sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (25299)
 • medya (159)

25299. yine kütüphanedeyim, yine geldi karşı masamda ders çalışıyor iki gözümün çiçeği (gizlinot: gozleri kalpli emojiden 377484 tane)

2 saat önce

25298. Köyde yaşamak istiyorum deyip duruyordum ailem ciddiye aldı beni köye gönderiyorlar. (gizlinot: Fkckkgldövkfçcög) (gizlinot: Neden hep benim başıma geliyor bunlar)

Ben hayal etme kısmını seviyordum.

bugün 03:18

25297. Gittiğimiz yerlerde artık arkadaşlarımla oturup iki sohbet edemediğimizi farkediyorum arkadaşlarımın tek amacı yediğimiz, içtiğimiz vs fotoğrafını çekmek, manzara çekmek, instagrama atmak. Kullanmadığım için belki de artık o kadar saçma geliyor ki bu instagram hayatı bir an evvel bitmesini diliyorum. 

bugün 02:45

25296. Yaz için kendime staj bulamadım. üstelik tüm arkadaşlarım bir bir kendilerine iş bulmaya ve gelecekle ilgili yollarını çizmeye başladı. Bu yaz napar nasıl vakit geçiririm hiçbirrr fikrim yok. Anlamsızca kocaman bir çayırda çimlerden aşşağıya yuvarlanmak istiyorum... Profesyonel hayatımın ilk hayal kırıklığını yaşadım yaş 21. Zalımsın özel sektör :/

bugün 02:17

25295. bugün (link: https://www.youtube.com/watch?v=PMQhCJWCiUk&t=113s şu) videodaki tarifle damla çikolatalı kurabiye yani namıdeğer chocolate chip cookie yaptım, şu ana kadar yaptıklarımdan istediğime en yakın ve en lezzetli olan bu oldu. gerçekten çok ama çok güzel ki ben tarifte birkaç değişiklik yaptım, ölçülere tam olarak uymadım vs. sizinkisi daha güzel bile olabilir. esmer şeker olmadığı ve önceden duyduğum için şeker koyma aşamasında esmer şeker yerine de beyaz şeker koydum ve yaklaşık 1 yemek kaşığı pekmez ekledim. bu aşama kurabiyeye hem çok güzel bir doku, hem renk, hem de lezzet verdi. daha sonra her şeyi tarifteki gibi yaptım sayılır ama cup ölçüm olmadığı için cup ı yaklaşık 1.5 su bardağı gibi düşünerek tarifi uyguladım. unu tariftekinden daha fazla koydum çünkü ancak kurabiye hamuru haline geldi, bu belki benim değiştirdiğim pekmez aşamasıyla ilgili olabilir çünkü sıvılaştırdı baya. ama sonuç olarak çok güzel kurabiyeler elde ettim. (gizlinot: 23 tane çıktı)

sadece bir dipnot olarak şunu belirteyim, videodaki gibi yayılan daha yumuşak (gizlinot: chewy) kurabiyeler değil de çok yayılmayan, ilk fırından çıktığında yumuşak olup sonra sertleşen kurabiyeler oldular ama bu kesinlikle kötü bir özellik değil bence, sadece daha fazla yayılmalarını beklediğim için şaşırdım. (gizlinot: swh) damla çikolata olarak bim'den aldığım daphne marka kullandım, gayet güzeldi hem de sadece yarısını kullandım baya bol.

son olarak, hiçbir şeyi beğenmeyen, mutlaka eleştirip, şurası olmamış vs. diye kritik yapan babam bile bayıldı, kıvamını özellikle çok beğenmiş. güzel bir kurabiye tarifi arayan süslülere öneririm :) 

ilgili medya:
1
bugün 00:20

25294. Kimsenin beni benim onu sevdiğim gibi, ihtirasla sevemeyeceğini unutup yaşama sevincimi kaybettim. Hala çok seviyorum. Kaç gündür görememek içimi acıtıyor. Bana istediklerim değil, başkaları sahip oluyor. Benimse aklım hep onda.

dün 22:58

25293. Sevgilimi çok özledim. Yedi ay geçti ama şu bir ay geçmek bilmiyor. Teşekkürler Einstein teşekkürler Görelilik teorisi.

dün 22:27

25292. Bir arkadaş edindim, belki zamanla dost olacak bilmiyorum. Ama o hayatıma girdiği günden beri, ona umutsuzluk içinde ne anlatsam çok zaman geçmeden o şeyle ilgili umut verici bir gelişme yaşanıyor. O hep olsun istiyorum, hep.

dün 22:24

25291. sağlık konusunda takıntılı biri vs. hiv konulu girdime hoş geldiniz. size başımdan geçen küçük bir hikayeyi anlatacağım. bu kadar dramaya ne kadar var niye bu kadar acıklı anlattın demeyin, dramatize etmedim. sadece bazı olayları çok ağır atlatan bir insanım. gerçekten bunları hissettim.

hayatım boyunca sonradan hasta olan veya başına bir şey gelen insanların kendi suçları olduklarını düşünürdüm. yanlış beslenme, hareketsizlik, dikkatsizlik... aklıma hiç kazaların olabileceği ve insan olduğumuz gelmedi. mükemmeliyetçi bir insan olarak da en küçük hatalarında insanlardan soğurum, her zaman her şeyin doğru yapılmasını isterim. hiv mi? benim için kesinlikle cahillik. neden korunmamışlar? neden bu cahillik? diye düşünürdüm. hiv demek benim için aids demekti. asıl cahil kimmiş acaba?? bu konuda yalnız olmadığımı ve çoğu insanın çok önyargılı olduğunu düşünüyorum. hiv pozitif misin? e sevişmişşin ahlaksız hak etmişsin işte. 

ilk belirtiler şüpheli ilişkiden tam 2 ay sonra başladı. sabah uyandım, kahvaltı yaptım sağlığım gayet yerindeydi. sonra bir anda yatakta yatıp dizi izlerken ateşim yükseldi. ama hava 25 derece ben kazak ve yorganın altındayım. duşa gir ateşin düşsün diyor annem. ama titremekten hiçbir şey yapabilecek durumda değilim. ilaçlara başlıyorum. bir işe yaramıyor. ertesi gün uyanıyorum, durum yine aynı. bu defa günde titreye titreye 3 kez duşa girerek ateşimi düşürmeye çalışıyorum. yine işe yaramıyor. hayatımda hiç bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. hastalığımın 2. günü, en son yemek yememin üzerinden de 2 gün geçmiş. ertesi gün pazar, arkadaşlarım kahvaltıya çağırıyor. gücümü toplayıp gidiyorum ve kendimi hasta olmadığıma inandırmaya çalışıyorum, çünkü bu havada önceden hiçbir belirti göstermeden böyle bir anda hasta olmamın hiçbir açıklaması olamaz. kahvaltıdan sonra tekrar bir şey yiyememeye başlıyorum. salı günü tekrar ayağa kalkabildiğimde tekrar yemeye de başlıyorum yavaş yavaş. iyileşip oh be diyorum.

aynı hafta cuma günü tekrar hastalanıyorum. bu defa ateş değil. kafamı dik tutmakta zorlanıyorum. iki saat yataktan çıksam o günlük enerjim bitiyor. google'da arıyorum bütün semptomları, hiv çıkıyor. reddit'ten insanların nasıl hiv pozitif olduklarını anlattıkları girdileri okuyorum. tam benimkinin aynısı. youtube'da video izliyorum. ahanda aynı valla. allahım diyorum böyle nasıl yaşayacağım?? bunda sonra partnerlerime bunu nasıl söylerim? veya hayatımda bir daha beni birisi böyle kabul edecek mi? süslüsözlük'te bir soru vardı hoşlandığınız kişi cinsel yolla bulaşan hastalık taşısa diye, cevaplar hep eğer çok ileri seviyede hoşlanmadıysam vazgeçerim gibiydi. ben de mi artık böyle olacağım?

sadece yatarak ve uyuyarak geçiriyorum günleri yanımda da annem var. 3 aydan sonra ilk kez görüyorum ama yine de yataktan çıkamıyorum. pazar günü ishalim başlıyor ve dilimin üzerinde beyazlıklar çıkıyor. diyorum ki tamam artık gerçekten ölümüm geldi heralde. tekrar ilaçlara başlıyorum ve etki etmiyorlar. günde 4 ilaç alıyorum. artık bir yerde ilaçları bırakmam gerekiyor. hala google'da aramaya devam ediyorum. istatistiklere bakıyorum yaşadığım yerin istatiklerini çarpıp bölüp yaşadığım şehirde kaç kişi hiv pozitif diye hesaplıyorum. çok iyi görünüyor rakamlar ama hastalığım geçmiyor. kan vermeye korkuyorum çünkü sonucu bilmek istemiyorum. sonra birkaç günlüğüne tekrar iyileşiyorum. ve hemen geri hastalanıyorum. bu defa da yutmakta zorlanıyorum ve lenf bezlerim şişiyor. googlelamaya devam bu arada. öğreniyorum ki hiv pozitif insanlar günde bir hap alarak hayatlarını "normal" bir insan gibi sürdürebiliyorlar. normal ne peki? insanların tecrübelerini okuyorum, artık o kadar korkunç gelmemeye başlıyor bu hiv. cinsel yolla bulaşmayan bir hastalık olmasa hiv pozitif insanlara bakış çok farklı olabilirdi. kendimden biraz utanıyorum çok basit bilgileri bilmediğim için.

bu arada hastalığımın gidişatını kontrol etmekte çok zorlanıyorum çünkü bahar aylarında partiler, gece kulüpleri derken asla iki gün arka arkaya ayık kalmıyorum. sonunda aidshilfe'ye gitmeye karar veriyorum. buradaki pozitif yaşam derneği gibi bir şey. danışmanlık hizmeti verip test yapıyorlar. hastalığımın 4. haftası dolmuş ama son 4-5 günde kendimi daha iyi hissediyorum. yolda düşünüyorum ya başıma daha kötüsü gelseydi diye. daha birkaç hafta önce böyle nasıl yaşarım diye düşünürken o hafta hiv pozitiflerin toplantısına giderim belki arkadaş edinirim diye seviniyorum. üniversitede zor insanlarla tanışmak.

son bir aydan tek bir dileğim var, gerçekten tek bir dileğim: iyileşmek ve sağlığımın yerinde olması.

kapıdan giriyorum. insanlar çok güler yüzlü. o kadar güler yüzlüler ki kötü bir haber vermek gerekirse nasıl verecekler diye düşünüyorum. bir odada form dolduruyorum. iki tane türk adam daha var kendi aralarında konuşuyorlar. anladığım kadarıyla adamlardan birisi bir hayat kadınıyla birlikte olurken prezervatif yırtılmış. ikinci adam diyor ki: "zaten aranızda çok bir şey geçmemiş ben içini rahatlatmak için burdayım. benim kardeşim hiv'nin varlığına bile inanmıyor. ilaçlar pahalı diye ekonomiyi canlandırmak istiyorlar. hiv diye bir şey uydurmuşlar." bir sessizlik oluyor. adam devam ediyor: "ya bunun doğalı varken nasıl eşcinsel ilişkiye giriyorlar iğrenç bir şey, tiksinç bir şey vs. vs.... bana alman vatandaşı olurken de belge imzalattılar i**neliğe karşı değilim diye kabul ettim. " bir de gülüyor üzerine. beni bir teolog içeri alıyor. içimi rahatlatıyor. sorular soruyor. sonra kan veriyorum. kan alan hemşireye gününün nasıl geçtiğini ve birine pozitif olduklarını en iyi nasıl söylediklerini soruyorum. bizimle birlikte bekleyen başka birisini birkaç kez çağırıyorlar. türk adam "heralde bunda bir şey çıktı." diyor. bekliyorum, zaman aşıyor, beklemeye devam ediyorum. testimde bir problem çıktı heralde diyorum. sonra beni tekrar içeri çağırıyorlar ve lütfen oturun diyorlar. neden oturayım? uzun mu konuşacağız? teolog bana diyor ki: testiniz reaktif değil. "???" yani negatifsiniz.

en son ne zaman bir şeye bu kadar sevinmiştim hatırlamıyorum. kendimi o kadar inandırmışım ki hiv pozitif olduğuma, adam bunu söylediği anda yutabilmeye başlıyorum.

o akşam bir parti var. hoşlandığım çocuk da orada. ona iki kez yürümeye çalışıyorum. ikisinde de çok ilgisiz davranıyor. tam diyeceğim ki allahım keşke benle ilgilense. o anda içimdeki ses diyor ki: secret bir dur dilek hakkını baya uzun bir süreliğine doldurdun...

buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim, kimseyle konuşamadığım bir konuyu buraya yazmak istedim. testlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. korunun, sevişin, hayat kısa. 

hiv öldürmüyor, ama önyargı...

dün 22:20

25290. Az önce işten çıkarıldım, çalıştığım kurum maddi durumlar nedeniyle küçülmeye gitmiş. Tek bekar bendim onlarda beni seçmiş, ben bekarım çünkü 7 Yıldır birlikte olduğum sevgilim mezun oldu ve 2 yıldır işsiz iş bulabilse bu yaz nişan yapacaktık.  Söyleyecek çok şeyim var ama yazacak gücüm yok. 

dün 22:08 dün 22:09