyor olabilir, babası ve/veya abileri onun seviştiğini öğrendiği an hemen töre cinayeti işleyecek kişiler olabilir (haberlerde hep görüyoruz), yetiştirilme tarzı yüzünden erkeklerden korkuyor olabilir, aseksüel olabilir ("herkes seksi sevecek" diye bir kural da yok üstelik), koyu müslüman veyahut katolik vb inancı taşıdığı için bu işi evlenmeden yapmak istemiyor olabilir, travmatik geçmişi nedeniyle seksten uzak duruyor olabilir, karşısına uygun bir partner henüz çıkmamış olabilir... olabilir de olabilir. özellikle bu ülkede ihtimal çok. bakire olup olmama durumu, kimseyi ilgilendirmemeli.

  bu aşağılamalar, bakire olmayanın aşağılanması ile eşit çirkinlikte. aynı oranda rahatsız edici ve tamamen boş insanlara özgü.

  türk erkekleri zaten bakireykenki deneyimsizliğimizi de yüksek libidolu/tecrübeli halimizi de aşağılıyorlar. bakireyken "kezban", değilken o... oluyoruz.

  yetmiyor, bir de hemcinslerimiz vajinamız üzerinden -ne hadlerineyse- ahkam keserek bakire olmamız veya olmamamız üzerine bizi aşağılıyor. şaka gibi!

  kadın olmanın en ama en zor olduğu coğrafyalardan biri türkiye olmalı. erkeklerin kadınlara olan acımasızlığı insanlık tarihi kadar eski bir gerçek ama türkiye'de kadınlar da hemcinslerine düşman. herkes nefret ve ötekileştirme gayreti içinde yüzüyor, korkunç. erkekler hepimizi eziyorken keşke birbirimize destek olsak, hangi görüşten/inanıştan olursa olsun hemcinslerimizi koruyup kollasak. bu kültürde kadın olarak doğmuş olmamız zaten çok büyük bir şanssızlık, bari birbirimize karşı anlayışlı ve dostça davransak...

  ama nerdeee...

  hayatta bakire olması veya olmaması dışında hiçbir özelliği olmayan kadınlar, kendilerini ve başkalarını da bu zar üzerinden tanımlayabilecek kadar yüzeyseller işte.

  toplumun, insanlarımızın gelişmemişliğinden kaynaklı tamamen.

  21 mart 18:22 21 mart 19:17

  15. Sibel üresin’in açtığını düşündüğüm ‘kıymetlimisssiiii çekemiyorlarrrr’ tıslaması tadında başlık. 

  Bir kere de mağdur olmayın bıktırdınız artık. 

  20 mart 23:16

  14. Geçenlerde burda bi soru okumuştum. Artık erkek arkadaşımla bir şeyler yaşayıp özgür bir kadın gibi olmak istiyorum gibi bir şey diyordu. Cinsellik yaşamakla özgür kadın olmanın ne ilgisi var anlayabilmiş değilim. Özgür kadın kendi ayakları üzerinde durabilen, kimseye bağlı olmadan yaşayabilen güçlü kadınlardır. Cinsellik yaşamak ise tamamen kişinin kendi değer yargıları ve yetiştirilme biçimiyle ilgili bir olay. Ben dini değerleri olan ve mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışan biri olarak evlilik dışı ilişkiye sıcak bakmıyorum. Fakat bu konuda öyle düşünmeyen bireyler elbette olacaktır ve varlar da zaten. Bu konu ne kimseyi önemli yapar ne de önemsiz. Herkesin kendi yargılarıyla alakalı bir durum. 

  Edit: eksileyen süslüler, aynısını erkek için de düşünüyorum bu arada. Lafım sadece kadınlara değil. 

  20 mart 19:51 20 mart 23:42

  13. kadın olunca her durumunuz aşağılandığı için sorun değil. Regl olursunuz ayıplanır, olmazsınız küçümsenir. Bakire olursunuz ezik olursunuz, değilseniz yollu. en çok da biz kadınlar birbirimize yapıyoruz bunu. Yani arkadaşım bedensel bir tercih bu önem veren korur, vermeyen salar. Herkes zaten kendi kafasında erkekle birlikte oluyor. Birbirinizin potansiyelini dahi etkilemiyorsunuz; nedir bu çekememezlik ? Kimse kimsenin cinsel ve beden tercihlerini aşağılayamaz. Bakireyi de bakire olmayanı da aşağılayanın beyni tek taraflı çalışıyordur; başka aşağılayacak şey bulamadıysa demek ki. 

  20 mart 14:18

  12. bekaretini allayıp pullayıp gözlere sokan ve kendilerini bu sebeple hemcinslerinden daha üstte konumlandıran kadınlar eleştiriye gelemiyor diye ortaya çıkmış bir başlık sanki bu. aşağılama filan olduğunu sanmıyorum.

  20 mart 14:05

  11. öncelikle tanım: olmayan aşağılamadır.

  bir kez de türkçe karakterle tekrarlayayım:

  gidip soru cevapta seks yapan kadınları kışkırtıyor, yerin dibine sokuyor, türlü hakaretlerle çileden çıkartıyorsunuz. sonra o kadınlar gelip size haddinizi bildirince “sözlükte bekaret aşağılaması” oluyor. yok öyle yağma.

  20 mart 00:54

  10. turnusol kağıdı gibi bir başlık. yukarıdaki entrylerde anonim olunamayacağı için hırlaşan yazarların gelmeyeceğini yazmışlar, ne kadar doğru. çünkü onlar gizli kapılar arkasında her türlü "günah"ı yapıp mahalle kimliklerinde hanımdırlar, beyefendidirler.

  berbatsınız ve bu berbatlığın içinde ölmeye de mahkumsunuz. çünkü bu dayatılmıyor, bu içinizden geliyor.

  bekaret, 13 yaşından kızların evlenmeye uygun görülmesi, tecavüzün meşrulaştırılması, açık giyinmeseydi savunmaları herbir cümle aynı dürtüden besleniyor. ama siz çok dini bütün insansınız.

  tanım: isteyen istediği ile sevişir, istemeyen de sevişmez. bi salın.

  16 mart 20:43

  9. soru-cevap aparatında zaman geçiren bir insan olarak benim gördüğüm, bunun tam tersi bir durum söz konusu. 30 yıllık hayatımda bir kadının başka bir kadına "patlak" diyebilecek kadar basit olabileceğini bu sözlükte gördüm üzgünüm.

  dinine geleneklerine orta derece bağlı bir çevrede büyüdüm, sol tandaslı epey özgür ortamlı bir üniversitede okudum. babası tarikat hocası olan arkadaşlarım da oldu ateist, deist arkadaşlarım da. bir sürü farklı insan tanıdım, ekşi sözlükte gerizekalı ergenler harici "patlak" kelimesini kullanan bir kadın ve erkeğe rastlamadım hayatımda. isteyen grup seks yapar, isteyen hayatı boyunca sevişmez insanların cinsel hayatlarının olması ya da olmaması o kadar kişiye özel bir durum ki bunun üzerinde birbirine giren insanlar boş yapmanın tillahını yaşıyor. hadi erkekleri anladık, yüz yıllardır kadını aşağılamaya, kadına zar üzerinden mal muamelesi yapmaya alışmışlar ama bir kadının bunu yapması korkunç.

  ben bekareti aşağılayan kimse görmedim bu sözlükte, olan da arkadaşın da belirttiği gibi bir savunma mekanizması. soru-cevap aparatında soru şöyle açılıyor mesela "patlak kızlar neden patlak", böyle saldırgan bir dille mevzuya girilince insanların karşı tepki vermesi de çok normal.

  son olarak toplumu, özellikle karşı cinsi cinsellik üzerinden manipüle eden kadınlara saygı duymuyorum. cinsellikle manipüle etmek de illa sevişme vadiyle, dekolte vererek falan olmaz kimisi de bekaretiyle manipüle eder. ben bakireyim, sırf bu yüzden çok kıymetliyim mesajı vermek de benim gözümde cinsellikle manipülasyon yapmaktır. yani burada da bakire kişisi karşı tarafa sadece ona özel bir cinsellik vaad ediyor, yani yine cinsellik üzerinden kendine değer katıyor. dolayısıyla size değer katan ya da sizi basitleştiren cinsel yaşamınız değil, davranışlarınız ve düşünce tarzınız. tabi bu biraz aklı başında, eğitimli bir zümredeyseniz geçerli. lümpen bir hayat sürüyorsanız, çevreniz de lümpense, bakireliği de bakire olmamayı da üzerine kavga edilecek bir mevzuya dönüştürür ve bunlarla yaşadığınız ortamda kendinize değer biçersiniz.

  16 mart 14:46

  8. Herkesin kendi bekaretinin derdine düşmesi gereken konu. İsteyen cinselliği doya doya yaşar istemeyen yaşamaz. Saygı duyulması gerekir iki düşünceye de. Ancak kişilik haklarını kimse kimsenin zedeleme hakkına sahip değil. Siz cinsellik yapanlara saldırmayın onlar da size.... (gizlinot: kim başlatıyorsa yapmasın)

  16 mart 12:49 16 mart 12:52