yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25927)
  • medya (178)

  25927. Bir daha kimseye iş bulması para kazanması için aracı olmayacağım. Eşim aracılığıyla tanıştığım ve çok yakın arkadaş olduğum bir aile var. maddi durum olarak kaymağın da kaymağı bir tabakadan, üstelik aileden gelen bir varlığa sahip oldukları halde sıfır görgüsüzlüğe sahip, çok insan canlısı ve kibar bir aile. Birkaç aylık ikizleri için evlerinde kalacak bir dadı arayışındalardı. anlamanız için detay veriyorum, haftanın 5 günü sabah 7 akşam 6 arasında çalışacak, haftasonu 2 gün ve tatil dönemleri kendisine ait, sadece bebeklerin bakımıyla ilgilenecek, çocuk bakımı tecrübesi olan, sigara içmeyen, virüs sonrası çocuklar biraz büyüdüğünde onları oyun gruplarına ve parklara götürebilecek, evin içinde kendine ait bir kata (gizlinot: çatı katında bir yatak odası, oturma odası ve çamaşır makineli kurutmalı banyo şeklinde) sahip olacak ve bu aileyle beraber ailenin cornwall'daki okyanusun önündeki şahane evlerine yada diğer ülkelerdeki konutlarına gitme problemi bulunmayacak birini istiyorlardı. evde ayrıyetten temizlik ve yemek işlerini yapan çalışanları olduğu için AU pair'lik gibi evde hem hizmetçi hem bakıcılık yaptığınız bir iş değil. buna karşılık ödeyecekleri miktarları bu ülkede kazanınca zengin sayılıyorsunuz, öyle diyeyim. benim diyen mimarlar mühendisler zor kazanıyor. Benim yıllık kazancımın yaklaşık 2 katı.  buradaki kayıtlı olduğum Türklerin kurduğu whatsapp gruplarından birinde biri aylar önce yazmıştı, child minding(gizlinot: oyun ablalığı gibi birşey) yapıyorum, okul öncesi öğretmenlik mezunuyum, maddi olarak çok zordayım, lütfen yardımcı olun diye. Tanıdığım bir kaç aileye yönlendirmiştim kendisini ve çok memnun da kalmışlardı. Oradan hareketle bu aileyle buluşmalarını sağladım kasım ayında. Hep beraber oturduk hatta, birbirlerine çabuk da ısındılar, zaten kız şeytan tüylü, samimi, bıcır bıcır birşey. kızın ücreti duyunca gözleri parladı. Ve işe başladı. Aileyle seyehatler yaptı, gezdi etti. Hayatında ölene dek çalışsa da gidemeyeceği yerlere gidip, kalamayacağı lükste yerlerde kaldı ve yaşadı. kendisiyle arada konuşup keyfin yerinde mi diye soruyordum, tipik Türk mantığı, "bizim kız" ya, aklımca koruyup kollayacağım. O da hep sırf bebek bakıyorum dünyanın en keyifli en basit işi diyip telefonda şükürler sıralıyordu bana. O dönem Türkiye'deki arkadaşlarıma anlatmıştım da, ah ulan keşke ben gelseydim diyen 5-6 kadın arkadaşım olmuştu. 

  bugün o arkadaşım beni aradı. Başta kondurmak istemeseler de, Önerdiğim çalışan kızın kendilerinden bu süreçte ortalıkta bıraktıkları bozuklukları ve paraları, kocasının kullanmadığı eski telefonunu, kendisinin birkaç kıyafetini ve değerli takısını çaldığını, odasında sürekli camını açıp sigara içtiğini, ellerini yıkamadan bebeklere dokunduğunu ve sigara içtiğini ilk defa sigara kokusu bebeklerin kıyafetine sinince farkettiklerini, sigara konusunda uyarılmasına rağmen, coronavirus sürecinde ailenin yeni dadı bulamayacaklarına güvendiğinden evde sigara içmeye devam ettiğini, aile hırsızlık konusunda da yüzleşince de "beni bununla suçlayamazsınız" diyip kapıyı vurup çıktığını anlattı. Hırsızlığı evdeki kameralar sayesinde tespit etmişler. Polise haber vereceklerini ve polisin benden de ifade almak isteyebileceğini söyledi. yerin en en en dibine girdim, saatlerdir çarpıntım var, yaşadığım utancı anlatamam. birinin referansıyla, kira fatura ödemeden, benim ve benden bile çok daha kalifiye insanların dahi almadığı bir ücreti alıp, hayatında yemediğin kalitede beslenip, görmediğin yerler görüp, sana ailenin bir bireyi gibi davranılan bir evde böyle birşey yapabildiğine inanamıyorum. birine resmen zengin olma fırsatı veriyorsunuz ve aç gözlülüğü baskın geliyor ya aklım havsalam almıyor. Sen 3 kuruşa çalışmıyorsun ki ortalıkta bırakılan paraya tamah edesin ulan pislik, kimsenin sahip olmadığı şartlarda çalışıyorsun, dünyanın en kolay en konforlu işlerinden biri ve bu kadar aptalsın. Arıyorum, açmıyor da. Nasıl zan altında hissediyorum kendimi şu an. Elim ayağım boşaldı, çarpıntım başladı yemin ederim sinirden. inşallah yakalanır da hapsi boylarsın. bok kafalı. 

  yerinde olmak isteyecek, kümes gibi odalara 700-800 pound verip elinde geriye kalan 3 kuruşla hayatta kalmaya çalışan kaç tane kadın var burda, keşke şu fırsatı algılayabilecek biri nasiplenebilaeydi, ne ben mahcup olsaydım, ne aile mağdur olsaydı, ne de verilen onca maaş kıymet Bilmez birine gitseydi. bundan sonra kimseye ama kimseye kefil ve aracı olmam. Bu da bugünün dersi olsun bana. 

  2 saat önce

  25926. Haberlerde Ankara'yı görünce ağlayasım geliyor resmen.

  Çok özledim. Daha yeni gitmiştim,dogru düzgün gezemedim bile ama bağlanmıştım.

  Dönünce her yerini gezmek istiyorum.

  Yakın arkadaşım kalmadı ama tek başıma da gezerim,çok kötü olmaz herhalde.

  bugün 13:08

  25925. Ah tanrımm ! Sonunda yazarlığım onaylanmış, çok mutluyumm.

  bugün 11:12


  25924. Trt arşiv kanalı youtube'a barış manço'nun bugün bayram şarkısını yüklemiş. Bu kadar neşeli bir şarkıda çok duygulanıp ağladım :') barış manço'yu gördüğüm için mi, öldüğü gün haberleri izlediğim anı hatırladığım için mi yoksa çocukluğumu özlediğim için mi bilmiyorum. Belki de hepsi...

  bugün 01:28

  25923. kendime sarılmak istiyorum.

  bugün 00:14

  25922. Yakışıp yakışmaması konusundan bağımsız olarak bordo ruju biraz demode ve avam buluyorum

  dün 23:49

  25921. Doğum günümü hem seviyorum hem nefret ediyorum. Bu sene bayram , sokağa çıkma yasağı derken uyuyarak geçirdiğim hissiz bi gün oldu.

  dün 23:17


  25920. Eurovision 2003 yilini 1 haftalik sureyle youtube hesabina yuklemis. Sertabin performansini az once izledim tuylerim diken diken oldu yine. ses, kareografi, sarki her seyiyle haketmisiz bu birinciligi. 10 yasindaydim kazandigimizda ve nasil sevindigimi asla unutmam. İzlemek isterseniz tam ve orjinal yayini 1 hafta sureyle resmi eurovision youtube hesabinda duracak susluler bilginize

  dün 23:07 dün 23:09

  25919. Aynı ayda bir şeyler yazıyoruz, aynı sitede vakit geçiriyoruz; bakıldığında sadece birkaç kelime ve bir enter tuşu kadar uzaktasın.ama aynı zamanda aramızda asırlar var. sanki ben geçtiğimiz yüzyılda yazılmış bir kitabın yan karakterlerinden biri, sen ise ana karaktere odaklanmaktan o yan karakteri hiç keşfedemeyecek bir okuyucusun.

  dün 22:43

  25918. aylarca deneyim edindikten sonra etraflıca bir ürün yorumu yazdım. ürünün öğrenim süresinin çok uzun olduğunu belirttim. benden hemen sonra girilen iki girdiyi okumak çok ilginc bir deneyimdi. ilk süslü ürünü hiç kullanmadığını, ikinci süslü ürünü sadece bir defa kullandığını yazıp bu ürüne 1 puan vermiş. bunlar nasıl objektif yorumlar oluyor gerçekten anlam veremedim. ikisi de neredeyse benim girdim kadar upvote almış. yıllardır okumaya bayılıyordum, hala da öyle ama demek ki süslüsözlük detaylı değerlendirmeler yapmaya devam edeceğim bir yer olmamalı. arayışımı hemen başka bir platforma yönlendirdim çünkü teknoloji ve içeriklerin iddia edildiği gibi faydalı ve işe yarar olup olmadığını araştırmaya bayılıyorum. okumayı/dinlemeyi seven insanlarla paylaşmak ise en keyif verici kısmı.

  dün 19:14 dün 19:16