yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. bu konuda söylenecek çook şey var. sokak hayvanları için özellikle sıcak zamanlarda sokaklara mutlaka su bırakılması en önemli detay. çok defa susuzluktan şoka girmiş hayvan buldum ve bir kısmını kurtaramadım. mama konusunda evinizde pişen yemeklerden en kötü koşulda verebilirsiniz ama tuzsuz soğansız olmasına dikkat etmeniz çok daha mükemmel olur. ek olarak düzenli baktığınız sokak hayvanınız varsa parazit tedavisini eczaneden 10 tlye alacağınız şurupla rahatlıkla yapabilirsiniz. evinizde mutlaka çocuk vitamini bulundurun. yavru kedilere hasta kedilere aşırı olmamak kaydıyla verebilirsiniz. immuneks tarzı evinizde kullanmadığınız bağışıklık güçlendirici ürünleri onlar için kullanabilirsiniz. az maliyetle çok doyurucu şeyler isterseniz yemeklik diye satılan tavuklardan (kilosu 3 tl) alarak haşlayıp suyuna da makarna kaynatıp bol bol eti ve makarnayı sokaktaki canlara verebilirsiniz. bunlar ek maliyet değil. sokaktaki kediler için yapabileceğiniz en büyük iyilik ise kısırlaştırmaktır. her belediyede bulunan veteriner işleri sokak hayvanı olması durumunda ücretsiz yapıyor bu işlemi. ayda 3 hayvan kısırlaştırabiliyorsunuz. böylece sokakta yaşam kaliteleri artıyor, araba altında kalan yavru sayısıı azalıyor. bu arada yazın çantanızda bol bol terramicyn göz pomadı bulundurun. tozdan gözleri alerji olan yavruları yakalayıp gözlerini temizleyip bu pomadı sürün. inanın 3 günde gözleri açılıyor. aksi halde gözlerini kaybedebiliyorlar.

  6 nisan 2018 12:59

  2. bu başlığı açan süslüyü öpüyorum.bir şekilde hepimiz burdan bir şeyler paylaşırsak belki birazcıkta olsa onlara yardımımız dokunabilir.ben artık bu mamaydı ilaçtı kısımlarını geçiyorum.gerçekten yardım etmek isteyen araştırıp ucuz yollu çözümler bulur.isteyen herşeyi yapabilir (istisnalar hariç)tek tek istediğim dokunmasınlar hayvanlara.yüzüne bakıp ne tatlı dede diyeceğimiz yaşta bir varlık,masum bir canı motora bağlayıp metrelerce sürüklüyor.ne kadar şık diyeceğimiz bir kadın hayvanların sularına zehir katıyor.insanlığın şekil değiştirip şeytana dönüşmesini izliyorum efendim.gerçekten sadece dokunmayın hayvanlaa su vermeyin mama vermeyin biz herşeyi yaparız.o kadar doluyum ki sayfalar yazsam ,sabahlara kadar bağırarak ağlasam geçmez bu kinim bu öfkem.

  ben burdan yardımlaşabileceğimiz süslülere sesleniyorum.burdan paylaşırsak (gizlinot: hasta ,mama desteği,geçici kalıcı yuva vb)birbirimize yardımcı oluruz.

  6 nisan 2018 14:12

  3. Sanırım sözlükteki en güzel başlık oldu bu. Birkaç öneri de ben bırakayım. Yavru kedilerin gözü çok sık iltihaplanır. Tedavi edilmezse gözlerini kaybedebilirler. Tobrased ya da exocin göz damlaları bu iltihaplı gözler için birebir. Günde bir damla bile 2-3günde gözlerini iyileştiriyor. Su verdiğiniz kaplarına biraz çocuklar için olan vitamin şuruplarından ekleyebilirsiniz. Kasaptan,kalan etleri isteyin çoğu ücretsiz veriyor vermese bile 1-2tl. Haşlayın,suyuna ekmek doğrayıp ya da makarnayla verebilirsiniz. Açık mama satan yerler ver oralardan kilo ile mama alabilirsiniz çok uyguna geliyor. Bunlar en basit ve aklıma ilk gelen öneriler. Aklıma geldikçe eklerim. Evde 6tane kedim var, sokakta ise sayısını bilmediğim kediye bakıyoruz. Hepsini çok seviyorum :) 

  6 nisan 2018 20:23


  4. Göz iltihabı için (kedinin gözünün akması veya kapanıp çapaklaşması) durumunda terramycin de işe yarar: minicik bir parçayı gözünün üstüne mümkün olduğunca yedirin,maksimum 2 kereden sonra iyileşir),çok soğuk havalarda dışarıya koyacağınız suya 1-2 damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engellersiniz. Söylendiği gibi tavuk veya et sularına ekmek,makarna, lavaş koyabilirsiniz doyurucu olur hem. Süt çok iyi gelmese de. Suyla karıştırıp içirebilirsiniz. Kefir kedilere de cok yararlıdır ayrıca.

  6 nisan 2018 21:09

  5. Sevgili hayvansever süslüler, Sakarya Üniversitesi'de yaşanan bir durumu sizlerle paylaşacağım. Lütfen yayalım. Besleyip büyüttüğümüz, emek verdiğimiz yavrularımızı ve annelerini rektörün emriyle yaşam alanlarından koparıp ormana bırakmışlar. (link: https://www.instagram.com/p/B2hX5I1lVob/?igshid=jyjzmisrko5u Aldığım haberlerle bu girdiyi güncelleyeceğim)

  17 eylül 2019 23:23

  6. süslüler bu sayfada yardıma muhtaç canların ilanlarını paylaşsak mı? tüm girdileri okumadım ama varsa böyle birşey paylaşmak isterim.. en azından duyururuz..

  19 ekim 2020 16:23