yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (58)
  • medya (2)

  58. madem böyle bir başlık var o zaman sözlük yönetimine sesleniyorum buradan. oylamaların sadece sözlük kullanıcılarının, yani üyelerin görebileceği şekilde düzenlenmesi lazım. dışarıdan sadece bir okuyucu olarak bakıldığında girdilerdeki eksilerin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. özellikle de ürün yorumları için. esasen orada yazarın ürünle ilgili değerlendirmesi ve yazılanın içeriği önemlidir, girdisinin kaç beğeni ya da eksi aldığı değil. çünkü eksi butonu bir süredir amacının dışında hizmet ediyor burada. bu da gereksiz bir yanıltmaca. yine sadece okuyucu olarak bakarsak girdilerdeki eksi editleri de çok çirkin görünüyor. bu şekilde bunun da önüne geçilmesi lazım tabii.

  her şey bir yana bir kısım buranın bir sözlük olduğu bilincinden fazlaca uzak. sözlük neydi? sözlük emekti(gizlinot: lol) film de burada kopuyor ya zaten. bunlar hep yazar olma kriterlerinde sıkıntılar olduğunu gözler önüne seriyor aslında. yazar olmak artık çok kolay, ama buraya kaliteli ve amacı yazarlık olan kişileri alacak şekilde bu konunun gözden geçirilmesi gerek. nicelik değil, nitelik lazım yani. eğer ışık hızıyla niteliksiz beş girdi yazan adamı aynı gün şipşak yazar yapacak kadar değersizse bu platform, sonuçları hepimizin gördüğü gibi ortada. bu nefes alır gibi eksi veren insanlar nasıl hala burada?

  ayrıca istatistikler bölümünün eskiden olduğu şekle dönmesi lazım. yani gönlü boş ve gönlü hoşlar bölümü neden artık yok istatistiklerde bilmiyorum, ama şu devamlı ota b..a eksi yağdıranları ben görmek isterdim kendi adıma. bakalım süslü'de en çok eksi verenler kimlermiş? onlar neler yazıyormuş ya da bir halt yazmayıp ancak böyle burada eksi vererek vakit mi geçiriyorlarmış bir de biz görelim. kısaca burada sapla samanın ayrılması lazım. buraya ürün yorumu olsun, konu dışı sekmesi olsun yazarak bir şekilde katkıda bulunan insanlarla, üçer beşer hesap alıp her birinden millet gak dese eksi vermeyi maharet sananlar, aklınca burada oyun oynayanlar bir belli olsun artık. yazar sayısı artsın diye bir kişinin on farklı mail adresiyle hesap açmasına izin verip, onları bomboş içeriklerle iki günde yazar yaparsanız bunun önüne geçilmez tabii. bizler tek hesapla üç eksi verince seri eksici muamelesi görüp sözlükten uzaklaştırılıyorken, bir başkası üç beş ayrı hesapla habire eksi verip, zafer sarhoşu gibi bundan tatmin oluyorsa burada eksilenmenin dışında sorunlar var demektir. onlar rahat, nasılsa on tane hesabım var biri gitmiş ne olur ki yine alırım diyor. çünkü sözlük içeriğe ve emeğe değil, sadece tıklanma ve görünürde artan yazar sayısına kilitlenmiş durumda. yazar sayım artsın, yeter ki ben reklam alayım, çekiliş yapar iki maske dağıtır gazını alırım yazarların, sonra da mis gibi keyfime bakarım gerisi beni bağlamaz diyor sanırım yetkililer. ben de diyorum ki buranın tıklanma sayısı bizler yazarsak, ürün yorumlarsak, yeni başlıklar açarsak artar. sizin yoldan geçen adamı tutup burada yazar yapmanızla bir yere kadar gider.

  bakın soru cevapta kimin eli kimin cebinde belli olmayan, her biri üçüncü sayfa haberlerinden fırlama soruları okumak için gelen kitleden size ekmek çıkmaz. yani küçük hesaplarla olmaz bu iş. ilk olarak soru cevabı mahalle hamamına döndürenleri el üstünde tuttunuz herkes oraya akın etti, süslü sekmesi resmen can çekişti ürün yorumu okuyamaz olduk. sonra sözlüğe loreal ajanlarını doldurdunuz sözde ürün yorumluyor ayağına bizler markadan tiksindik. hata üstüne hata yaparak olmuyor işte. şimdi de bu saçma sapan eksileyenlere meydanı bırakırsanız valla siz bilirsiniz. ne de olsa bizler bugün varsak, yarın yokuz.

  yalnız sözlüğü korumak, bunlara engel olmak şöyle dursun, bizzat bu durumlara çanak tutan bir moderasyonumuz var. en kötüsü de bu aslında. sevgili moderasyon ekibi yeter bu kadar ölü taklidi yaptığınız hadi biraz da siz sahip çıkın sözlüğe de görelim. aktif çalışan, adil, kendi kurduğu platforma önce kendi değer veren bir moderasyon bu sözlüğün tek ihtiyacı.

  18 ocak 23:06

  57. Eksiye hiç karşı olmayan hatta gerekli olduğunu düşünen biri olmakla beraber bu son eksi akımının site yönetimiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten Moderasyona önerim: site etkileşimi artsın diye bot eksiler basmayı bırakın. (Burda ölçüsüz smiley kullanmak isterim)

  18 ocak 21:50

  56. soru cevap kısmında anonimlik komple kaldırılsın. anonimliğin arkasına sığınıp o kadar çirkin cevaplar veriliyor ki bazen soru sahibi yerine ben şok oluyorum cevapları okurken. belki çok sevimli iyi kalpli olarak bildiğimiz yazarlar yazıyor o cevapları da, nereden bileceğiz ki. korkunç.

  18 ocak 16:10 18 ocak 16:51


  55. eksi butonuna captcha (gizlinot: ya da recaptcha) (gizlinot: robot olmadığınızı doğrulama) özelliği gelsin.

  18 ocak 15:55

  54. Öncelikli önerim seri eksicilere bir çözüm bulunması. Eğer bu başarılamaz ise en azından ekşideki gibi eksileme sayısının gizlenmesi. Bakıyorsunuz yazar bir emek veriyor, uzun bir girdi oluşturuyor, yayınladığı gibi eksilenmiş. Yazmaya heves kalmıyor.

  15 ocak 23:00 16 ocak 08:11

  53. burası fikir beyan edilecek, eleştiri yapılacak platform olmayı çoktan geçti.

  ürün yorumlarındaki benzetmelerim bile kabine gidiyor, foreo ile ilgili eleştiri yaparsanız kesin kabinde. konudışı sekmesinde abudik gubudik (bkz: süslülerin an itibariyle içtikleri) gibi başlıklar haricinde herhangi bir eleştiri getirdiğiniz konu zaten anında şikayet alıyor. herkes sizinle ne aynı hanfendilik seviyesinde olmak zorunda ne de aynı fikirde. zaten siz de şikayet ettiğiniz girdilerden rahatsız olacak küçük hanfendiler değilsiniz. burası bir ladylik okulu da değil. zaten böyle olmadığını soru-cevap sekmesinden de görüyoruz.

  bu platformun bir beautypedia veya makeupalley yapmak istiyorsanız konu dışı ve soru cevap sekmelerini kapatacaksınız. ayrıca ağda teknikleri gibi başlıklara da yer verilmeyecek, sadece ürün yorumlanacak.

  ha yok, %90 oje - aseton, ucu keçeleşmiş allık fırçası ve merdiven altı maskaradan ibaret makyaj kültürü olan bir ülkede bunu sağlayamam ve yeterince foreo reklamı alamam diyorsanız burasının özgür bir platform olması gerekiyor. kimse kimsenin anasına küfretmiyor çok şükür. şu kıdemli süslü meselesi de ortadan kalkmalı. biri bana anlatsın hangi sözlükte millet birbirinin girdisini kabine gönderip sonra da yapılan değişikliğin uygun olup olmadığını tekrardan inceliyor. ekşi'den, twitter'dan nasıl fenomenler çıkıyor? buradan hiç öyle bir beklentim yok, bu şartlarda olamaz da. çoğunluğunun kadınların oluşturduğu bir platformun dinamiklerinin bu kadar baskıcı ve sıkıcı çalışması gerçekten bir sosyal deney niteliğinde.

  makyaj malzemesini çok seven biri olarak süslü sekmesi bile okadar sıkıcı ki. belli başlı yazarlar haricinde doğru dürüst ürün yorumu dahi yapılmıyor. bir de işbirlikçi firmanın, diğer yazarın şikayetine göre tuttuğunuzu kabine atıyorsanız burasını (bkz: süslülerin an itibariyle içtikleri) yazarları ele geçirecek ve kendi kendini imha edecek.

  26 aralık 2019 13:58 26 aralık 2019 17:39

  52. yazılan şikayetleri değiştirebilme özelliği gelmeli. hemen örneklendireyim: mesela bir girdiye "diğer" başlığı altında bir şikayet gelmiş. açıklaması da "-de ayrı yazılır." gibi bir şey. girdideki tüm -de -da ekleri yanlış yazıldıysa girdinin okunmasını zorlaştırabilir, bu konuda şikayet eden haklı. ama tutup da "diğer" sekmesinde yazılan bir şeyi onaylarsam yazar neden hata yaptığını ya da neyi değiştirmesi gerektiğini bilemeyecek. bu yüzden gelen şikayetleri silme ya da ek şikayet ekleme gibi özelliklerin gelmesini isterdim. her seferinde yazara mesaj atmak kolay olmuyor. mesaj atsam bile herkes cevap vermiyor vs. vs.

  26 aralık 2019 01:26


  51. sorular içinde arama yaparken yanında kaç cevap olduğu yazmalı. bi giriyorum cevap yok. boş yere bütün sorulara bakmak zorunda kalıyorum.

  edit: güncelleme gelmiş. çok mutlu oldum. teşekkürler sözlük.

  11 aralık 2019 10:29 22 aralık 2019 15:34

  50. Moderatör ekibin değiştirilmesini oylamaya sunuyorum. Her + evet değişsin her - değişmesin anlamına gelsin. Şaka bir yana eksi olayı gerçekten tatsızlaştırabiliyor.

  1- Eksi oy verme olayı ile ilgili diğer seçeneği kaldırılsın.

  2- Bir yazarın eksi oy vermeyle ilgili bir girdi yazması gereksin. İnanın bu üşengeç troller sırf yazmaya üşendikleri için eksi olayını bırakırlar. Kökten çözüm

  3- Ekşi sözlükteki gibi düşüncelerimizi dilediğimiz gibi paylaşabilelim. Elbette başkasının haklarına, kişiliğine saldırmadan ve saygısızlık etmeden...Yani illa süslü cümlelerle zorlama girdiler yazılmasın. Bir ürün ile ilgili '' Bok gibi bir üründür.'' diyebilelim mesela. Girdi hooop hemen kabine gitmesin.Beğenmedim arkadaşım illa bunu efsane bir şekilde tasvir mi edeyim. Bu aşırı kuralcı yapı yüzünden samimiyetsiz pek çok girdi var süslüde.

  Saygılarımı arz ederim efendim...

  Bilmiş süslü*

  11 aralık 2019 10:14

  49. Son zamanlarda en çok eksikliğini hissettiğim şey aramanın geliştirilmemesi. Hem belirli bir kelime ile arama yapıp o kelimeyi içeren bütün başlıkları görebilmek ve o başlıklarda sıralama/filtreleme yapabilmek, hem de bir kategoride (mesela pudra etiketli başlıklar gibi) en iyi puanı olan, en çok girdi yazılan vb. ölçütlerle başlıkları sıralamak. Girdileri sıralamaktan değil de başlıkları sıralamaktan bahsediyorum bu arada, birinin yorumunun çok beğenilmesi değil bir ürünün çok beğenilmesini görebilmek istiyorum.

  Bu önerimin sebebi ise şudur; burası ürünleri yorumlayabileceğimiz ve merak ettiğimiz ürünleri aratıp hakkında bilgi alabileceğimiz bir mecra, ama bir kategoride yeni bir ürün keşfetmek istediğimizde sözlük buna el verişli bir sisteme sahip değil. Pudram bitiyor mesela, pudra kategorisinde en yüksek puana sahip ya da hakkında en çok girdi yazılan ürünleri görebilmek isterim. Burayı ürün keşfetmeye elverişli bir platform haline getirmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

  11 aralık 2019 08:41